Δυσπλασια


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα σας,

Διεθνώς, χρησιμοποιούνται, κυρίως, τέσσερα συστήματα αξιολόγησης ΔΙ, τα οποία προέρχονται από τους παρακάτω φορείς:

FCI (Fédération Cynologique Internationale)
BVA/KC (British Veterinary Association/The Kennel Club)
OFA (Orthopedic Foundation for Animals) (www.offa.org) και
Πανεπιστήμιο Πεννσυλβάνιας των ΗΠΑ (www.pennhip.org).

Η εγγύηση στην οποία αναφέρεστε βάση ποιου συστήματος αξιολόγησης έχει δοθεί?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλημέρα σας,

Διεθνώς, χρησιμοποιούνται, κυρίως, τέσσερα συστήματα αξιολόγησης ΔΙ, τα οποία προέρχονται από τους παρακάτω φορείς:

FCI (Fédération Cynologique Internationale)
BVA/KC (British Veterinary Association/The Kennel Club)
OFA (Orthopedic Foundation for Animals) (www.offa.org) και
Πανεπιστήμιο Πεννσυλβάνιας των ΗΠΑ (www.pennhip.org).

Η εγγύηση στην οποία αναφέρεστε βάση ποιου συστήματος αξιολόγησης έχει δοθεί?
Καλημέρα,τα γερμανικα εχουν "δικο τους" το SV.Θεωρω λοιπον πως εκει αναφερεται.
Απο οτι εχω δει SV και FCI βαθμολογουν το ιδιο.
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ένας εκτροφέας που προειδοποιεί για πάχος, πλακάκια, κλπ, δεν κοιτάει απαραίτητα να προφυλάξει τον κώλο του, αλλά είναι υποχρεωμένος να το κάνει για κάθε σκύλο χοντρής φυλής.
Απ την στιγμή που εμφανίζεται σε μεγαλύτερο βαθμό σε φυλές ραγδαίας ανάπτυξης, αλλα τα Μπορζόι και τα αλλα ελαφρυά ψι(+η)λολελέκια έχουν τις μισές πιθανότητες να παρουσιάσουν δυσπλασία σε σχέση με ένα Μαστίφ, δεν θέλει πολύ κλικ κλικ για να καταλάβεις την σημασία που παίζει το βάρος στην σωστή ανάπτυξη.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πολλοι εκτροφεις επισης στο εξωτερικο το πρωτο που ρωτανε ειναι αν ο σκυλος θα ειναι μεσα στο σπιτι και μελος της οικογενειας..και λεω για γιγαντοσωμες φυλες.. δλδ σαν να τους ενοιαζε αυτο πολυ περισσοτερο απ την δυσπλασια με την εννοια οτι δεν εχουν ολα τα σπιτι χειμωνα καλοκαιρι κατω μοκετα αλλα ουτε κ πολλοι απ αυτους τους εκτροφεις ειχαν χαλια σε φωτογραφιες τους με τα σκυλια μεσα.. κ αρκετοι εκτροφεις γιγαντοσωμων στην ελλαδα παρακαλανε να ειναι εξω το κουταβι εστω μεχρι 9 μηνων για τα ποδια.. και οι μεν και οι δε αγαπαν πολυ τα ζωα τους μη παρεξηγηθω!αλλα σας λεω τις αποψεις που ακουσα εγω και ειδικα απο εξωτερικο μιλησα με παρα πολλους.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ένας εκτροφέας που προειδοποιεί για πάχος, πλακάκια, κλπ, δεν κοιτάει απαραίτητα να προφυλάξει τον κώλο του, αλλά είναι υποχρεωμένος να το κάνει για κάθε σκύλο χοντρής φυλής.
.
Δεν γνωριζω για τις χοντρες φυλες.Εδω το θεμα ανοιχτηκε για Γ.Π ενα σκυλι αθλητικο που προοριζεται για εργασια..
Παντως και αυτος ο-η εκτροφεας ΔΕΝ μας μιλησε για πλακακια σκαλες κτλπ.
Ασχετο αλλα μας ειπε πολλα ενδιαφεροντα πραγματα!!!!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγω παλι απορω...δειχνετε τοσο ενδιαφερονγια το θέμα της δυσπλασίας ...
αλλά δεν διαβαζετε τα επιστημονικά άρθρα που παρατιθονται....
εγώ @Dimi_21 θα σου έλεγα... να μην σταθείς στην εγγύηση που έχεις
αλλά να προσέχεις και λίγο ταυτόχρονα...

