Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

kyriakos55

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2013
49
43
30
Κέρκυρα
αρχικα απο οσο γνωριζω αλλα και απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα καλο θα ειναι να συνεχισεις για καποιο καιρο να ταιζεις οτι και ο εκτροφεας διοτι τα στομαχακια των κουταβιων ειναι ευαισθητα και μπορει να ταλαιπωρηθειτε με διαροιες!! επισεις η acana βγαζει και συσκευασιες για κουταβια οποτε εκει θα μπορεσεις να βρεις και τις δοσολογιες που αναζητας
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η Sam's Field λεει τιποτα σα τροφη; Εκτος απο το καλαμποκι που βλεπω 4ο συστατικο νομιζω οτι εχει καλη συνταγη κι ειναι και περιπου 25ε φθηνοτερη / σακι. Βεβαια λεει 1ο συστατικο chicken το οποιο ειναι πολυ γενικο.
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μιλήσαμε με τον εκροφέα για διάφορα θέματα και για την τροφή., μου είπε ότι η Acana ειναί καλή τροφή αλλά για πιο βόρεια κλίματα μιας κι πέφτει βαριά όταν είσαι σε ζεστό κλίμα. Μου πρότεινε ότι αν θέλω να δώσω κάτι πολυ ποιοτικό να δώσω Platinum η οποία έχει λιγότερη πρωτείνη , καλά υλικά κι γενικά είναι πολυ καλή για Rottweilers. Τι λέτε σαν συστατικά κάποιοι κωδικοι μου φαινονται καλοι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Περιμένοντας τη μικρούλα θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα βασικά αντικείμενα που πρέπει να έχουμε για την υποδοχή της! Κάποια βασικα όπως crate , dog house , κολαρα κλπ τα ξέρω ποια ειναι τα must have day 1;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μπωλ (οχι πλαστικα),μασουλητηρια,μπολικα παιχνιδια (για να μη σου καταστρεψει το σπιτι),πανες (ποτε δεν ειναι αρκετες),πετσετες (μπολικες),μωρομαντηλα (προαιρειτικα),κουβερτουλες,καποια φορεμενη μπλουζα σου προχειρη να της την δωσεις εε κ στρωμενα χαλια...
ολα ταλλα τα ξερεις αποτι καταλαβαινω...
μη σκας,μαμ κακα κ νανι ειναι (κυριως νανι)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ωραια όλα αυτα τα εχω στα υπόψην όπως κι καποια αντιπαρασιτικα κολαρα κλπ. Στρωμενα χαλιά; Αυτό μάλλον δυσκολο...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Πριν βάλεις αντιπαρασιτικο κολάρο ρωτα το κτηνίατρο! Δεν κάνει νομίζω σε κουτάβια κάτω από 4 μηνών!!
 
  • Like
Reactions: Orilis and Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλά εννοειται ότι με το που την παρω θα επισκευτουμε κτηνιατρο να βγαλει προγραμμα εμβολιασμου , εξετασεων κλπ κι θα τον ρωτησω. Ηδη εχω βρει εναν που θα ερθω σε επικοινωνια μαζι του κανα 2 βδομαδες πριν την παρω να κλεισουμε ραντεβου να την εξετασει.

Ερωτηση, το σπιτι εχει για δαπεδο μαρμαρο , πλακακια και παρκε (λιγο σαγρε δεν γλυστραει πολυ) αυτο μπορει να την βλαψει;
 
Last edited:


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κοίτα, καλό θα είναι να αποφεύγεται το χοροπηδητό σε σκληρές επιφάνειες, οπότε κράτα τα χαλιά, ή έστω ένα κάτι να παίζετε πάνω σε αυτό
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Βασικα τα στρωμενα χαλια επρεπε να τα γραψω πρωτα πρωτα κ με κεφαλαια για να το τονισω
χεστα ολα ταλλα
(αλλα σε ειδα να ρωτας για τροφες,οποτε ολα ταλλα τα χεις λυσει,ειπες οτι θα το παρεις κ απο εκτροφεα κ υπεθεσα θα σε ενημερωσε κ αυτος...)
δεν μπορω να το τονισω αρκετα
το Α κ το Ω για ενα μεγαλοσωμο κουταβι ειναι να το προστατεψεις μεχρι να "δεσει" απο γλυστερες κ σκληρες επιφανειες
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ
η δικια μου ειχε φτασει 25 κιλα κ την ανεβοκατεβαζα τις σκαλες στην αγκαλια μου (επισης απαγορευονται ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ) μουχαν πεσει τα πα ι δια
Δεν θα επιτρεψεις ποτε το κουταβι να κινηθει σε τετοιες επιφανειες (δε συζηταμε καν να τρεξει κ να χοροπηδαει) η μαμακια μια φορα θα γινει!

Υπαρχουν αντιπαρασιτικα που ειναι καταλληλα για κουταβια ανω των 7 εβδομαδων (οσα ειναι καταλληλα για κουταβια απο κει ξεκινανε,αν κ αρχικα τα κουταβια τα ψεκαζουν με frontline spray,δεν βαζουμε αμεσως αμπουλες κ κολλαρα,καθοτι πιο "βαρια" κ το κουταβι οσο να πεις ειναι πιο ευαισθητο) αλλα βαση λογικης,εφοσον επαναλαμβανω η δικη σου θα προερχεται απο εκτροφεα (απο ποιον εχεις αναφερει αληθεια?) κ θα ειναι ανω των 2 μηνων κ ο εκτροφεας θα την εχει αποπαρασιτωσει (εσωτερικα κ εξωτερικα) κ θαχει κανει κ το 2ο (?) εμβολιο...
το προγραμμα οποτε δεν θα στο βγαλει ο κτηνιατρος,αλλα θα κινηθειτε βαση αυτων που θα χει κανει ηδη (δλδ δεν μπορει να χει δωσει πχ χαπι ενδοπαρασιτωσης ο εκτροφεας 2 βδομαδες πριν κ να πατε εσεις να ξαναδωσετε)
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Βασικα τα στρωμενα χαλια επρεπε να τα γραψω πρωτα πρωτα κ με κεφαλαια για να το τονισω
χεστα ολα ταλλα
(αλλα σε ειδα να ρωτας για τροφες,οποτε ολα ταλλα τα χεις λυσει,ειπες οτι θα το παρεις κ απο εκτροφεα κ υπεθεσα θα σε ενημερωσε κ αυτος...)
δεν μπορω να το τονισω αρκετα
το Α κ το Ω για ενα μεγαλοσωμο κουταβι ειναι να το προστατεψεις μεχρι να "δεσει" απο γλυστερες κ σκληρες επιφανειες
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ
η δικια μου ειχε φτασει 25 κιλα κ την ανεβοκατεβαζα τις σκαλες στην αγκαλια μου (επισης απαγορευονται ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ) μουχαν πεσει τα πα ι δια
Δεν θα επιτρεψεις ποτε το κουταβι να κινηθει σε τετοιες επιφανειες (δε συζηταμε καν να τρεξει κ να χοροπηδαει) η μαμακια μια φορα θα γινει!

Υπαρχουν αντιπαρασιτικα που ειναι καταλληλα για κουταβια ανω των 7 εβδομαδων (οσα ειναι καταλληλα για κουταβια απο κει ξεκινανε,αν κ αρχικα τα κουταβια τα ψεκαζουν με frontline spray,δεν βαζουμε αμεσως αμπουλες κ κολλαρα,καθοτι πιο "βαρια" κ το κουταβι οσο να πεις ειναι πιο ευαισθητο) αλλα βαση λογικης,εφοσον επαναλαμβανω η δικη σου θα προερχεται απο εκτροφεα (απο ποιον εχεις αναφερει αληθεια?) κ θα ειναι ανω των 2 μηνων κ ο εκτροφεας θα την εχει αποπαρασιτωσει (εσωτερικα κ εξωτερικα) κ θαχει κανει κ το 2ο (?) εμβολιο...
το προγραμμα οποτε δεν θα στο βγαλει ο κτηνιατρος,αλλα θα κινηθειτε βαση αυτων που θα χει κανει ηδη (δλδ δεν μπορει να χει δωσει πχ χαπι ενδοπαρασιτωσης ο εκτροφεας 2 βδομαδες πριν κ να πατε εσεις να ξαναδωσετε)

Οι Σκαλες δεν ειναι προβλημα διοτι εχουμε ασανσερ. Το μαρμαρο απο οτι μου λες ειναι κι στο σαλονι εχουμε μαρμαρο (στα υπολοιπα δωματια πλακακια κι παρκε τα οποία δεν ειναι τοσο "γλιστερα" οσο το μαρμαρο , οποτε πρεπει να βρω μια λυση για το σαλονι ... δυσκολο, μάλλον θα βαλω κανα πανι η κανα προχειρο χαλι κατω όταν ειναι εκει η μικρή. Τον εκτροφέα τον έχω αναφέρει διαβασε τα posts (δεν θέλω να νομίζετε ότι κάνω κάποιου είδους διαφημιση)
Όποιος ρωταει για τρόφες εχει λυσει όλα τα υπολοιπα; η διατροφή ειναι δευτερευον;
Πρώτες αποπαρασιτώσεις κι εμβόλια θα έχει κανει μου είπε...

Σε ευχαριστω για την επισήμανση
 
Last edited:


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Μιλήσαμε με τον εκροφέα για διάφορα θέματα και για την τροφή., μου είπε ότι η Acana ειναί καλή τροφή αλλά για πιο βόρεια κλίματα μιας κι πέφτει βαριά όταν είσαι σε ζεστό κλίμα. Μου πρότεινε ότι αν θέλω να δώσω κάτι πολυ ποιοτικό να δώσω Platinum η οποία έχει λιγότερη πρωτείνη , καλά υλικά κι γενικά είναι πολυ καλή για Rottweilers. Τι λέτε σαν συστατικά κάποιοι κωδικοι μου φαινονται καλοι.
Εγώ ταίζω πλάτινουμ περίπου 1 χρόνο. Η μικρή μου (ημίαιμη 27κιλη μοσχάρα) δεν έχει αφήσει κροκέτα στο μπολ ούτε μία μέρα. Η πρώτη τροφή από τις 4 που έχουμε αλλάξει και την τρώει με όρεξη και χωρίς να μου κάνει νάζια ή να προσθέτω κονσέρβες κλπ μέσα για να τη δελεάζω.
Με το καλό να δεχτείς τη μπέμπα σου!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το σκληρες επιφανειες ειναι γενικο πολυ , δεν μπορω να βαλω χαλια παντου ουτε στα μπαλκονια...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγώ ταίζω πλάτινουμ περίπου 1 χρόνο. Η μικρή μου (ημίαιμη 27κιλη μοσχάρα) δεν έχει αφήσει κροκέτα στο μπολ ούτε μία μέρα. Η πρώτη τροφή από τις 4 που έχουμε αλλάξει και την τρώει με όρεξη και χωρίς να μου κάνει νάζια ή να προσθέτω κονσέρβες κλπ μέσα για να τη δελεάζω.
Με το καλό να δεχτείς τη μπέμπα σου!
Αυτό που ψαχνω για την Platinum ειναι η ποσοτητα Glucosamine (min.) και Chondroitin (min.) που περιέχει ανά kg τροφής , έχω στείλει email στην εταιρεία αλλά ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει. Θέλω να μάθω αυτές τις τιμές πριν την επιλέξω.
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Όποιος ρωταει για τρόφες εχει λυσει όλα τα υπολοιπα; η διατροφή ειναι δευτερευον;
Πρώτες αποπαρασιτώσεις κι εμβόλια θα έχει κανει μου είπε.
Εαν ρωτας εμενα?Ναι...
δεν ειναι διολου ασημαντο θεμα γιατι απτην καλη κ ισσοροπημενη διατροφη του εξαρταται το μελλον της υγειας του
αλλα για ενα σκυλι που το πρωτο πραμα που φοβουνται ολοι ειναι οι δυσπλασιες οσα σου ανεφερα παραπανω ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!
Εεε οποτε βαση ημ/νιων αυτων θα κινηθεις κ συ μετα.

Το σκληρες επιφανειες ειναι γενικο πολυ , δεν μπορω να βαλω χαλια παντου ουτε στα μπαλκονια...
Σκληρες επιφανειες ειναι οτιδηποτε μπορει να τρεξει αγαρμπα,χοροπηδησει κλπ κ να τραυματιστει πανω τους...
Εγω ειχα στρωσει ψευτικο χλοοταπητα (σαν αυτα των 5χ5 ενα πραμα) ΚΑΙ στα μπαλκονια
μετα μετακομισαμε κ ειχε στην διαθεση της 3 στρεμ. γκαζον κ αλλα τοσα χωμα...


τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο βρε παιδι μου,προστατεψε την οσο μπορεις,μετα σιγα σιγα μπορεις κ να της μαθεις οτι απαγορευεται πχ το τρεξιμο εντος του σπιτιου
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Στο σαλονι θα βαλω χαλια , στα παρκε ειναι λιγο σαγρε κι οχι τοσο σκληρα (ξυλο ειναι) στα πλακακια δυσκολο να κανω κατι απλα δεν θα παιζουμε για κανενα λογο εκει.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Status
Κλειδωμένο θέμα