Γερμανικός Ποιμενικός-Εργασίας


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
καλησπερα ειμαι ο δημητρης.πηρα πριν 4 ημερες εναν γερμανικο ποιμενικο καθαροαιμο.λοιπον το ονοματακι της ειναι περσα! η μητερα της ειναι καθαροαιμη εκθεσιακη (με χαρτια) και εκπαιδευμενη.ο πατερας της ειναι καθαροαιμος εργασιας (με χαρτια και 1ο βραβειο εργασιας στην γερμανια)..την πηρα απ το παιδι που ειχε τον μπαμπα της και τον ειδα...ηταν ολομαυρος και τεραστιος καθως ειναι εργασιας και πολυ δυνατος να πω την αληθεια εμοιαζε με βελγικος..η περσουλα μου εχει παρει περισσοτερα χαρακτηριστηκα απ τον μπαμπα της αλλα οσο αναφορα τα χρωματα της ειναι πανω μαυρη και απο κατω καφε..μοιαζει πολυ με εργασιας παρα με εκθεσιακο καθως ειναι ψηλη με πολυ δυνατα και χοντρα ποδια πανεξυπνη και μου το ειπε και ο πρωην ιδιοκτητης της εχει περισσοτερα γονιδια απ τον μπαμπα της...ειναι 4 μηνων και 2 ημερων ακριβως...εχει κανει ολα τα εμβολεια την πηγα σε κτηνιατρο και επαθε πλακα με το τριχωμα της ειναι πολυ λαμπερο...εχω ανχωθει με τα αυτακια της..το αριστερο ειναι αρκετα σηκωμενο και τα παει καλα ενω το δεξι ειναι ελαχιστα σηκωμενο..με ανχωσε ο κτηνιατρος..καθως μ ειπε τα βλεπει λιγο βαρια και δεν ξερει αν τα σηκωσει..το σκυλι ειναι 1000% απο καθαρους γονεις και δεν πιστευω να μην τα σηκωσει...του ζητησα και καποια βοηθεια και μ ειπε να του βαζω ενα χαπακι ασβεστειο με το φαγητο της δεν μπορεις να κανεισ κατι αλλο...παντως ο μπαμπας τα ειχε καγκελο τα αυτια...να ανχωνομαι?επισης μ ειπε να ρωτησω ο κτηνιατρος ποτε σηκωσαν τα αυτια οι γονεις της...πειτε μου την αποψη σας...
 
Last edited by a moderator:


Mixalis.gr

Banned
Banned
11 Ιουνίου 2012
62
0
Να την χαιρεσαι την περσα σου.Βαλε και καμια φωτογραφια αμα θες να την θαυμασουμε:).Οσο για τα αυτακια της εγω ειμαι τελειως απειρος οποτε δεν μπορω να σου απαντησω.Σιγουρα αλλα ατομα στ φορουμ θα ξερουν.Καλως ηρθες!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Για πολλοστη φορα ιδιο θεμα, ιδια λαθη... :( Ασε το ασβεστιο στην ακρη, μην το δινεις μπορει να κανεις κακο, παρε μια καλη τροφη. Μην αγχωνεσαι για τα αυτια, υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα να αγχωθεις που μπορει να προκυψουν απο κακη εκτροφη. Σκυλια με πεντιγκρι εχει και στα πετ σοπς, το οτι ειχαν χαρτια οι γονεις δεν λεει απολυτως τιποτα! Δεν επρεπε να εχουν ζευγαρωσει τα σκυλια τους οι πανασχετοι.

Καλως ηρθες!
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Να την χαιρεσαι την περσα σου.Βαλε και καμια φωτογραφια αμα θες να την θαυμασουμε:).Οσο για τα αυτακια της εγω ειμαι τελειως απειρος οποτε δεν μπορω να σου απαντησω.Σιγουρα αλλα ατομα στ φορουμ θα ξερουν.Καλως ηρθες!
καλως σας βρηκα...οσο για την φωτο θα εχω ανεβασει συντομα...
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Για πολλοστη φορα ιδιο θεμα, ιδια λαθη... :( Ασε το ασβεστιο στην ακρη, μην το δινεις μπορει να κανεις κακο, παρε μια καλη τροφη. Μην αγχωνεσαι για τα αυτια, υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα να αγχωθεις που μπορει να προκυψουν απο κακη εκτροφη. Σκυλια με πεντιγκρι εχει και στα πετ σοπς, το οτι ειχαν χαρτια οι γονεις δεν λεει απολυτως τιποτα! Δεν επρεπε να εχουν ζευγαρωσει τα σκυλια τους οι πανασχετοι.

Καλως ηρθες!
της δινω PURINA-tonus για κουταβια επονυμη μαρκα ...το σκυλι ειναι υγειεστατο απ οτι ειπε και ο γιατρος..δυνατους αδενες στα πισω ισχυα πολυ καλα χτυπαει η καρδια του 14,8 κιλα (μου φαινεται αδυνατο) αλλα μου ειπε να μην την παχυνω ο γιατρος γτ θα εχει μεγαλη αναπτυξη...γιατι δεν επρεπε να τα ζευγαρωσουν??επειδη το ενα ηταν εκθεσιακο και το αλλο εργασιας?δλδ αυτο πως να το χαρακτηρισω?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αχαρακτηριστη η ενεργεια του ζευγαρωματος απο ασχετους! Και χωρις σκοπο για τα σκυλια πανω απ'ολα! Να φανταστω το πληρωσες κιολας?

[h=1]Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά[/h]
η τροφη ειναι μεσαια εως και μαπα για κουταβι κατα τη γνωμη μου.
 
Last edited by a moderator:




swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Δημητρη, ασε το αγχος για τα αυτια , στην ακρη. και εμενα, αν δεις τις φωτο του Δια, ετσι ηταν . και εγω το ιδιο αγχος ειχα. σηκωνε το ενα, επεφτε το αλλο. Ανα 10 μέρες ειχαμε αλλαγές. Μεχρι που σηκωσε και τα δυο. Μεχρι 3,5- 4 μηνων ο δικος μου ηταν κομπλε. Σε αλλες περιπτωσεις , ισως παρει και λιγο παραπάνω.
Περιπου στο 5μηνο, ο Διας αρχισε να αλλαζει και χρωμα. Θα δεις πολλές αλλαγες. Υπομονη να εχεις...:)
Επισης, οπως σου ειπε και O Nizinny , ασε τα ασβεστια και δες για σωστη τροφη.
Καλως ηρθες στην παρεα και εσυ και η περσα..
 
Last edited:


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
της δινω PURINA-tonus για κουταβια επονυμη μαρκα ...το σκυλι ειναι υγειεστατο απ οτι ειπε και ο γιατρος..δυνατους αδενες στα πισω ισχυα πολυ καλα χτυπαει η καρδια του 14,8 κιλα (μου φαινεται αδυνατο) αλλα μου ειπε να μην την παχυνω ο γιατρος γτ θα εχει μεγαλη αναπτυξη...γιατι δεν επρεπε να τα ζευγαρωσουν??επειδη το ενα ηταν εκθεσιακο και το αλλο εργασιας?δλδ αυτο πως να το χαρακτηρισω?
έχεις petigree? θα το χαρακτηρίσεις ΓΠ
δεν έχεις? ημίαιμο ΓΠ!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δημητρη, ασε το αγχος για τα αυτια , στην ακρη. και εμενα, αν δεις τις φωτο του Δια, ετσι ηταν . και εγω το ιδιο αγχος ειχα. σηκωνε το ενα, επεφτε το αλλο. Ανα 10 μέρες ειχαμε αλλαγές. Μεχρι που σηκωσε και τα δυο. Μεχρι 3,5- 4 μηνων ο δικος μου ηταν κομπλε. Σε αλλες περιπτωσεις , ισως παρει και λιγο παραπάνω.
Περιπου στο 5μηνο, ο Διας αρχισε να αλλαζει και χρωμα. Θα δεις πολλές αλλαγες. Υπομονη να εχεις...:)
Επισης, οπως σου ειπε και η Nizinny , ασε τα ασβεστια και δες για σωστη τροφη.
Καλως ηρθες στην παρεα και εσυ και η περσα..
Ο ;-)
 




jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
έχεις petigree? θα το χαρακτηρίσεις ΓΠ
δεν έχεις? ημίαιμο ΓΠ!
κατσε ρε παιδια...το πετιγκρι ποιος το δινει ο εκτροφεας?το οτι οι γονεις ηταν καθαροαιμοι με χαρτια δεν λεει κατι?
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Αχαρακτηριστη η ενεργεια του ζευγαρωματος απο ασχετους! Και χωρις σκοπο για τα σκυλια πανω απ'ολα! Να φανταστω το πληρωσες κιολας?

[h=1]Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά[/h]
η τροφη ειναι μεσαια εως και μαπα για κουταβι κατα τη γνωμη μου.
μπορεις να μου προτεινεις καποια εσυ?
 
Last edited by a moderator:


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την μικρή σου,που είναι οι φώτο?
Λοιπόν για να μην μπερδευτείς,λέει κάτι που έχουν χαρτιά απλά πρέπει να αξιοποιήθουν και σωστά και από σωστούς ανθρώπους.Δηλαδή οκ έχουν χαρτιά αλλά δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να ζευγαρώνει έτσι τα σκυλιά επείδη έχουν χαρτιά.
Εκαναν εξετάσεις πριν την γέννα,δυσπλασία στους γεννήτορες οι προγόνους τους είχαν ποτέ κάποιο πρόβλημα,από χαρακτήρα?
Οταν οι εκτροφείς οι ΣΩΣΤΟΙ κάνουν γέννες κοιτάνε τους γεννήτορες σε όλα όστε πάνω κάτω να ξέρουν τι μιξι κάνουν και για να βγει κάτι καλύτερο σε βάθος χρόνου(βελτίωση φυλή).
Αμα αυτοί που ζευγάρωσαν δε δήλωσαν την γέννα τότε δε θα έχεις χαρτιά οπότε είναι μία μίξι= ημίαιμο!!
Αυτό δε έχει σημασία πως θα το ονομάσεις είναι ο σκύλος σου οπότε καλύτερα να δεις την μετέπειτα πορία του και πάνω από όλα την υγεία του!!
Κάτσε στην παρέα μας διάβασε κάποια πράγματα για να βγάλεις τα συμπερασματά σου:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Jimmiska το pedigree εκδίδεται από τον ΚΟΕ για κουτάβια από γέννα που δηλώθηκε εγκαίρως. Δεν μπορεί να βγει εκ των υστέρων ούτε εκδίδεται από εκτροφέα.
Για την τροφή τώρα, αν θέλεις πές μας πόσα μπορείς να διαθέσεις μηνίαιως ώστε αναλόγως να σου προτείνουμε.
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μικρό, για τα αφτιά θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι, και μην δίνεις ασβέστιο, μια καλή ξηρή τροφή καλύπτει τις ανάγκες του, το παραπάνω θα του κάνει κακό.
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την μικρή σου,που είναι οι φώτο?
Λοιπόν για να μην μπερδευτείς,λέει κάτι που έχουν χαρτιά απλά πρέπει να αξιοποιήθουν και σωστά και από σωστούς ανθρώπους.Δηλαδή οκ έχουν χαρτιά αλλά δε σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να ζευγαρώνει έτσι τα σκυλιά επείδη έχουν χαρτιά.
Εκαναν εξετάσεις πριν την γέννα,δυσπλασία στους γεννήτορες οι προγόνους τους είχαν ποτέ κάποιο πρόβλημα,από χαρακτήρα?
Οταν οι εκτροφείς οι ΣΩΣΤΟΙ κάνουν γέννες κοιτάνε τους γεννήτορες σε όλα όστε πάνω κάτω να ξέρουν τι μιξι κάνουν και για να βγει κάτι καλύτερο σε βάθος χρόνου(βελτίωση φυλή).
Αμα αυτοί που ζευγάρωσαν δε δήλωσαν την γέννα τότε δε θα έχεις χαρτιά οπότε είναι μία μίξι= ημίαιμο!!
Αυτό δε έχει σημασία πως θα το ονομάσεις είναι ο σκύλος σου οπότε καλύτερα να δεις την μετέπειτα πορία του και πάνω από όλα την υγεία του!!
Κάτσε στην παρέα μας διάβασε κάποια πράγματα για να βγάλεις τα συμπερασματά σου:)
ιδιωτες ειχαν τα σκυλια...κατσε γτ εχω προβληματιστει...που επρεπε να το δηλωσουν και να παρουν τη γνησιοτητα?
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
jimmi ασε. και εγω τοσο μπερδεμενος ημουν πταν μπηκα στο φορουμ. μετα, με διαβασμα ξεμπερδευτικα.. ακου τα παιδια , ηρεμα και προσεκτικα και θα ξεμπερδευτεις και εσυ....:) εχει πολλα που δε ξερουμε , φιλε, πριν παρουμε το κουταβι που παντα θελαμε.
 


jimmiska

Member
19 Ιανουαρίου 2013
19
0
λοιπον .ο εκτρωφεας του μπαμπα της περσας ειχε σκοπο να την κρατησει αλλα επειδη η γυναικα του γεννησε 3διμα (ισως δεν εβγαινε και οικονομικα ο ανθρωπος) αποφασισε να την δοσει.λοιπον,αυτον τον ανθρωπο μου το γνωρισε το πετ σοπ της γειτωνιας μου και ξερω οτι εχουν πολειθει ως καθαροαιμα και αδερφακια της απ αυτο...(9 ειχε γεννησει) σιγουρα ενα ειχε το πετ σοπ αυτο και πουλησε και λογικα εδινε και καποια χαρτια..θα παω να ρωτησω γτ προβληματιστηκα...
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Πότε πραγμάτικα θα σταματήσουν να ζευγαρώνουν και να πουλάνε αυτοί οι "'ανθρωποι" και να πουλάνε μέχρι και σε πετ σοπ? Απλά ΕΛΕΟΣ πραγματικά..
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Είναι καλό που προβληματίζεσαι σημαίνει ότι θέλεις να μάθεις!
Λοιπό όπως είπε και η κυβέλη παραπάνω την γέννα την δηλώνουν στο ΚΟΕ και βγάζει τα χαρτιά.
Αλλά και πάλι αυτό δε λέει κάτι,γιατί μπορεί και κάποιος που τα σκυλιά απλά έχουν pedigree να κάνει όλα τα παραπάνω και τα σκυλιά να μην είναι υγιεί και να μην έπρεπε να αναπαραχθούν!!
Γι ' αυτό και πριν την πάρουμε σκύλο κάνουμε την ευρενά μας και βλέπουμε από κοντά τους εκτροφείς που κάνουν την γέννα βλέπουμε τους γενήτορες τις εξετάσεις τους,το περιβάλλον και μετά αποφασίζουμε αν θα πάρουμε!!
Οκ με εσένα δε έγινε αυτό,κάτσε και διάβασε διάφορα θέματα για να μάθεις όσα πιο πολλά μπορείς για να έχεις ένα ισοροποιμένο σκύλο και υγιεί φιλαράκι που θα είναι μαζί σου 10-15 χρόνια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981