άλλη μια μικρή λεπτομέρεια
σε σκύλο 3-4 μηνών μπορείς να κάνεις εξέταση pennhip 30 40 ευρω στο εξωτερικό εδώ πάνω από 70ευρω και ελάχιστοι κάνουν...
και να ξεμπερδευεεις με το κληρονομικό ή όχι της υπόθεσης....
αλλά πάλι πρέπει να προσέχεις....

η δυσπλασία των ισχύων και η γωνία norberg...
η γωνία έχει σημασία μόνο αν είναι άνω των 106 μοιρών οπότε θεωρείται ελευθερο το σκυλί δυσπλασίας σε αλλη κλιμακα 0 , σε άλλη Α κλπ...
από εκεί κι έπειτα σε μικροτερου βαθμου γωνία εξετάζονται οστεοπορωση, οστεορθριτιδα , κακώσεις κλπ για να βγει το τελικό αποτέλεσμα της δυσπλασίας...

παω παλι στο σκυλο που ειχα μαζεψει...
οταν βρεθηκα εκει ..
αρχισαν να μου λενε...
για την λαθος επιλογη που εκαναν να παρουν το σκυλο...
οτι ειχε κληρονομικο προβλημα και το εγγυήθηκε ο κτηνιατρος...
οτι το ειχαν προσεξει σαν τα ματια τους...
εγραφε και στο βιβλιάριο οτι ειχε παρει ασβεστιο 2 μηνών για να κτισει γερα κοκκαλα...
ότι ετρεχε στην αρχη χαρουμενο πανω κατω στη σκαλα....να δει τα παιδια που κουμονταν... και την μαμα που μαγειρευεε κατω....
και ΞΑΝΑ ότι ο γιατρος ηταν καθετος για την κληρονομικοτητα...
3 μηνες ειχαν χαντακωσει το σκυλι χωρις θεραπεια... (10 -11 μηνων)
και ηταν σχεδον παραλυτο πλεον
γιατι αφου ηταν κληρονομικο δεν θα ειχε αποτελεσμα...
δεν εδιναν χρηματα για τα φαρμακα του δλδ..
το σκυλι ενα χρονο μετα τρεχει κανονικα (με μέτρο εννοείται) κι αν κανεις δεν εχει δει τις εξετασεις του κανεις δεν θα μιλουσε για δυσπλασικο σκυλο...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω παλι απορω...δειχνετε τοσο ενδιαφερονγια το θέμα της δυσπλασίας ...
αλλά δεν διαβαζετε τα επιστημονικά άρθρα που παρατιθονται....
εγώ @Dimi_21 θα σου έλεγα... να μην σταθείς στην εγγύηση που έχεις
αλλά να προσέχεις και λίγο ταυτόχρονα...

άλλη μια μικρή λεπτομέρεια
σε σκύλο 3-4 μηνών μπορείς να κάνεις εξέταση pennhip 30 40 ευρω στο εξωτερικό εδώ πάνω από 70ευρω και ελάχιστοι κάνουν...
και να ξεμπερδευεεις με το κληρονομικό ή όχι της υπόθεσης....
αλλά πάλι πρέπει να προσέχεις....

η δυσπλασία των ισχύων και η γωνία norberg...
η γωνία έχει σημασία μόνο αν είναι άνω των 106 μοιρών οπότε θεωρείται ελευθερο το σκυλί δυσπλασίας σε αλλη κλιμακα 0 , σε άλλη Α κλπ...
από εκεί κι έπειτα σε μικροτερου βαθμου γωνία εξετάζονται οστεοπορωση, οστεορθριτιδα , κακώσεις κλπ για να βγει το τελικό αποτέλεσμα της δυσπλασίας...

παω παλι στο σκυλο που ειχα μαζεψει...
οταν βρεθηκα εκει ..
αρχισαν να μου λενε...
για την λαθος επιλογη που εκαναν να παρουν το σκυλο...
οτι ειχε κληρονομικο προβλημα και το εγγυήθηκε ο κτηνιατρος...
οτι το ειχαν προσεξει σαν τα ματια τους...
εγραφε και στο βιβλιάριο οτι ειχε παρει ασβεστιο 2 μηνών για να κτισει γερα κοκκαλα...
ότι ετρεχε στην αρχη χαρουμενο πανω κατω στη σκαλα....να δει τα παιδια που κουμονταν... και την μαμα που μαγειρευεε κατω....
και ΞΑΝΑ ότι ο γιατρος ηταν καθετος για την κληρονομικοτητα...
3 μηνες ειχαν χαντακωσει το σκυλι χωρις θεραπεια... (10 -11 μηνων)
και ηταν σχεδον παραλυτο πλεον
γιατι αφου ηταν κληρονομικο δεν θα ειχε αποτελεσμα...
δεν εδιναν χρηματα για τα φαρμακα του δλδ..
το σκυλι ενα χρονο μετα τρεχει κανονικα (με μέτρο εννοείται) κι αν κανεις δεν εχει δει τις εξετασεις του κανεις δεν θα μιλουσε για δυσπλασικο σκυλο...
τι εξεταση ?
για πες κατι παραπανω στην τεμπελα που βαριεται να το ψαξει :)
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
εγω παλι απορω...δειχνετε τοσο ενδιαφερονγια το θέμα της δυσπλασίας ...
αλλά δεν διαβαζετε τα επιστημονικά άρθρα που παρατιθονται....
εγώ @Dimi_21 θα σου έλεγα... να μην σταθείς στην εγγύηση που έχεις
αλλά να προσέχεις και λίγο ταυτόχρονα...

άλλη μια μικρή λεπτομέρεια
σε σκύλο 3-4 μηνών μπορείς να κάνεις εξέταση pennhip 30 40 ευρω στο εξωτερικό εδώ πάνω από 70ευρω και ελάχιστοι κάνουν...
και να ξεμπερδευεεις με το κληρονομικό ή όχι της υπόθεσης....
αλλά πάλι πρέπει να προσέχεις....

η δυσπλασία των ισχύων και η γωνία norberg...
η γωνία έχει σημασία μόνο αν είναι άνω των 106 μοιρών οπότε θεωρείται ελευθερο το σκυλί δυσπλασίας σε αλλη κλιμακα 0 , σε άλλη Α κλπ...
από εκεί κι έπειτα σε μικροτερου βαθμου γωνία εξετάζονται οστεοπορωση, οστεορθριτιδα , κακώσεις κλπ για να βγει το τελικό αποτέλεσμα της δυσπλασίας...

παω παλι στο σκυλο που ειχα μαζεψει...
οταν βρεθηκα εκει ..
αρχισαν να μου λενε...
για την λαθος επιλογη που εκαναν να παρουν το σκυλο...
οτι ειχε κληρονομικο προβλημα και το εγγυήθηκε ο κτηνιατρος...
οτι το ειχαν προσεξει σαν τα ματια τους...
εγραφε και στο βιβλιάριο οτι ειχε παρει ασβεστιο 2 μηνών για να κτισει γερα κοκκαλα...
ότι ετρεχε στην αρχη χαρουμενο πανω κατω στη σκαλα....να δει τα παιδια που κουμονταν... και την μαμα που μαγειρευεε κατω....
και ΞΑΝΑ ότι ο γιατρος ηταν καθετος για την κληρονομικοτητα...
3 μηνες ειχαν χαντακωσει το σκυλι χωρις θεραπεια... (10 -11 μηνων)
και ηταν σχεδον παραλυτο πλεον
γιατι αφου ηταν κληρονομικο δεν θα ειχε αποτελεσμα...
δεν εδιναν χρηματα για τα φαρμακα του δλδ..
το σκυλι ενα χρονο μετα τρεχει κανονικα (με μέτρο εννοείται) κι αν κανεις δεν εχει δει τις εξετασεις του κανεις δεν θα μιλουσε για δυσπλασικο σκυλο...
@GRDANE ΔΕΝ ειναι δικια μου η κουταβα!Ταξιδι αναψυχης πηγα ;D
Στον δικο μου σκυλο ΔΕΝ τιθεται θεμα εγγυησης καθως εχουν ερθει οι επισημες εξετασεις δυσπλασιας και ειναι HD/ED NORMAL (A).Kαι οχι δεν ειχα προσεξει τιποτα,εχω ξανα γραψει πως μεγαλωσε ο σκυλος(οταν λεω οτι δεν εχω προσεξει,προφανως και δεν τον αφηνα να κανει αλματα απο 10 μετρα για τυχον τραυματισμο).Αν θελεις μπορω να σου ανεβασω και τις εξετασεις.
Οπως επισης εχω ανεβασει δυο φορες αρθρο το οποιο μεσα περιεχει βιντεο απο σκυλο με δυσπλασια D που τρεχει κανονικα...αρα πιστευω αυτο που μου λες!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
για να μην παρεξηγηθώ...
@Dimi_21 na to xairesai!!! καλοτυχο καλοριζικο κι ευχομαι να πραγματοποιήσεις ολα κι ακόμα περισσότερα από τα όνειρα σου με την κουταβα!!!
Θα λαβω τις ευχες για τον δικο μου!!!χαχααχ!ευχαριστω :D
 
  • Like
Reactions: GRDANE






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
για να μην παρεξηγηθώ...
Φυσικα δεν τιθεται καν θεμα παρεξηγησης!!!Μονο να κερδισουν εχουν,οσοι διαβαζουν,ασχετα με το τι ισχυει 100% τι περισοτερο τι λιγοτερο!Το "ζουμι" ειναι οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο θεμα και οτι δεν πρεπει να κανουμε "εκπτωσεις" απο την αναζητηση του κουταβιου μεχρι ολη του την ζωη!!!!!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παντως εγω για καλο και για κακο (εκτος οτι σκαλες ανεβηκε για 1 βδομαδα στη ζωη της μεχρι στιγμης) τη προσεχω κιωλλας να μη πηδαει πολυ και της δινω και Synoquin Large Breed 1 χαπακι την ημερα και τροφη με καλες ποσοτητες γλυκοζαμινης , χονδροιτινης και MSM. Επισημες εξετασεις δυσπλασιας γινονται μετα τους 12 μηνες σωστα;
 






Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Παντως εγω για καλο και για κακο (εκτος οτι σκαλες ανεβηκε για 1 βδομαδα στη ζωη της μεχρι στιγμης) τη προσεχω κιωλλας να μη πηδαει πολυ και της δινω και Synoquin Large Breed 1 χαπακι την ημερα και τροφη με καλες ποσοτητες γλυκοζαμινης , χονδροιτινης και MSM. Επισημες εξετασεις δυσπλασιας γινονται μετα τους 12 μηνες σωστα;
Γενικά, νομίζω ότι καλό είναι να περιμένεις μέχρι τους 18 μήνες τουλάχιστον. Μη σου πω και 2 χρόνια. Ώστε να πάρεις μια όσο το δυνατόν πιο ακριβή διάγνωση.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλημέρα,τα γερμανικα εχουν "δικο τους" το SV.Θεωρω λοιπον πως εκει αναφερεται.
Απο οτι εχω δει SV και FCI βαθμολογουν το ιδιο.


Απο το λινκ που παρέθεσε ο PXM-DANBULL στο τελος της
σελίδας εχει τα Ρέντινγκς απο τους τέσσερις οίκους
αξιολόγησης Φίτς, Μουντις, κλπ. :D. Δεν προκύπτει οτι ο SV ειναι
ιδιο με την FSI.

Τις τρεις πρώτες κατηγορίες της λέει "νορμαλ" ξεπέρασαν και
τους Ελληνες οι Γερμανοί. Στα Ελληνικά προϊόντα δεν υπάρχει
Β ποτε εχει Α1, Α2, Α3, Α4, Α5 και μετα πάμε κατευθείαν στο
"κομέρσιαλ" :LOL:

http://www.offa.org/hd_grades.html
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ναι εννοω εγω να κανω στους 13-14 μηνες που εχω σκοπο ή πιο μετα εννοω , ο γιατρος μου ειπε μετα τους 12 μηνες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95