Γερμανικός Ποιμενικός ή Χάσκι?

γερμανικός ποιμενικός ή χάσκι?

  • γερμανικός ποιμενικός

    Votes: 12 50,0%
  • χάσκι

    Votes: 12 50,0%

  • Total voters
    24

katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
Εαν χρειαστεί να περιμένεις μέχρι τα 20 μόνο μια χαρά είναι. Ο πατέρας μου περίμενε μέχρι τα 40...αν τον ρωτήσεις άξιζε η αναμονή...
Για κανενα λογο δεν θα περιμενα την μιση μου ζωη για να κανω αυτο που θελω..πιστευω οταν θες να κανεις κατι αγωνιζεσαι αλλα το καταφερνεις, , το να τα βγαλω περα με ενα χασκι που εχει πολλα εξοδα μπορει να ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο..ηδη εχουν περασει χρονια απο τοτε που εβλεπα γπ η χασκι και ελεγα: Ποτε θα παρω και εγω ενα?:whistle:και νιωθω ετοιμη πλεον για να παρω,πιστευω εχει ερθει η ωρα ..πολλα λεω :Dχαρα στην υπομονη του παντως.(y)

Μόνο και μονο που το δίλλημα σου ειναι Χάσκι ή ΓΠεχεις ξεκινήσει λάθος... Δυο σκυλια εντελώς άσχετα μεταξύ τους με μοναδικό κοινό το οτι ειναι σκύλοι. Δε συμβουλεύω ποτέ κάποιον που εχει ως πρώτο κριτήριο την εμφάνιση απλως γιατι για μενα ειναι το τελευταίο άρα δεν έχουμε τον ίδιο τροπο σκέψης.
Κατα τη γνώμη μου παρτο απο την αρχή, δες γιατι θες σκυλο γενικώς, τι ανάγκες θες να καλύψεις, αν εχεις τον κατάλληλο χωρο και δεκάδες άλλα, διάβασε για τις φυλες και πάρε το χρόνο σου...
εχω διαβασει για τις φυλες εχω αναλυσει καθε ρατσα αλλα πως να το κανουμε..εχω κολλημα με αυτες τις δυο..και γιατι εχω ξεκινησει λαθος?δηλαδη οταν ψαχνω ρατσα πρεπει να κοιταω παρομοιες σε χαρακτηριστικα και ικανοτητες? σε αυτα που στερει το χασκι υπερτερει ο γπ και το αντιθετο..γιαυτο δεν μπορω να αποφασισω..παντως ξερεις ποσοι εχουν και γπ και χασκι στο σπιτι τους?εχει σημασια που δεν ειναι ιδιοι σκυλοι?πιστευω ξεκινησα σωστα και σμβουλευω σε οποιον εχει τρελα με μια ρατσα να την παρει..γτ μπορει με καθε σκυλακι να εχει αυτα που θελει..αλλα το κολλημα παντα θα υυπαρχει και παντα θα υπαρχει η επιθυμια να το παρει οσο το βλεπει.εκτος αν οι συνθηκες δεν το ευνοουν ΚΑΘΟΛΟΥ.

εγω σας βλεπω καπως επιθετικους χωρις παρεξηγηση.και γω ειμαι 15..και εχω χασκι..ε και?σειμενει δεν μπορω να το φροντιζω..πιστεψε με μια χαρα ειναι ελα δες το..δεν συμενει οτι επειδη 1 15χρονο ειναι ανευθεινο πρεπει να ειναι ολοι..
επιτελουςς καποιος που με καταλαβαινει ;) ειναι λιγο αποθαρρυντικο ολο αυτο..βομβαρδισμος μηνυματων που εμμεσα μου λεει πως λογω ηλικιας δεν μπορω να αναλαβω πληρως τον σκυλο οτι δεν μπορω να αναλαβω τις ευθυνες κτλλ..
εσυ επεσες στην περιπτωση μου, ιδια ηλικια ,ιδια ρατσα προτιμησης . Επισης οπως το εχω φανταστει στο μυαλο μου θελω το χασκι μου να ειναι κοριτσι με γαλανα ματια και ασπρο-μαυρο οπως ακριβως στη φωτογραφια που εχεις με την σκυλιτσα σου (ειναι πανεμορφηηηη να την χαιρεσαι ^_^)να σου κανω λιγες ερωτησεις μονο :)
ποσο την πηρες?και την εχεις αναλαβει ολοκληρωτικα εσυ?(τροφη,ασκηση,εκπαιδυεση)?ποσα σου βγαινουν τα μηνα τα λεφτα?(y)
τα βγαζεις περα η ειναι ζορικο σκυλι? σε υπακουει?την εκπαιδευσες μονος σου? (y)
αυτα ! and thanks for support :D

επισης απο πολλους βλεπω πως αναφερετε πως δεν γινεται χωρις την στηριξη των γονιων μου επειδη πρεπει οπωσδηποτε να με βοηθουν..
η αληθεια ειναι πως ποτε δεν ειπα πως δεν ειναι προθυμη να με βοηθησει η μητερα μου απλα εγω δεν θελω να την επιβαρρινω κ αλλο με την ανατροφη ενος σκυλου..και δεν εχει κιολας κανενα λογο να το κανει, απ τη στιγμη που μονη μου αποφασισα να παρω το σκυλι και θα ειναι δικο μου..απλα αν χρειαστω λεφτα καποια στιγμη θα τα καλυψει
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα κατια...
να αφήσω λίγο το χιούμορ στην άκρη και να πω την γνώμη μου...

χα'ιρομαι με το αίσθημα ευθύνης κι ανεξαρτησίας που σε διακρίνει...
αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα να μην πάρεις σκύλο έστω και γι αυτους τους λίγους μήνες του στρατιωτικού...
αυτό όμως δεν ισχύει
αν έχεις την στήριξη και υποστήριξη των γονιών σου και μόνο... να προχωρήσεις
χωρις αυτούς δεν θα τα καταφέρεις για τα επόμενα 10-12 χρόνια του σκύλου σου...
πιστεύω ότι οικονομικά μπορούν να σε στηρίξουν και σαν φοιτητρια εφόσον το θέλεις τόσο πολύ θα τα καταφέρετε μαζί...
ψήφισα χάσκυ...
και οι δύο φυλές που σε ενδιαφέρουν....
πέρα από το μέγεθος (τα χάσκυ είναι πολύ μικρότερα) μοιάζουν εμφανισιακά ( λυκόμορφα)
και οι δύο φυλές έχουν υψηλά αποθέματα ενέργειας που χρειάζονται διαφορετικό τρόπο εκτόνωσης...
μια κι από οτι κατάλαβα είσαι σε επαρχία..
αν αρχίσεις από μικρό να το συνηθίσεις να περπατάει μαζί σου και να πηγαίνετε ποδηλατάδα μια χαρά θα εκτονώνεις το χάσκυ και θα τα καταφέρετε και οι δυό σας χωρίς εκπαιδευτή....
στο λυκόσκυλο... ίσως να χρειαζόσον την συνδρομή εκπαιδευτή...
έχουμε συμφορουμίτη με χάσκυ που έχει αποδείξει και με βίντεο την εκπαιδευσιμότητα του χάσκυ...

καλή σου τύχη κι εδώ είμαστε...
για οποιαδήποτε.. χμ ... πατρική συμβουλή... :love:
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
καλησπέρα κατια...
να αφήσω λίγο το χιούμορ στην άκρη και να πω την γνώμη μου...

χα'ιρομαι με το αίσθημα ευθύνης κι ανεξαρτησίας που σε διακρίνει...
αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα να μην πάρεις σκύλο έστω και γι αυτους τους λίγους μήνες του στρατιωτικού...
αυτό όμως δεν ισχύει
αν έχεις την στήριξη και υποστήριξη των γονιών σου και μόνο... να προχωρήσεις
χωρις αυτούς δεν θα τα καταφέρεις για τα επόμενα 10-12 χρόνια του σκύλου σου...
πιστεύω ότι οικονομικά μπορούν να σε στηρίξουν και σαν φοιτητρια εφόσον το θέλεις τόσο πολύ θα τα καταφέρετε μαζί...
ψήφισα χάσκυ...
και οι δύο φυλές που σε ενδιαφέρουν....
πέρα από το μέγεθος (τα χάσκυ είναι πολύ μικρότερα) μοιάζουν εμφανισιακά ( λυκόμορφα)
και οι δύο φυλές έχουν υψηλά αποθέματα ενέργειας που χρειάζονται διαφορετικό τρόπο εκτόνωσης...
μια κι από οτι κατάλαβα είσαι σε επαρχία..
αν αρχίσεις από μικρό να το συνηθίσεις να περπατάει μαζί σου και να πηγαίνετε ποδηλατάδα μια χαρά θα εκτονώνεις το χάσκυ και θα τα καταφέρετε και οι δυό σας χωρίς εκπαιδευτή....
στο λυκόσκυλο... ίσως να χρειαζόσον την συνδρομή εκπαιδευτή...
έχουμε συμφορουμίτη με χάσκυ που έχει αποδείξει και με βίντεο την εκπαιδευσιμότητα του χάσκυ...

καλή σου τύχη κι εδώ είμαστε...
για οποιαδήποτε.. χμ ... πατρική συμβουλή... :love:
σε ευχαριστω πολυ! :D:D:D
ποδηλαταδα εννοεις να το εχω με το λουρι στο ποδηλατο και να παει οπου παω? καλη ιδεα!!! εχω και ποδηλατο αλλα δεν εχω με ποιον να παω βολτα οποτε καλη ευκαιρια, αλλα υπαρχει περιπτωση να τραβηξει και να πεσω κατω? γινεται να το αποτρεψω αυτο καπως?
ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!;)(y)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
με το καλό και με σωστό τρόπο να αποκτήσεις τον σκύλο σου...
για τα υπόλοιπα ..... όπως θα κάνεις υπομονή μέχρι την απόκτηση του...
εδώ θα είμαστε και χωρίς βιασύνες θα μάθεις πως όλα γίνονται...
φτάνει να τα κάνεις στην ώρα τους .... και όπως πρέπει....
μέχρι τότε διάβασε και στο φόρουμ...
όσα περισσότερα μπορείς σχετιλά με την εκπαίδευση ενος σκύλου..
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Επειδη απο οτι καταλαβαινω προς χασκυ γερνεις περισσοτερο,εισαι διατεθειμενη να δωσεις ~1000 ευρω καποια στιγμη στη ζωη σου για να αποκτησεις χασκυ απο εκτροφεα ; Αλλιως αναλωνομαστε σε μια συζητηση χωρις νοημα κατ'εμε.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδη απο οτι καταλαβαινω προς χασκυ γερνεις περισσοτερο,εισαι διατεθειμενη να δωσεις ~1000 ευρω καποια στιγμη στη ζωη σου για να αποκτησεις χασκυ απο εκτροφεα ; Αλλιως αναλωνομαστε σε μια συζητηση χωρις νοημα κατ'εμε.
Οσο για την ρατσα..θα ηθελα πολυ να ειναι καθαροαιμο αλλα αν εχει καλη συμπεριφορα και ειναι ημιαιμο εχοντας την ιδια εμφανιση ενταξει δεν θα σκασω κιολας!απλα θελω λυκακι, τα λατρευω:D:rolleyes:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και μόνο που γράφτηκε ότι "Για κανενα λογο δεν θα περιμενα την μιση μου ζωη για να κανω αυτο που θελω"... ενώ μιλάμε για ένα πλάσμα που καλώς εχόντων των πραγμάτων μας συντροφεύει μια δεκαετία... χάθηκε η μπάλα.
Είχα επιλέξει να μην σχολιάσω, κυρίως λόγω των φυλών που νεφελακίζουν αδιόρθωτα... μόλις όμως είδα αυτό γραμμένο, λύγισα.
Όσοι περιμέναμε (προσωπικά λίγο πριν τα 30 μου απεκτησα σκύλο) ενώ τον θέλαμε στη ζωή μας χρόοοοοοοοοοοονια πριν, ενώ πρήζαμε τους γονείς μας από το σχολείο.... δεν κάναμε υπομονή επειδή εμείς δεν μπορουσαμε να διεκδικήσουμε και άλλα τέτοια χαρούμενα τύπου "όποιος θέλει, μπορεί". Κάναμε υπομονή γιατί το να έχεις σκυλί, είναι σαν να έχεις παιδί 3-4 ετών... θέλει εκπαίδευση που πολλές φορές δεν είμαστε ικανοι να φέρουμε εις πέρας, όσο εύκολα και αν τα ειδαμε στα βιντεάκια του utube, θέλει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη (ο θεός να φυλάει μην σκάσει έκτακτο... ειδικά με δυσπλασίες που από 12 μηνών και μετά κάνουν αισθητή την παρουσία τους), θέλει τροφή (την Α μπορεί να μην την δέχεται και να θέλει πιο εξειδικευμένη.... ), θέλει την προίκα του (στηθόλουρα που όσο πιο μεγάλος ο σκύλος τόσο πιο ακριβά, κρεβάτια, λουριά, παιχνίδια, box -δεν το θεωρώ καθόλου προαιρετικό, κλπ).
Όλα αυτά λοιπόν, δεν καλύπτονται από χαρτζιλίκι εφήβου. Μόνο από την άμεση συνδρομή γονέα που έχει ΠΛΗΡΗ αντίληψη του κόστους, τόσο αγοράς από εκτροφέα, όσο και συντήρησης σε μηνιαίο επίπεδο.

Ναι είμαι απότομη. Δεν είμαι όμως επιθετική. Δυστυχώς αιθεροβατείς και το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις το επωμίζεται ΠΑΝΤΑ ο σκύλος, είτε γιατί λόγω ενθουσιασμού και βιασύνης (δεν μαζεύονται εύκολα τα χιλιάρικα) αποκτάται από γέννα του ξαδερφου της κολλητης, είτε γιατί αφού αποκτάται ζορίζεται ο ιδιοκτητης να τα φέρει βόλτα....

Τα έγραψα καθαρά και μόνο για τον άγνωστο αναγνώστη...
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
για να μιλήσουμε λίγο με νούμερα

κόστος απόκτησης σκύλου : 800-1000 ευρώ (νορμάλ τιμή για εκτροφείο)
εκπαίδευση : 600-800 ευρώ (η σύνηθης ταρίφα)
τριπλό εμβόλιο : 15-20 ευρώ τη φορά συν την επίσκεψη κάθε φορά (η οποία είναι περίπου 30 ευρώ συνήθως)
εμβόλιο λύσσας : άλλα 20 πες συν την επίσκεψη
κολάρα : 3χ 5-10 ευρώ
οδηγός : 10 ευρώ
crate : 80-110 ευρώ
αμπούλα : 7 ευρώ
τροφή : 65-70 ευρώ το σακί (οσο είναι κουτάβι θα θέλει παραπάνω απο ενα σακι το μηνα)
παιχνίδια : βάλε ένα 50αρι για πλάκα, για την αρχή.
λιχουδιές / training treats : 12 ευρώ το μήνα

μιλάμε για περίπου 2000-2500 ευρώ στο πρώτο τρίμηνο, δηλαδή για 650-830 ευρώ το μήνα, οι τρεις πρώτοι μήνες.

οχι μετά δεν γίνεται και πολύ καλύτερο το κόστος, γενικά θα αργήσει να μειωθει αισθητά, και αυτό μόνο αν δεν αντιμετωπίσεις έκτατα θέματα υγείας (απλό παραδειγμα : δυσανεξία στην τροφή και μόλις άνοιξες το σακί. τί κάνεις? ξετινάζεις το κουτάβι στι διάρροια ή παίρνεις άλλο σακί = άλλα 60-65 ευρώ? για να μη συμπεριλάβω ΚΑΝ τις ιατρικές κονσέρβες κλπ)

3 ευρώ τη μέρα χαρτζιλίκι = 90 ευρώ

και δεν έχω βάλει διάφορα μέσα

να γιατί δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικώς.

υγ : από τη μία είναι λογικό ένα 15χρονο να "πεισμώνει" στην ιδέα του, από την άλλη ειναι λυπηρό ένα άτομο 15 ετών να μην μπορεί να αντιληφθεί απλά πράγματα απλά επειδή πείσμωσε στην ιδέα του... #καμία_ελπίδα_για_τη_νέα_γεννιά.
 








Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Το ανεφερα γιατι ειδα αυτο : "Επισης οπως το εχω φανταστει στο μυαλο μου θελω το χασκι μου να ειναι κοριτσι με γαλανα ματια και ασπρο-μαυρο",αλλα οκ (y)
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και μόνο που γράφτηκε ότι "Για κανενα λογο δεν θα περιμενα την μιση μου ζωη για να κανω αυτο που θελω"... ενώ μιλάμε για ένα πλάσμα που καλώς εχόντων των πραγμάτων μας συντροφεύει μια δεκαετία... χάθηκε η μπάλα.
Είχα επιλέξει να μην σχολιάσω, κυρίως λόγω των φυλών που νεφελακίζουν αδιόρθωτα... μόλις όμως είδα αυτό γραμμένο, λύγισα.
Όσοι περιμέναμε (προσωπικά λίγο πριν τα 30 μου απεκτησα σκύλο) ενώ τον θέλαμε στη ζωή μας χρόοοοοοοοοοοονια πριν, ενώ πρήζαμε τους γονείς μας από το σχολείο.... δεν κάναμε υπομονή επειδή εμείς δεν μπορουσαμε να διεκδικήσουμε και άλλα τέτοια χαρούμενα τύπου "όποιος θέλει, μπορεί". Κάναμε υπομονή γιατί το να έχεις σκυλί, είναι σαν να έχεις παιδί 3-4 ετών... θέλει εκπαίδευση που πολλές φορές δεν είμαστε ικανοι να φέρουμε εις πέρας, όσο εύκολα και αν τα ειδαμε στα βιντεάκια του utube, θέλει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη (ο θεός να φυλάει μην σκάσει έκτακτο... ειδικά με δυσπλασίες που από 12 μηνών και μετά κάνουν αισθητή την παρουσία τους), θέλει τροφή (την Α μπορεί να μην την δέχεται και να θέλει πιο εξειδικευμένη.... ), θέλει την προίκα του (στηθόλουρα που όσο πιο μεγάλος ο σκύλος τόσο πιο ακριβά, κρεβάτια, λουριά, παιχνίδια, box -δεν το θεωρώ καθόλου προαιρετικό, κλπ).
πες τα χρυσοστομη... Δεν είναι θέμα θαυμασμού ούτε κουράγιου η υπομονή αυτή, θέμα κοινής λογικής και υπευθυνότητας. όλοι έχουμε κολλήματα, τα βάζεις κάτω τα ζυγίζεις και βλέπεις αν μπορείς! αν δεν μπορείς απλά ξεκολλάς....μιλάμε για ένα ζωντανό ον με σοβαρές ανάγκες, δεν χωράνε κολλήματα σε αυτό τελεία και παύλα.
και εγώ έχω κόλλημα με τα Αγίου Βερνάρδου, αλλά έχω ένα μικρό τρίθυρο αμαξάκι και δεν προβλέπεται μεγαλύτερο... όσο και να το θέλω δεν θα χωρέσει μέσα το θηρίο όποιος και αν σπρώξει για να μπει... τι θα με συμβούλευες? παρ το και βάλτο στην οροφή αν χρειαστεί μεταφορά???
 
  • Like
Reactions: ghelly and Orilis




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Και τώρα θα έχω για πάντα στο μυαλό την εικόνα του πως-τον-λένε από τα Χτυποκάρδια στο Μπέβερλι Χιλλς να μαζεύει τα κακάκια της Μέγκαν μπροστά απ' τη μπουτίκ του Ντιορ στη Ροντέο Ντράιβ...
 




katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
1000 ευρω για την αγορα του κουταβιου ειναι το μεγιστο...κατω απο 500 ευρω δεν προκειται ν βρω σε εκτροφειο?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
1000 ευρω για την αγορα του κουταβιου ειναι το μεγιστο...κατω απο 500 ευρω δεν προκειται ν βρω σε εκτροφειο?
Το μεγιστο ειναι το απειρο...Δεν ξερω να σου πω ακριβως τιμες,νομιζω πως με λιγοτερα απο 800 δεν θα μπορεσεις να βρεις,φυσικα μιλαμε για εκτροφεις,ουτε πετ σοπ,ουτε αγγελιες.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
1000 ευρω για την αγορα του κουταβιου ειναι το μεγιστο...κατω απο 500 ευρω δεν προκειται ν βρω σε εκτροφειο?
ούτε κατά διάννοια κάτω από 800

έντιτ : 1000 δεν είναι το μέγιστο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU