Επιλογή Εκτροφείου Γερμανικού Ποιμενικού


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η εννοια θρυλος?Επαιξαν και αυτοι τον ρολο τους στο να κανουν γυρω γυρω ολοι,να δινουν εμφαση μονο στην εμφανιση...και σαν αποτελεσμα εχει να βλεπουμε αυτα τα θλιβερα σκυλια στo θεμα που ειχες ανεβασει με κατι show κατι τετοιο...δεν ειναι ειρωνικο το σχολιο.Απορεια το εχω!
Μιας και αναφέρθηκες σε θρύλους.
Πρόσφατα διάβαζα ένα σχόλιο σε ένα ελληνικό φόρουμ, αναφορικά με τα ντόπερμαν και πως μπήκε η μυοκαρδιοπάθεια στις δυο σημαντικότερες γραμμές για την ανάπτυξη του ντόμπερμαν. Εκεί λοιπόν αναφέρονται στο outcross ενός συγκεκριμένου σκύλου αντίστοιχου θρύλου.
-------------------------------------------------
Και κάτι τελευταίο που βιώνω αυτή τη στιγμή. Οχι με ΓΠ αλλά με τους κοντούς zztop που έχω τρέλα.

Εαν η οικομική επιφάνεια σου επιτρέπει να παρεις οποιοδηποτε κουτάβι σε οποιαδήποτε τιμη, όλα ειναι απλα. Εντοπίζεις ενα απο τα καλύτερα εκτροφειο της ηπείρου σου, πράγμα ευκολο γιατί τα τοπ εκτροφεία συνηθως μετρώνται στα δάχτυλα και επιλέγεις χωρις περιπλοκες αναζητήσεις και χωρις επιπλοκες.
Δεν αγοράζεις τα πάντα με το χρήμα Χρήστο μου, δεν είναι όλα χρήμα.
Καλοί εκτροφείς δύσκολα εμπιστεύονται σκύλο τους, όσα χρήματα και να δώσεις.
Και εδώ βέβαια μπαίνουμε και σε ένα άλλο τεράστιο κεφάλαιο και πιο εξειδικευμένο που είναι το breeding stock που αποκτούν οι μελλοντικοί και με όλες τις καλές προθέσεις εκτροφείς που είναι συνήθως 2ης και 3ης διαλογής.
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Εγω τωρα θα φανω περίεργος να πώ πως για εναν ιδωτη που δεν εχει βλέψεις εκτροφής και παγκοσμίων κυπελων ισως να παραείναι ψαγμενη η συζήτηση? Και φοβάμαι οτι με το πολύ ψαξιμο ισως τελικά μπουρδουκλωθείς χειρότερα και ....κανεις και λάθος επιλογές. ....το να ξέρουμε άψογα την εκτροφή σημαίνει οτι ξέρουμε και ακριβώς τι θέλουμε και δεν εντυπωσιαζόμαστε απο χαρακτήρες και χαρακτηριστικά επειδή ειναι καλα για τους κρίτες παγκοσμίων διαγωνσιζμών τις επιδιώξεις των εππαγγελματιών η αυτών που ..."ξέρουν" αλλα επειδή τα θέλουμε εμείς γιατί θα τα εκμεταλευτούμε (και δεν το λέω ειρωνικάτο "αυτοί που ξέρουν" ....πιο σημαντικό ομως ειναι να ακόυμε ανθρώπους που μπορούν να διακρίνουν τι θέλει ο ιδιοκτήτης και ας έχουν και λίγο λιγότερες γνωσεις απο καποιους αλλους που ομως περναν σε όλους τις δικές τους προτεραιότητες και φιλοδοξίες). πχ. το High Drive που τόσο πολύ εκτιμάται σε καποιους μπορεί να ειναι εφιαλτης
. Νομίζω οτι ενας ιδιώτης θα πρεπει να αφοσιωθεί στα θέματα υγείας του νέου του κουταβιού και στο να βρεί εναν ανθρωπο/εκτροφέα που να μπορεί να εμπιστευτεί. Ολα τα αλλα ειναι νομίζω ειναι για αυτόν που θέλει να περάσει σε ενα δευτερο επίπεδο η για τους επαγγελματίες ....
Για να μην παρεξηγηθώ - τα λέω αυτά βρισκοντας πολύ ενδιαφερουσα την παραπανω συζήτηση και εκτιμώντας το γεγονός οτι καποια μελη μοιράζονται τετοιου είδους πληροφορίες. :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομίζω οτι ενας ιδιώτης θα πρεπει να αφοσιωθεί στα θέματα υγείας του νέου του κουταβιού και στο να βρεί εναν ανθρωπο/εκτροφέα που να μπορεί να εμπιστευτεί.
Σαφέστατα!
Στο πως θα τον βρει είναι το θέμα. Εκεί εστιάζω - ίσως με παραπάνω στοιχεία και κάπως δυσνόητα και κουραστικά.
Επίσης μίλησες για drive.
Οταν το drive είναι ζητούμενο σε μια φυλή, δεν προσπαθείς να το σβήσεις από τα γονίδια των σκύλων σου για να είναι πιο θελκτικά στον απλό κόσμο που θέλει έναν τέτοιο σκύλο.
Εξηγείς απλά πως ένας τέτοιος σκύλος δεν κάνει για σένα. Είναι πολύ πιο τίμιο!
Πιο τίμιο απέναντι στην φυλή που υπηρετείς.
Για αυτό είσαι θεματοφύλακάς της και την προστατεύεις από τον κάθε έναν που θέλει κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι η φυλή που επέλεξε.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλησπερα σας!

σημερα πηγα κ ειδα ενα εκτροφειο.
δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις και δεν μπορω να κρινω.
παντως ο εκτροφεας σαν ανθρωπος μου εκανε καλη εντυπωση.
τα κουταβακια ηταν ζωηρα και ευδιαθετα.
ειδα κ τους γονεις κ γενικα τα ενηλικα σκυλια του εκτροφειου.

χαιρομαι πολυ που καποιοι ανθρωπο οχι μονο εχουν τις γνωσεις αλλα εχουν κ την διαθεση να την μοιραστουν μαζι σας,να μας εξηγησουν!
σας ευχαριστω πολυ!

"φοβαμαι" οτι στο τελος θα κινηθω,οπως κ πολυ αλλοι, σε κουταβια που απλως διαθετουν καποιους διασημους προγονους χωρις περαιτερω αναλυση για σωστους συνδιασμους κτλ.

παντως θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω που ελεγε οτι το "τελειο" μπορει να μην κανει για εναν ιδιωτη σαν κ εμενα.γιατι οπως σωστα ειπαμε, ακομα κ να σταθω τυχερος κ να βρω μια τετοια καλη γεννα το πιθανοτερο ειναι να μην μου δωσουν κουταβι.
νομιζω οτι τετοιες καλες γεννες πηγαινουν στο "μιλητο". τα κουταβια πηγαινουν σε γνωστους ή παραμενουν στον εκτροφεα.

απο την αναζητηση που εχω πραγματοποιησει τις τελευταιες μερες, με τον περιορισμο των οποιων γνωσεων εχω, δεν εχω βρει καποια γεννα που να ξεχωριζει.
δυστυχως διαπιστωνω οτι οι εκτροφεις δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο στοχο αλλα απλως χρησιμοποιουν "μεγαλα ονοματα" για να πουλησουν.

κ καταληγω, οτι στην τελικη δεν προκειται να αποκτησεις ενα αριστο δειγμα της φυλης αλλα απλως ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα που σαφως θα ειναι πολυ καλυτερο απο μια γεννα ιδιωτη ή απο ενα σκυλι pet shop.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
κ καταληγω, οτι στην τελικη δεν προκειται να αποκτησεις ενα αριστο δειγμα της φυλης αλλα απλως ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα που σαφως θα ειναι πολυ καλυτερο απο μια γεννα ιδιωτη ή απο ενα σκυλι pet shop.
Μα δε χρειάζεται να αποκτήσεις ενα αριστο δείγμα. Εκτός αν επενδυσεις ενα πολυ αξιοσέβαστο ποσό και σε ενδιαφέρει να κανεις αναπαραγωγή . Ενα πολυ καλό δειγμα, υγιές και με ισορροπημένο χαρακτήρα είναι νομίζω υπεραρκετό και θα σε καλύψει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
παντως θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω που ελεγε οτι το "τελειο" μπορει να μην κανει για εναν ιδιωτη σαν κ εμενα.γιατι οπως σωστα ειπαμε, ακομα κ να σταθω τυχερος κ να βρω μια τετοια καλη γεννα το πιθανοτερο ειναι να μην μου δωσουν κουταβι.
νομιζω οτι τετοιες καλες γεννες πηγαινουν στο "μιλητο". τα κουταβια πηγαινουν σε γνωστους ή παραμενουν στον εκτροφεα.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα!Ένας εκτροφέας θα σου δώσει ένα αξιόλογο κουτάβι μόνο εάν και εφόσον επιθυμείς να το αναδείξεις!Δηλαδή εάν θέλεις να ασχοληθείς περεταίρω!Είτε διαλέξεις μορφολογικές γραμμές είτε εργασιακές!
Προφανώς καταλαβαίνεις ότι είναι λογικό να γίνεται αυτό γιατί το όλο σκεπτικό είναι ναι μεν να αναδειχθεί και η δουλειά τους(θεμιτό) και συνάμα να ανέβει επίπεδο ο ιδιοκτήτης!
Η Ελλάδα πάσχει όχι σε σκυλιά αλλά σε ανθρώπους που θα προσκολληθούν στην εκτροφή ή στην οργανωμένη κυνοφιλία!Στην Γερμανία οι εκτροφείς έχουν μεγάλα teams που ασχολούνται και συμμετέχουν προπαντώς ιδιοκτήτες!Εδώ στην Ελλαδίτσα μία Αθήνα έχει 2 παραρτήματα του ΚΟΓΠΕ, 2-3 clubs, τώρα προσπαθούμε κάποιοι από την βόρεια Ελλάδα να στήσουμε ένα παράρτημα και εδώ Θεσσαλονίκη!Είμαστε πολύ πίσω σε όλα!Από εκτροφικής άποψης, από άποψη συμβίωσης, από άποψη ιδιοκτησίας!
Προφανώς και θα πάρεις γραμμές γνωστές για να στηρίξεις την εκτροφή σου από κράτος όπως η Γερμανία που δουλεύει την φυλή όπως της πρέπει!Όλα είναι θεμιτά!

Ακόμα που λέει ο λόγος και εργασιακό να πάρεις δεν θα μπορείς να τον δουλέψεις έτσι όπως του πρέπει, ούτε να τον αναδείξεις έτσι όπως πρέπει!

Η οργανωμένη κυνοφιλία είναι ακριβό χόμπι και το να ασχοληθείς με αυτήν θέλει κόπο, χρήμα, χρόνο!Ο Έλληνας βολεύεται με ημίμετρα ακόμη και όταν είχε λεφτά!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Στελιο,δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου.
απλως δεν πιστευω οτι απλως αρκει να πεις στον εκτροφεα οτι ενδιαφερεσαι να ασχοληθεις.
γιατι αν δεν σε ξερει, δεν μπορει να ειναι σιγουρος για την καταληξη του σκυλου του.

αν θελουμε ομως να γινουμε λιγακι ρομαντικοι θα λεγαμε οτι οι εκτροφεις δεν θα επρεπε να σκεφτονται "μονο" την αναδειξη της δουλειας αλλα την σωστη συνεχιση της φυλης.αρα ολα τα σκυλια θα επρεπε να ειναι αριστα (εννοειται οτι παντα καποια θα ξεχωριζουν για τους χ-ψ λογους).
βεβαια το παραπανω σεναριο δεν ειναι καθολου ρεαλιστικο.


τελος,την κυνοφιλια και ειδικοτερα την αγαπη για μια συγκεκριμενη ρατσα δεν νομιζω οτι αποτελει χομπυ.
μπορουμε ομως να πουμε οτι χομπυ αποτελουν οι αγωνες κτλ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στελιο,δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου.
απλως δεν πιστευω οτι απλως αρκει να πεις στον εκτροφεα οτι ενδιαφερεσαι να ασχοληθεις.
γιατι αν δεν σε ξερει, δεν μπορει να ειναι σιγουρος για την καταληξη του σκυλου του.

αν θελουμε ομως να γινουμε λιγακι ρομαντικοι θα λεγαμε οτι οι εκτροφεις δεν θα επρεπε να σκεφτονται "μονο" την αναδειξη της δουλειας αλλα την σωστη συνεχιση της φυλης.αρα ολα τα σκυλια θα επρεπε να ειναι αριστα (εννοειται οτι παντα καποια θα ξεχωριζουν για τους χ-ψ λογους).
βεβαια το παραπανω σεναριο δεν ειναι καθολου ρεαλιστικο.


τελος,την κυνοφιλια και ειδικοτερα την αγαπη για μια συγκεκριμενη ρατσα δεν νομιζω οτι αποτελει χομπυ.
μπορουμε ομως να πουμε οτι χομπυ αποτελουν οι αγωνες κτλ.
Σαφέστατα θα πρέπει να σε γνωρίζει. Γι'αυτό υπάρχουν και οι εκθέσεις μορφολογίας, γι'αυτό υπάρχουν και οι εξετάσεις εργασίας, γι'αυτό υπάρχει και ένας όμιλος που συμμετέχουν ΜΟΝΟ 50 άτομα(αν δεν απατώμαι)!Κανείς δεν πηγαίνει/συμμετέχει αναλογικά με όσους αγαπούν την φυλή!

Για να βγάλει άριστα σκυλιά κάποιος θα πρέπει να χαρακτηριστούν και άριστα, αυτά ή οι γονείς τους!
Πως θα χαρακτηρίσεις άριστο έναν σκύλο όταν στον ιδιοκτήτη που θα το δώσεις δεν θα τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί με την φυλή?

Δεν είναι τίποτα θέμα ρομαντισμού, αλλά χειρισμού!

Ένας εκτροφέας αν δεν δώσει τα αξιόλογα κουτάβια του σε σωστούς ιδιοκτήτες που δεν αναδείξουν με την σειρά τους τα σκυλιά αυτά είτε σε μορφολογία είτε σε εργασία πως περιμένεις κάθε επόμενη γενιά κουταβιών να είναι άριστη?
 
Last edited:


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
απο οτι εχω δει τα σκυλια που συνηθως ζευγαρωνονται ανηκουν στους εκτροφεις κ οχι σε ιδιωτες.
αρα,αν ο χ-ψ ιδιοκτητης ασχοληθει με την φυλη, δλδ παει σε εκθεσεις-αγωνες κτλ, δεν προκειται να εχει αμεσο αντικτυπο στην επομενη γεννια παρα μονο στο "ονομα" του εκτροφεα-εκπαιδευτη.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν φταινε μονο οι ιδιοκτητες που δεν μπορουν να ενα σκυλι συμφωνα με το προτυπο γιατι πολυ απλα δεν του δινεται η δυνατοτητα να αποκτησουν ενα τετοιο σκυλι.

αν ημουν εγω εκτροφεας θα εκανα ζευγαρωματα που ενισχυαν τα χαρακτηριστικα που θα επιθυμουσα να εχουν τα σκυλια μου.θα κρατουσα το καλυτερο, γιατι δεν νομιζω οτι απο μια γεννα όλα τα κουταβια θα βγουν top, και τα υπολοιπα θα τα εδινα κανονικα σε υποψηφιους ιδιοκτητες.
με αυτη την στρατηγικη θα καταφερνα οχι μονο να διατηρησω την φυλη σε υψηλα επιπεδα αλλα και να δινω στους ιδιωτες σκυλια υψηλου επιπεδου, με αριστα χαρακτηριστικα.
και ολα αυτα θα τα εκανα γιατι πιστευω οτι οταν ενας ανθρωπος αποκτησει ενα σκυλι και δει οτι αυτο το σκυλι εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα τα οποια εχει διαβασει στο προτυπο, που εχει δει κατα καιρους σε διαφορες οργανωσεις, τοτε θα ειναι χαρουμενος οχι μονο με την επιλογη του εκτροφεα αλλα και της φυλης. τελος,νομιζω οτι ενας απλος ιδιοκτητης(π.χ.οπως εγω) θα παρακινηθει απο τον ιδιο τον σκυλο του να ασχοληθει παραπανω με την φυλη (λογω των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων που εχει η φυλη αρα και τα κουταβια που δημιουργουμε).

συγγνωμη αν φαινομαι ρομαντικος, ουτοπιστης και απλοποιω πολυ τα πραγματα.

για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν θελω να νομιζει καποιος οτι θελω να δημιουργησω ενταση και εντυπωσεις. εναν δημιουργικο διαλογο θελω μονο για να καταννοησω τον χωρο στον οποιο προκειται να μπω αμεσα. πραγματοποιουμε μια απλη ανταλλαγη αποψεων. :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
απο οτι εχω δει τα σκυλια που συνηθως ζευγαρωνονται ανηκουν στους εκτροφεις κ οχι σε ιδιωτες.
αρα,αν ο χ-ψ ιδιοκτητης ασχοληθει με την φυλη, δλδ παει σε εκθεσεις-αγωνες κτλ, δεν προκειται να εχει αμεσο αντικτυπο στην επομενη γεννια παρα μονο στο "ονομα" του εκτροφεα-εκπαιδευτη.
Οι εκτροφείς έχουν στην κατοχή τους τις θηλυκές.
Εξορισμού δλδ ο κάτοχος της θηλυκιάς που θα ζευγαρώσει νοείται ως εκτροφέας.
Για να γίνει ένα ζευγάρωμα χρειάζεται και ένας αρσενικός. Οι αρσενικοί (οι καλοί αρσενικοί) είτε είναι στην κατοχή εκτροφέων είτε έχουν δωθεί ως show dogs σε ιδιώτες με την προϋπόθεση φυσικά πως τους γνωρίζει ο εκτροφέας, έχει γνώση (όσο μπορεί) των προθέσεών τους - τους εμπιστεύεται δλδ - και που θα τον κατεβάσουν σε εκθέσεις μορφολογίας. Αυτός ο σκύλος αν και εφόσον εξελιχθεί βάσει των προσδοκιών του εκτροφέα του από πλευράς υγείας, ταμπεραμέντου και μορφολογίας και έχει να προσφέρει στην φυλή του και τις επόμενες γενιές, επιλέγεται ως επόμενο ταίρι και του ίδιου του εκτροφέα αλλά και άλλων εκτροφέων που θεωρούν πως μπορεί να συνεισφέρει στο εκτροφικό τους πλάνο.

Το τί προδιαγραφές πρέπει να έχει ένα show dog, σε τι διαφέρει από ένα pet, γιατί τα pet - κατ'εμέ - πρέπει να προσέχουν οι εκτροφείς 10000 φορές περισσότερο που τα δίνουν και με πόσο σφιχτά συμβόλαια κλπ είναι άλλη τεράστια συζήτηση.

Από εσένα εξαρτάται Γιώργο τί ακριβώς θες και πόσο έχεις σκοπό να ασχοληθείς.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καταλαβα,thanks!

λοιπον,αφου αναλυσαμε τι ειναι γραμμες αιματος,πως επιδρουν και τι πρεπει να προσεχουμε, νομιζω οτι ηρθε η ωρα να πουμε τι πρεπει να προσεξουμε οταν παμε σε ενα εκτροφειο.
λογικα ακομα και απο την εικονα των εγκαταστασεων θα μπορουμε να καταλαβουμε καποια πραγματα.

επισης,οταν παμε να δουμε τα υποψηφια κουταβια που πρεπει να δωσουμε βαση.αναφερομαι κυριως στην συμπεριφορα και στο ταμπεραμεντο.την μορφολογια την αφηνω στην ακρη αφου ειναι αλλο μεγαλο και δυσκολο κεφαλαιο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Λες στον εκτροφέα που θα επιλέξεις τί ακριβώς θες και εκείνος επιλέγει γνωρίζοντας κάθε κουτάβι ξεχωριστά και κρίνει με βάση τον άνθρωπο που έχει απέναντί του.
Αρκεί να γνωρίζεις και εσύ ο ίδιος τι θες και να το πεις στον εκτροφέα.
Χρειάζεται ειλικρίνεια για να ξέρει και εκείνος, γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι εκείνον τον νοιάζει πολύ περισσότερο που θα πάει το κουτάβι του.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
[QUOTE γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι εκείνον τον νοιάζει πολύ περισσότερο που θα πάει το κουτάβι του.[/QUOTE]
Δεν θα εβαζα το χερι μου στην φωτια για αυτο...Γνωμη μου ειναι να πας και θα του πεις θελω αυτο αυτο αυτο και αυτο.με λιγοτερο απο οτι σου ζητησω το περνεις πισω!Εχεις?Αν οχι τα λεμε...Και φυσικα οχι 1200 ευρω που γελαει ολη η ΓΗ.Εσυ αγοραζεις...εσυ εχεις απαιτησεις....τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε και οταν με το καλο παρεις το κουταβι αν ασχοληθεις λιγο θα το καταλαβεις!

Εχεις βαλει και σαν κριτιριο την ψυχη και το ταπεραμεντο...Περνα απο τα κλαμπ να δεις οπως σου ειπε και ενα αλλο μελος και θα καταλαβεις πολλα...σε 1 επισκεψη σου στο καθενα...εκει θα καταλαβεις και την τιμη που αναφερω επανω!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλα ουτε κ εγω βαζω το χερι μου στην φωτια οτι νοιαζονται τοσο πολυ.
οσαν αφορα τις τιμες οι περισσοτεροι παιζουν στα 900.
μονο ενας μου ειπε οτι δινει στα 900-1200-1500 αναλογα με το Pedigree.
η πιο χαμηλη τιμη ηταν στα 500-600.
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
απο οτι εχω δει τα σκυλια που συνηθως ζευγαρωνονται ανηκουν στους εκτροφεις κ οχι σε ιδιωτες.
αρα,αν ο χ-ψ ιδιοκτητης ασχοληθει με την φυλη, δλδ παει σε εκθεσεις-αγωνες κτλ, δεν προκειται να εχει αμεσο αντικτυπο στην επομενη γεννια παρα μονο στο "ονομα" του εκτροφεα-εκπαιδευτη.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν φταινε μονο οι ιδιοκτητες που δεν μπορουν να ενα σκυλι συμφωνα με το προτυπο γιατι πολυ απλα δεν του δινεται η δυνατοτητα να αποκτησουν ενα τετοιο σκυλι.

αν ημουν εγω εκτροφεας θα εκανα ζευγαρωματα που ενισχυαν τα χαρακτηριστικα που θα επιθυμουσα να εχουν τα σκυλια μου.θα κρατουσα το καλυτερο, γιατι δεν νομιζω οτι απο μια γεννα όλα τα κουταβια θα βγουν top, και τα υπολοιπα θα τα εδινα κανονικα σε υποψηφιους ιδιοκτητες.
με αυτη την στρατηγικη θα καταφερνα οχι μονο να διατηρησω την φυλη σε υψηλα επιπεδα αλλα και να δινω στους ιδιωτες σκυλια υψηλου επιπεδου, με αριστα χαρακτηριστικα.
και ολα αυτα θα τα εκανα γιατι πιστευω οτι οταν ενας ανθρωπος αποκτησει ενα σκυλι και δει οτι αυτο το σκυλι εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα τα οποια εχει διαβασει στο προτυπο, που εχει δει κατα καιρους σε διαφορες οργανωσεις, τοτε θα ειναι χαρουμενος οχι μονο με την επιλογη του εκτροφεα αλλα και της φυλης. τελος,νομιζω οτι ενας απλος ιδιοκτητης(π.χ.οπως εγω) θα παρακινηθει απο τον ιδιο τον σκυλο του να ασχοληθει παραπανω με την φυλη (λογω των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων που εχει η φυλη αρα και τα κουταβια που δημιουργουμε).

συγγνωμη αν φαινομαι ρομαντικος, ουτοπιστης και απλοποιω πολυ τα πραγματα.

για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν θελω να νομιζει καποιος οτι θελω να δημιουργησω ενταση και εντυπωσεις. εναν δημιουργικο διαλογο θελω μονο για να καταννοησω τον χωρο στον οποιο προκειται να μπω αμεσα. πραγματοποιουμε μια απλη ανταλλαγη αποψεων. :)
Μακαρι να σκεφτοντουσαν ολοι ετσι γιωργο :)
Ερωτηση , οταν πηγες στα εκτροφεια ζητησες να δεις πως,εργαζονται οι γεννητορες?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μπορω να φανταστω πιο εκτροφειο ειναι αυτο που πουλαει εως και 1500 σκυλι....οχι η Γη αλλα και το συμπαν ολο κλαιει απο τα γελια στο ακουσμα τετοιας τιμης!
Εγω θα σου ελεγα να ψαξεις να βρεις τι θες απο τον σκυλο και για πιο λογο το θες...
Ειπες οτι δεν θες εκθεσεις ουτε εργασια.Τι θελεις?
Αν θες απλα ενα σκυλι για παρεα (δυστηχως)θα βρεις ευκολα...
Και πολυ σημαντικο ειναι αυτο που σου ειπε ο Σιρκος...Οτι γραφει το πεντιγκρι να το ζητησεις να το δεις live:whistle::whistle::whistle:

Υ.Γ περνα απο τα κλαμπ εργασιας πιο πολλα θα μαθεις και θα δεις...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλημερα.

δυστυχως παιδια δεν εκανα καν τον κοπο να ζητησω να δω πως εργαζονται οι γεννητορες γιατι οι καιρικες συνθηκες ηταν χαλια και σιγουρα θα ακουγα ενα μεγαλο οχι.
αν κ πιστευω οτι κ καλος να ηταν ο καιρος παλι καποια δικαιολογια θα ακουγα.
τα παραπανω αφορουν ενα "μικρο" εκτροφειο που ειδα το Σαββατο.

Logan, σε καποιο post πιο πανω αναφερω οτι με ενδιαφερει η εργασια αλλα δεν αποτελει αυτοσκοπο.


θελω ενα σκυλι που στα εξωτερικα χαρακτηριστικα να ειναι αυτο που λεμε μορφολογικο, δλδ να μην ειναι "γκρι",να ειναι στιβαρο και ογκωδη αλλα απο την αλλη να το λεει και η ψυχη του.
να μπορει να ανταπεξελθει στην εργασια στο μετρο του δυνατου.

δεν θελω σκυλι του καναπε κ για αυτο το ψαχνω.
μια τετοια επιλογη θα ειχε σαν αποτελεσμα οχι μονο εγω να μην ειναι ευχαριστημενος αλλα και ενα σκυλι που το πιεζω να κανει πραγματα για τα οποια δεν ειναι προορισμενο.

χθες κοιτουσα το haus jackson και μπορω να πω οτι μου αρεσουν πολυ τα σκυλια του.
υπαρχει ομως ενα προβληματακι...ειναι στην Θεσσαλονικη.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
καλημερα.

δυστυχως παιδια δεν εκανα καν τον κοπο να ζητησω να δω πως εργαζονται οι γεννητορες γιατι οι καιρικες συνθηκες ηταν χαλια και σιγουρα θα ακουγα ενα μεγαλο οχι.
αν κ πιστευω οτι κ καλος να ηταν ο καιρος παλι καποια δικαιολογια θα ακουγα.


χθες κοιτουσα το haus jackson και μπορω να πω οτι μου αρεσουν πολυ τα σκυλια του.
υπαρχει ομως ενα προβληματακι...ειναι στην Θεσσαλονικη.
Αν ηταν καλος ο καιρος και ακουγες δικαιολογια , ειναι να μπαινεις σε αμφιβολιες :)

Ενα ταξιδακι δεν ειναι κακο :) εδω πολλοι πανε στο εξωτερικο για σκυλο !!!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
πιστευω οτι θα ακουγα καποια δικαιολογια...

το ταξιδακι δεν ειναι κακο αλλα τα εξοδα για δυο φορες μεχρι την Θεσσαλονικη ειναι αρκετα.
καιει κ πολυ το αμαξακι μου!! :p
ειναι κ η διαμονη στην μεση γιατι αυθημερον πηγαινελα ειναι κομματακι δυσκολο.
εκτος κ αν με πιασει η τρελα μου!! :D