Δημιουργία εκτροφείου;


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
120 κουταβια για τρια χρονια θα αποφερουν ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο
Εξω απο το χορο λεει μια παροιμια φιλε Rico.
Τι αλλο να πει ενας ανθρωπος οπως πχ. ο omarock που το ζει στην καθημερινοτητα του, για να καταλαβει κανεις, οτι η εκτροφη σκυλων δεν ειναι προσοδοφορο επαγγελμα. Δεν ειναι καν επαγγελμα.
Ανοιχτη προσκληση-προκληση για καθε επιδοξο επιχειρηματια εκανε. Συμβολαια κλπ.
Οποιος υπερασπιζεται αυτη τη θεση για υπερκερδη και μεγαλα εσοδα, ας παει να το κανει.
Ετοιμη εκτροφη εχει με αριστα δειγματα κι ολας.
Ρωτησε τον εκτροφεα του δικου σου σκυλου, που εχετε φανταζομαι μια Α οικειοτητα, αν εχει κανει τη μεγαλη μπαζα.
Γιατι εμμενετε ορισμενοι σε αυτην την αποψη ? Λετε να φοβαται μην ερθει η εφορια και του κοψει τα ποδαρια ?
Και μη συγκρινετε τους Ελληνες εκτροφεις και τα οποια εσοδα τους, με τους καλυτερους του κοσμου. Ειναι τουλαχιστον αδικο.
Αν και γνωριζω ορισμενους απο τους καλυτερους, που στριμωχνονται ακομα ακομα να κανουνε Χριστουγεννα. Δεν κανω πλακα.
Μιλαω για εκτροφεις αναγνωρισμενους, με επιτυχιες, που φτιαχνουνε ρατσα και τη βελτιωνουνε, οχι απλη αναπαραγωγη καθαροαιμων σκυλων.
Οι εκτροφεις σκυλων μπηκανε ξαφνικα στο στοχαστρο ?
Και στην τελικη, αν ενα πετ σοπ, πουλαει καθαροαιμα σκυλια στα 650 και 800 ευρω, ενας εκτροφεας ποσο πρεπει να δωσει τα κουταβια του, που καμια συγκριση δεν τιθεται στην ποιοτητα, απο οποια πλευρα και να το δει καποιος ?
Μενει σε ολους αυτη η εντυπωση πραγματι, αλλα απο οτι πιστευω οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουνε η ειχανε κανει εκτροφη ποτε.
Απο τη θεωρια στην πραξη, υπαρχει χαωδης διαφορα αδερφε.
Οσο για το χρονο επαναλαμβανω ο χρονος δεν αγοραζεται.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εξω απο το χορο λεει μια παροιμια φιλε Rico.
Τι αλλο να πει ενας ανθρωπος οπως πχ. ο omarock που το ζει στην καθημερινοτητα του, για να καταλαβει κανεις, οτι η εκτροφη σκυλων δεν ειναι προσοδοφορο επαγγελμα. Δεν ειναι καν επαγγελμα.
Ανοιχτη προσκληση-προκληση για καθε επιδοξο επιχειρηματια εκανε. Συμβολαια κλπ.
Οποιος υπερασπιζεται αυτη τη θεση για υπερκερδη και μεγαλα εσοδα, ας παει να το κανει.
Ετοιμη εκτροφη εχει με αριστα δειγματα κι ολας.
Ρωτησε τον εκτροφεα του δικου σου σκυλου, που εχετε φανταζομαι μια Α οικειοτητα, αν εχει κανει τη μεγαλη μπαζα.
Γιατι εμμενετε ορισμενοι σε αυτην την αποψη ? Λετε να φοβαται μην ερθει η εφορια και του κοψει τα ποδαρια ?
Και μη συγκρινετε τους Ελληνες εκτροφεις και τα οποια εσοδα τους, με τους καλυτερους του κοσμου. Ειναι τουλαχιστον αδικο.
Αν και γνωριζω ορισμενους απο τους καλυτερους, που στριμωχνονται ακομα ακομα να κανουνε Χριστουγεννα. Δεν κανω πλακα.
Μιλαω για εκτροφεις αναγνωρισμενους, με επιτυχιες, που φτιαχνουνε ρατσα και τη βελτιωνουνε, οχι απλη αναπαραγωγη καθαροαιμων σκυλων.
Οι εκτροφεις σκυλων μπηκανε ξαφνικα στο στοχαστρο ?
Και στην τελικη, αν ενα πετ σοπ, πουλαει καθαροαιμα σκυλια στα 650 και 800 ευρω, ενας εκτροφεας ποσο πρεπει να δωσει τα κουταβια του, που καμια συγκριση δεν τιθεται στην ποιοτητα, απο οποια πλευρα και να το δει καποιος ?
Μενει σε ολους αυτη η εντυπωση πραγματι, αλλα απο οτι πιστευω οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουνε η ειχανε κανει εκτροφη ποτε.
Απο τη θεωρια στην πραξη, υπαρχει χαωδης διαφορα αδερφε.
Οσο για το χρονο επαναλαμβανω ο χρονος δεν αγοραζεται.
Δεν διαφωνω σε αυτα που λες, και ειδικα για τους εκτροφεις στην Ελλαδα που ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν νομιζω να διαφωνεις και εσυ σε αυτα που εχω γραψει πιο πανω.

