Εμπειρία με ερλιχίωση;


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Για να μην το παιζω κτηνιατρος καθ'οτι δεν ειμαι....θα σου μεταφερω ακριβως οτι διαβασα διοτι περα απο αυτα που σου ειπα δεν γνωριζω κατι αλλο!

[FONT=Verdana, sans-serif]ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Τα συμπτώματα μπορεί να γίνουν εμφανή 1-4 εβδομάδες μετά το δάγκωμα του κρότωνα (συνήθως 2 εβδομάδες). Αυτό σημαίνει ότι ο πολλαπλασιασμός του πρωτόζωου έχει αρχίσει ήδη να γίνεται μέσα στον οργανισμό μέχρι το κατοικίδιο μας να παρουσιάσει συμπτώματα. Οι προσβεβλημένοι σκύλοι παρουσιάζουν αναιμία, πυρετό, λεμφαδενοπάθεια, ίκτερο, εμετό. Πληθώρα άτυπων συμπτωμάτων μπορεί να παρουσιαστούν από το αναπνευστικό, πεπτικό (διάρροια, δυσκοιλιότητα), ασκίτη και οιδήματα των άκρων και του όσχεου, αιμορραγική διάθεση, διόγκωση των αρθρώσεων, και συμπτώματα από το κεντρικό νευρικό σύστημα (επιληπτικές κρίσεις, αταξία κ.α.) [/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]ΔΙΑΓΝΩΣΗ:Η διάγνωση βασίζεται στην άμεση μικροσκοπική παρατήρηση του παρασίτου σε επιχρίσματα αίματος από τη στιβάδα των λευκών αιμοσφαιρίων - αιμοπεταλίων της στήλης του αιματοκρίτη. Με την ανίχνευση των ειδικών αντισωμάτων (έμμεσος ανοσοφθορισμός) μπορεί να ελεγχθεί ταυτόχρονα μεγάλος αριθμός ζώων για την εντόπιση των ασυμπτωματικών φορέων. [/FONT]

πηγη: vets.gr
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σ'ευχαριστω! Δεν το ηξερα και με ενδιαφερει γιατι ο σκυλος μου ειχε συμπτωματα ερλειχιας αλλα και τις δυο φορες που εκανε τιτλους ηταν αρνητικος. Βεβαια του καναμε θεραπεια αλλα απ'οτι θυμαμαι τα ερυθρα του ητα;ν στα φυσιολογικα επιπεδα!

Και πως ανιχνευεται? Κανοντας βιοχημικες αν δηλαδη ειναι αυξημενα τα ερυθρα τοτε συνεπαγεται στη πυροπλασμωση?
Στο μυαλό μου εισαι Ειρήνη... ξερεις...
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Σ'ευχαριστω! Δεν το ηξερα και με ενδιαφερει γιατι ο σκυλος μου ειχε συμπτωματα ερλειχιας αλλα και τις δυο φορες που εκανε τιτλους ηταν αρνητικος. Βεβαια του καναμε θεραπεια αλλα απ'οτι θυμαμαι τα ερυθρα του ητα;ν στα φυσιολογικα επιπεδα!

Και πως ανιχνευεται? Κανοντας βιοχημικες αν δηλαδη ειναι αυξημενα τα ερυθρα τοτε συνεπαγεται στη πυροπλασμωση?
Οκ αλλα αφου δεν ειχε τπτ κ ησουν κ σιγουρος/η 2φορες κιολας......τοτε γιατι κανατε θεραπεια??
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οταν κανουμε εξετασεις για ερλειχιωση δεν κανουμε και για babesia και πυροπλασμωση?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οκ αλλα αφου δεν ειχε τπτ κ ησουν κ σιγουρος/η 2φορες κιολας......τοτε γιατι κανατε θεραπεια??
Ελα μου ντε. Ακομα αναρωτιεμαι. Το σκυλι ειχε πυρετο, χαμηλα αιμοπεταλια και σπληνοδιογκωση και συμφωνα με το γιατρο που τον ειδε ειπε οτι μαλλον ειναι αρχη της ερλιχειωσης παρολο που το σναπ τεστ εδειξε αρνητικο. Μετα το περας της αγωγης του εκανα παλι για τιτλους βγηκε αρνητικος. Μπορει λοιπον να ηταν πυροπλασμωση. Παντως σε τρεις κτηνιατρους που εχω ρωτησει κανενας δεν μπορουσε να μου πει με ακριβεια τι ειχε ο σκυλος. X Files!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πάντως δε θα εμπιστευόμουν ποτέ κτηνίατρο που κάνει μόνο snap test..... και προφανώς μετά την αγωγή θα βγει αρνητικό το τεστ.... ποιος ο λόγος να το κάνει?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Πριν την αγωγη καναμε snap test επειδη ειμασταν διακοπες και θα αργουσαν πολυ τα αποτελεσματα μεχρι να πηγαιναν Αθηνα. Ενα μηνα μετα την αγωγη καναμε τιτλους οπου και βγηκαν αρνητικοι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Ηδη έχω ξεχάσει τις περισσότερες λεπτομέρειες :oops: αλλά να σας μεταφέρω κάτι που έμαθα. Αρχισε να κυκλοφορεί εξειδικευμένη εξέταση (PSA νομίζω μου την είπε) αίματος, που ανιχνεύει το dna του ίδιου του μικροβίου και όχι τα αντισώματα. Ενδείκνυται για χρόνιες ερλίχιες. Για παράδειγμα: η Δάφνη όταν την βρήκα πριν 2 χρόνια περίπου, είχε τίτλο 1/3200. Πέσαμε με την θεραπεία λίγο, ξανανεβήκαμε και τον τελευταίο χρόνο είναι μόνιμα στο 1/1600. Στην περίπτωση της Δάφνης λοιπόν, η εξέταση αυτή [που την προγραμμάτισα ήδη] είναι πολύ σημαντική, γιατί αν δεν δείξει ότι υπάρχει το ίδιο το μικρόβιο, δεν μας ενδιαφέρει στο εξής ότι τίτλο αντισωμάτων και να δείξει. Δεν θα ξανακάνει θεραπεία. Βασικά μπορεί να την κάνει όποιος θέλει, αλλά δεν είναι η πρώτη σκέψη γιατί είναι λίγο τσουχτερή. Θα κυμανθεί στα 120,00 με 130,00. Αυτά. Ελπίζω να τα είπα κάπως σωστά 8-[
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Κοντά έπεσα...
Και μετά λένε για τα χρυσόψαρα :D
Λες μήπως επειδή είμαι ιχθύς; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Την οποια χρειαζεται απ' οτι καταλαβαινω να την κανει και ενα υγιης σκυλος η μονο αυτοι που νοσουν?

Σε υγιή σκύλο χωρίς καθόλου τίτλο; Για ποιό λόγο να κάνεις; Δεν λειτουργεί προληπτικά. Αν έχει σταθερά τίτλο, κάνεις για να δεις αν όντως υπάρχει το μικρόβιο. Αν δεν έχει καθόλου τίτλο, θα έχει το μικρόβιο; Δεν ξέρω :rolleyes:

Υγ: Πολυ τσαουσα εισαι για ιχθυς! :D
Ψάρι είναι η μαρίδα ψάρι και ο καρχαρίας. Μου έχουν πει ότι έχω ωροσκόπο σκορπιό. Μετράει;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ναι για προληπτικα ρωταω! Οταν πας να την κανεις την εξεταση ρωτα τον κτηνιατρο σου για να ενημερωθουμε και εμεις!

:D Η Πατερα δεν ειμαι αλλα ετσι λενε οτι μετραει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Λοιπόν...την κάναμε την εξέταση αμφότεροι Σώτος και Δάφνη και τα πράγματα έχουν ως εξής;
H Δάφνη έχει συνεχώς τίτλο εδώ και 2 χρόνια που την έχω. Ξεκινήσαμε με 1/3200 και με κάτι σκαμπανεβάσματα, είχαμε σταθεροποιηθεί τον τελευταίο χρόνο στο 1/1600. Η PCR την έδειξε αρνητική !!! οπότε ότι τίτλο και να δείξει, δεν μας νοιάζει και δεν κάνουμε καμμία θεραπεία.
Ο Σώτος με 1/400 όμως βγήκε θετικός. Που σημαίνει ότι είναι μολυσμένος [δεν νοσεί]. Και με 1/100 τίτλο αν η PCR έβγαινε θετική, θα κάναμε αμέσως θεραπεία χωρίς καμμία αναμονή, όπως και κάνουμε. Αυτά. Με τις υγείες μας...
Ειρήνη, εντάξει μπορείς να την κάνεις και προληπτικά, αν έχεις να δίνεις τα 100άρια plus...
Εγώ, και στο εξής, θα κάνω πρώτα τίτλο και αν αυτός επιμένει, τότε θα κάνουμε PCR...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
PCR λέμε...;)

Ναι μωρέ. Δεν έχω παράπονο. Με τρομάζει καμμιά φορά ο μπαγάσας, αλλά μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεό :)
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Μαρια, ο Σωτηρης, έχει κανει θεραπεια μεχρι στιγμης (πριν την εξεταση) για την ερλιχεια;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπόν...την κάναμε την εξέταση αμφότεροι Σώτος και Δάφνη και τα πράγματα έχουν ως εξής;
H Δάφνη έχει συνεχώς τίτλο εδώ και 2 χρόνια που την έχω. Ξεκινήσαμε με 1/3200 και με κάτι σκαμπανεβάσματα, είχαμε σταθεροποιηθεί τον τελευταίο χρόνο στο 1/1600. Η PCR την έδειξε αρνητική !!! οπότε ότι τίτλο και να δείξει, δεν μας νοιάζει και δεν κάνουμε καμμία θεραπεία.
Ο Σώτος με 1/400 όμως βγήκε θετικός. Που σημαίνει ότι είναι μολυσμένος [δεν νοσεί]. Και με 1/100 τίτλο αν η PCR έβγαινε θετική, θα κάναμε αμέσως θεραπεία χωρίς καμμία αναμονή, όπως και κάνουμε. Αυτά. Με τις υγείες μας...
Ειρήνη, εντάξει μπορείς να την κάνεις και προληπτικά, αν έχεις να δίνεις τα 100άρια plus...
Εγώ, και στο εξής, θα κάνω πρώτα τίτλο και αν αυτός επιμένει, τότε θα κάνουμε PCR...
Περίεργη η περίπτωση (της Δάφνης.... γιατι του Σωτήρη είναι λογικό). Γιατί να παραμένουν τόσο καιρό τα αντισώματα σε τόσο ψηλό τίτλο? (ισως επειδή ξεκίνησαν από πολύ ψηλά..... Ενδιαφέρον θα είχε να ακούσουμε πιθανές ερμηνείες κάποιου κτηνίατρου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Μαρια, ο Σωτηρης, έχει κανει θεραπεια μεχρι στιγμης (πριν την εξεταση) για την ερλιχεια;
Αυτή την φορά όχι. Η εξέταση του Μαίου πρωτοέδειξε το 1/400 αλλά επειδή είχε περάσει όλο τον χειμώνα με διάφορες φαρμακευτικές αγωγές για την κουτσαμάρα του, είπαμε να μην του δώσουμε τίποτα άλλο. Τώρα που επαναλείφθηκε ο τίτλος, κάναμε την pcr και έδειξε ότι όντως είναι μολυσμένος.
Τώρα λοιπόν, παίρνει τα φαρμακάκια του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.010
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps