Γιατί ορισμένα σκυλιά γίνονται επιθετικά;


Status
Κλειδωμένο θέμα

deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Ωραία.
Λοιπόν σταμάτα να σκέφτεσαι ότι θα αγριέψει μαζί σας γιατί δεν πρόκειται εκτός αν την χτυπάτε και την κακομεταχειρίζεστε.
Για τα μωρά της που ανοίγεις θέμα και ρωτάς συνέχεια κακώς την βάλατε να ζευγαρώσει. Τι θα κάνετε 11 σκυλάκια όταν πάνε δύο μηνών;
Τα σκυλάκια τα έδωσα όλα σε σπίτια μην ανησυχείς έκλεισα συμφωνίες θα τα πάρουνε. Το θέμα είναι ότι την περασμένη βδομάδα παρατήρησα ότι αγρίευε στα κουτάβια της θα δάγκωνε και τα γρίλιζε και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό ενω κατα τα άλλα τα νοιάζεται.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα σκυλάκια τα έδωσα όλα σε σπίτια μην ανησυχείς έκλεισα συμφωνίες θα τα πάρουνε. Το θέμα είναι ότι την περασμένη βδομάδα παρατήρησα ότι αγρίευε στα κουτάβια της θα δάγκωνε και τα γρίλιζε και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό ενω κατα τα άλλα τα νοιάζεται.
Γιατί έτσι κάνουν οι μανάδες σκύλες στα μωρά τους, τα μαλώνουν και τα διορθώνουν.
Εγώ δυστυχώς ανησυχώ, ενώ θα έπρεπε να ανησυχείς εσύ για τα σπίτια που θα πάνε τα κουτάβια ΣΟΥ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν συνεχιστεί η κουβέντα για τα κουτάβια, θα κλειδωθεί και αυτό το θέμα.
 






mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Στο παρκο που παω τον δικο μου. Τι κανουν οι ιδιοκτητες ροτ. Προσπαθουν απο πολυ μικρά κουταβια να τα εντάξουν στις παρεες και καθε μερα ή σχεδον.Και οντως παιζουν με τα δικά μας μια χαρα. Οταν ομως τα ροτ μεγαλώσουν απο 7 μηνων και πανω ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν καθεται να παιξει αλλα επιτιθονται στα δικά μας μεχρι που οι ιδιοκτητες δεν τα φερνουν πια , απλά τα κανουν βολτα και παντα με λουρι.Με εμάς τους ανθρωπους ειναι αρνάκια, με τα σκυλια μας εχουν προβλημα. Δυομιση χρονια δεν εχει μενει ουτε ενα ροτ πανω απο 7 μηνων στην παρεα μας και συνολικα πρεπει να εχω 6-8 παραδειγματα. Φυσικα οι ιδιοκτητες μεσα στην απογοητευση.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στο παρκο που παω τον δικο μου. Τι κανουν οι ιδιοκτητες ροτ. Προσπαθουν απο πολυ μικρά κουταβια να τα εντάξουν στις παρεες και καθε μερα ή σχεδον.Και οντως παιζουν με τα δικά μας μια χαρα. Οταν ομως τα ροτ μεγαλώσουν απο 7 μηνων και πανω ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν καθεται να παιξει αλλα επιτιθονται στα δικά μας μεχρι που οι ιδιοκτητες δεν τα φερνουν πια , απλά τα κανουν βολτα και παντα με λουρι.Με εμάς τους ανθρωπους ειναι αρνάκια, με τα σκυλια μας εχουν προβλημα. Δυομιση χρονια δεν εχει μενει ουτε ενα ροτ πανω απο 7 μηνων στην παρεα μας και συνολικα πρεπει να εχω 6-8 παραδειγματα. Φυσικα οι ιδιοκτητες μεσα στην απογοητευση.
Τζίζους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused:
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Στο παρκο που παω τον δικο μου. Τι κανουν οι ιδιοκτητες ροτ. Προσπαθουν απο πολυ μικρά κουταβια να τα εντάξουν στις παρεες και καθε μερα ή σχεδον.Και οντως παιζουν με τα δικά μας μια χαρα. Οταν ομως τα ροτ μεγαλώσουν απο 7 μηνων και πανω ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν καθεται να παιξει αλλα επιτιθονται στα δικά μας μεχρι που οι ιδιοκτητες δεν τα φερνουν πια , απλά τα κανουν βολτα και παντα με λουρι.Με εμάς τους ανθρωπους ειναι αρνάκια, με τα σκυλια μας εχουν προβλημα. Δυομιση χρονια δεν εχει μενει ουτε ενα ροτ πανω απο 7 μηνων στην παρεα μας και συνολικα πρεπει να εχω 6-8 παραδειγματα. Φυσικα οι ιδιοκτητες μεσα στην απογοητευση.
Ναι ε; εμένα 6 μηνών ήτανε πολύ φιλική με τα άλλα σκυλιά τώρα 4 χρονών αγρίεψε λιγάκι
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Στο παρκο που παω τον δικο μου. Τι κανουν οι ιδιοκτητες ροτ. Προσπαθουν απο πολυ μικρά κουταβια να τα εντάξουν στις παρεες και καθε μερα ή σχεδον.Και οντως παιζουν με τα δικά μας μια χαρα. Οταν ομως τα ροτ μεγαλώσουν απο 7 μηνων και πανω ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν καθεται να παιξει αλλα επιτιθονται στα δικά μας μεχρι που οι ιδιοκτητες δεν τα φερνουν πια , απλά τα κανουν βολτα και παντα με λουρι.Με εμάς τους ανθρωπους ειναι αρνάκια, με τα σκυλια μας εχουν προβλημα. Δυομιση χρονια δεν εχει μενει ουτε ενα ροτ πανω απο 7 μηνων στην παρεα μας και συνολικα πρεπει να εχω 6-8 παραδειγματα. Φυσικα οι ιδιοκτητες μεσα στην απογοητευση.
Τα δικα μου κ οσα εχω γνωρισει κ πιστεψε με ειναι αρκετα γιατι τα πανε καλα μεταξυ τους????
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μήπως όμως και το ανεξέλγκτο παιχνίδια με άλλα σκυλάκια ειδικά σε ένα σκυλοπάρκο δεν είναι η λύση? Μήπως αυτό που χρειάζεται είναι η προσεχτική κοινωνικοποίηση με σκυλιά ισορροπημένα σε ελεγχόμενο περιβάλλον?
Μήπως αυτό που εμείς θεωρουμε κουταβίσιο παιχνίδι και πολύ χαριτωμένο και άστα σκυλάκια ειναι και παίζουν, είναι τελικά μεγάλο λάθος για την σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου μας?

Αυτά τα ερωτήματα δεν αφορούν φυσικά μονο τα ροτ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τζίζους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused:
σουπερστάρ??? περιμενε, ερχονται κομητες!


Αν συνεχιστουν τα θεματα της deskon προβλέπω τα ροττ να γινονται αποδιοπομπαιοι τράγοι και να τη γλυτώνουν τα πιτμπουλ...
 






mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
χα χα τι αστεια!! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα εκει που πηγαινω εγω. Σορρυ δεν την φτιαχνω. Επισης και δυο που εφερναν καυκασια για να κοινωνικοποηθουν με τα δικά μας, μια απο τα ιδια μονο που αυτα εφυγαν πολυ νωριτερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χα χα τι αστεια!! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα εκει που πηγαινω εγω. Σορρυ δεν την φτιαχνω. Επισης και δυο που εφερναν καυκασια για να κοινωνικοποηθουν με τα δικά μας, μια απο τα ιδια μονο που αυτα εφυγαν πολυ νωριτερα.
Μηπως τοτε τα δικά σας ειναι το πρόβλημα? Δεν γινεται ολα τα κουταβια που περνουν από εκει μετά να γινονται σκατιάρικα... ο κοινός παράγοντας ειστε εσεις...
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Τι να πω εμένα το ροτ μου άρχησε να γίνεται επιθετικό από μια ηλικία και μετά με ορισμένα σκυλιά και για αυτό έχω γίνει επιφυλακτική με όλα, οπότε δεν μπορώ να το αφήνω όπως ήτανε μικρό να παίζει μαζί τους φοβάμαι λίγο μην τα επιτεθεί ιδίως αν είναι και μικρόσωμα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
χα χα τι αστεια!! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα εκει που πηγαινω εγω. Σορρυ δεν την φτιαχνω. Επισης και δυο που εφερναν καυκασια για να κοινωνικοποηθουν με τα δικά μας, μια απο τα ιδια μονο που αυτα εφυγαν πολυ νωριτερα.
Φυσικά είναι αυτή η πραγματικότητα εκεί που πηγαίνεις εσύ. Ποιός σε αμφισβήτησε; Αντιθέτως, δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία, ότι έτσι θα είχαν τα πράγματα.
Γι' αυτό, ίσως ήρθε ο καιρός, να προβληματιστείς επιτέλους, επί αυτού του κακού που κάνετε στα σκυλιά σας.
 


deskon

Banned
Banned
4 Αυγούστου 2013
86
0
Θεσσαλονίκη
Επίσης, η κοινωνοικοποίηση του σκύλιου με τα σκυλιά είναι χρονοβόρα υπόθεση και ποιος έχει τόσο χρόνο εκτός αν πληρώσει και πάει σε κανέναν εκπαιδευτή.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Επίσης, η κοινωνοικοποίηση του σκύλιου με τα σκυλιά είναι χρονοβόρα υπόθεση και ποιος έχει τόσο χρόνο εκτός αν πληρώσει και πάει σε κανέναν εκπαιδευτή.
τι λες?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα