Εκθέσεις, Εκτροφή, ΚΟΕ ...Προβληματισμοί


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@pouf

Όπως γράφουμε και στο άλλο θέμα ( Εκτροφή για το καλό της φυλής-Τι σημαίνει; ), άλλο το πως θα έπρεπε να είναι τα πράγματα (και πάλι κατά τον κάθε ένα) και άλλο πως είναι.

Αλλιώς θα σε συμβούλευε ένας κτηνίατρος (που θα έβαζε, ίσως, την υγεία του ζώου παραπάνω) για ένα ζευγάρωμα με σκύλο με D και αλλιώς ο "x" επιτυχημένος (με πολλές διακρίσεις) εκτροφέας. Άλλο κοιτά ο ένας, άλλο ο άλλος...και εσύ αποφασίζεις (που έλεγε και ο Βούρος).

...και ο υποψήφιος ιδιοκτήτης θα κρίνει με βάση αυτά που μαθαίνει και αυτά που ο ίδιος νομίζει πιο σωστά.

Γιατί "δεν βοηθά" η ατμόσφαιρα του φόρουμ;...Γιατί να μη φταίει η "ιδιοσυγκρασία" του εκτροφέα;...και τι έγινε αν κάποιος διαφωνεί με αυτά που λες;...Γράφεις αυτά που εσύ θεωρείς σωστά, τα υποστηρίζεις με επιχειρήματα και το αφήνεις εκεί...και ο κάθε ένας που διαβάζει κρίνει.

Δεν διαμορφώνουν τα φόρουμ τον κόσμο...:) Οι περισσότεροι από pet shop και αγγελίες παίρνουν σκύλο...:)

@vagelis_ras

Ο σκοπός της έκθεσης πρέπει να είναι και αυτός (η συζήτηση με εκτροφείς) ειδικά σε χώρες που πρέπει να δημιουργήσουν επίπεδο. Οι εκθέσεις πρέπει να είναι και χώρος και χρόνος να μιλήσουν και εκτροφείς μεταξύ τους (από κοντά) που δεν είναι εύκολο να συναντηθούν σε άλλες στιγμές. Μη το περιγράφουμε σαν να είναι "στρατιωτική επιχείρηση"..."Έχω "κλειδώσει στόχο" το CAC...Μη με ενοχλείται!"...:D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco and matilda


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
@vagelis_ras

Ο σκοπός της έκθεσης πρέπει να είναι και αυτός (η συζήτηση με εκτροφείς) ειδικά σε χώρες που πρέπει να δημιουργήσουν επίπεδο. Οι εκθέσεις πρέπει να είναι και χώρος και χρόνος να μιλήσουν και εκτροφείς μεταξύ τους (από κοντά) που δεν είναι εύκολο να συναντηθούν σε άλλες στιγμές. Μη το περιγράφουμε σαν να είναι "στρατιωτική επιχείρηση"..."Έχω "κλειδώσει στόχο" το CAC...Μη με ενοχλείται!"...:D
Δεν είναι θέμα στρατιωτικής επιχείρησης , απλά σε μια έκθεση μπορεί να έχω 3-4 σκυλιά να τα τρέξω , να ακούσω την κρίση , να προετοιμάσω τυχόν σκύλο για την επόμενη κατηγορία και γενικά μπορεί να είμαι σε εγρήγορση ( δεν συνυπολογίζουμε την κούραση ) .
Ε δεν θα είμαι και στην καλύτερη φάση για κουβέντες τύπου ενημέρωσης (χωρίς αυτό να είναι κανόνας )
Αν όμως θεατής - παρατηρητής διακρίνει κάτι που τον ενδιαφέρει μπορεί να με βρει στο τηλέφωνο ή ακόμα και να κανονίσουμε συνάντηση για καφέ και να μιλήσουμε για ότι θέλει , όση ώρα θέλει.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και όλο αυτό μπορεί ο κάθε εκτροφέας να το πει εκείνη την στιγμή..."Τώρα έχω να παρουσιάσω 4-5 σκυλιά. Έλα σε 1-2 ωρίτσες ή πάρε με σε αυτό το τηλέφωνο αύριο"...

Αλλά συνήθως, η "φούρια" είναι για κανά μισάωρο και το υπόλοιπο της έκθεσης είτε τρώμε σουβλάκια και πίνουμε μπύρες, είτε καλαμπουρίζουμε/κουτσομπολεύουμε κάτω από καμιά τέντα, είτε μόλις τελειώσει η σειρά μας την κάνουμε (τα ξέρω, τα βλέπω, τα έχω κάνει...:D).