Σε καμμια περιπτωση απο μερους μου δεν βαζω στο στοχαστρο τους εκτροφεις σκυλων, δεν εχω δειξει κατι τετοιο. Ισα ισα που τους προωθω οταν μπορω.

Ο χρονος οταν δεν αγοραζετε, δεν πωλειται κιολας !
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
omarock συμβαλω και εγω στη προσφορα σου ε οποιον νομιζει οτι θα υπαρχει κερδος ,και προσκαλω στο δικο μου επομενο ζευγαρωμα που θα γινει φεβρουαριο αλλα που ξεκιναω απο τωρα τις προετοιμασιες ,παρακολουθηση εξοδων και εσοδων και πληρης αναφορα ,απο τωρα μεχρι και τον ιουνιο -ιουλιο που θα διατεθουν τα κουταβια
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
omarock συμβαλω και εγω στη προσφορα σου ε οποιον νομιζει οτι θα υπαρχει κερδος ,και προσκαλω στο δικο μου επομενο ζευγαρωμα που θα γινει φεβρουαριο αλλα που ξεκιναω απο τωρα τις προετοιμασιες ,παρακολουθηση εξοδων και εσοδων και πληρης αναφορα ,απο τωρα μεχρι και τον ιουνιο -ιουλιο που θα διατεθουν τα κουταβια
Εγώ μπορώ να παρακολουθήσω όλη τη διαδικασία χωρίς το οικονομικό κομάτι της;:)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Διαφωνω σε ορισμενα.
Ειναι τοσοι πολλοι και ασταθμητοι οι παραγοντες, που παιζουνε ρολο, να μη το αναλυσω, εχουνε γραφτει, πολλα και σωστα προηγουμενως.
Δεν μπορουμε να μιλαμε με ορθολογιστες πραξεις δηλαδη το 10 Χ 1000 =10.000 δεν υφισταται .
Μιλαμε για ζωντανους οργανισμους, που απο το πιο ηλιθιο ατυχημα, μεχρι τη σοβαροτερη ασθενεια (εξω απο δω), μπορει να χαθουνε απο τη μια μερα στην αλλη.
Σιγουρα υπαρχουνε και καποιοι που προσπαθουνε να κανουνε την αρπαχτη. Οπως παντου αλλωστε, υπαρχουνε και καλοι μηχανικοι υπαρχουνε και οι μπαταχτσηδες για παραδειγμα...
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μην γινομαστε υπερβολικοι ομως του τυπου, ελα να δειτε τα εξοδα και τα εσοδα που εχουμε.
Και εγω εχω εξοδα με τον σκυλο μου αλλα ηταν και ειναι επιλογη μου, γιατι ειναι το χομπυ μου, ο φιλος μου, το μερακι μου. Και μαλιστα δεν θα βγαλω ουτε ενα ευρω απο αυτον για να μειωσω το κοστος μου!
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Σε ποια απο αυτα που εχω γραψει διαφωνεις?
Διαφωνω βασικα με το λογισμο σου. Που σκεφτεσαι τι θα βγαλει ο εκτροφεας, ποια ειναι τα εσοδα του κλπ.
Πολλοι στραβωνουνε που ο εκτροφεας θα παρει πχ. 500 ευρω η παραπανω απο το κουταβι που θα πουλησει, Νιωθουνε οτι τους πιανει κοτσο.
Και ακομα που το εξηγουνε εδω ορισμενοι εξ αυτων, συνεχιζεις να λες οτι τα εσοδα τους δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα.
Ομως οταν σε λεει, ελα εδω να το κανουμε παρεα κλπ κλπ, το θεωρεις ακραιο.
Να ξερεις οτι το 80 - 90 % αυτων των εσοδων προοριζονται για τη συντηρηση των σκυλων του και οχι για τραπεζικο αποθεμα.
Αν ητανε τοσο κερδοφορο θα μας ειχε βαλει η κυβερνηση τωρα που εχει και ζορια να κανουμε μαζικη αναπαραγωγη...να ξεπερασουμε την κριση!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
rico γινομαστε υπερβολικοι εμεις οι εκτροφεις και λεμε ελατε να δειτε γιατι εσεις μας οδηγητε σε αυτο !

οταν λοιπον πρεπει να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες σαφως και θα ειμαστε ανοιχτοι και διαφανεις ,δεν υπαρχει αλλος τροπος για να δουν οι ιδιοκτητες και για να καταλαβουν οτι εκτροφη σημαινει αγαπη ,μερακι,γνωση,οραμα,προσπαθεια,ελπιδα
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγώ μπορώ να παρακολουθήσω όλη τη διαδικασία χωρίς το οικονομικό κομάτι της;:)
Κι εγω αυτο σκεφτηκα αμεσως! Κριμα που ειμαι μακρια! Αλλά μπορω να παω στην επομενη γεννα του Ηλια! Πρεπει να ειναι φοβερη εμπειρια.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Διαφωνω βασικα με το λογισμο σου. Που σκεφτεσαι τι θα βγαλει ο εκτροφεας, ποια ειναι τα εσοδα του κλπ.
Πολλοι στραβωνουνε που ο εκτροφεας θα παρει πχ. 500 ευρω η παραπανω απο το κουταβι που θα πουλησει, Νιωθουνε οτι τους πιανει κοτσο.
Και ακομα που το εξηγουνε εδω ορισμενοι εξ αυτων, συνεχιζεις να λες οτι τα εσοδα τους δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα.
Ομως οταν σε λεει, ελα εδω να το κανουμε παρεα κλπ κλπ, το θεωρεις ακραιο.
Να ξερεις οτι το 80 - 90 % αυτων των εσοδων προοριζονται για τη συντηρηση των σκυλων του και οχι για τραπεζικο αποθεμα.
Αν ητανε τοσο κερδοφορο θα μας ειχε βαλει η κυβερνηση τωρα που εχει και ζορια να κανουμε μαζικη αναπαραγωγη...να ξεπερασουμε την κριση!
Κατσε ρε Ιακωβε, ανεφερε ο Ηλιας για πωληση 120 κουταβιων Φιλα, και ειπα οτι θα προκυψει ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο. Εχω αδικο?
Δεν μιλησα για το κερδος που θα βγαλει, ουτε για το κοστος που εχει πριν, κατα και μετα την πωληση αυτωνων, αλλα για το ποσο που θα προκυψει. Και 300 ευρω να τα δωσει (που δεν υφιστανται αλλα λεμε τωρα) προκυπτει 36,000 ευρω. Εγω αυτο το θεωρω ευκαταφρονητο ποσο! Αυτος ηταν ο λογισμος μου!
Τωρα αν σε αυτο εχει κερδος ή οχι, δεν το ξερω, δεν με ενδιαφερει και δεν με χαλαει αν εχει κερδος ο εκτροφεας. Δεν το θεωρω απαραδεκτο!

Δεν μιλησα ποτε για τα κερδη ή τα εξοδα που εχει ο εκτροφεας, το ξαναλεω!!!
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι απαγορευεται να χρησιμοποιησουμε τη λεξη επαγγελμα και τη λεξη κερδος, οταν μιλαμε για εκτροφη. Γιατι τετοια δαιμονοποιηση? Ουτε κακο ειναι ουτε μειωτικο ειναι.
Δεν νομιζω να μιλησε κανεις ουτε για κερδη μεσω εκτροφης που θα σε κανουν πλουσιο, ουτε για ευκολο επαγγελμα, καθως περα απο τη σκληρη δουλεια (και την τυχη να εχεις κολλημα με "εμπορικη" φυλη), προϋποθετει απειρες γνωσεις, που λιγοι "σκυλαδες" αποκτουν..
Ωστοσο ναι υπαρχουν εξοδα πολλα, αλλα υπαρχουν αντιστοιχα και αρκετα εσοδα που μπορει να εχει ενας καλος και σωστος εκτροφεας ωστε να εχει ενα καποιο κερδος (μικρο λογικα). Βεβαια μεσω της εκτροφης ανοιγονται και αλλοι δρομοι στο "σκυλοχωρο", απο τους οποιους μπορει να βγει ενα σοβαρο εισοδημα...

ps. omarock εννοειται οτι και να μου χαρισεις εκτροφειο, δεν το παιρνω.. Για να αποκτησω εγω τις γνωσεις σου, θελω 10 χρονια, αρα πως να το "τρεξω". Επισης θεωρω οτι εχεις την "ατυχια"(???) να ανηκεις στους εκτροφεις αντιεμπορικων φυλων.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Θα βγαλεις τα εξοδα της γεννας θα βγαλεις ισως και αρκετα παραπανω,αλλα οι γεννητορες δεν ζουνε μονο 3 χρονια ζουνε 8-10-14? εκει θελουν ειδικοι περιποιηση θα θελουν ισως και φαρμακα,οταν λες εκτροφη δεν τα πετας στα σκουπιδια τα μηχανηματα οτα παλιωσουν δεν ειναι εργοστασιιο ψυχες ειναι,και ειπαμε οποιος εχει κακαλα ας προσεξει 7 γερικα σκυλια να μου πει μετα αν ειναι χομπυ η επικερδης επιχειρηση.
Οποτε να μην κοιταμε τα στιγμιαια κερδη της γεννας αλλα ολοι την ζωη ενος ζευγαριου και ποσα εξοδα αυτο εχει,και ποσο χρονο αποροφα,για την ελειψη ελευθεριας δεν συζηταμε.
120.000 απο 120 κουταβια καλα ακουγεται αλλα το 1/3 το εχω κιολας πληρωσει σε αγορα σκυλων,φαρμακα εμβολια,φαγητα,χωρο,χαρτια ,εκθεσεις,εξοδα αυτοκινητου,κ.τ.λ.μεχρι σημερα(και ισως περισσοτερα)και θα ζησουν τοσο και αλλο τοσο οποτε χλωμο το βλεπω,γιατι η γεννες φερνουν εσοδα αλα φερνουν και εξοδα.

Υ.Σ. και οποιος θελει ας βαει και αλλες 2 ρατσες μεσα πιο εμπορικες,παλι δεν βγαινει αν το κανεις ανθρωπινα και δεν χαριζεις τους γεννητορες σου αλλα τους κρατας εφ ορου ζωης.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ειλικρινά πιστεύω πως το θέμα ξεχείλωσε
έχουμε μέχρι και προταση για έλεγχο βιβλίων-παραχώρηση εκτροφείου κλπ
μολών λαβέ λοιπόν

εγώ ευχομαι σε όλους τους εκτροφείς που κρατάνε το ε ως Ε κεφαλαίο να βγάζουν πολλά υπερκέρδη σε όλες τις γέννες τους!!!
Για τον απλούστατο λόγο ότι είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα λεφτά θα τα ρίξουν στο να βελτιώσουν κι άλλο το εκτροφείο τους/τις γραμμές τους και την διαβίωση των σκύλων τους
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αρη δεν γινετε να ειναι καποιος ξενος παρων στην γεννα στρεσσαρετε η σκυλα ετσι κι αλλιως αν υπαρχει και ξενος τοτε θα υπαρξει προβλημα.
Κοκονι εσυ καλα ευχεσαι αλλα ειναι και αυτο οπως λεμε καλη χρονια και χρονια πολλα,δεν πιανει συχνα ρε συ το ρημαδι:):):).
Αντιεμπορικη φυλη τα Φιλα?μπα δεν νομιζω οτι εχω προβλημα στην ζητηση,ισα ισα φετος ειχα ενδιαφερωμενους απο τα παρακατω κρατη,Γερμανια,Ιταλια,Ολλανδια,Βελγιο,Κροατια,Κουβειτ,και Ελλαδα,στην προηγουμενη γεννα,απο Καναδα,απο Η.Π.Α.,απο Αυστραλια,Γερμανια,και Ελλαδα,ειπαμε που ειναι τα προβληματα,δεν ανεφερα πουθενα την ζητηση αυτη υπαρχει,οπως και τα εξοδα και οι ακαταληλοι ενδιαφερομενοι,και οι καταληλες συνθηκες.
Δεν ειναι θεμα να δωσεις τα κουταβια το θεμα ειναι να βλεπεις τα σκυλια σου σαν φιλους και οχι σαν μηχανες γεννησεων,αν τα βλεπεις σαν φιλους πρεπει να ζησεις μαζι τους μεχρι το τελος της ζωης τους και να τα αγαπας(δωσε αγαπη σε 7 σκυλια και θα με καταλαβεις).
Αν ομως το δεις σαν επαγγελμα,και αλλαζεις σκυλους και το παιζεις εκτροφεας επαγγελματιας τοτε μολις βαρεθεις πουλας ολη την επιχειρηση και αραζεις,εγω ομως δεν ανηκω σε αυτους εγω εχω σχεση με τα σκυλια μου,και τα κουταβια δεν πανε οπου τα ζητανε αλλα εκει που τα δινω εγω.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Και εγω εχω εξοδα με τον σκυλο μου αλλα ηταν και ειναι επιλογη μου, γιατι ειναι το χομπυ μου, ο φιλος μου, το μερακι μου. Και μαλιστα δεν θα βγαλω ουτε ενα ευρω απο αυτον για να μειωσω το κοστος μου!
Ως γνωστόν το χόμπυ δεν πληρώνεται... κι αν πληρωθεί δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση του κόστους!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ως γνωστόν το χόμπυ δεν πληρώνεται... κι αν πληρωθεί δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση του κόστους!
Στα λογια μου εισαι!!! Αυτο ακριβως εννοω. Αλλο το χομπυ και αλλο το επαγγελμα.
Για αυτο πρεπει να ξεχωριζουμε τους χομπιστες εκτροφεις απο τους καθαρα επαγγελματιες εκτροφεις.
Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν μεγαλη διαφορα οι δυο τους!!!
 


weightpull.gr

Well-Known Member
26 Φεβρουαρίου 2010
139
0
Εγω θα επαναλαβω αυτο που εχω ξαναπει,οποιος θελει του διαθετω τα σκυλια μου,να τα ταιζει να τα ποτιζει,να διαθετει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ χρονο,να τα καθαριζει,να τα βγαζει μαζι μου βολτα,να αναλαβει ολα τα εξοδα μεχρι τον θανατο τους,και να κανει με τις 4 θυληκες που εχω και 3 αρσενικους,μια γεννα τον χρονο με την καθε μια,συνολο περιπου 40 κουταβια επι 3 χρονια 120 κουταβια,και οτι βγαλει του το χαριζω,με συμβολαιο σε συμβολαιογραφο,και με ρητρα οτι αν βγαλει εστω τα εξοδα του η και κερδος θα του δωσω 20.000 ευρω αν βγαλει λιγοτερα ας προσεχε.

Πολύ δελεαστική η πρόταση σου και πολύ συμφέρουσα. Λοιπόν εγώ δέχομαι να αναλάβω τα σκυλιά σου να μου παραχωρήσεις όλα τα εκτροφικά δικαιώματα , και ότι βγάζω δικό μου. Μιας και εσύ δεν βγάζεις και μπαίνεις μέσα από την εκτροφή. Δεσμεύομαι δημοσίως ότι θα τα ταΐζω με την όποια τροφή εσύ μου προτείνεις και όχι μόνο ( πλήρη συμπληρώματα βιταμινών και ιχνοστοιχείων και επίσης τάισμα με BARF). Επίσης θα αναλάβω και όλα τα ιατροφαρμακευτικά που θα χρειαστούνε. Και θα δούμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Φυσικά εννοείται ότι θα μπορείς να τα επισκέπτεσαι όποτε θέλεις . Εχω δικό μου συμβολαιογράφο ή μπορούμε να πάμε και σε δικό σου συμβολαιογράφο. Λοιπόν πότε να περάσω να τα πάρω; Επίσης εάν είναι και κανένας άλλος που θέλει να αναλάβω τα σκυλιά του πολύ ευχαρίστως.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΕΛΕΒ, να σου δωσω μια μερα το μινι πινσερ μου, να δουμε σε ποσες ωρες θα λαλησεις? :D:D
Ολη μερα θα σε κυνηγαει για κοκό! :p:paja1: