Επιλογή Εκτροφείου Γερμανικού Ποιμενικού


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ειναι οι περιορισμοί που λεγαμε Γιωργο, που μας εμποδίζουν να εμβαθύνουμε στην αξιολογηση ενος εκτροφείου, απόσταση, έξοδα, χρόνος, συμπεριφορά εκτροφέα κλπ.. Ο δρόμος είναι ανηφορικός, οπλίσου με υπομονη και γνώση.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ειναι οι περιορισμοί που λεγαμε Γιωργο, που μας εμποδίζουν να εμβαθύνουμε στην αξιολογηση ενος εκτροφείου, απόσταση, έξοδα, χρόνος, συμπεριφορά εκτροφέα κλπ.. Ο δρόμος είναι ανηφορικός, οπλίσου με υπομονη και γνώση.
σε ευχαριστω πολυ!
μακαρι να πανε ολα καλα...!

ενα μικρο σχολιο...οποιος ειναι εκτος απο τον "χωρο" κ δεν μπορει ή κ δεν θελει να αντιληφθει τις διαφορες που μπορει να εχουν μερικα σκυλια μεταξυ τους, ολα αυτα του φαινονται εξωπραγματικα κ υπερβολικα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ακριβως. Και να ξέρεις, θα συναντησεις στην πορεία, πολλους ημιμαθείς και αμαθείς, και αλλους τοσους παντογνώστες, αυτη είναι δυστυχως η πλειοψηφία στο χώρο. Αλλα αυτο δε θα πρέπει να σε επηρεάσει. Εχε για μπουσουλα ενα παλιο ρητό "μην πιστευεις τίποτα απο όσα ακους και τα μισά από οσα βλέπεις" αν δεν τα διασταυρώσεις προηγουμενως :sneaky:
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
σε ευχαριστω πολυ!
μακαρι να πανε ολα καλα...!

ενα μικρο σχολιο...οποιος ειναι εκτος απο τον "χωρο" κ δεν μπορει ή κ δεν θελει να αντιληφθει τις διαφορες που μπορει να εχουν μερικα σκυλια μεταξυ τους, ολα αυτα του φαινονται εξωπραγματικα κ υπερβολικα.

Και οποίος ειναι μέσα στον χωρο σχεδόν παντα ειναι αναγκασμένος

να πεί την μισή αλήθεια :)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
και στο τελος απογοητευεσαι και παιρνεις σκυλι που στην πραγματικοτητα δεν σε ικανοποιει... :(
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιωργο οπως και να ειναι η συνθηκες καιρου θα τους πεις να βγουν και να δουλεψουν!ο σκυλος πρεπει να δουλευει και με χιονια και βροχες :D
Αφου θες εργασια με τον σκυλο και εχεις ηδη καποιες απαιτησεις στο θεμα εργασια!και ψυχη!παρε σαν δεδομενο οτι με το που ασχοληθεις με εργασια οι απαιτησεις παιζει να ανεβουν....

Επαναλαμβανω μιας και θελεις εργασιακη φυλη(ετσι τουλαχιστον πρεπει να ειναι) πηγαινε στα κλαμπ εργασιας και ασε τα εκτροφεια!!Πρωτα δες απο κοντα πως δουλευει το καθε σκυλι και μετα ψαξε.Νομιζω για να μην πω οτι ειμαι σιγουρος!οτι αν γυριζεις τα club εργασιας 1μηνα θα σου λυθουν σχεδον ολα μεσα στο μυαλο σου!
 
  • Like
Reactions: zouzounos


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καταλαβαινω τι θελεις να πεις φιλε μου κ σε ευχαριστω πολυ.

αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι τα club εργασιων συνηθως ανηκουν σε εκτροφεια.
κ ετσι σκεφτομαι το τι μπορει να κρυβεται απο πισω.

σε γενικες γραμμες απο οτι εχω καταλαβει στην αττικη εχουμε 3 club εργασιας
1.clever canin-κ.Ιωαννιδης
2.κ.Κοροβέσης
3.marathon land-κ.Μπαλακας

κ οι 3 πιο πανω εχουν εκτροφειο κ "club" εργασιας.

αρα ουσιαστικα πρεπει να κοιταξω για εκτροφεια που εχουν κ σχολη εκπαιδευσης.

αν καπου τα εχω μπερδεψει στο μυαλο μου ή ξεχναω καποιο club κτλ, δωστε μου τα φωτα σας! :)

δεν θελω καθαρο εργασιακο σκυλο επειδη φοβαμαι το ενδεχομενο να μην μπορω να ανταποκριθω στις απαιτησεις του.
επισης, επειδη ο προηγουμενος ΓΠ μου ηταν "γκριζουλης", θελω να παρω εναν "ξανθουλη". (sorry, που το γραφω τοσο εκλαϊκευμενα)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Υπαρχει και ο κυναθλητισμοθς καματερου
Και το μεκελααρ κλαμπ στην αυλωνα
Και αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχει 1-2 ακομα σιγουρα , εντος αττικης
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
thanks!
σωστα, το καματερο το εχετε αναφερει ξανα.
το αλλο δεν το ξερω.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
και στο τελος απογοητευεσαι και παιρνεις σκυλι που στην πραγματικοτητα δεν σε ικανοποιει... :(
οταν λες δεν σε ικανοποιει?
Κανενα σκυλι δεν ειναι τελειο....ολα μα ολα εχουν καποια θεματα,(μορφολογιας/χαρακτηρα)το θεμα ειναι η επιλογη εκτροφεα και κουταβιου να πλησιαζουν το προτυπο.....
και λεγοντας προτυπο,εννοω το προτυπο του Γερμανικου Ποιμενικου και οχι το προυτυπο που εχει στο μυαλο του ο καθε εκτροφεας...διοτι αλλοι κοιτανε χρωματα αλλοι κοιτανε κεφαλια και μοιρες και τον χαρακτηρα τον αφηνουν σε 2 μοιρα.
ΚΑΙ επιτελους οποιος προτεινει σε κανουργια μελοι να πανε να δουνε εξετασεις εργασιας να ξερει οτι δεν προκειτε να δουν μορφολογικο σε ιπο....... τα 3-4 χρονια που ασχολουμε και εχοντας παει σε ολες σχεδον τις εξετασεις εχουν κατεβει 2-3?λετε να ειναι τοσο τυχεροι???
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
εννοω να μην ειναι σκυλι του καναπε αλλα να εχει την εργασια στο αιμα του.
σε λεω να ειναι μαλινουα αλλα να το λεει οσο να ναι η καρδια μου.
με αλλα λογια μιλαω για ενα σκυλι ετσι οπως κανονικα θα επρεπε να ειναι ολοι οι ΓΠ συμφωνα με το προτυπο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου:

Εχουμε μια φυλή τον Γερμανικό Ποιμενικό.
Η φυλή αυτή έχει ένα πρότυπο - όπως όλες οι φυλές - και έχει και κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις όσον αφορά το ταμπεραμέντο και κατεπέκταση την εργασία που θα εκτελέσει.
Συνεπώς έχουμε έναν μπούσουλα περί μορφολογίας και έναν μπούσουλα περι εργασίας.
Το μεν πρώτο κρίνεται στις εκθέσεις μορφολογίας
Το δεύτερο με εξετάσεις εργασίας.

Για ποιό λόγο γίνεται ο διαχωρισμός σε εργασιακά και μορφολογικά και δεν δίνεται βάση και στα 2 στοιχεία ταυτόχρονα;
Με απλά λόγια ένας "μορφολογικός" δεν είναι ικανός, δεν έχει την καρδιά, να ανταπεξέλθει στην εργασία του;
Και ένας "εργασιακός" δεν ανταποκρίνεται στα μορφολογικά χαρακτηριστικά βάσει προτύπου;

Και αν είναι έτσι, βάσει ποιού προτύπου κρίνεται ένας "εργασιακός";
Και πως μπαίνει στην αναπαραγωγή ένας μορφολογικός αν δεν έχει το ταμπεραμέντο που απαιτείται βάσει προτύπου;
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
yorkaddict,εκει κολλαω κ εγω...γιατι να υπαρχει αυτος ο διαχωρισμενος, γιατι οι μεν να μην μπορουν να κανουν οτι και οι δεν?
το να θελουμε να κανουμε τον ΓΠ να μοιασει στο μαλινουα ειναι λαθος.
οπως ειναι λαθος να τον κανουμε σκυλακι του καναπε για να μπορουν ολοι να εχουν ΓΠ και να λενε κοιτα τι ηρεμος που ειναι.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Πρωσοπικα ο δικος μου δεν εχει καμια σχεση με μαλινουα...
Του καναπε πουλανε ομορφα σκυλια με κεφαλα χρωματα κτλπ!
Περνουν και καμια σουπερ θεση στο γυρω γυρω ολοι και ολα καλα:D
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Πρωσοπικα ο δικος μου δεν εχει καμια σχεση με μαλινουα...
Του καναπε πουλανε ομορφα σκυλια με κεφαλα χρωματα κτλπ!
Περνουν και καμια σουπερ θεση στο γυρω γυρω ολοι και ολα καλα:D
για να μην παρεξηγηθουμε,δεν υποννοησα κατι για τον σκυλο σου. ;)
γενικα μιλουσα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ουτε καν απλα ακουγεται και αυτο τωρα οτι τα εργασιακα πανε να γινουν μαλινουα(δεν λεω οτι δεν συμβαινει πουθενα)αλλα δεν ισχυει κιολας :D
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Το οτι υπαρχει πλεον η διακριση υπαρχει , απο εκει και περα πρεπει ο καθε υποψηφιος σκυλογονιος πρεπει να μαζεψει πληροφοριες , να σκεφτει και να κρινει το τι και πως . Για να το κανει αυτο βεβαιως , πρεπει να δει εκθεσεις και να κατεβει σε αγωνες εργασιας να δει πως ειναι το αθλημα και τι γινεται εκει ( εφοσον μιλαμε για εργασιακη φυλη ) για να μπορεσει να κρινει οσο μπορει καθε εκτροφεα και τα σκυλια του ,ασχετα αμα δεν κατεβαινουν πολλα ιδια σκυλια με αυτο που θελει ο υποψηφιος . Καλως η κακως γιωργο διαλεξες μια δυσκολη και απαιτητικη φυλη και απο οσο βλεπω και απο μονος κανεις τις σωστες ερωτησεις και εχεις τις σωστες αποριες , οποτε οπλισου με επιμονη και υπομονη και καλη συνεχεια
 
  • Like
Reactions: zouzounos


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

κ εγω με την σειρα μου χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που ενδιαφερονται, νοιαζονται κ θελουν να βοηθησουν!!
(γιατι δυστυχως κατα καιρους εχω δει πολλα αξιοπεριεργα σε διαφορα forum.δεν αναφερομαι σε κυνοφιλικα.)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ο γερμανικός ποιμενικός είναι ο σκύλος με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως….
…σκυλί για όλες τις δουλειές, κάνει με πολλούς και για πολλά….

Καλώς ή κακώς, ο μέσος ιδιοκτήτης έχει στο μυαλό του τον γερμανικό ποιμενικό σαν το απόλυτο εργαλείο, δεν κάνει όμως παρά μόνο τα ελάχιστα προς την κατεύθυνση να αναδείξει τον πολύπλευρο χαρακτήρα του. Και έτσι φτάσαμε ο αριθμός των ιδιοκτητών γ/π που ασχολείται με την εργασία ( με οποιαδήποτε μορφή) να είναι ελάχιστος αναλογικά με τον πληθυσμό της φυλής.
Μετά εμπλέκονται και οι προβληματικές εκτροφές και το πράγμα χαλάει ακόμα περισσότερο…..
Όσον αφορά τα κλαμπ εργασίας, δυστυχώς σπάνια συναντάς σε αυτά ανθρώπους που αγαπούν την φυλή τους ( που δεν θα είναι μαλινουά ή γκρί γερμανικός) και θα δουλεύουν με αυτή…..

Φοβάμαι ότι ο φίλος μας-που θέλει ''μορφολογικό'', θα απογοητευτεί αν πάει σε οποιοδήποτε κλαμπ, γιατί εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις μορφολογικών γ/π που δουλεύουν σε αυτά ( πιθανά ο αριθμός τους να μην ξεπερνά τα 5 μας δάκτυλα) και εκτός από κάποιους βαρεμένους που ασχολούνται με άλλες φυλές, θα δει αποκλειστικά μαλινουά ή γκρί γ/π.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν μορφολογικά γερμανικά που να έχουν χαρακτήρα, που είναι σκληρά, που δαγκώνουν, που να δουλεύουν……

Απλά κακά τα ψέματα, θέλει ψάξιμο…
 
  • Like
Reactions: st3li0s


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Φοβάμαι ότι ο φίλος μας-που θέλει ''μορφολογικό'', θα απογοητευτεί αν πάει σε οποιοδήποτε κλαμπ, γιατί εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις μορφολογικών γ/π που δουλεύουν σε αυτά ( πιθανά ο αριθμός τους να μην ξεπερνά τα 5 μας δάκτυλα) και εκτός από κάποιους βαρεμένους που ασχολούνται με άλλες φυλές, θα δει αποκλειστικά μαλινουά ή γκρί γ/π.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν μορφολογικά γερμανικά που να έχουν χαρακτήρα, που είναι σκληρά, που δαγκώνουν, που να δουλεύουν……

Απλά κακά τα ψέματα, θέλει ψάξιμο…
Για μενα ακομα και αυτη η "απογοητευση" καλο θα κανει , ενα καλο μαθημα θα ειναι και προσγειωση στην πραγματικοτητα κατ εμε , ασε δε που θα τον εξοπλισει με παραπανω γνωσεις ωστε να ξεσκαρταρει τους κακους εκτροφεις απο τους καλους . Καλυτερα τωρα παρα μετα

Υπαρχουν βαρεμενοι που ασχολουνται με εργασια και εχουν αλλες φυλες? δεν μπορω να το πιστεψω !!!! :) :) :whistle: