Δυσπλασια




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ειναι δύσκολη συζήτηση γιατι σχεδόν απο όλους μας λείπουν
επεισόδια.

Πρώτα απο ολα να ξεκαθαρίσουμε τι ειναι δυσπλασία. Τα άρθρα
που παραθέτουμε καλα τα λενε αλλα πολλές φορές δεν τα λενε ολα
οχι γιατι θελουν να κρύψουν κατι αλλα γιατι επικεντρώνουν σε
κατι. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι δυσπλασία δεν ειναι μονο
οταν ενα σκυλος δεν ειναι ολοκληρωμένος σκελετικά αλλα σχεδόν
ολα τα σκελετικά προβληματα.

Πχ ενας σκυλος σκελετικά ολοκληρωμένος σωστά που παρουσιάζει
χωλοτητα γιατι δεν επαρκεί η λίπανση της άρθρωσης είτε λογο
βάρους είτε λογο γενετικού ελαττώματος είτε και τα δυο λέγετε
δυσπλασία.

Σε αυτη την περίπτωση η εκτροφή δεν μπορει να κανει σχεδόν
τιποτα παρά μονο να σου πει φύλαξέ τον μεχρι να ενηλικιωθεί
χτίζοντας παράλληλα μυική μάζα με την κατάλληλη άσκηση και
οχι με ταρζανιές. Αυτο κυρίως για τα βαριά σκυλια που θα
ξεπεράσουν τα 50 κιλά.

Ενας σκυλος με Α αφου τον έχουμε φορτωσει με βραβεια σε εκθεσεις
τον βάζουμε στην αναπαραγωγή τον κάνουμε και μέγα
γεννήτορα τον τρέχουμε και σε επιβάσεις απο εκτροφείο σε εκτροφειο και μεχρι να έρθουν οι 200 απόγονοι σε ηλικία
εξετάσεων δυσπλασίας (18 μήνες) εχει γεμίσει ο τόπος σαράβαλα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θα ξαναρωτήσω, ποιος εκτροφέας, ο οποίος δεν θέλει να πει ψέματα για να πουλήσει ένα κουτάβι, θα δώσει εγγύηση πως ο σκύλος δεν θα εμφανήσει δυσπλασία; Η δυσπλασία είναι πολυγεννετική, μετά από πολλές γεννιές μπορεί να ξυπνήσει κάποιο γονίδιο και να εμφανίσει το ζώο δυσπλασία. Ποιος έκανε ακτηνογραφίες στη δεκαετία του 80; Κάποιος από τα μέρη μας; Η δυσπλασία δεν είναι απλή όπως EIC, CNM, PRA και λοιπά, που απλά κάνεις ένα τεστ στους γεννήτορες και μπορείς να είσαι 100% σήγουρος πως το κουτάβι δεν θα εμφανήσει αυτές τις ασθένειες.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Θα ξαναρωτήσω, ποιος εκτροφέας, ο οποίος δεν θέλει να πει ψέματα για να πουλήσει ένα κουτάβι, θα δώσει εγγύηση πως ο σκύλος δεν θα εμφανήσει δυσπλασία; Η δυσπλασία είναι πολυγεννετική, μετά από πολλές γεννιές μπορεί να ξυπνήσει κάποιο γονίδιο και να εμφανίσει το ζώο δυσπλασία. Ποιος έκανε ακτηνογραφίες στη δεκαετία του 80; Κάποιος από τα μέρη μας; Η δυσπλασία δεν είναι απλή όπως EIC, CNM, PRA και λοιπά, που απλά κάνεις ένα τεστ στους γεννήτορες και μπορείς να είσαι 100% σήγουρος πως το κουτάβι δεν θα εμφανήσει αυτές τις ασθένειες.
Τι δεν καταλαβες απο την απαντηση?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λες πως αυτό που γράφω είναι επικήνδυνο, οπότε τι πρέπει να κάνει ένας εκτροφέας, να πει ψέματα; Αφού δεν υπάρχουν εγγυήσεις για δυσπλασία, το μόνο που έχουμε είναι οι πιθανότητες.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Λες πως αυτό που γράφω είναι επικήνδυνο, οπότε τι πρέπει να κάνει ένας εκτροφέας, να πει ψέματα; Αφού δεν υπάρχουν εγγυήσεις για δυσπλασία, το μόνο που έχουμε είναι οι πιθανότητες.
Nα ξανα πω οτι δεν θεωρω πως το εγραψες "επιτιδες" απλα βγηκε σαν αποτελεσμα.
Ο εκτροφεας πρεπει να κοιταει τις γραμμες του,τι σκυλια εχει και τι σκυλια διαλεγει απο επιβητορες.
Ιδανικα θα επρεπε να υπωχρεωνει και τους ιδιοκτητες να κανουν και αυτοι(αν και επειδη εχει καποιο κοστος ισως και να μην γινεται),για να βλεπει και τι δινει το ζευγαρωμα που εβαλε.
Το αν εχει κανει ολα οσα πρεπει και κατι δεν παει καλα,δεν θα κρεμαστει φυσικα δεν ειναι θεος για να μην γινει κατι που δεν ειναι οκ,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει πει δεν φταιω εγω.και να μην αναλαβει καμια ευθηνη.

Αυτα τα περι σκαλιων και τα κανω τον σταυρο μου ειναι λαθος.

Ξανα λεω,οκ Α να μην βγει,Β?σουπερ ειναι,C?Κομπλε αλλα θελει λιγο προσοχη με τα χρονια.
Αλλα D Και Ε σε 11 μηνων κουταβι?
Και σε ιδιοκτητη που απο οσο φενεται ενδιαφερεται για το σκυλι του?Ε οχι και σκοπο ζωης να το εβαζες δεν θα του προκαλουσες τετοια δυσπλασια.

Αν πας ενα σκυλι με D και Ε και σου πει ε μα μεγαλωσε σε μαρμαρο και ανεβηκε μικρο σκαλια,δεν φταιω εγω.κανονικα θελει καρφιτσωμα στο φορουμ το ονομα του εκτροφειου και να λεει:ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. (Ξερω οτι δεν γινεται αυτο :p:p)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Θα ξαναρωτήσω, ποιος εκτροφέας, ο οποίος δεν θέλει να πει ψέματα για να πουλήσει ένα κουτάβι, θα δώσει εγγύηση πως ο σκύλος δεν θα εμφανήσει δυσπλασία; Η δυσπλασία είναι πολυγεννετική, μετά από πολλές γεννιές μπορεί να ξυπνήσει κάποιο γονίδιο και να εμφανίσει το ζώο δυσπλασία. Ποιος έκανε ακτηνογραφίες στη δεκαετία του 80; Κάποιος από τα μέρη μας; Η δυσπλασία δεν είναι απλή όπως EIC, CNM, PRA και λοιπά, που απλά κάνεις ένα τεστ στους γεννήτορες και μπορείς να είσαι 100% σήγουρος πως το κουτάβι δεν θα εμφανήσει αυτές τις ασθένειες.
μπορει στα μερη μας οπως λες να μην εκαναν ακτινογραφιες την δεκαετια του 80 αλλα τα σκυλια που χρησιμοποιουν σημερα για αναπαραγωγη εχουν απο πισω τους σκυλια απο το εξωτερικο που ναι οι προγονοι τους ειχαν κανει εξετασεις.
μπορω να σου δειξω απειρα pedigree.

ακριβως επειδη η δυσπλασια μπορει να εμφανιστει απο ενα γονιδιο που ερχεται απο πολλες γενιες πισω, πρεπει ο εκτροφεας να κανει σωστη εκτροφη και να ξερει πολυ καλα τις γραμμες που χρησιμοποιει.

φυσικα, παντα η υπαρχει η πιθανοτητα να βρει κ αυτο το παλιογονιδιο το οποιο δεν θελουμε.
εκει λοιπον ο εκτροφεας πρεπει να ειναι κυριος και να αναλαβει τις ευθυνες του και να μην ριξει τις ευθυνες στον ιδιοκτητη.

Ειναι δύσκολη συζήτηση γιατι σχεδόν απο όλους μας λείπουν
επεισόδια.

Πρώτα απο ολα να ξεκαθαρίσουμε τι ειναι δυσπλασία. Τα άρθρα
που παραθέτουμε καλα τα λενε αλλα πολλές φορές δεν τα λενε ολα
οχι γιατι θελουν να κρύψουν κατι αλλα γιατι επικεντρώνουν σε
κατι. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι δυσπλασία δεν ειναι μονο
οταν ενα σκυλος δεν ειναι ολοκληρωμένος σκελετικά αλλα σχεδόν
ολα τα σκελετικά προβληματα.

Πχ ενας σκυλος σκελετικά ολοκληρωμένος σωστά που παρουσιάζει
χωλοτητα γιατι δεν επαρκεί η λίπανση της άρθρωσης είτε λογο
βάρους είτε λογο γενετικού ελαττώματος είτε και τα δυο λέγετε
δυσπλασία.

Σε αυτη την περίπτωση η εκτροφή δεν μπορει να κανει σχεδόν
τιποτα παρά μονο να σου πει φύλαξέ τον μεχρι να ενηλικιωθεί
χτίζοντας παράλληλα μυική μάζα με την κατάλληλη άσκηση και
οχι με ταρζανιές. Αυτο κυρίως για τα βαριά σκυλια που θα
ξεπεράσουν τα 50 κιλά.

Ενας σκυλος με Α αφου τον έχουμε φορτωσει με βραβεια σε εκθεσεις
τον βάζουμε στην αναπαραγωγή τον κάνουμε και μέγα
γεννήτορα τον τρέχουμε και σε επιβάσεις απο εκτροφείο σε εκτροφειο και μεχρι να έρθουν οι 200 απόγονοι σε ηλικία
εξετάσεων δυσπλασίας (18 μήνες) εχει γεμίσει ο τόπος σαράβαλα.
υπαρχει ο εξης ατυπος "κανονας":

"Popular sires should never produce more than 5 % offspring of the number of puppies of the breed population during a five-year period (but preferentially much less in breeds with large numbers of individuals)."
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εμένα μου είπε ένας φίλος (κτηνίατρος), ο οποίος την άκουσε από μένα που ήθελε να ζευγαρώσει το γκόρντον σέτερ του με δυσπλασία, και μου λέει το εξής: και πού να ξέρω εγώ πως η δυσπλασία του σκύλου μου είναι κληρονομική και δεν οφείλετε στο γεγονός ότι από κουτάβι ανέβαινε στον 5ο όροφο χωρίς ασανσέρ;

Το πρόβλημα είναι προφανώς πως δεν είναι εύκολο να τραβήξεις γραμμή ανάμεσα στα δύο. Εγώ μπορώ να έχω την άποψη βάσει εμπειρίας πως η δυσπλασία είναι κυρίως κληρονομική ασθένεια, αλλά αυτό μπορεί διαφέρει από επιστημονικές απόψεις και στατιστικές.

Ενας σκύλος με δυσπλασία πάντως μπορεί να ζήσει πολλά και ευτυχισμένα χρόνια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
"Popular sires should never produce more than 5 % offspring of the number of puppies of the breed population during a five-year period (but preferentially much less in breeds with large numbers of individuals)."
Ποιος τον εβγαλε αυτο τον κανονα; Που υπαρχει γραμμενο; Ποια ειναι η λογικη; Γιατι 5% και οχι 2% ή 10% ξερω γω; Πως μπορεις να ξερεις τον αριθμο των κουταβιων οποιασδηποτε φυλης; Και σε τι κλιμακα; Εθνικη; Ευρωπαικη; Παγκοσμια; Ποιος τον ακολουθει αυτο τον κανονα; Ισχυει για ολες τις φυλες κλπ κλπ κλπ που μου ερχονται αλλα ας μην κουρασω
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εμένα μου είπε ένας φίλος (κτηνίατρος), ο οποίος την άκουσε από μένα που ήθελε να ζευγαρώσει το γκόρντον σέτερ του με δυσπλασία, και μου λέει το εξής: και πού να ξέρω εγώ πως η δυσπλασία του σκύλου μου είναι κληρονομική και δεν οφείλετε στο γεγονός ότι από κουτάβι ανέβαινε στον 5ο όροφο χωρίς ασανσέρ;
Αυτό δεν το καταλαβαινω σα δικαιολογία. Τι ξεχωριστό ειχε αυτος ο σκυλος που θα επρεπε να παρει αυτο το ρισκο;

Δε ρωταω για να δικαιολογηθείς εσυ προσωπικα αλλα γιατί, απορώ, τι στο διαολο επιλεκτική εκτροφή ειναι αυτή με την οποια διακινδυνευεται ετσι ελαφρα η ευζωϊα του σκύλου;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εμένα μου είπε ένας φίλος (κτηνίατρος), ο οποίος την άκουσε από μένα που ήθελε να ζευγαρώσει το γκόρντον σέτερ του με δυσπλασία, και μου λέει το εξής: και πού να ξέρω εγώ πως η δυσπλασία του σκύλου μου είναι κληρονομική και δεν οφείλετε στο γεγονός ότι από κουτάβι ανέβαινε στον 5ο όροφο χωρίς ασανσέρ;

Το πρόβλημα είναι προφανώς πως δεν είναι εύκολο να τραβήξεις γραμμή ανάμεσα στα δύο. Εγώ μπορώ να έχω την άποψη βάσει εμπειρίας πως η δυσπλασία είναι κυρίως κληρονομική ασθένεια, αλλά αυτό μπορεί διαφέρει από επιστημονικές απόψεις και στατιστικές.

Ενας σκύλος με δυσπλασία πάντως μπορεί να ζήσει πολλά και ευτυχισμένα χρόνια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Oι κτηνιατροι δεν ειναι αυτοι που λενε και οτι ειναι ο σκυλος ταδε ρατσα χωρις καν να ξερουν αν εχει pedigree?
Θελω να πω πως αν δεν εχει ειδικοτητα πανω στο κομματι δεν λεει και κατι οτι ειναι κτηνιατρος.
Και πες οτι εχει γνωση,και θεωρει οτι προκαλειτε δυσπλασια απο τις σκαλες,ποσο χαζος πρεπει να εισαι να το ξερεις και να το κανεις?Sorry ειναι και φιλος σου,αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ενας σκύλος με δυσπλασία πάντως μπορεί να ζήσει πολλά και ευτυχισμένα χρόνια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Αυτο ειναι και το πιο ευχαριστο,οχι για εμας(γιατι μπορει και να καναμε και λαθος επιλογη ας προσεχαμε)αλλα για τα κακομοιρα τα σκυλια που πονανε χωρις να φταινε σε τπτ...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Oι κτηνιατροι δεν ειναι αυτοι που λενε και οτι ειναι ο σκυλος ταδε ρατσα χωρις καν να ξερουν αν εχει pedigree?
Θελω να πω πως αν δεν εχει ειδικοτητα πανω στο κομματι δεν λεει και κατι οτι ειναι κτηνιατρος.
Και πες οτι εχει γνωση,και θεωρει οτι προκαλειτε δυσπλασια απο τις σκαλες,ποσο χαζος πρεπει να εισαι να το ξερεις και να το κανεις?Sorry ειναι και φιλος σου,αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω
Αυτό δεν το καταλαβαινω σα δικαιολογία. Τι ξεχωριστό ειχε αυτος ο σκυλος που θα επρεπε να παρει αυτο το ρισκο;

Δε ρωταω για να δικαιολογηθείς εσυ προσωπικα αλλα γιατί, απορώ, τι στο διαολο επιλεκτική εκτροφή ειναι αυτή με την οποια διακινδυνευεται ετσι ελαφρα η ευζωϊα του σκύλου;
Σωστά αυτά που λέτε! Ο σκύλος βασικά είναι της κοπέλας του, αν το ήξερε όταν τον πήρε πριν 7 χρόνια δεν το ξέρω... ή απλά δεν μπορούσε να κρατάει 25 κιλά σκύλο να τον ανεβοκατεβάζει. Το γιατί θέλει να τον ζευγαρώσει, είναι επειδή πήρε ένα CACIB και του είπαν μεγάλοι κυνολόγοι πως ο σκύλος είναι εξαιρετικός (εμφανισιακά), άλλωστε πόσοι εκτροφείς κάνουν το ίδιο; Οσο για τις κτηνιατρικές του γνώσεις, αφήστε το... κι ας είναι 100 φορές φίλος μου σε άλλον κτηνίατρο πηγαίνω τον σκύλο μου. ;)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ποιος τον εβγαλε αυτο τον κανονα; Που υπαρχει γραμμενο; Ποια ειναι η λογικη; Γιατι 5% και οχι 2% ή 10% ξερω γω; Πως μπορεις να ξερεις τον αριθμο των κουταβιων οποιασδηποτε φυλης; Και σε τι κλιμακα; Εθνικη; Ευρωπαικη; Παγκοσμια; Ποιος τον ακολουθει αυτο τον κανονα; Ισχυει για ολες τις φυλες κλπ κλπ κλπ που μου ερχονται αλλα ας μην κουρασω
http://www.profidog.cz/en/frank-comhaire-pribuzenska-plemenitba-dysplazie-kycelniho-kloubu-dkk/

