Γερμανικός Ποιμενικός ή Χάσκι?

γερμανικός ποιμενικός ή χάσκι?

  • γερμανικός ποιμενικός

    Votes: 12 50,0%
  • χάσκι

    Votes: 12 50,0%

  • Total voters
    24

Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
επισης ολα αυτα που ζητάς μπορει να στα παρέχει και ενα οποιοδήποτε ημιαιμο σκυλάκι απο φιλοζωική της πειοχής σου, αρκεί φυσικά να ζει μαζί σου και να έχετε αναπτύξει το δεσμό που μονο η συγκατοίκηση δίνει... η ασχολία 2-3 ώρες την ημερα δεν αρκει ότι ρατσα και αν ειναι ο σκύλος.
Σκεψου επισης τις συνθηκες που θα επικρατουν οταν τα μελη της οικογενειας θα εχουν διαφορετική συμπεριφορά απέναντι του (που υποθετω κατι τετοιο θα συμβαίνει απο τη στιγμή που το σκυλι στο σπιτι δεν ειναι συμφωνο απο ολους σας. Παραδειγμα.. εσυ θες αγκαλιτσες και φιλακια απο το σκυλακι σου, η μητερα σου ή ο πατερας σου ή τα αδερφια σου θα θελουν??. Ή το σκυλι θα παιρνει ενθαρρυνση μιας συμπεριφορας απο σενα και μαλωμα απο τους υπολοιπους?) αυτο για ενα ζωο οπως και χιλιαδες αλλα τετοια παραδειγματα μονο συγχυση προσφέρουν σε ενα σκυλάκι, και ειναι αρκετά δυσκολο για ολους (διποδους και τετραποδους) να το διαχειριστουν.
 
  • Like
Reactions: Gaara


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
το χαρτζιλικι μου ειναι 3$ τα οποια δεν ξοδευω ποτε, παντα τα μαζευω (+απο γιορτες,γενεθλια,λεφτα απο γιαγιαδες/παππουδες)..το καλοκαιρι σκεφτομαι να δουλεψω ομως δεν ειναι σιγουρο..
γιατι να ξεχασω την αποκτηση σκυλου? δεν καταλαβαινω γιατι το λες..και οσο για το αλλο, δεν ζευγαρωσαν επιτηδες τα σκυλια για να τα πουλησουν ηταν απροβλεπτο..και απ τη στιγμη που τα σκυλακια γεννηθουν (ναι μεν θα ειναι ημιαιμα, η καθαροαιμα χωρις να ξερουμε τι συμπεριφορα και προβληματα υγειας θα παρουσιασει) αλλα αν ολοι πρεπει να αποφευγουμε να παιρνουμε απο εκει σκυλια, αυτα οταν γεννιουνται και δεν τα παιρνει κανενας που θα καταληξουν? στη χειροτερη περιπτωση στο δρομο, στη καλυτερη σε φιλοζωικες..
ναι δεν θα μου αρεσει να εχω το σκυλο μου εξω, θα ηθελα να ορισω εγω τα παντα σε σχεση με αυτον, και θα ηθελα να ειναι μεσα στο σπιτι..και θελω να περιμενω αλλα εγω μπορει να ειμαι ανεξαρτητη οικονομικα και να εχω δικο μου σπιτι στα 20..μεχρι τοτε κανεις δεν ξερει τι επιφυλασσει τ μελλον..και εδω στο χωριο που ειμαι απομονωμενη εχω πραγματικα αναγκη απο παρεαα γιαυτο και στραφικα στον σκυλο αλλιως δεν θα ημουν τοσο ανυπομονη..
ναι αν παρω γπ , αν εμφανισει δυσπλασια η προβληματα στα ποδια φανταζομαι θα τα παρουσιασει σε μεγαλη ηλικια και μεχρι τοτε ισως να εχω ικανοποιητικα λεφτα ,τωρα αν ειμαι τοσο ατυχη και στα πρωτα χρονια της ζωης του παρουσιασει σοβαρα προβληματα υγειας τι να πω..το καρμα
περα απο ειδικη τροφη δεν γινεται να τρωει σπιτικο φαγητο η την ειπα?επειδη το προηγουμενο σκυλι μου ετρωγε οτι τρωγαμε και εμεις και ηταν υγιεστατο..ηταν μικροσωμο ομως, αλλα αν του εχω διατροφη ισορροπημενη που να τ προσφερει ολα τα απαραιτητα δεν γινεται?
st3lios για την εκπαιδευση θα ασχοληθω η ιδια, τα βασικα θελω να ξερει μονο και αφου ειναι εξυπνα σκυλια δεν θα ειναι ακατορθωτο..θελω να ελπιζω:D
η αληθεια ειναι πως 70-80$ το μηνα σιγοουρα, ειναι καπως πολλα ..με 3$ τη μερα επι 31 μερες 93 ευρω..μπορει καποια μερα να τα ξοδεψω η να θελω να παρω κατι αλλο οτιδηποτε, ρουχο,παππουτσια κτλ αλλα ενταξει το ψαχνω ακομα το θεμα, αν δεν τα εχω προγραμματισει ολα σωστα δεν θα προχωρησω σε αγορα..εξαλλου προγραμματιζω αν το παρω στο κοντινο μεελλον να το παρω τον επομενο χρονο, οποτε εχω καιρο ακομα...
ναι η αληθεια ειναι πως αν δεν ειχα τετοιο κολλημα με αυτες τις ρατσες, τα λυκακια θα επαιρνα απο τη φιλοζωικη..αν βρω το κουταβι που ψαχνω εκει εννοειται πως θα το παρω χωρις δευτερη σκεψη.Σιγουρα οποιο σκυλι να επαιρνα θα μου εδινε και θα του εδινα την ιδια αγαπη αλλα οι αδυναμιες, ειναι αδυναμιες!
2-3 ωρες την ημερα για την ασκηση..για παιχνιδι χαισεματα και γενικα θα το βλεπω εννοειται περισσοτερες ωρες.
οχι δεν εχει προβλημα η μαμα μου να παρω σκυλι το προβλημα της ειναι να το βαζω μεσα στο σπιτι αλλα μπορει με πολυ προσπαθεια να την πεισω καποια στιγμη..και δεν προκειται κανεις να φωναζε στο σκυλι ειναι φιλοζωοι..
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η φιλοζωια δεν έχει καμία σχέση με την ανοχή του καθενός...Εγώ πχ θέλω να δίνω φιλιά στο σκύλο μου να ζει στο σπίτι μου αλλά να μην ανεβαίνει στο κρεβάτι μου . Κάποιος άλλος το οργανώνει διαφορετικά...είναι απλές προτιμήσεις και κανόνες του σπιτιού.
Τα σκυλιά που γεννιούνται κατά τύχη είναι παράνομο να γεννιούνται!τοσο απλά...και ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης...Εαν τα δώσει όλα θα κάνει άλλη γέννα,τόσο απλά...Μόλις βρουν ΌΛΑ τα αδέσποτα σπίτι μιλάμε αν θες για τυχαία ζευγάρωματα...
Δεν υπάρχει κάρμα ούτε κακή τύχη στην υγεία ενός ζώου...τα περισσότερα θέματα υγείας εμφανίζονται σε γέρικα σκυλιά και σε κουτάβια όπου όπως στα μωρά δεν υπάρχει ανοσοποιητικο δυνατό,αναπτύσσεται to σώμα τους κλπ κλπ...
Εαν αυτό που τρώτε εσείς δεν έχει αλάτι,δεν κρεμμύδι, δεν έχει μπαχαρικά,δεν έχει πολύ σκόρδο,έχει αρκετό κρέας,λιγότερο ρύζι ή πατάτα ή μακαρόνι,όσο ασβέστιο και όσο μαγνήσιο πρέπει και χιλιάδες άλλα τότε ναι ας τρώτε τα ίδια....αλλιώς όχι!!Τόσο απλά
Εαν χρειαστεί να περιμένεις μέχρι τα 20 μόνο μια χαρά είναι. Ο πατέρας μου περίμενε μέχρι τα 40...αν τον ρωτήσεις άξιζε η αναμονή...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@katiasxd αν στα 20 σου εισαι οικονομικά ανεξάρτητη και μπορείς να συντηρείς δικό σου σπίτι και σκυλο, μια χαρά σε βρίσκω.

Λοιπόν, ειναι πολυ αλλά πολυ σημαντικό να εχεις τη στήριξη των δικών σου στο θεμα του σκύλου. Απο προσωπική εμπειρία, μπορω να σου πω με μεγάλη βεβαιότητα πως δε μπορείς να το "τραβήξεις" αποκλειστικά μόνη σου αυτο. Θα φύγεις εκδρομές (μονοήμερες ή πολυήμερες), σχολικές και μη, σε 3 χρόνια θα εχεις πανελλαδικές που όντως όπως το σκέφτεσαι ο σκύλος θα σε βοηθάει να ξεφεύγεις λιγο αλλά απο τους συμμαθητές μου 8/10 προτιμούσαν να βγουν για εναν καφε και όχι βόλτα με το σκυλο και γενικότερα θα ερθεις αντιμέτωπη με πολλα απρόοπτα που δε θα τα εχεις "προγραμματισει". Σε ολα αυτά χρειάζεσαι εναν άνθρωπο να σε "καλύπτει" (λίγο ή πολυ ανάλογα μα τη διάθεση που εχει ο καθένας να ασχοληθεί με το σκυλο) και ειναι κρίμα να φορτώσεις το σκυλο στους γονείς σου ενώ αυτοί, όπως τα λες, δεν εχουν διάθεση να ασχοληθούν ή δεν ειναι διατεθιμενοι να ξοδέψουν χρήματα για φιλοξενία(αν εχετε στο χωριό σου κάποιο αξιόπιστο κεννελ). Κάνε υπομονή, μάζεψε χρήματα και γνώσεις (για παράδειγμα η δυσπλασία δεν ειναι χαρακτηριστικό των υπερήλικων σκύλων) και προχώρα στην αγορά/ιυοθεσια σε σωστό χρονο και υπεύθυνα-ξαναλέω-.
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
επειδη τα καλοκαιρια μερικες φορες παω στην πολη οπου μενει η ξαδερφη μου και μενω εκει για μια εβδομαδα τακτικα και σε καποια παρομοια περιπτωση ,οπως εκδρομες κτλ μπορει να το ταιζει κτλ για βολτα καποιον θα βρω και για ενασχοληση μαζι του..για διακοπες μπορω να το αφησω στους γειτονες που ειναι αξιοπιστοι και ειχα κρατησει και παλιοτερα τον σκυλο μου.Και το καλο στο χωριο μου ειναι οτι πραγματι εχουμε ενα μερος που φιλοξενει και περιποιειται ζωα και ειναι λιγα βηματα απο το σπιτι μου και ειναι και αξιοπιστη..Θα συνεχισω να το ψαχνω το θεμα
θελω ομως μερικες ακομα προσωπικες εμπειριες για αυτα τα σκυλια χασκι-γπ...να ακουσω καποιον που εχει εμπειρια και οχι μονο τι λεει η βικιπαιδεια και αλλα sites για τον χαρακτηρα τους
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μα δεν βλέπεις ότι πρέπει να λύσεις αλλά θέματα πριν το θέμα της ράτσας??ειλικρινά πάρε οποία από τις δύο προτιμάς είναι υπέροχα σκυλιά και τα δύο αν ασχοληθείς σωστά μαζί τους.

Καταλαβαίνεις το μέγεθος τους έτσι??δεν είναι σκυλιά που τα αφήνεις στο γείτονά έτσι απλά...

Εαν χρειαστεί μεταφορά πως θα γίνει αυτό??πριν τελειώσουν τα εμβόλια που θα μένει??Γιατί έξω δεν γίνεται...αν ενώ γαυγιζει πολύ ποια είναι η εναλλακτική σου?εάν ο γπ βγει δυνατός φύλακας πως θα τον ελέγχεις?εάν το χασκι τραβάει πολύ στη βόλτα πως θα το συγκρατείς??εάν χρειαστεί εκπαίδευση θα μπορείς να το παρέχεις? εάν το κόστος ξεπεράσει τα 3 ευρώ τη μέρα πως θα το αντιμετώπισεις???

Σου λείπουν βασικές απαντήσεις αλλά κάνεις ακόμα την ίδια ερώτηση...
 




christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Μόνο και μονο που το δίλλημα σου ειναι Χάσκι ή ΓΠεχεις ξεκινήσει λάθος... Δυο σκυλια εντελώς άσχετα μεταξύ τους με μοναδικό κοινό το οτι ειναι σκύλοι. Δε συμβουλεύω ποτέ κάποιον που εχει ως πρώτο κριτήριο την εμφάνιση απλως γιατι για μενα ειναι το τελευταίο άρα δεν έχουμε τον ίδιο τροπο σκέψης.
Κατα τη γνώμη μου παρτο απο την αρχή, δες γιατι θες σκυλο γενικώς, τι ανάγκες θες να καλύψεις, αν εχεις τον κατάλληλο χωρο και δεκάδες άλλα, διάβασε για τις φυλες και πάρε το χρόνο σου...
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τι να πω κι εγώ που είμαι μεταξύ Γιόρκι και Ιρλανδικού Λυκοθήρα...:cool:

Αλλά, να ανοίξω άλλο θέμα για να μου πείτε τι πιστεύετε... για τις δύο ράτσες και όχι για μένα!!!:p:D
 


Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Το σκυλι μονη σου δεν μπορεις να το φροντιζεις γιατι εισαι μικρη.Αν θες να το εχεις χωρις την βοηθεια τον γονιων θα πρεπει να σπουδασεις πρωτα και να συντηρεισαι μονη σου οικονομικα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το να σπουδάσει πρώτα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα συντηρείται μόνη της οικονομικά. Οι σπουδές κι η οικονομική ανεξαρτησία είναι δύο διακριτά πράγματα και στις παρούσες συνθήκες μοιάζουν κι εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and vas


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
εγω σας βλεπω καπως επιθετικους χωρις παρεξηγηση.και γω ειμαι 15..και εχω χασκι..ε και?σειμενει δεν μπορω να το φροντιζω..πιστεψε με μια χαρα ειναι ελα δες το..δεν συμενει οτι επειδη 1 15χρονο ειναι ανευθεινο πρεπει να ειναι ολοι..
 












vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγω σας βλεπω καπως επιθετικους χωρις παρεξηγηση.και γω ειμαι 15..και εχω χασκι..ε και?σειμενει δεν μπορω να το φροντιζω..πιστεψε με μια χαρα ειναι ελα δες το..δεν συμενει οτι επειδη 1 15χρονο ειναι ανευθεινο πρεπει να ειναι ολοι..
Το συντηρείς μόνος σου το σκυλί; κι εγω στα 15 τον πήρα και ακριβώς επειδή το πέρασα πρόσφατα και ξερω με τι θα έρθει αντιμέτωπη (με τα ιδια που θα ερθεις κι εσυ...) θεώρησα σκόπιμο να την ενημερώσω πριν προβεί στην απόκτηση του σκύλου. Ένας 15χρονος μπορεί να ειναι πιο υπεύθυνος και απο εναν 35χρονο..45...55 και παει λέγοντας, δε λέμε αυτο. Το θεμα ειναι οτι ο σκύλος ειναι ευθύνη την οποια ρε παιδιά, πως να το κάνουμε; Εκ των πραγμάτων αν δεν εχεις δικό σου εισόδημα δε μπορείς να την αναλάβεις ολοκληρωτικά. Το να αναλαμβάνεις τον σκυλο αποκλειστικά σημαίνει να πηγαίνεις κτηνίατρο, να αγοράζεις φαΐ, να ταΐζεις(συγκεκριμένες ώρες), να βγάζεις βόλτα, να εκπαιδεύεις, να μη λείπεις συνεχώς απο το σπίτι κλπ κλπ, ε καποια απο αυτα τα πράγματα χρειάζονται €. Αν δεν εχεις τη σύμφωνη γνώμη των γονιών σου ή εν πάση περιπτώσει κάποιου που να ειναι διατεθειμένος να δώσει αυτα τα χρήματα, πως αλλιώς; Κρίμα δεν ειναι να αποκτηθεί το σκυλί και μετα να βγουν στην επιφάνεια αυτα;
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Τι να πω κι εγώ που είμαι μεταξύ Γιόρκι και Ιρλανδικού Λυκοθήρα...:cool:

Αλλά, να ανοίξω άλλο θέμα για να μου πείτε τι πιστεύετε... για τις δύο ράτσες και όχι για μένα!!!:p:D
άνοιξε εσύ το θέμα κι εμείς ως συνήθως θα σου πούμε μετά την γνώμη μας .... για σένα....

Το συντηρείς μόνος σου το σκυλί; κι εγω στα 15 τον πήρα και ακριβώς επειδή το πέρασα πρόσφατα και ξερω με τι θα έρθει αντιμέτωπη (με τα ιδια που θα ερθεις κι εσυ...) θεώρησα σκόπιμο να την ενημερώσω πριν προβεί στην απόκτηση του σκύλου. Ένας 15χρονος μπορεί να ειναι πιο υπεύθυνος και απο εναν 35χρονο..45...55 και παει λέγοντας, δε λέμε αυτο. Το θεμα ειναι οτι ο σκύλος ειναι ευθύνη την οποια ρε παιδιά, πως να το κάνουμε; Εκ των πραγμάτων αν δεν εχεις δικό σου εισόδημα δε μπορείς να την αναλάβεις ολοκληρωτικά. Το να αναλαμβάνεις τον σκυλο αποκλειστικά σημαίνει να πηγαίνεις κτηνίατρο, να αγοράζεις φαΐ, να ταΐζεις(συγκεκριμένες ώρες), να βγάζεις βόλτα, να εκπαιδεύεις, να μη λείπεις συνεχώς απο το σπίτι κλπ κλπ, ε καποια απο αυτα τα πράγματα χρειάζονται €. Αν δεν εχεις τη σύμφωνη γνώμη των γονιών σου ή εν πάση περιπτώσει κάποιου που να ειναι διατεθειμένος να δώσει αυτα τα χρήματα, πως αλλιώς; Κρίμα δεν ειναι να αποκτηθεί το σκυλί και μετα να βγουν στην επιφάνεια αυτα;
πεστα ρε βασ...
εγω έχω το αντιθετο θέμα...
λεω στο γιο μου να διαλεξει ένα σκύλο
να του καλύπτω τα έξοδα... κι όλα όσα χρειάζεται....
ΑΛΛΑ.... να αφήσει τα δικά μου ησυχα!
τπτ αυτος! τον χαβα του...