Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
εδώ στο γραφείο στο Πανεπιστήμιο.. (το θέμα λέει ''στη βόλτα'') μόλις άκουσα κλάμα από σκύλο.. για πολλοστή φορά.. ο γνωστός ''ήχος'' σαν να κλώτσησε κάποιος σκύλος ή να τον πάτησε το πόδι κάποιο αυτοκίνητο κτλ..
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Χθές ψωνίζαμε σε ένα μαγαζί και ξαφνικά βλέπω ξαφνικά έναν τύπο με έναν σκύλαρο , χωρίς να ξέρω θα έλεγα ότι είναι κάποια καυκάσια φυλή, τεράστιος λευκός και τριχωτός, ένα ζώο πανέμορφο, να τον δένει σε ένα στύλο απέξω, λέω θα μπει μέσα να ψωνίσει , ψιλοήλιος εκεί που τον έδεσε, και το παλικάρι με έναν φίλο του κάθονται σε ένα τραπέζι 2-3 μέτρα μακριά από το σκύλο να πιούν καφέ. Ψυχραιμία λέω , βγαίνω έξω , τους πλησιάζω, με όλο το θάρρος τους λέω, δεν τον έχετε τον σκύλο σας σε καλό μέρος, τον χτυπάει ο ήλιος, να τον πάρετε δίπλα σας στο τραπεζάκι που πίνετε καφέ.
Με κοιτάνε έκπληκτοι, λέω θα γίνει σκοτωμός τώρα, και μου απαντάει το παιδί, εντάξει..Ξενερωσα, εγώ ήμουν έτοιμη για καβγά :p

Πράγματι σε 2 λεπτά τον πήραν δίπλα τους στο τραπέζι τους και ο φουκαράς, ξάπλωσε δίπλα τους.

Άλλη μια φορά είχα δει ένα σκύλο σε΄ενα αυτοκίνητο, ανοιχτά παράθυρα μεν αλλά ήταν κατακαλόκαιρο. Μπήκα στο γήπεδο που ήμουν σίγουρη ότι ήταν ο οδηγός, τον βρήκα του λέω βγάλτε τον αμέσως θα σκάσει, μου λέει οκευ και όντως πήγε και τον πήρε.

Τα αυτονόητα δεν είναι αυτονόητα για όλους, Μιλήστε όταν βλέπετε κάτι στραβό μπορεί ο άλλος να μη το σκέφτηκε...
εδώ εγώ έχω δει να αφήνουν μωρά στο αμάξι κατακαλόκαιρο με αλαρμ.... λογικά ούτε σε αυτή την περίπτωση σκέφτηκαν το αυτονόητο... :eek::cautious:
 






*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Πριν λίγες μέρες στη βόλτα, βλέπω να έρχονται απ την αντίθετη κατεύθυνση ένα αγοράκι (3 ετών και πολύ λέω) με τη γιαγιά του και το μικρόσωμο σκυλάκι τους. Συνειδητοποιώ ότι το λουρί το κρατάει το παιδάκι, οπότε με συνοπτικές διαδικασίες περνάω με την Κιάρα στο απέναντι πεζοδρόμιο. Το άλλο σκυλάκι ψευτογρύλιζε, η δικιά μου στην κοσμάρα της όπως πάντα
Ταυτόχρονα η κυρία αρχίζει τις υστερίες, παίρνει απ το παιδί το λουρί και ξεκινάει ο εξής διάλογος:
-Γιαγιά γιατί;
-Αγάπη μου κάποια σκυλάκια είναι πάρα πολύ κακά
-Είναι κακά;
-Ναι, πάρα πολύ κακά και άγρια και δαγκώνουν πάρα πολύ, δεν πάμε κοντά τους
-Ο Λόκι μας;
-Οχι αγάπη μου, ο Λόκι μας είναι πολύ καλό σκυλάκι. Το άλλο είναι κακό. Βέβαια είναι καλός, γιατί είμαστε κ εμείς τόσο καλοί άνθρωποι :rolleyes:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ θα τον έλυνα να πιάσει τόπο η διδασκαλία! Μην διαψευστεί στα μάτια του παιδιού η γιαγιά!
Αν και η γιαγια ήθελε τη... «Διόρθωσή» της!
 




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Με τι νοοτροπία μεγαλώνουν τα παιδιά τους... Ο,τιδήποτε διαφορετικό απ το δικό μας είναι κακό
Καλά από φιλοζωική παιδεία θα τον κάνουν ξεφτέρι το μικρό
Δεν της είπα τίποτα, απλά την αγριοκοίταξα. Δεν ήθελα να κάνω φασαρία μπροστά στο παιδί. Μπορεί να έκανα και λάθος
 
  • Like
Reactions: Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν νομίζω ότι έκανες λάθος...
Το παιδί θα εκλάμβανε και θα επιβεβαίωνε ότι έχει δικιο η γιαγιά του!
Καλύτερα που το άφησες με την όποια αμφιβολία και αμφισβήτηση...
 
  • Like
Reactions: *Kiara* and Orilis






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πωπω νευρίασα μόνο και που το άκουσα.
Αγάπη μου είναι κάτι γιαγιούλες που έχει μπει ο σατανάς μέσα τους και λένε μ@λ@κίες..Να δες , και κάνεις ένα κεφαλοκλείδωμα στη γιαγιά και της γυρίζει το κεφάλι σαν του κοριτσακίου στον εξορκιστή :p
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα η τελευταία της φράση με αποτελείωσε, εκεί μου γύρισε το μάτι εντελώς
Πλάκα πλάκα είναι όντως σατανικό να είσαι τόσο χειριστική με ένα παιδί. Και απαίσιο επίσης...
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ναι, η γυναίκα το έφτασε στο τέρμα το πράγμα, δεν πήγαινε παραπέρα.
Εχω συναντήσει πολλούς παράξενους στη βόλτα, όπως όλοι μας, αλλά αυτό το περιστατικό μου φάνηκε χειρότερο και από ηλικιωμένους που κυριολεκτικά (και πολύ χοντρά) με έχουν βρίσει
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Σήμερα όπως και άλλες μέρες ενώ είμαστε σε πεζοδρόμιο και το μισό και παραπάνω είναι ελεύθερο <<Δεν μπορούμε να περάσουμε με τα σκυλιά σας,άντε με τα σκυλιά σας από δω>>
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Σήμερα όπως και άλλες μέρες ενώ είμαστε σε πεζοδρόμιο και το μισό και παραπάνω είναι ελεύθερο <<Δεν μπορούμε να περάσουμε με τα σκυλιά σας,άντε με τα σκυλιά σας από δω>>
δίνεις εντολή "φάτην" και να δεις για πότε ελευθερώνεται ολόκληρο το πεζοδρόμιο.
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σήμερα όπως και άλλες μέρες ενώ είμαστε σε πεζοδρόμιο και το μισό και παραπάνω είναι ελεύθερο <<Δεν μπορούμε να περάσουμε με τα σκυλιά σας,άντε με τα σκυλιά σας από δω>>
:)

 


Status
Κλειδωμένο θέμα