παντως απο το μυαλο μου δεν το εβγαλα!;)
 
  • Like
Reactions: zenio


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ενας σκύλος με δυσπλασία πάντως μπορεί να ζήσει πολλά και ευτυχισμένα χρόνια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Θα κρατησω αυτο και θα προσθεσω πως και εγω εχω δει σημαντικη αλλαγη με το ωμο.
μεχρι που κοψαμε kai τις χονδροιτινες κιολας.
τωρα ειναι 10 χρονων με δυσπλασια D.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σωστά αυτά που λέτε! Ο σκύλος βασικά είναι της κοπέλας του, αν το ήξερε όταν τον πήρε πριν 7 χρόνια δεν το ξέρω... ή απλά δεν μπορούσε να κρατάει 25 κιλά σκύλο να τον ανεβοκατεβάζει. Το γιατί θέλει να τον ζευγαρώσει, είναι επειδή πήρε ένα CACIB και του είπαν μεγάλοι κυνολόγοι πως ο σκύλος είναι εξαιρετικός (εμφανισιακά), άλλωστε πόσοι εκτροφείς κάνουν το ίδιο; Οσο για τις κτηνιατρικές του γνώσεις, αφήστε το... κι ας είναι 100 φορές φίλος μου σε άλλον κτηνίατρο πηγαίνω τον σκύλο μου. ;)
Κατι τετοια διαβαζει κανεις και του γυριζει το ματι...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θα κρατησω αυτο και θα προσθεσω πως και εγω εχω δει σημαντικη αλλαγη με το ωμο.
μεχρι που κοψαμε kai τις χονδροιτινες κιολας.
τωρα ειναι 10 χρονων με δυσπλασια D.
Το ωμό είναι πολύ καλή επιλογή. Οταν γύρισα τον σκύλο μου σε ωμό είδα μεγάλη διαφορά στη μυΐκή μάζα, η οποία είναι πολύ σημαντική στα σκυλιά με δυσπλασία. Η φυσιοθεραπεύτρια του Κούκη μού είπε πως υπάρχουν σκυλιά με σοβαρές δυσπλασίες αλλά δεν μπορείς να το καταλάβεις απλώς γιατί έχουν πολύ καλούς μυς οι οποίοι κρατάνε τις αρθρόσεις. Σημβαίνει και το αντίθετο, δηλαδή να έχει ο σκύλος ύπιας μορφής δυσπλασία αλλά να μην μπορεί να περπατήσει, γιατί τα πόδια του είναι αδύναμα.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
  • Like
Reactions: george_gs


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
http://www.smallanimalsurgery.gr/index.php/blog/26-δυσπλασία-ισχίου

Διαβασε αυτο,ελπιζω το βιντεο του Λαμπ να σε κανει χαρουμενο και να σου δωσει δυναμη.
Πραγματικα με κανει πολυ χαρουμενο κ ευχαριστω!
Θα κρατησω αυτο και θα προσθεσω πως και εγω εχω δει σημαντικη αλλαγη με το ωμο.
μεχρι που κοψαμε kai τις χονδροιτινες κιολας.
τωρα ειναι 10 χρονων με δυσπλασια D.
ωμο δλδ τι ειναι καλυτερο;;δν θα προκαλεσει προβλημα στην αναπτυξη της;!!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ωμο δλδ τι ειναι καλυτερο;;δν θα προκαλεσει προβλημα στην αναπτυξη της;!!!
Φυσικα και είναι καλύτερη. Δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης. Είναι σαν να συγκρίνεις την μεσογειακή διατροφή με τα μακντονατσ.
Αλλά το να ταιζεις ωμά θέλει ψάξιμο. Μία καλή αρχή είναι να ψάξεις στο φόρουμ θέματα με μπαρφ.
 
  • Like
Reactions: vek