Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οχι απλα ρωταω γιατι εβλεπα καποια βιντεο και ελεγαν οτι το κανουν για να αποφυγουν μελοντικους τραυματισμους τα σκυλια.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Οχι απλα ρωταω γιατι εβλεπα καποια βιντεο και ελεγαν οτι το κανουν για να αποφυγουν μελοντικους τραυματισμους τα σκυλια.
Από τι? Υπερβολικό κούνημα ουράς? :D Τότε σε ένα Λαμπ θα έπρεπε να ξεριζώνεται για να μην "χαλάσει"! :p

Κινδυνεύουν από τραυματισμό, όσο όλα τα σκυλιά. Φυλών ΜΕ ουρά. ;)
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Από τι? Υπερβολικό κούνημα ουράς? :D Τότε σε ένα Λαμπ θα έπρεπε να ξεριζώνεται για να μην "χαλάσει"! :p

Κινδυνεύουν από τραυματισμό, όσο όλα τα σκυλιά. Φυλών ΜΕ ουρά. ;)
Για τα ψευδοδακτυλα λεω. Διαβασα οτι μεγαλωνουν πολυ και υπαρχει κινδυνος να τραυματιστουν. Τα Rottweilers ετσι κι αλλιως με η χωρις ουρα εiναι αψογα :D
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Κ πάλι ίδια απάντηση τότε. Όσο κ τα αλλα σκυλιά. Γενικά αν δν υπάρχει παθολογια, ότι φυτρωνει πάνω τους; Το αφήνουμε :)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εχω μια ακομη ερωτηση.

Ενας αρχαριος θα τα βγαλει περα με εναν αρσενικο σκυλο (τον οποιο θα τον επιλεξει ο εκτροφεας ετσι ωστε να μην ειναι πολυ κυριαρχικος) , εφοσον τον εκπαιδευσει σε βασικη υπακοη και θεσει κανονες στο σπιτι?

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας! :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εγώ είμαι φανατική των θηλυκών. Για πολλούς λόγους. Τα αρσενικά θα στα υπερασπιστούν άλλοι, περίμενε :p
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Και εγώ είμαι υπέρ των θηλυκών!Πιστεύω πως είναι προτιμότερο άντρες ιδιοκτήτες να είναι με θηλυκό σκύλο γιατί ειδικά σε κυριαρχικές φυλές μπορεί να αναπτυχθεί κόντρα μεταξύ των δύο αρσενικών ανθρώπου-σκύλου.Η θηλυκιά θα υποταχθεί πιό εύκολα στο αφεντικό της από ότι ένας αρσενικός, βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του σκύλου, έχω δει θηλυκά τόσο κυριαρχικά που καβαλούσανε!
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Φιλε μου ποιος σου λεει οτι τα θηλυκα δεν ειναι κυριαρχικα???θα πρεπει να σου επιλεξει ο εκτροφεας εναν <<ευγενικο>> σκυλο ειτε ειναι αρσενικο ειτε θηλυκο.Στη συνεχεια θα πρεπει να επιλεξεις εναν καλο εκπαιδευτη που να εκπαιδευει εσενα και οχι το σκυλο.και αν κρινω απο αυτα που γραφεις θα φτιαξεις μια πολυ καλη σχεση με ενα rott.ολη η υποθεση ειναι η σχεση σου με το σκυλο.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Φιλε μου ποιος σου λεει οτι τα θηλυκα δεν ειναι κυριαρχικα???θα πρεπει να σου επιλεξει ο εκτροφεας εναν <<ευγενικο>> σκυλο ειτε ειναι αρσενικο ειτε θηλυκο.Στη συνεχεια θα πρεπει να επιλεξεις εναν καλο εκπαιδευτη που να εκπαιδευει εσενα και οχι το σκυλο.και αν κρινω απο αυτα που γραφεις θα φτιαξεις μια πολυ καλη σχεση με ενα rott.ολη η υποθεση ειναι η σχεση σου με το σκυλο.

Σωστοτατος!!!!
Ο εκτροφεας θα σου προτεινει το σκυλο, αρσενικο ή θυληκο, αναλογα με το τι ζητας. Στη τοκετομαδα της δικιας μου, το αλφα κουταβι ηταν θυληκο! Αρα, ψαξε πανω απο ολα για σωστο εκτροφεα και θα βρεις και το σωστο σκυλο.
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Δεν είπα εγώ ότι τα θηλυκά δεν είναι κυριαρχικά, μάλιστα το πιο κυριαρχικό σκυλί που έχω συναντήσει είναι θηλυκό.Απλά είπα ότι σε μια κυριαρχική φυλή (αρσενικά και θηλυκά), είναι προτιμότερο άντρας να προτιμά θηλυκό σκύλο για τους λόγους που προανέφερα, κατά την γνώμη μου πάντα! Χιλιοσυμφωνώ μαζί σας για την σωστή επιλογή του κουταβιού με τον κατάλληλο χαρακτήρα υπό την καθοδήγηση του εκτροφέα, και για αυτό είπα και εγώ ότι ρόλο παίζει βέβαια και ο χαρακτήρας του σκύλου, ειδικότερα οι προδιαγραφές που έχει το κάθε κουτάβι να αναπτύξει έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα.
 




apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
καλημερα φιλε

θα εισαι πολυ τυχερος εαν τελικα καταφερεις να αποκτησεις ενα ροττυ.Ειμαι ''πατερας'' ενος τετοιου σκυλου και μονο καλα λογια εχω να σου πω.Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να το αποκτησεις ΜΟΝΟ απο εκτροφειο,για παρ πολλους λογους που θα τους καταλαβεις απο μονος σου βλεποντας ροττυ'ς απο Ουγγαρια π.χ

Ειναι πολυ ευκολα στην εκπαιδευση,πολυ υπακουα,γλυκα,τρυφερα,προστατευτικα και γενικα να εχεις ορεξη για παιχνιδι και βολτες

Μολις καταλαβεις τον χαρακτηρα του σκυλου σου (γιατι κανενα δεν ειναι το ιδιο) θα ''παρεις'' πολλα πραγματα και αισθηματα που ουτε εσυ ο ιδιος δεν θα το πιστευεις τι τελικα ειναι το ροτβαιλερ,και ποσο καλα εκανες που επελεξες αυτην την ομορφη ρατσα

Μην σε φοβιζει κανεις εαν θελεις αρσενικο,απλα θα πρεπει να εισαι πιο αποφασιστικος και πιο σιγουρος,ειναι εξισου γλυκα και τρυφερα οσο και τα θηλυκα.Εμεις εχουμε θηλυκο και μακαρι να μπορουσα να σου πω με δυο λογια ποσο χαρουμενους και περιφανους μας κανει το σκυλακι μας.Ειναι χαρμα οφθαλμον στην εκπαιδευση,και ποσο χαρα μας γεμιζει οταν την βλεπουμε να παιζει η οταν ''φυλαει'' το σπιτι της απο τοσο μικρη (ειναι 6 μηνων)

Υπαρχουν πολυ καλα εκτροφεια στην χωρα μας και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αυτο που ψαχνεις.Το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να μην σου πουλησουν αυτο που θελουν αλλα να ''παρεις'' αυτο που εσυ θελεις και αυτο που εσενα σου αρεσει απο την τοκετομαδα.

Ευχομαι συντομα να αποκτησεις ενα ροτβαιλερ οπως το εχεις φανταστει

p.s ευτυχως οι εκτροφεις δεν κοβουν ουρες πλεον

καλη επιτυχια στην επιλογη σου
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mariatheo




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τελικά μετά από τόσα χρόνια έφτασε η ώρα!! Μίλησα με τον 1ο εκτροφέα ο οποίος μου φάνηκε πολύ καλός σαν 1η εντύπωση και μου πρότεινε θηλυκό κουτάβι!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τελικα "προχωράμε" για ενα θηλυκό κουταβακι με "ευγενικό" χαρακτηρα! Ο εκτροφέας μεχρι στιγμής μου φαινεται πολύ καλός ανθρωπος κι απαντάει όλες τις ερωτήσεις μου με ευχαρίστηση. Περιμενω να τον γνωρίσω από κοντα , αυτόν κι τα σκυλιά του! Την επιλογή από την τοκετοομάδα θα την κάνει αυτός σύμφωνα με τα κριτίρια που του ειπα , 1α ενα ευγενικό κουτάβι να ταιριάξει μέσα στην οικογένεια κι μέτα παει η φύλαξη (ελπίζοντας να μη χρειαστεί ποτε)
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλησπέρα,

Με απασχολεί η διατροφή της μικρής όταν την πάρω , μίλησα με τον εκτροφέα της και μου είπε ότι ταιζει Royal Canin , η Royal αν και χρησιμοποιείται πολυ δεν μου γεμίζει το μάτι για τα χρήματα της (55ε-70ε το σακι) , 2 τροφες μου έχουν κεντρισει το ενδιαφέρον 1η επιλογη Acana Wild Prairie (στα μείον η τιμή της στα συν τα συστατικα της) και 2ον Sam's Field (στα μειον το καλαμποκι που περιεχει στα συν η τιμη της). Τι λετε; (Θα γινει αναλυτικα αυτη η συζητηση με τον εκτροφέα της μικρής πριν την παρω απλα θέλω επιπλεον γνώμες)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: johnk




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν πειραζει σε ευχαριστω πολυ! Κι εγω για Acana με βλεπω ελπίζω να της "κατσει" καλα. Ακομη μια ερωτηση , στη ποσοτητα ταισματος εχει μοναχα το βαρος του ενηλικου σκυλου (δηλαδη για 18 μηνες +) , στα κουταβια τι ποσοτητες δινουμε που αναπτυσονται; λιγο παραπανω απο αυτη της συντηρησης;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω αν έκανα σωστά ή λάθος...
Αλλά, εγώ τάϊζα πάντα, σε σχέση με το βάρος που είχαν τα σκυλιά μου την κάθε εποχή +/-...
Ίσως, γι' αυτό να είναι "κομψά"...:p:D
 




Status
Κλειδωμένο θέμα