Εμπειρία με ερλιχίωση;




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδιά δεν διαφωνώ σε αυτό..
Το θέμα είναι ότι φεύγω για διακοπές μαζί με το σκυλί την άλλη Δευτερα (13 ώρες ταξίδι)..και λείπει ο κτηνίατρος μου.
Ένας άλλος κτηνίατρος (που μου προτείνανε) μου πρότεινε προληπτικά να δώσω μόνο μια εδβομάδα και ότι είναι να πιάσει η αντιβίωση από την αρχή.

Η οξεία μορφή έρχεται μέσα σε 10 με 20 μέρες και αν είναι να πιάσει θα μας πιάσει εκεί (αν και ο ίδιος ισχυρίστηκε πως μέσα σε δυο τρεις μέρες αρχίζουν να φαίνονται έστω στους λεμφαδένες...)
Εξετάσεις όπως κάθε εξάμηνο θα κάνω έτσι και αλλιώς.
Με καίει το τώρα..

p.s. το τσιμπούρι ήταν ψιλό πεθαμένο και αδύνατο αλλά είχε τσιμπήσει..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά δεν διαφωνώ σε αυτό..
Το θέμα είναι ότι φεύγω για διακοπές μαζί με το σκυλί την άλλη Δευτερα (13 ώρες ταξίδι)..και λείπει ο κτηνίατρος μου.
Ένας άλλος κτηνίατρος (που μου προτείνανε) μου πρότεινε προληπτικά να δώσω μόνο μια εδβομάδα και ότι είναι να πιάσει η αντιβίωση από την αρχή.

Η οξεία μορφή έρχεται μέσα σε 10 με 20 μέρες και αν είναι να πιάσει θα μας πιάσει εκεί (αν και ο ίδιος ισχυρίστηκε πως μέσα σε δυο τρεις μέρες αρχίζουν να φαίνονται έστω στους λεμφαδένες...)
Εξετάσεις όπως κάθε εξάμηνο θα κάνω έτσι και αλλιώς.
Με καίει το τώρα..

p.s. το τσιμπούρι ήταν ψιλό πεθαμένο και αδύνατο αλλά είχε τσιμπήσει..
Εγώ στη θεση σου δε θα'κανα τίποτα. Ο περισσότερος κόσμος δεν παρατηρεί καν την οξεία μορφή (μια γενική κατάπτωση για δυο-τρεις μέρες μπορεί να οφείλεται και στη ζέστη ή την αλλαγή περιβάλλοντος). Μη δίνεις τζάμπα αντιβίωση στο σκύλο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έχω προβληματιστεί πολύ..
Μέσα σε 20 μέρες όμως αν συμβεί κάτι??

Αυτά παθαίνεις όταν μπλέκεις με ξένους ιατρούς..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον δικό σας κτηνίατρο να τον ρωτήσεις;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O δικός μου διαφωνεί με το να δώσω.
Το θέμα είναι τι γίνεται αν συμβεί κάτι στο ταξίδι..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για εμένα, ακολουθείς την συμβουλή αυτού που εμπιστεύεσαι περισσότερο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Δηλαδή τι το τόσο κακό μπορεί να συμβεί σε 20 μέρες βρε Κάτια και ανησυχείς τόσο;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδιά μην μου δίνετε σημασία.. από προχτές που το βρήκα έχω πάθει "συμφόρηση"..
Φοβάμαι μην ανεβάσει πυρετό και έχουμε παρατράγουδα..και θα είμαι και τόσες ώρες μέσα σε πλοίο..
Λοιπόν δεν θα του την δώσω το αποφάσισα..:D, με πανικόβαλε λίγο ο άλλος ο ιατρός..o οποίος είπε πως πρέπει να την δώσω.., ο δικός μου τσιρίζει απο τις διακοπές του να μην κάνω τίποτα..
Τι να πω..:-|

Εντάξει το ξέρω πως είμαι υπερβολική..!!!:D:)
 


Jack

New Member
11 Αυγούστου 2010
3
0
Πειραιάς
Ρινορραγία

Γειαα σας!!
Είμαι ο Τζακ, ημίαιμο λυκόσκυλο, 11½ ετών!
Πρίν απο μία εβδομάδα έμαθα κι εγώ ότι πάσχω από ερλιχίωση. 1/320
Αμέσως ξεκίνησα θεραπεία με 1½ χάπι Vibramycin κάθε 12 ώρες (είμαι 38κιλά σκύλαρος :)

Σήμερα το πρωί για πρώτη φορά μου άνοιξε η μύτη. Κι έκτοτε σχεδόν κάθε 2 ώρες τρέχει αίμα από την μύτη για κανένα 10λεπτο! Είναι απελπιστική η κατάσταση!

Το έχει πάθει κανείς? Ξέρουμε αν θα συνεχιστεί? Και πως αντιμετωπίζεται? Σηκώνουμε το κεφάλι ψηλά όπως στους ανθρώπους ή όχι??

Eυχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αγαπητέ Jack καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Στην ηλικία που είσαι, κοτζαμάν παλληκάρι, έπρεπε να ξέρεις ότι αυτές τις ερωτήσεις έπρεπε να τις έχει ήδη κάνει στον γιατρό σου.
1/320 είναι πολύ μικρός δείκτης για να δίνει τέτοιο σύμπτωμα. Από καλαζάρ πως πας; Σου έκανε ο μπαμπάς σου εξέταση και για καλαζάρ;
Ελπίζω μέχρι αυτή την ώρα, να έχεις πάει τρεχάλα σε γιατρό και να έχεις γυρίσει για να μας πεις τα νέα...
Περιμένουμε με αγωνία και ευχόμαστε να σου πάνε όλα καλά,
Οι νέοι φίλοι σου από το φόρουμ :)
 


Jack

New Member
11 Αυγούστου 2010
3
0
Πειραιάς
Καλώς σας βρήκα!
Ευτυχώς δεν έχουμε Καλαζάρ!
Αλλά η αιμορραγία απο τη μύτη συνεχίζεται για δεύτερη συνεχώμενη μέρα...

Τι να κάνω?????
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Ελπίζω μέχρι αυτή την ώρα, να έχεις πάει τρεχάλα σε γιατρό και να έχεις γυρίσει για να μας πεις τα νέα...
:confused::confused::confused:

Δεύτερη μέρα και μας ρωτάς τι να κάνεις;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Mηπως εχει μπει κανα αγανο στη μυτη του? Να πατε στον κτηνιατρο!
 


Jack

New Member
11 Αυγούστου 2010
3
0
Πειραιάς
Bρε παιδιά εννοείται ότι έχουμε πάει σε κτηνίατρο!
Η αιμορραγία από τη μύτη είναι σύμπτωμα της ασθένειας.
Πέραν των φαρμάκων που ήδη παίρνουμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Απλά ρώτησα μήπως το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος και έχει βρει κάποιο "κόλπο" ώστε να σταματάει η αιμορραγία...

πχ. Σηκώνουμε το κεφάλι?
πιέζουμε κάπου?

Γενικά, μπορούμε να κάνουμε κάτι την ώρα που τρέχει αίμα η μύτη ή απλά περιμένουμε να σταματήσει..?
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Καλησπέρα , είχαμε τα ίδια συμπτώματα ο γιατρός είπε υπομονή και πράγματι μετά από 10 ημέρες σταμάτησε το αίμα. Αύριο θα έχουμε τα αποτελέσματα της αντιβιωσης vibramicin
Ο μικρός είναι κοκερ 2 ετών με frontline, scalibor κλπ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Jack αν δεν το γράψεις, δεν εννοείται...
Αυτό που εννοείται όμως, είναι ότι ρωτάς τον γιατρό σου να σου πει τι να κάνεις.
Υποθέτω, ότι από όσους δεν είμαστε διακοπές αυτή την εποχή, δεν έχει αντιμετωπίσει κανένας το σύμπτωμα αυτό.
Και μου κάνει και εντύπωση με τόσο μικρό δείκτη ερλείχιας.
Οπότε χρήσιμο θα ήταν, να ρωτήσεις τον γιατρό σου - δεν είναι ντροπή - και να μας πεις κι εμάς τι σου συνέστησε να κάνεις σ' αυτή την περίπτωση.
Πάντως το κεφάλι ψηλά, ούτε για εμάς δεν το κάνουμε πια.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Όσοι έχετε σχετική εμπειρία, την επαναληπτική εξέταση αίματος πόσους μήνες μετά τη θεραπεία την κάνατε, θυμάστε;
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Η κτηνίατρος του Ορφ. (αν και μου έκανε την εξέταση... αφού επέμενα) μου λέει ότι είναι κάπως νωρίς... κι έχει κλείσει τους 4+ :( Για να δούμε!

Και μιας κι είμαστε εν αναμονή των αποτελεσμάτων... έχουμε κατιτί από άγχος!

Ευχαριστώ mareco για την απάντησή σου! :)