Υπάρχει και πρέπει να υπάρχει χώρος για όλα.
 
Last edited by a moderator:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πώς βρε Βαγγέλη?
Διαβάζοντας τα χείλη, ή θα πάνε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να καβαλήσουν την γραμματεία για να κρυφακούσουν?
Υπερβολές ;)
Με λίγη προσπάθεια όλα ακούγονται και όλα μαθεύονται .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ευτυχώς, υπάρχουν και εκτροφείς, που μια χαρά βρίσκουν χρόνο σε κάθε έκθεση, για να απαντήσουν σε ερωτήσεις, με περισσή μάλιστα ευγένεια.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλά, υπάρχουν και κάποιοι, που πας να ρωτήσεις και σε γειώνουν με ύφος 1000 καρδηναλίων, ενω δεν έχουν ούτε κάτι άλλο να κάνουν ούτε υπήρξες αγενής...
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δικαίωμά του μωρέ, αλλά κι εσένα δικαίωμά σου, να τον "διαφημίζεις" μετά.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμ ίσως να είναι άδικο για τη φυλή μετά... Ειδικά όταν ο "κύριος" συνοδεύει μια φυλή που δεν είναι και ότι πιο δημοφιλές και διαδεδομένο, οπότε θεώρησα λογικό να ρωτήσω 5 πράγματα, ακόμα κι αν πρόκειται για σκυλί που σίγουρα δεν μου ταιριάζει. Δεν ζήτησα καν να το χαϊδέψω, καθώς φορούσε και μια κουκούλα για το μαλλί, οπότε φαντάστηκα ότι θέλει να διατηρησει το γκρουμάρισμα για την ώρα των γκρουπ..
Αλλά κάκιστη εντύπωση ρε παιδάκι μου... Την επόμενη μέρα, το ίδιο σκυλί, με άλλους συνοδούς. Με ευχάριστο ύφος αυτή τη φορά, ε! οι άνθρωποι ήταν απασχολημένοι και κάναν πρόβα στο handling. Εκεί δεν ενόχλησα από μόνη μου, αν και φάνηκαν προσβάσιμοι. (Ίσως να ήταν το χαμόγελο που φορούσαν όταν δεν τους προβλημάτιζαν θέματα με το χειρισμό)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
O καθένας τα βλέπει απο τη μεριά του....
Ο επισκέπτης που είναι όλο περιέργεια, ο εκθέτης που μπορεί να έχει ταξιδεψει ώρες, να έχει ταλαιπωρηθεί, να... να... να... Έχει τύχει πολλές φορές, ακόμα και σε εκθέτες να συναντηθούν με καλούς φίλους και ίσα να ανταλλάξουν ενα χαιρετισμό, γιατί απλά δεν προλαβαίνουν

Ο καλύτερος τρόπος είναι να επιλέξει ο ενδιαφερόμενος στιγμή που βλέπει ότι ο εκθέτης έχει πια χαλαρώσει, και αντίστοιχα ο εκθέτης να εξηγήσει ευγενικά πότε είναι η κατάλληλη στιγμή/ είναι διαθέσιμος.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ενα σωρό κόσμος, εκθέτες μου μίλησαν, είτε για να μου πουν ότι τώρα δεν μπορούν, είτε για να μου εξηγησουν, ακόμα και μια κυρία ξένη με ένα flatcoated (που υποθέτω έκανε μεγάλο ταξίδι) μου χαμογέλασε και είπε να τα πούμε μετά την κρίση. Ο συγκεκριμένος που λέω, είχε κάτσει με τα πόδια σταυροπόδι, στο πλάι ενός άδειου στίβου και δεν έκανε τίποτα πέρα από το να μου ξινίσει τη μούρη του...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
και για να πεταχτώ σαν τσουτσου... ο εκτροφεας που έχει από πάνω του τις συλληψεις ως pappymillας.... 4ος BIS στην καλαμάτα!

Και με όλα όσα εχουμε γραψει εδω... απορώ... 1/6 ειναι η γενικη συνελευση του ΚΟΕ? Να περιμενουμε καμια αλλαγή ή απλά επιβεβαίωση των ήδη γεγονότων?
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η ελληνική πραγματικότητα των εκθέσεων βέβαια έχει και μια άλλη πλευρά....:sneaky:

τουλάχιστον οι μισοί απο αυτούς που με πλησιάζουν στις εκθέσεις είναι για να ζευγαρώσουν τον μαύρο μούργο ή την κοκόνα τους.....:cautious:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Προσωπικά πιστεύω πως είναι ανάλογα τη στιγμή και ανάλογα από το ποιος θα σε πλησιάσει και τι θα ρωτήσει .
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Προσωπικά πιστεύω πως είναι ανάλογα τη στιγμή και ανάλογα από το ποιος θα σε πλησιάσει και τι θα ρωτήσει .
πολύ φρέσκο…από την τελευταία έκθεση του Μαρκόπουλου…:sneaky:
πλησιάζει μια τρισχαριτωμένη οικογένεια αποτελούμενη από μπαμπά-μαμά ( γύρω στα 35-40) και δυο παιδάκια 10-12 ετών…

Ερ: γεια σας έχετε κουταβάκια;
Απ: όχι δεν έχουμε, το επόμενο προγραμματισμένο ζευγάρωμα θα γίνει το φθινόπωρο….

Ερ. : τι κρίμα (η απογοήτευση ξεχείλιζε από παντού….:notworthy:) ξέρετε, εμείς βασικά δεν ενδιαφερόμαστε για κουτάβι…
να - έχουμε έναν αρσενικό…είχαμε και μια θηλυκιά, η καημένη πέθανε πριν λίγο καιρό, και ο αρσενικός μας ζευγάρωνε τακτικά και έτσι δεν είχαμε πρόβλημα…:cry:
βέβαια δεν είναι όπως τα δικά σας έτσι με μακριά τρίχα…ο δικός μας έχει πιο κοντή (τρίχα) , και δεν έχει τόσο μικρό κεφάλι…..
ο δικός μας είναι…(ακολουθεί και η αναλυτική περιγραφή των προσόντων του υποψήφιου γαμπρού….):censored:
Απ: χμ, ξέρετε η επιλεκτική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων..( μπλα, μπλα, μπλα……):unsure:(y)

Ερ. :
Τελοσπάντων κρίμα που θα ζευγαρώσετε τόσο αργά…..δεν μπορούμε να περιμένει ο καημένος τόσο πολύ…. και ξέρετε εμείς δεν to κάνουμε για τα λεφτά ,τα αγαπάμε πολύ τα σκυλάκια και τα χαρίζουμε…
(σε κανένα αυτί δεν μπαίνει…για να βγει από το άλλο :mad::mad:)

Πάντως εάν έχετε και γερμανικό να ζευγαρώσει…δεν μας πειράζει…έτσι και αλλιώς ταιριάζουν, έτσι δεν είναι….;:eek:

Και συζητάμε για double handling και πράσινες παπαρούνες…..:sick:
 
Last edited:


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!
Θα ήθελα να αναφερθώ στα περί εγγραφής και συμμετοχής στον ΚΟΕ. Αρχικά να πούμε ότι ο ΚΟΕ είναι πρωτοβάθμιο σωματείο (και όχι δευτεροβάθμιο όπως γράφτηκε κάπου) οπότε ο μόνος τρόπος να γραφτούμε είναι απ' ευθείας σε αυτόν (και όχι σε κάποιο από τα σωματεία που αναγνωρίζει).
Η εγγραφή γίνεται απλά με την συμπλήρωση της αίτησης: http://www.koe.gr/files/eggrafimelous.pdf και με την κατάθεση της εγγραφής (10 Ευρω) και της ετήσιας συνδρομής (20 Ευρω).
Από ότι έχω δει εγγραφές γίνονται και πριν την έναρξη της Γ.Σ. (1η Ιουνίου).
Από εκεί και πέρα... τα μέλη γίνονται αρωγά και δεν έχουν δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Όταν περάσουν 2 πλήρη χρόνια από την εγγραφή τους γίνονται τακτικά στην πρώτη Γ.Σ. αφού προταθουν από 2 ήδη τακτικά μέλη και δεν υπάρχουν διαφωνίες στη ΓΣ.
Επειδή διάβασα ότι 2 χρόνια δεν μπορείς να κάνεις προτάσεις να πω ότι δεν είναι ακριβές αυτό! Αρωγά μέλη μπορούν να λάβουν το λόγο στη Γ.Σ. και να κάνουν προτάσεις, παρατηρήσεις και ότι άλλο επιθυμούν! Υπάρχει περιορισμός στο πόσα αρωγά μπορούν να πάρουν το λόγο σε κάθε Γ.Σ. αλλά πάντα το προεδρείο είναι ευέλικτο σε αυτό το θέμα.

Τα πράγματα ΔΕΝ είναι ρόδινα... γίνονται πολλά λάθη, παραλείψεις και ότι άλλο θέλει ο καθένας αλλά η κριτική χωρίς συμμετοχή δεν μου λέει κάτι και δεν αλλάζει κάτι! Ο ΚΟΕ είναι ένα ιδιωτικό σωματείο, γίνετε μέλη και ψηφίστε σε εκλογές και αποφάσεις! Βάλτε υποψηφιότητα στο κάτω κάτω! Δεν υπάρχουν οι σοφοί που πρέπει να εκλέγονται πάντα!
ΑΝ όμως δεν είστε μέλη τι μπορείτε να κάνετε;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!
Θα ήθελα να αναφερθώ στα περί εγγραφής και συμμετοχής στον ΚΟΕ. Αρχικά να πούμε ότι ο ΚΟΕ είναι πρωτοβάθμιο σωματείο (και όχι δευτεροβάθμιο όπως γράφτηκε κάπου) οπότε ο μόνος τρόπος να γραφτούμε είναι απ' ευθείας σε αυτόν (και όχι σε κάποιο από τα σωματεία που αναγνωρίζει).
Η εγγραφή γίνεται απλά με την συμπλήρωση της αίτησης: http://www.koe.gr/files/eggrafimelous.pdf και με την κατάθεση της εγγραφής (10 Ευρω) και της ετήσιας συνδρομής (20 Ευρω).
Από ότι έχω δει εγγραφές γίνονται και πριν την έναρξη της Γ.Σ. (1η Ιουνίου).
Από εκεί και πέρα... τα μέλη γίνονται αρωγά και δεν έχουν δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Όταν περάσουν 2 πλήρη χρόνια από την εγγραφή τους γίνονται τακτικά στην πρώτη Γ.Σ. αφού προταθουν από 2 ήδη τακτικά μέλη και δεν υπάρχουν διαφωνίες στη ΓΣ.
Επειδή διάβασα ότι 2 χρόνια δεν μπορείς να κάνεις προτάσεις να πω ότι δεν είναι ακριβές αυτό! Αρωγά μέλη μπορούν να λάβουν το λόγο στη Γ.Σ. και να κάνουν προτάσεις, παρατηρήσεις και ότι άλλο επιθυμούν! Υπάρχει περιορισμός στο πόσα αρωγά μπορούν να πάρουν το λόγο σε κάθε Γ.Σ. αλλά πάντα το προεδρείο είναι ευέλικτο σε αυτό το θέμα.

Τα πράγματα ΔΕΝ είναι ρόδινα... γίνονται πολλά λάθη, παραλείψεις και ότι άλλο θέλει ο καθένας αλλά η κριτική χωρίς συμμετοχή δεν μου λέει κάτι και δεν αλλάζει κάτι! Ο ΚΟΕ είναι ένα ιδιωτικό σωματείο, γίνετε μέλη και ψηφίστε σε εκλογές και αποφάσεις! Βάλτε υποψηφιότητα στο κάτω κάτω! Δεν υπάρχουν οι σοφοί που πρέπει να εκλέγονται πάντα!
ΑΝ όμως δεν είστε μέλη τι μπορείτε να κάνετε;

Εγω υπέθεσα για δευτεροβάθμιο αλλα απλά αναροτιόμουν για
αυτο και ειπα "ή τουλαχιστον ετσι θα έπρεπε να ειναι".
Αφου λοιπόν ειναι πρωτοβάθμιο θα ήθελα να ρωτήσω:
Υπάρχει δευτεροβάθμιο; Δεν υπάρχει κατι σαν ομοσπονδία που
να εκπροσωπεί και τους υποληπους ομίλους; Και αν ειναι ολα
πρωτοβάθμια ποιος μας εκπροσωπεί στον FCI και σε άλλους
οργανισμούς; Ο καθένας μόνος του ή μονο ο ΚΟΕ; Και αν ειναι
ολα πρωτοβάθμια γιατι εκδίδει πεντιγκρι μονο ο ΚΟΕ και
οχι και ο ΚΟΘ; Το διοικητικό συμβούλιο αποτελείτε απο ΟΛΗ
την κυνοφιλική σκηνή ή ας πουμε μονο απο εκτροφείς;
Και αλλα τέτοια ερωτήματα.

Αφου ο τίτλος του θέματος εχει και ΚΟΕ χρειάζεται καποιος
μπούσουλας για να γίνει συζήτηση για αυτο και ειπα καποιος
που γνωρίζει να δώσει λίγα στοιχεία οχι για να κάνουμε ανέξοδη
κριτική αλλα μήπως εδιαφερονται καποιοι να κινητοποιηθούνε.

Οπως λες (και συμφωνώ) κριτική χωρίς συμμετοχή δεν λέει. Και
επειδή εχω κανει σε σωματείο η απάντηση σε αυτους που λεγαν
"Τι κανει το σωματείο για αυτο, τι κανει το σωματείο για το αλλο"
ηταν απλα: μην ρωτάς τι κανει το σωματείο αλλα δες τι μπορείς
να κανείς εσυ για το σωματείο.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Εγω υπέθεσα για δευτεροβάθμιο αλλα απλά αναροτιόμουν για
αυτο και ειπα "ή τουλαχιστον ετσι θα έπρεπε να ειναι".
Αφου λοιπόν ειναι πρωτοβάθμιο θα ήθελα να ρωτήσω:
Υπάρχει δευτεροβάθμιο; Δεν υπάρχει κατι σαν ομοσπονδία που
να εκπροσωπεί και τους υποληπους ομίλους; Και αν ειναι ολα
πρωτοβάθμια ποιος μας εκπροσωπεί στον FCI και σε άλλους
οργανισμούς; Ο καθένας μόνος του ή μονο ο ΚΟΕ; Και αν ειναι
ολα πρωτοβάθμια γιατι εκδίδει πεντιγκρι μονο ο ΚΟΕ και
οχι και ο ΚΟΘ; Το διοικητικό συμβούλιο αποτελείτε απο ΟΛΗ
την κυνοφιλική σκηνή ή ας πουμε μονο απο εκτροφείς;
Και αλλα τέτοια ερωτήματα.

Αφου ο τίτλος του θέματος εχει και ΚΟΕ χρειάζεται καποιος
μπούσουλας για να γίνει συζήτηση για αυτο και ειπα καποιος
που γνωρίζει να δώσει λίγα στοιχεία οχι για να κάνουμε ανέξοδη
κριτική αλλα μήπως εδιαφερονται καποιοι να κινητοποιηθούνε.

Οπως λες (και συμφωνώ) κριτική χωρίς συμμετοχή δεν λέει. Και
επειδή εχω κανει σε σωματείο η απάντηση σε αυτους που λεγαν
"Τι κανει το σωματείο για αυτο, τι κανει το σωματείο για το αλλο"
ηταν απλα: μην ρωτάς τι κανει το σωματείο αλλα δες τι μπορείς
να κανείς εσυ για το σωματείο.
Αρχικά συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! Κάπου την έχασα την ειδοποίηση!
Δεν υπάρχει δευτεροβάθμιο... τα σωματεία που βρίσκονται υπό τον ΚΟΕ γράφουν στο καταστατικό τους ότι αναγνωρίζουν τον ΚΟΕ σαν ανώτατη κυνολογική αρχή και μετά περιμένουν την έγκρισή τους από τον ΚΟΕ. Δεν έχει σημασία η νομική πλευρά αφού αν δεν θέλουν μπορούν να ιδρύσουν ένα όμιλο για μια φυλή πχ, δεν απαγορεύεται, αλλά αν δεν αναγνωριστούν από τον ΚΟΕ δεν θα μπορούν να κάνουν εκθέσεις κτλ.
Η FCI αναγνωρίζει μόνο ένα σωματείο ανά χώρα και στην Ελλάδα αυτό είναι ο ΚΟΕ, άρα μόνο αυτός μπορεί να εκδίδει πεντιγκρι, να μοιράζει τα CAC - CACIB κτλ
Το Δ.Σ. αποτελείται από όσους ψηφίζει η Γ.Σ. :)
Την Κυριακή είχαμε εκλογές και το ΔΣ έχει μέσα άτομα από αρκετούς τομείς... εκτροφείς, κριτές, πρόεδρο άλλου κυνολογικού ομίλου (ΚΟΘ), κυνηγούς κτλ... θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο αντιπροσωπευτικό αλλά η Γ.Σ. ψήφισε.

Στη διάθεση σου για οτιδήποτε άλλο και ελπίζω να μην αργήσω πάλι τόσο πολύ!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU