Γιατί ορισμένα σκυλιά γίνονται επιθετικά;


Status
Κλειδωμένο θέμα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδή τα ροτ και κάποιες άλλες φυλές όταν ενηληκιωθούν δύσκολα θα συνυπάρξουν με άλλα σκυλιά δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.
Καταλάβετε επιτέλους ότι κανένα ενήλικο σκυλί δεν παίζει. Προσπαθεί απλά να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Ο κάθε σκύλος έχει τις δικες του ανοχές ανάλογα με τις καταβολές του. Όυαν λοιπόν ένα σκυλί πάει να καβαλήσει ένα λαμπραντορ μπορεί να την σκαπουλάρει. Όταν πάει να καναλήσει ένα ροτ μπορεί και να βρεθεί δαγκωμένο. Αυτό δεν αημαίνει ότι το ροτ είναι κακό. Απλά ότι έχε μικρόυερες ανοχές.
Παιχνίδι θα πει μπαλάκι, φρίσμπυ , κολύμπι κλπ. Παιχνίδι δεν θα πει είκοσι αστείρωτοι μαντραχαλέοι κοιτάνε να επιβληθούν ο επνας στον άλλο.
Επειδή πολλούς σας βολεύει αυτή η εκτόνωση του σκύλου σας καλό θα είναι κάποτε να καταλάβετε την φύση του σκύλου.
Ακόμη και στην ίδια αγέλη αρσενικά σκυλιά, τα δικά μου, από το πρωί μέχρι το βράδυ αν τα αφήσω καβαλιούνται και ψευτοδαγκωνονται. Παίζουν;;ΟΧΙ. Εκτός αν παιχνίδι εννοούμε αυτό της κυριαρχίας.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ενταξει δε νομιζω οτι κανενα ενηλικο σκυλι δε παιζει... Εξαρταται απο το σκυλο. Η δικια μου που δεν εχει ιχνος κυριαρχικοτητας πανω της, απολαμβανει το παιχνιδι με αλλα σκυλια αντιστοιχου χαρακτηρα, ενω "ξενερωνει" οταν πεφτει σε μπουνταλαδες που θελουνε καβαληματα. :p

Οσο για τα Ροτ, οπως καθε κυριαρχικη φυλη θελουνε τρομερη κοινωνικοποιηση αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να ξεχναμε τη φυση του σκυλου και να του επιβαλλουμε να γουσταρει τα αλλα σκυλια! Το θεμα ειναι να το ελεγχουμε ωστε να μη γινεται επικινδυνο

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Ρε παιδια ειναι δυνατον αρσενικα σκυλια κ οχι μονο ροτβαιλερ να συνηπαρχουν παντα ειρηνικα??
οσο κ κοινονοικοποιημενα να ειναι ολο κ κατι θα γινει κ θα ψιλομανουριασουν δεν εχει σχεση αυτο με τα ροτ με οποια δηποτε ρατσα μπορει να γινει..
εδω ψιλομανουριαζουν ορισμενες φορες στις εκθεσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην τα λες δυνατά αυτά τα πράγματα Αγγελε. Θα σε ακούσουν. Σιγά...ψιθυριστά...:-$
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Μην τα λες δυνατά αυτά τα πράγματα Αγγελε. Θα σε ακούσουν. Σιγά...ψιθυριστά...:-$
Καλα δεν εννοω οτι σκοτωνονται κιολας μην παρεξηγηθω,παντα σε λογικα πλαισια μιλαμε..
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Μareco οπως παντα βιαζεσαι και βγαζεις επιθετικοτητα .Επισης γιατι μαντευεις οτι κανω κατι κακο στο σκυλι μου? Πας καλα?Ειναι πολυ μεγαλη προσβολη προσεχε ....Εγω δεν κανω κανενα κακο σε κανενα σκυλι.Ο δικος μου ειναι ενας κοπρος κυνηγοσκυλο που ποτε θελει ποτε δεν θελει σκυλοπαρεα και το σεβομαι. Δεν εχω ροτ . Αγγελε 13 ολα τα σκυλια μανουριαζουν και κανεναν δεν πειραζει η μανουρα. Μιλάμε για αλλου ειδους επιθετικοτητα.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Μareco οπως παντα βιαζεσαι και βγαζεις επιθετικοτητα .Επισης γιατι μαντευεις οτι κανω κατι κακο στο σκυλι μου? Πας καλα?Ειναι πολυ μεγαλη προσβολη προσεχε ....Εγω δεν κανω κανενα κακο σε κανενα σκυλι.Ο δικος μου ειναι ενας κοπρος κυνηγοσκυλο που ποτε θελει ποτε δεν θελει σκυλοπαρεα και το σεβομαι. Δεν εχω ροτ . Αγγελε 13 ολα τα σκυλια μανουριαζουν και κανεναν δεν πειραζει η μανουρα. Μιλάμε για αλλου ειδους επιθετικοτητα.
Τα σωστα κοινωνοικοποιημενα ροτβαιλερ φιλε μου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτο που περιγραφεις εσυ.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Επειδή τα ροτ και κάποιες άλλες φυλές όταν ενηληκιωθούν δύσκολα θα συνυπάρξουν με άλλα σκυλιά δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.
Καταλάβετε επιτέλους ότι κανένα ενήλικο σκυλί δεν παίζει. Προσπαθεί απλά να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Ο κάθε σκύλος έχει τις δικες του ανοχές ανάλογα με τις καταβολές του. Όυαν λοιπόν ένα σκυλί πάει να καβαλήσει ένα λαμπραντορ μπορεί να την σκαπουλάρει. Όταν πάει να καναλήσει ένα ροτ μπορεί και να βρεθεί δαγκωμένο. Αυτό δεν αημαίνει ότι το ροτ είναι κακό. Απλά ότι έχε μικρόυερες ανοχές.
Παιχνίδι θα πει μπαλάκι, φρίσμπυ , κολύμπι κλπ. Παιχνίδι δεν θα πει είκοσι αστείρωτοι μαντραχαλέοι κοιτάνε να επιβληθούν ο επνας στον άλλο.
Επειδή πολλούς σας βολεύει αυτή η εκτόνωση του σκύλου σας καλό θα είναι κάποτε να καταλάβετε την φύση του σκύλου.
Ακόμη και στην ίδια αγέλη αρσενικά σκυλιά, τα δικά μου, από το πρωί μέχρι το βράδυ αν τα αφήσω καβαλιούνται και ψευτοδαγκωνονται. Παίζουν;;ΟΧΙ. Εκτός αν παιχνίδι εννοούμε αυτό της κυριαρχίας.
!!!! Συμφωνω !!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Συμφωνώ 100% με τη Μυρτώ. Επίσης να συμπληρώσω πως αυτό που συμβαίνει με τα αρσενικά συμβαίνει και με τα θυληκα. Και εκεί υπάρχει ανταγωνισμός και κυριαχικότητα, σε μικρότερο ίσως βαθμό αλλά υπάρχει. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέουμε τέτοιες συμπειφορές με επιθετικότητα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλάβετε επιτέλους ότι κανένα ενήλικο σκυλί δεν παίζει. Προσπαθεί απλά να επιβληθεί στα υπόλοιπα.
Παιχνίδι θα πει μπαλάκι, φρίσμπυ , κολύμπι κλπ. Παιχνίδι δεν θα πει είκοσι αστείρωτοι μαντραχαλέοι κοιτάνε να επιβληθούν ο επνας στον άλλο.
Επειδή πολλούς σας βολεύει αυτή η εκτόνωση του σκύλου σας καλό θα είναι κάποτε να καταλάβετε την φύση του σκύλου.
Ακόμη και στην ίδια αγέλη αρσενικά σκυλιά, τα δικά μου, από το πρωί μέχρι το βράδυ αν τα αφήσω καβαλιούνται και ψευτοδαγκωνονται. Παίζουν;;ΟΧΙ. Εκτός αν παιχνίδι εννοούμε αυτό της κυριαρχίας.
Mυρτώ, πως είσαι τόσο σίγουρη;

Οπως έδειξε η Alexandra Horowitz από το πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, η σκληρή φυσική επαφή είναι στην συντριπτική πλειοψηφία της παιχνίδι.

http://lilt.ilstu.edu/vfdouga/P331%20FALL%202012%20SPRING%202013/READINGS/horowitz%20paper0001.pdf
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οταν ενα σκυλι αποφασισει να δαγκώσει για επιθεση.. δεν θα ειναι αναίμακτο. Αλλο τα ψευτοδαγκώματα και γρυλλισματα για "επιβολή" και αλλο η επιθετικότητα. Και σαφως και στα σκυλια, δεν βλέπουν παντα σκυλι και χέζονται από τη χαρά τους. Κάποια δεν τα θέλουν ουτε να τα μυρίσουν... το αντιλαμβανόμαστε όταν μας το δειχνει ο σκύλος μας, το σεβομαστε ΑΠΟΛΥΤΑ και αποφευγουμε τετοιες συναναστροφές. Δεν επιβάλουμε στο σκύλο μας να "παιξει" με αλλα σκυλια μόνο και μόνο για να παρακολουθουμε εμεις, περήφανοι δηθεν με καφέ στο χέρι.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Mυρτώ, πως είσαι τόσο σίγουρη;

Οπως έδειξε η Alexandra Horowitz από το πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, η σκληρή φυσική επαφή είναι στην συντριπτική πλειοψηφία της παιχνίδι.

http://lilt.ilstu.edu/vfdouga/P331 FALL 2012 SPRING 2013/READINGS/horowitz paper0001.pdf
Αυτή η σκληρή φυσική επαφή ξεκινάει σαν παιχνίδι αλλά τις περισσότερες φορές καταλήγει σε τραγωδία. Εδώ οι δικές μου ξεκινάνε να τρώγονται για πλάκα αλλά δεν είναι λίγες οι φορες που στο τέλος πρέπει να επέμβω για να μην τρέχουμε για ράμματα. Ευτυχώς λόγω ηλικίας έχουν αραιώσει τέτοιου είδους συμπεριφορές αλλά παλαιότερα ήταν σύνηθες φαινόμενο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καταλάβετε επιτέλους ότι κανένα ενήλικο σκυλί δεν παίζει. Προσπαθεί απλά να επιβληθεί στα υπόλοιπα.
Πες το αυτό στον Κούκη που βάζει τον κώλο του κάτω και τρέχει γύρω γύρω απ' τα σκυλιά αν παίζει ή όχι :p
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Τα σωστα κοινωνοικοποιημενα ροτβαιλερ φιλε μου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτο που περιγραφεις εσυ.
Εγω απλά περιγραφω κατι που ολοι το σχολιαζουμε στο παρκο .Λοιπον δεν ξερω αν τα εχουν παει σε εκπαιδευτη ή όχι.Αν οχι τοτε ανηκουν στο μεσο ορο που προσπαθουν να κανουν αυτο που κανουν ολοι μας, να τα εκπαιδευσουμε μονοι μας. Αν τωρα τα ροτ ειναι τοσο δυσκολα που θελουν μονο εκπαιδευτη παω πασο.Παντως ειναι ιδιοκτητες που ειναι ηρεμοι, οχι βιαιοι και αν μην τι αλλο ασχολουνται. Αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε σκαρτους τους αλλους και σουπερ τους εαυτους μας. Μην βγαζετε συμπερασματα οταν και εδω ιδιοκτητης ροτ σας επιβεβαιωνει αυτα που λεω.Εσεις χανετε την αξιοπιστια σας.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Εγω απλά περιγραφω κατι που ολοι το σχολιαζουμε στο παρκο .Λοιπον δεν ξερω αν τα εχουν παει σε εκπαιδευτη ή όχι.Αν οχι τοτε ανηκουν στο μεσο ορο που προσπαθουν να κανουν αυτο που κανουν ολοι μας, να τα εκπαιδευσουμε μονοι μας. Αν τωρα τα ροτ ειναι τοσο δυσκολα που θελουν μονο εκπαιδευτη παω πασο.Παντως ειναι ιδιοκτητες που ειναι ηρεμοι, οχι βιαιοι και αν μην τι αλλο ασχολουνται. Αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε σκαρτους τους αλλους και σουπερ τους εαυτους μας. Μην βγαζετε συμπερασματα οταν και εδω ιδιοκτητης ροτ σας επιβεβαιωνει αυτα που λεω.Εσεις χανετε την αξιοπιστια σας.
καλααα,αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα...
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Νομιζεις! Αυτο να το πεις στη mareco που με κατηγορησε οτι κανω κακο στο ζωο μου. Που ουτε με ξερει ουτε εχω δωσει πληροφοριες.Απο εκει καταλαβαινεις..... Τωρα για σενα οκ τραγουδα δεν με ενοχλεις και πολυ.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Νομιζεις! Αυτο να το πεις στη mareco που με κατηγορησε οτι κανω κακο στο ζωο μου. Που ουτε με ξερει ουτε εχω δωσει πληροφοριες.Απο εκει καταλαβαινεις..... Τωρα για σενα οκ τραγουδα δεν με ενοχλεις και πολυ.
φιλε δεν πας να δεις αν ερχομαι???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αγγελε, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης που τον επιβεβαιώνει, κι εγώ ο wannabe αναξιόπιστος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mυρτώ, πως είσαι τόσο σίγουρη;

Οπως έδειξε η Alexandra Horowitz από το πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, η σκληρή φυσική επαφή είναι στην συντριπτική πλειοψηφία της παιχνίδι.

http://lilt.ilstu.edu/vfdouga/P331%20FALL%202012%20SPRING%202013/READINGS/horowitz%20paper0001.pdf
Δεν διαφωνώ σε κάτι ούτε αμφισβητώ αυτό που αναφέρει. Αυτή η σκληρή επαφή που εμείς με τα ανθρώπινα μέτρα και κριτήρια εννοούμε παιχνίδι για αυτά είναι παιχνίδι κυριαρχίας. Εάν πρόκειται για δύο λαμπραντορ δεν θα εξελιχθεί κατά πάσα πιθανότητα σε κάτι πιο επικίνδυνο. Αν πρόκειται για πιο κυριαρχικές φυλές όλα τα σενάρια παίζουν.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα