Γερμανικός Ποιμενικός ή Χάσκι?

γερμανικός ποιμενικός ή χάσκι?

  • γερμανικός ποιμενικός

    Votes: 12 50,0%
  • χάσκι

    Votes: 12 50,0%

  • Total voters
    24

katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
καλησπερα!
εδω και καιρο ενδιαφερομαι να παρω ενα σκυλακι για συντροφια, να πηγαινουμε μαζι βολτες κτλ..ειμαι σε ενα τεραστιο διλλημα καθως δεν μπορω να αποφασισω ποια απο τις δυο ρατσες να παρω..ειμαι 15 και μαζευω λεφτα για το κουταβι,υπολογιζω μερικους μηνες μεχρι να φτασω τα απαιτουμενα αλλα μεχρι τοτε θελω να εχω διαλεξει τη ρατσα, μπορω να διαθεσω αρκετο χρονο και εχω τεραστια υπομονη..τι μου προτεινετε?μου αρεσουν σαν ρατσες εξισου, ειναι υπεροχες αλλα δεν μπορω να καταληξω καπου:/ καποιος που εχει εμπειρια και απο τα δυο σκυλια να με διαφωτισει? με χαλαει λιγο στα χασκι οτι εκπαιδευονται δυσκολα, και θα ηθελα το σκυλι μου να ξερει τις βασικες εντολες, ομως αν δεν το παω σε εκπαιδευτη θα ειναι ακατορθωτο?σιγουρα θα παρω και τις 2 ρατσες καποια στιγμη γτ εχω μεγαλη τρελα απλα με ποιο θα ηταν καλυτερο να αρχισω?δεχτες ολες οι γνωμες :)
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
εεεεεμα τωρα τι ρωτάς είναι κουκλιά και τα δυο .....διάβασε για τις ρατσες και το χαρακτηρα τους και αποφασισε μονος σου σύμφωνα και με το τι θές απο τον σκύλο σου ....εδω θα σου πει ο καθένας τις δικες τους προτιμήσεις ( εννοείτε γ.π λοιπόν ...xe xe xe ) (y)
 
  • Like
Reactions: -Manos-


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!

Αρχικά, να σου πω, πως σκύλο αποκτούμε ΜΟΝΟ από νόμιμο ΕΚΤΡΟΦΕΑ!! Αν θέλεις από Ελλάδα, επικοινωνείς με τον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος), ειδάλλως, αν σε ενδιαφέρει η αγορά και από το εξωτερικό, μπορείς να μπεις στο http://www.eurobreeder.com/ και να ψάξεις για κάποιο εκτροφείο.
Όχι από πετ σοπ, ούτε από αγγελίες στο ίντερνετ, ούτε από το γνωστό του γνωστού που έκανε μία γέννα.

Από κει και πέρα, αν μπορείς να διαθέσεις ένα ποσό της τάξης των 800-1200 € για την αγορά, θα πρέπει να βρεις εκτροφείς και των 2 φυλών, να μιλήσεις μαζί τους, να τους πεις τι μπορείς να κάνεις για το ζώο και τι όχι και αναλόγως να σε συμβουλέψουν.

Εγώ έχοντας ζήσει με 3 χάσκυ, θα σου πω οτι θέλουν επιμονή και υπομονή. Θέλουν να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για την εκτόνωσή τους, αλλιώς μπορεί να γίνουν αρκετά ζημιάρικα!
Επίσης, πρέπει να αφιερώνεις πολύ χρόνο και για την περιποίηση της γούνας τους. Ακόμα, είναι ανεξάρτητα ζώα, αλλά αγαπούν να είναι με την αγέλη τους.
Τέλος, δε θα πρέπει ποτέ να το έχεις εκτός οδηγού. (Όχι μόνο το χάσκυ, γενικά.) Είναι σκυλιά που λατρεύουν το τρέξιμο και αν για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουν να τρέξουν, δε θα σταματήσουν στο επόμενο τετράγωνο...

Για γερμανικούς ποιμενικούς δε ξέρω να σου πω πολλά, ας πει κάποιος που έχει εμπειρία με τη φυλή. :)
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
εεεεεμα τωρα τι ρωτάς είναι κουκλιά και τα δυο .....διάβασε για τις ρατσες και το χαρακτηρα τους και αποφασισε μονος σου σύμφωνα και με το τι θές απο τον σκύλο σου ....εδω θα σου πει ο καθένας τις δικες τους προτιμήσεις ( εννοείτε γ.π λοιπόν ...xe xe xe ) (y)
χαχα συμφωνω! :) διαβαζω συνεχως για τον χαρακτηρα τους απο διαφορετικα sites,forums αλλα τζιφος :/ μια αποφασιζω να παρω χασκι μετα ομως το ξανασκεφτομαι και αλλαζω γνωμη..και παει λεγοντας!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!

Αρχικά, να σου πω, πως σκύλο αποκτούμε ΜΟΝΟ από νόμιμο ΕΚΤΡΟΦΕΑ!! Αν θέλεις από Ελλάδα, επικοινωνείς με τον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος), ειδάλλως, αν σε ενδιαφέρει η αγορά και από το εξωτερικό, μπορείς να μπεις στο http://www.eurobreeder.com/ και να ψάξεις για κάποιο εκτροφείο.
Όχι από πετ σοπ, ούτε από αγγελίες στο ίντερνετ, ούτε από το γνωστό του γνωστού που έκανε μία γέννα.

Από κει και πέρα, αν μπορείς να διαθέσεις ένα ποσό της τάξης των 800-1200 € για την αγορά, θα πρέπει να βρεις εκτροφείς και των 2 φυλών, να μιλήσεις μαζί τους, να τους πεις τι μπορείς να κάνεις για το ζώο και τι όχι και αναλόγως να σε συμβουλέψουν.

Εγώ έχοντας ζήσει με 3 χάσκυ, θα σου πω οτι θέλουν επιμονή και υπομονή. Θέλουν να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για την εκτόνωσή τους, αλλιώς μπορεί να γίνουν αρκετά ζημιάρικα!
Επίσης, πρέπει να αφιερώνεις πολύ χρόνο και για την περιποίηση της γούνας τους. Ακόμα, είναι ανεξάρτητα ζώα, αλλά αγαπούν να είναι με την αγέλη τους.
Τέλος, δε θα πρέπει ποτέ να το έχεις εκτός οδηγού. (Όχι μόνο το χάσκυ, γενικά.) Είναι σκυλιά που λατρεύουν το τρέξιμο και αν για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουν να τρέξουν, δε θα σταματήσουν στο επόμενο τετράγωνο...

Για γερμανικούς ποιμενικούς δε ξέρω να σου πω πολλά, ας πει κάποιος που έχει εμπειρία με τη φυλή. :)
ευχαριστω για τις συμβουλες! :D Πιστευω οτι αυτο θα βοηθησει οντως αρκετα, στο να μιλησω στους εκτροφεις και των δυο φυλων και να δω απο κοντα τα ζωα, μηπως καποιο μου κανει κλικ! ομως ειναι τοσο ακριβα? καθαροαιμα κατω των 400 ευρω δεν προκειται να βρω ? :( οχι τιποτα αλλο απλα θα μου παρει πολυυυ χρονο να μαζεψω το ποσο !
μιας και εχεις μεγαλη εμπειρια απο χασκι, μπορεις να μου λυσεις τις εξης αποριες?:
το καλοκαιρι ζεσταινονται πολυ ? τα λυπαμαι δεν θελω να υποφερει αν παρω, στο κλιμα της ελλαδας ταιριαζει καλυτερα ο γπ η ειναι μυθος?
επισης προσπαθησες να εκπαιδευσεις ενα απο τα χασκι σου?ειχες επιτυχια απο μονη σου η το πηγες σε εκπαιδευτη? σου πηρε χρονο?τα καταφερες?
γενικα σαν σκυλι τα ''ελαττωματα'' του ειναι οτι δεν εκπαιδευεται ευκολα, δεν ειναι προστατευτικο, ειναι ανυπακουο και εχει τασεις φυγης?γιατι μια στο τοσο μπορει να βρει τροπο να φυγει και μετα αντε να το βρεις :D
συγγνωμη αν σε κουραζω και ρωταω πολλα,αλλα εχω πολλες αποριες ετσι ωστε να παρω το κατταλληλο σκυλι για μενα, αφου θα εχω δεσμευση με αυτο για τα επομενα 12-15 χρονια!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Οι γονείς σου συμφωνούν με την απόκτηση του σκύλου; Εχεις προγραμματίσει τι θα κανεις στο μέλλον με τις υποχρεώσεις σου (πανελλαδικές(=σημαντικά μειωμένος ελεύθερος χρόνος), στρατός).

Στο προκείμενο, ΓΠ θα έπαιρνα εγώ, ομως το ζητούμενο δεν ειναι τι θα έπαιρνα εγω αλλά τι ζητάς εσυ απο τον σκυλο. Αν το "συντροφια" σε καλύπτει, κανε μια επίσκεψη στη φιλοζωική, υιοθέτησε ενα σκυλάκι που να μοιάζει με ΓΠ ή χάσκι ή ο,τι σου αρεσει εσένα και οι υπεύθυνοι της φιλοζωικής συμφωνούν οτι ειναι κατάλληλο το σκυλί για εσένα, και κράτησε τα χρήματα για τα πρώτα έξοδα του :)
 
  • Like
Reactions: Lavernne








aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Βρε παιδιά τι λετε???????

Καλωσήρθες! Οι γονείς σου τι λένε? Η απόκτηση ενός σκύλου πέρα απο το χαριτωμένο της υπόθεσης προυποθέτει και τεράστια ευθύνη... Θα πρέπει να αφιερώσεις και χρόνο και χρήμα. Τα 1000 ευρώ της απόκτησης ειναι το ελάχιστο έξοδο... Θα έχεις εμβόλια, τροφές, αμπούλες, παιχνίδια, ένω σωρό πράγματα....

Γνώμη μου... κάνε υπομονή
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ευχαριστω για τις συμβουλες! :D Πιστευω οτι αυτο θα βοηθησει οντως αρκετα, στο να μιλησω στους εκτροφεις και των δυο φυλων και να δω απο κοντα τα ζωα, μηπως καποιο μου κανει κλικ! ομως ειναι τοσο ακριβα? καθαροαιμα κατω των 400 ευρω δεν προκειται να βρω ? :( οχι τιποτα αλλο απλα θα μου παρει πολυυυ χρονο να μαζεψω το ποσο !
μιας και εχεις μεγαλη εμπειρια απο χασκι, μπορεις να μου λυσεις τις εξης αποριες?:
το καλοκαιρι ζεσταινονται πολυ ? τα λυπαμαι δεν θελω να υποφερει αν παρω, στο κλιμα της ελλαδας ταιριαζει καλυτερα ο γπ η ειναι μυθος?
επισης προσπαθησες να εκπαιδευσεις ενα απο τα χασκι σου?ειχες επιτυχια απο μονη σου η το πηγες σε εκπαιδευτη? σου πηρε χρονο?τα καταφερες?
γενικα σαν σκυλι τα ''ελαττωματα'' του ειναι οτι δεν εκπαιδευεται ευκολα, δεν ειναι προστατευτικο, ειναι ανυπακουο και εχει τασεις φυγης?γιατι μια στο τοσο μπορει να βρει τροπο να φυγει και μετα αντε να το βρεις :D
συγγνωμη αν σε κουραζω και ρωταω πολλα,αλλα εχω πολλες αποριες ετσι ωστε να παρω το κατταλληλο σκυλι για μενα, αφου θα εχω δεσμευση με αυτο για τα επομενα 12-15 χρονια!
Αρχικά, να πω οτι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Οι γονείς σου είναι ενήμεροι για την επιθυμία σου; Είναι θετικοί στο να αποκτήσεις σκύλο; Όταν θα έρθουν οι πανελλαδικές και οι σπουδές,το σκυλί τι θα γίνει;
ΑΝ (μακριά από μας) πάθει κάτι εκτός προγράμματος το σκυλί και θα έχει έξτρα έξοδα θα μπορείς να τα καλύψεις;;

Το σκυλί το μήνα θέλει 50-70€ τροφή (αναλόγως την ποιότητα και τη μάρκα), 20€ αμπούλες/χάπια για αποπαρασίτωση (ανεβαίνει το ποσό όσο αυξάνουν τα κιλά του εκάστοτε σκύλου), 15-20€ καμία λιχουδιά και κανένα παιχνίδι που θα του παίρνεις. Θα χρειαστείς στην αρχή χρήματα για αγορά crate 80-100€ για το μέγεθος των φυλών που σε ενδιαφέρουν, ίσως και κανένα στρωματάκι για να κοιμάται 20-50€ ανάλογα με την ποιότητα και τη μάρκα.
Ο εξοπλισμός του σκύλου στην αρχή (μπολ, παιχνίδια, λουριά, οδηγούς, χτένες, σαμπουάν κλπ) θα σου κοστίσουν επίσης αρκετά χρήματα.
Όλα αυτά λοιπόν θα μπορείς να τα καλύπτεις στην αρχή και μετά κάθε μήνα;;

Η απάντησή μου στο υπογραμμισμένο μέρος του ποστ σου είναι η εξής:
ΌΧΙ, δε μπορείς να βρεις. Η τιμή των 400€ για ένα σκύλο παίζει μόνο στα πετ σοπ (αν και εκεί ακριβότερα είναι [περί τα 600€ κάνουν τέτοιες ράτσες] ).
Άντε και από καμία αγγελία στο ίντερνετ να βρεις τέτοιες και χαμηλότερες τιμές.
ΑΛΛΆ!!!!
Σε αυτές τις περιπτώσεις υποστηρίζεις κάτι παράνομο και συμβάλλεις στη συνέχιση της κακοποίησης και της εκμετάλλευσης τόσων ζώων που ζουν σε άθλιες συνθήκες (βλέπε puppy mills).

Aν θέλεις ντε και καλά ράτσα, πρέπει να βρεις υπεύθυνο εκτροφέα και να πληρώσεις πολλά περισσότερα χρήματα από όσα υπολόγιζες, για να ξέρεις έτσι οτι για το σκυλί που θα πάρεις, οι γονείς του έχουν κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις τους πριν το ζευγάρωμα, έχουν άριστο χαρακτήρα και έχουν κριθεί από γνώστες της φυλής σε εκθέσεις μορφολογίας, έτσι ώστε να θεωρούνται σωστά δείγματα της φυλής.

Αν, παρόλα αυτά, το ζητούμενό σου είναι η συντροφιά, θα σου πρότεινα να σώσεις ένα αδεσποτάκι από το δρόμο ή από κάποια φιλοζωική. Μπορείς να βρεις αρκετά που να μοιάζουν με χάσκυ ή με γερμανικό ποιμενικό και έτσι κρατάς και τα χρήματα για τα έξοδα σου.


Όσον αφορά τα χάσκυ.
Ναι, το καλοκαίρι ζεσταίνονται αρκετά, αλλά δεν είναι οτι δε μπορούν να ζήσουν στην Ελλάδα.
Εγώ τα έκανα ντουζάκια μέσα στην ημέρα και το βράδυ πριν κοιμηθούν για να είναι δροσερά + οτι το air condition δούλευε όλη μέρα και όλη νύχτα για να μπορούν να είναι άνετα μέσα στο διαμέρισμα Ιούνιο με Αύγουστο κυρίως.

Οι προσπάθειές μου για εκπαίδευση έμειναν στο κάτσε και στο δώσε πόδι. Σε εκπαιδευτή όχι, δε πήγα.
Τα είχα πάντα σε οδηγό και δε προσπάθησα να τους μάθω το μείνε ή το έλα. (Η μάλλον το προσπάθησα, αλλά δεν επέμεινα τόσο όσο έπρεπε να για το μάθουν και να το εκτελούν).
Χρόνο δε μπορώ να πω οτι μου πήρε για τις απλές εντολές. Με λίγες λιχουδιές τις έμαθαν αμέσως. Τώρα για τα πιο δύσκολα, δε μπορώ να ξέρω πόσο θα τους έπαιρνε να τα μάθουν.

Η συγκεκριμένη φυλή έχει ορισμένα κουμπιά. Ούτε χαζά είναι, ούτε ανυπάκουα, ούτε έχουν τάσεις φυγής. Αν βρεις τα κουμπιά τους, όλα τα κάνουν.
Θέλει υπομονή και επιμονή στην εκπαίδευση, θέλουν προσοχή στις βόλτες και στην εκτόνωσή τους και είναι ανεξάρτητα ζώα. Αν έχεις λιχουδιές και κωλοτούμπες θα σου κάνουν, αν τους δώσεις κίνητρα, θα μάθουν στο πι και φι.
Όπως σου είπα και στο πρώτο σχόλιο, δεν έχουν τάσεις φυγής. Απλά λατρεύουν το τρέξιμο. Είναι το ατού τους. Αυτό έχουν γραμμένο στο dna τους να κάνουν. Αν τους δοθεί η ευκαιρία να τρέξουν, θα το κάνουν. Όταν όμως θα σταματήσουν (και αυτό μπορεί να γίνει πολλά χιλιόμετρα μακριά), θα σε έχουν χάσει και ίσως δε θα ξέρουν πως να επιστρέψουν.

Επίσης, δε τα πάνε καλά με μικρότερα ζώα συνήθως. Έχουν ισχυρό prey drive (τουλάχιστον και τα 3 που έζησα εγώ είχαν) και κυνηγούν ότι είναι αρκετά μικρότερο από αυτά. Ένας λόγος παραπάνω για να μην τα αφήνεις ελεύθερα σε μη περιφραγμένους χώρους.

Τα χάσκυ είναι αγελαία ζώα. Δεν είναι ζώα για κήπο, ούτε για μπαλκόνια. Τους αρέσει να είναι δίπλα στον άνθρωπό τους. Και τέλος, δεν είναι φύλακες. (Μη σου πω θα μπει κλέφτης και θα του προσφέρουν και καφέ).

Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες σου. Σκέψου πολύ καλά πριν αποκτήσεις ζώο. Είναι μεγάλη ευθύνη και στην ηλικία που είσαι θα πρέπει να έχεις πάρει το οκ από τους γονείς σου. Αν δε θέλουν ζώο μέσα στο σπίτι ή δε θέλουν να σε βοηθήσουν με την απόκτηση και την ανατροφή του, τότε καλό είναι να περιμένεις μέχρι να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά και να έχεις δικό σου χώρο.
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
HUSKY με χιλλια..αν θες σκιλο για συντροφια και να περνας τις ωρες σου μαζι του..ειναι το καλυτερο σκυλι..προθημο να σε ακολουθησει ΠΑΝΤΟΥ..ειναι ομως..πολυ δραστηρια με πολυ δυνατα πνευμονια...μια μερα ελιψα απο το σπιτι και καλεσαν αστινομεια δυστιχως επειδη εκλεγε..(θελουν συντροφια πολλη)επισης παντα με λουρι!εμενα και αυτοκινητο να δει προσπαθα να το κυνιγισει(το κοψαμε σχεδον) επισης οσο για το οτι ειναι ανυπακουα..βλακιες και μονο βλακιες!!πραγματικα δεν εχω δει ποιο υπακουο σκυλο!κανει οτι του ζητισω(μολυς το διδακτει βεβαια)εχτος το 'ελα'..τι να σου πω ρε παιδι μου με γραφει καρονικα ερχετε 5\10 ..οχι και ασχημα διλαδη..απο χαρακτηρα που ηταν κουταβι ιταν θεοτρελη ,τωρα με τους κανονες που εμαθε σιγα σιγα,ειναι η πιο αξιολατρεφτη..αλλα θα σου τονισω..ΓΟΥΝΑ..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΤΡΙΧΑ..ΕΠΙΣΗΣ.ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΤΟΝΟΝΕΙΣ?ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ?ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΖΩΑ(ΥΔΙΚΑ ΓΑΤΟΥΣ)ΕΧΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΜΑΖΙ..αυταα ;) τωρα για german shepherd δεν ξερω δεν ειχα ποτε μου..Καλη επυτιχια στο τι θα διαλεξεις :) (απο εναν απειρο σκυλο ιδιοκτητη)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε φτάνει που θυμήθηκα τα παιδικά τραύματα που μου έλεγαν αυτοκίνητο και σκύλο όταν θα συντηρείς εσύ, φέρνετε και παγωτά χωρίς μπράουνι...
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
χαιρομαι που εχει αναπτυχθει το θεμα και ειπωθηκαν κ αλλες γνωμες ..οσο περισσοτερες τοσο το καλυτερο!ναι συμφωνουν με την αποκτηση σκυλου..για τις πανελλαδικες, ναι ισως να εχω ελαχιστο χρονο αλλα 2-3 ωρες την ημερα για την γυμναστικη του θα μπορω να τις αφιερωσω αλλωστε θα με κανει να ξεχνιεμαι κιολας!στρατο δεν θα παω , ειμαι κοριτσι :p:D και αν με το καλο σπουδασω θα το παρω μαζι μου! (εδω αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ο γπ ειναι χρησιμος στο θεμα προστασιας που θα ειμαι μονη μου) .Οσο για την ρατσα..θα ηθελα πολυ να ειναι καθαροαιμο αλλα αν εχει καλη συμπεριφορα και ειναι ημιαιμο εχοντας την ιδια εμφανιση ενταξει δεν θα σκασω κιολας!απλα θελω λυκακι, τα λατρευω:D:rolleyes:αρχιζω σιγα σιγα να μαζευω χρηματα για την αγορα του κουταβιου και για τα πρωτα εξοδα..στην πορεια θα μαζευω σιγα σιγα για οτι αλλο χρειαζεται..και αν τυχον προκυψει κατι επειγον θα δανειστω απο τη μητερα μου και θα της τα δωσω οταν τα ξαναμαζεψω:(ειμαι αποφασισμενη να το αναλαβω πληρως απο ευθυνες και γενικα.Παιχνιδια πιστευω μπορωω να του δωσω απειρα, εχω πολλα λουτρινα κουκλακια απο μικρη και μπαλιτσες και θα μπορει να παιζει.εχω βρει εδω ενα μαγαζι που εχει κρεβατακια 11$ και ειναι μεγαλα, λουρακια και παιχνιδια με 1 ευρω,κολαρα,μπολ και αλλα ειδη πολυ φθηνα..η ποιοτητα δεν νομιζω να ειναι κακη.ομωςς το θεμα απο που θα το παρω ειναι μεγαλο, δεν εχω ιδεα που θα βρω εναν καλο εκτροφεα ουτε τι χρειαζεται περαιτερω, ενας ξαδερφος της κολλητης μου παντως ειχε καθαροαιμα χασκι και τα πουλουσε το μεγιστο 200$ και αυτο για να αγορασει πραγματα στα σκυλια του,ελπιζω στην επομενη γεννα να μπορω να και εγω ενα,αν τελικα εχω καταληξει σε χασκι..Lavernne χαιρομαι που το εκπαιδευσες! και με χαροποιει το οτι εκπαιδευτονται..το κακο ειναι πως εγω δεν εχω περιφραγμενο το σπιτι μου αλλα ακομη και αυτο θα το κανω για το σκυλι!εχω παντως χωρο..για τα μικρα ζωα, θα φροντισω να το κοινονικοποιησω απο νωρις μιας και στο σπιτι μου υπαρχουν 6-7 γατες!επισης η μαμα μου δεν επιτρεπει να το βαλω μεσα στο σπιτι:( το εχω παρει αποφαση παντως...και σημερα ειδα ενα χασκι απο κοντα και πηγα να το χαιδεψω και το λατρεψα ηταν τοσο πανεμορφο που με ''σκλαβωσε''..ρωτησα τον ιδιοκτητη του αν ειναι ανυπακουο και μου ειπε οτι ειναι πολυ και ειναι δυσκολα σκυλια..παντως ηταν 8 μηνων και ειχε μαθει καποιες βασικες εντολες υπακοης, του ειχε πει να κατσει και αν και βρισκοταν σε συγχυση, επειδη γαυγιζε που ειδε ενα αλλο μικρο σκυλακι που περνουσε, τον ακουσε και το εκανε...οσοι περνουσαν το θαυμαζαν..παρολα αυτα αφηνω ακομη ανοιχτο το ενδεχομενο για γπ!(y)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Κανε δεξιά και σβήσε...
Μαζεύονται πολλα € και πας και λιγο στα τυφλά ακομα...

Πρέπει να περιφράξεις την αυλή (;), προχώρα σε εξωτερικό κενελ (αν και εγω θα ήθελα και περίφραξη...), ενα μεγαλο σκυλί προϋποθέτει και καποια μυική δύναμη (χωρίς να λεω οτι πρέπει να σαι ο Σβαρτζενέγκερ) και σιγουρα εκπαίδευση για να μπορείς να το κουμανταρεις. Έπειτα τα λουριά με 1€ ξέχασε τα. Θα τραβήξει ο σκύλος και θα γίνει κονφετί το λουρί. Τις γέννες του φίλου του μπατζανάκη του περιπτερά να μη τις εχεις καν στο μυαλό σου και οι λόγοι εχουν αναφερθεί ήδη, αν και καταλαβαίνω οτι η ανυπομονησία για απόκτηση σκύλου δε σ αφήνει να το σκεφτείς αυτο αλλά δείξε υπευθυνότητα.
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
Κανε δεξιά και σβήσε...
Μαζεύονται πολλα € και πας και λιγο στα τυφλά ακομα...

Πρέπει να περιφράξεις την αυλή (;), προχώρα σε εξωτερικό κενελ (αν και εγω θα ήθελα και περίφραξη...), ενα μεγαλο σκυλί προϋποθέτει και καποια μυική δύναμη (χωρίς να λεω οτι πρέπει να σαι ο Σβαρτζενέγκερ) και σιγουρα εκπαίδευση για να μπορείς να το κουμανταρεις. Έπειτα τα λουριά με 1€ ξέχασε τα. Θα τραβήξει ο σκύλος και θα γίνει κονφετί το λουρί. Τις γέννες του φίλου του μπατζανάκη του περιπτερά να μη τις εχεις καν στο μυαλό σου και οι λόγοι εχουν αναφερθεί ήδη, αν και καταλαβαίνω οτι η ανυπομονησία για απόκτηση σκύλου δε σ αφήνει να το σκεφτείς αυτο αλλά δείξε υπευθυνότητα.
φοβαμαι μην το σκασει το σκυλι εχοντας μονο εξωτερικο κενελ, και οχι περιφραξη , ειδικα αν ειναι χασκι..εμ αυτο θα ειναι ενα θεμα, ειμαι 51 κιλα οσο ειναι κουταβι ενταξει, αλλα μετα δεν θα μπορω να το κουμανταρω λες? υπαρχει περιπτωση να με ριξει κατω στη βολτα?χαχα ο θεος βοηθος....εχω παρει λουρι με 2 ευρω απο μαγαζι groomer και ακομα ειναι σε καλη κατασταση..εχουν περασει και χρονια!βεβαια δεν θα δειξω τσιγκουνιες για λιγα παραπανω ευρω αν αντεξει.Επειτα απο ολα οσα εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ αποφασισα να το παρω απο εκτροφεα, για να μην εχεει απροβλεπτη συμπεριφορα και ολοενα περισσοτερα προβληματα υγειας.Απλα δεν ξερω στην περιοχη μου αν θα βρω καποιον και μαλιστα με καλη φημη, ενω αν ειναι σε αλλη περιοχη δυστηχως δεν μπορω να παω επειδη δεν εχω μεσο!αυτο με στεναχωρει επειδη δεν θα μπορω να παω να βλεπω τα κουταβια οσο ακομα ειναι με την μαμα τους και να δεθω με καποιο πολυ για να το παρω!και εδω θα ηθελα να ρωτησω, γινεται ο εκτροφεας να ερθει ο ιδιος στην περιοχη μου η ζηταω πολλα?αν οχι τι μου προτεινετε? :/
 
Last edited:


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
μερικες ακομα ερωτησεις (y)
ειναι επιτρεπτο να αφηνω ελευθερο το σκυλι να τρεχει οσο θελει σε γυπεδα ποδοσφαιρου? (εννοειται αν δεν προπονειται η ομαδα η γενικα παιζουν μπαλα)
και, ποιο απ τα δυο σκυλια (γπ-χασκι) ειναι πιο συναισθηματικο?θελω να πω, ποιο θα καταλαβει το mote σου και θα ερθει να σου φτιαξει το κεφι με παιχνιδια,φιλια κτλ οταν εισαι στις μαυρες σου?
και ισχυει οτι τα χασκι μπορει αν απειλειται πραγματικα το αφεντικο τους να το προστατεψουν?o_O:cool:
τα χασκι ειναι σκυλια κυριως συντροφιας, ενω οι γπ προστασιας?και οταν λεμε συντροφια εννουμε οτι επειδη ζουν σε αγελες δεν θελουν να μενουν μονα τους, η οτι αν καθεσαι στο καναπε θα ερθει και αυτο διπλα σου και τετοιου τυπου κινησεις?:D
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Νομιζω πως τα βλεπεις ολα πολυ ρομαντικα και υπεραισιοδοξα.Αν παρεις σκυλι,μακαρι να μην παρεις απο τον πρωτο "εκτροφεα" που θα βρεις στη γειτονια σου γιατι δεν μπορεις να πας εσυ σε καποιον ΕΚΤΡΟΦΕΑ,μακαρι οταν εχεις πανελληνιες να μην παρατησεις το σκυλι(πολυ ευκολη δικαιολογια imo) και μακαρι να μην εχεις την νοοτροπια του "εφοσον το σκυλι ειναι στην αυλη,δεν ειναι αμεσα συνυφασμενο με την καθημερινοτητα μου" που ορισμενοι αναπτυσσουν αν το σκυλι βγει δυστροπο ή δεν μπορεσουν οι ιδιοι να το εκπαιδευσουν σωστα,με αποτελεσμα να του δινουν ενα πιατο φαι και ειναι δεμενο 24/7.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα στα 15 δεν μπορεις να αναλαβεις πληρως τις ευθυνες ενός σκύλου και να σαι εντάξει απέναντί του. Καποιες, κυριως τις οικονομικες, θα τις αναλάβουν οι γονείς σου. Εκτός αν δουλεύεις ή το χαρτζιλίκι σου είναι στ αλήθεια μεγάλο!
Θα χρειαστείς σίγουρα την υποστήριξη των γονιών γι αυτο μη σκεφτεσαι ή μην τους λες οτι θα τα κανεις ολα μονη σου γιατι θα τσακωθείτε και ο σκυλος θα την πληρωσει.
Ειμαι μεγαλη γυναικα και ακομα χρειαζεται να αφήνω το σκύλο στη μαμά μου καμια φορα. :oops:
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει για απόκτηση σκύλου απο καραμπίμπ, να μένει μόνιμα στο κήπο και για λουράκια 2 €.

Αρχικά ξέχνα την απόκτηση του σκύλου γιατί οι συνθήκες δεν το ευνοούν! Ο ξάδερφος της κολλητής ειναι η πήγη απόκτησης σκύλου που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ να αποφεύγουμε! Οχι να πηγαίνουμε να παίρνουμε! Έλεος δηλ!
Ενημερώσου τι είναι εκτροφέας! Δεν ξέρω που μένεις αλλά το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει εκτροφέας στη πόλη σου! Για μερικές φυλές δεν υπάρχει εκτροφέας καν στην Ελλάδα και ψάχνουμε στο εξωτερικό.
Λες οτι η μαμά σου δε το θέλει σπίτι. Λες οτι θα το πάρεις μαζί σου όταν πας να σπουδάσεις. Θες ειλικρινά ο πρώτος σου σκύλος να κοιμάται έξω απο το σπίτι και εσυ να μη μπορείς να κάνεις τιποτα για αυτό? Δε θες να περιμένεις και να έχεις το σκύλο σου με τους όρους που θα ορίσεις εσυ?

Κακά τα ψέματα τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις για τα ιατρικά του έξοδα ειναι επιεικώς αστεία. Επειδή βλέπω οτι οι πηγες απόκτησης που αναφέρεις ειναι οι πλεόν ακατάλληλες απλά να σου πω οτι σε περιπτωση που πάρει ενα ΓΠ που μελλοντικά μπορεις να σου εμφανισει πχ πρόβλημα στα πόδια... και πρέπει να χειρουργηθεί... Μιλάμε για πάνω από 1500 ευρώ χειρουργείο. Λες ότι θα μένει έξω... άρα σκνίπα, μεγάλη πιθανότητα καλαζαρ σε ενα σκύλο πες 30 κιλα η θεραπεία με milteforan κοστίζει μόνο για το φάρμακο τουλαχιστον 180 ευρώ και βάλε και τις εξετάσεις κάθε 3 μηνες περίπου 120 ευρω και βάλε και ειδική διατροφή περίπου 80 ευρώ το μήνα... Και είσαι μαθήτρια! Χωρίς κανένα έσοδο με εξάρτηση απο τους γονείς. Εντάξει στα λέω λιγο τραγικά αλλά συμβαίνουν καθημερινά αυτά τα πράγματα και καλό θα ειναι να τα υπολογίζουμε....

Είναι πολύ όμορφο που τα αγαπάς αλλά καλό θα ειναι να καταλάβεις οτι πρέπει αρχικά να ενημερωθείς και μετά να κάνεις υπομονή μέχρι ο καιρός να ειναι ο κατάλληλος.... Κάθε πράγμα στο καιρό του που λένε!
 
  • Like
Reactions: Lavernne and Aslan


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλή η συζήτηση αλλά σε αυτή την φάση που βρίσκεσαι καλό θα ήταν να το προγραμματίσεις ναι μεν αλλά όχι για τώρα! Μπορείς να εμβαθύνεις τις γνώσεις στην φυλή που θα σε κερδίσει έτσι ώστε όταν ωριμάσει το μυαλό και οι συνθήκες να κάνεις το βήμα. Εκτός και αν οι γονείς σου είναι μπροστά και κάνουν παιχνίδι...

Το κοστολόγιο ενός τέτοιου σκύλου είναι:

Απόκτηση ±700 ευρώ -

Εκπαίδευση ±400-600 ευρώ
Αρχικά έξοδα κτηνιάτρου (όλα τα εμβόλια που κάνει τους 3 πρώτους μήνες κτλ) ±60-80 ευρώ
Φάρμακα μηνιαία* 20 ευρώ το λιγότερο(10 αμπούλα + 10 χάπι/πάστα) + Scalibor ±15 ευρώ κάθε κάποιους μήνες
Τροφή κάθε μήνα* ±40-60 ευρώ

Λοιπά εξαρτήματα απολύτως απαραίτητα (λουρί 20, περιλαίμια 15, μαξιλάρα 30, πιάτα 15 και κάποια παιχνίδια 20) ±100 ευρώ
Box μεταφοράς ±120 ευρώ (προαιρετικό)

Όλα τα παραπάνω είναι το αρχικό κόστος κατά την απόκτηση του σκύλου...

Από εκεί και πέρα τα κόστη με το αστεράκι(*) είναι τα πάγια έξοδα εφ'όρου ζωής του σκύλου με κάποιες παραλλαγές...δηλαδή το μηνιαίος κόστος το λιγότερο 70-80 ευρώ χωρίς απρόοπτα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf