Επιτελους ας συνελθουν μερικοι!!!!!!(σκυλια χωρις λουρι)


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
αλλά πρέπει να αναρωτηθούμε εάν αυτό είναι και το σωστό.
Φυσικά κ αυτό είναι το σωστό.
Εάν έχεις σκύλο που θέλει καθημερινά εκτόνωση, δεν μπορείς να το'χεις αυτό με βόλτες πάνω-κάτω με λουρί στην περιοχή σου. Κ γι'αυτό παίρνουμε τα βουνά κ γι'αυτό εκπαιδεύουμε το σκύλο μας σωστά κ ολοκληρωμένα για να είναι όσο το δυνατόν πιο πειθαρχημένος κ σωστός γίνεται.

Απλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει με όλους τους ιδιοκτήτες.
Θέλουμεεεε πολλή δουλειά ως χώρα...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
τελικα απο οτι καταλαβαινω δεν παιζει να βαλει ποτε κανεις μυαλο απο αυτους τους ανεγκεφαλους....αντε με την αμαλια υπαρχει το ελαφρυντικο οτι ηταν στο βουνο.καμια φορα ολοι μας το κανουμε...με αυτους που αναφερω,μιλαμε για μια περιοχη που ειδικα τωρα ρε παιδια γινεται το ελα ναδεις απο σκυλια κ ανθρωπους!δλδ κ εγω θα αναγκαστω να χαλαρωνω το λουρι κ να ο,τι γινει!ας βγουνε τα πριονια εξω!κ οπως ειπε κ μια φιλη,ολο αυτο ειναι κ ευκαιρια εσοδων!ας κοθνηθει επιτελους λιγακι η δημοτικη αστυνομια!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λαυρεντη δεν ειναι ελαφρυντικο...
Ποτε δεν εχω τα σκυλια λυτα σε παρκα, πλατειες, δρομους... Δε μου αρεσει να ενοχλω. Ομως στο βουνο κανεις δε μπορει να μου πει οτι ειμαι ανεγκεφαλη ή ανευθυνη.
Και στην τελικη εαν παει καποιος το σκυλι του καπου που γνωριζει οτι υπαρχουν και αλλα σκυλια ελευθερα και δεν ειναι κοινωνικοποιημενο (δε θα πω φιλικο , αλλα τουλαχιστον να μην επιτιθεται και λυσσαει μολις δει σκυλο), ας του βαλει φιμωτρο.
Μακαρι να ζουσαμε σε μια περισσοτερο κυνοφιλικη χωρα και να υπηρχαν σκυλοπαρκα παντου... αλλα δεν ισχυει. Αρα τι να κανω? Να εκτονωνω ενα πιτμπουλ και ενα αρτζεντινο κανοντας το τετραγωνο του σπιτιου μου 20 φορες? Ας το κανει αυτος που εχει προβλημα ο σκυλος του.
Αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι συμφωνω με την περιπτωση τη δικη σου. Εννοειται οτι σε ενα τετοιο χωρο δε λυνεται ποτε κανενα σκυλι!

Peter θα πρεπει να αναρωτηθουμε γιατι τα εχουμε τα σκυλια μαλλον... για να ικανοποιουμε δικες μας ανασφαλειες και ελλειμματα.... Τι θα πει ειναι σωστο? Εσενα ο σκυλος σου οταν τραβαει βαρη δεν ειναι χαρουμενος? Αναρωτιεσαι αν πρεπει να το κανει ? Οχι.
Εμενα τα σκυλια μου ειναι τοσο χαρουμενα οταν ελευθερα, τρεχουν και παιζουν που δε μπορω σε καμια περιπτωση να πιστεψω οτι δε το εχουν αναγκη.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Λαυρεντη δεν ειναι ελαφρυντικο...
Ποτε δεν εχω τα σκυλια λυτα σε παρκα, πλατειες, δρομους... Δε μου αρεσει να ενοχλω. Ομως στο βουνο κανεις δε μπορει να μου πει οτι ειμαι ανεγκεφαλη ή ανευθυνη.
Και στην τελικη εαν παει καποιος το σκυλι του καπου που γνωριζει οτι υπαρχουν και αλλα σκυλια ελευθερα και δεν ειναι κοινωνικοποιημενο (δε θα πω φιλικο , αλλα τουλαχιστον να μην επιτιθεται και λυσσαει μολις δει σκυλο), ας του βαλει φιμωτρο.
Μακαρι να ζουσαμε σε μια περισσοτερο κυνοφιλικη χωρα και να υπηρχαν σκυλοπαρκα παντου... αλλα δεν ισχυει. Αρα τι να κανω? Να εκτονωνω ενα πιτμπουλ και ενα αρτζεντινο κανοντας το τετραγωνο του σπιτιου μου 20 φορες? Ας το κανει αυτος που εχει προβλημα ο σκυλος του.
Αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι συμφωνω με την περιπτωση τη δικη σου. Εννοειται οτι σε ενα τετοιο χωρο δε λυνεται ποτε κανενα σκυλι!

Peter θα πρεπει να αναρωτηθουμε γιατι τα εχουμε τα σκυλια μαλλον... για να ικανοποιουμε δικες μας ανασφαλειες και ελλειμματα.... Τι θα πει ειναι σωστο? Εσενα ο σκυλος σου οταν τραβαει βαρη δεν ειναι χαρουμενος? Αναρωτιεσαι αν πρεπει να το κανει ? Οχι.
Εμενα τα σκυλια μου ειναι τοσο χαρουμενα οταν ελευθερα, τρεχουν και παιζουν που δε μπορω σε καμια περιπτωση να πιστεψω οτι δε το εχουν αναγκη.
Μην ξεχνας οτι ο νομος οριζει λουρι. Οτι και αν γινει - με λυτα τα σκυλια σου - θα φταις εξισου. Εγω σου λεω - δεν εχει προβλημα το σκυλι μου, ΠΟΤΕ δεν βγαινει χωρις λουρι εδω και 3-4 μηνες (ιμαντα 15μετρο εχω, μην νομιζεις οτι την περιοριζω και πολυ.. απλα την ελεγχω ανα πασα στιγμη) , και παρολα αυτα μου ερχονται διαφορα σκυλακια καθε τρεις και λιγο, τα οποια αναγκαζομαι να διοχνω χτυποντας με δυναμη το λουκανικο στο εδαφος. Και μου λενε παντα την ιδια βλακεια - "εμενα δεν δαγκωνει η μπουμπου μου" . Ωραια, δαγκωνει εμενα ομως (λεω ψεματα φυσικα μπας και βαλουν μυαλο) και δεν εχω καμια ορεξη να τρεχω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όλα τα σκυλιά έχουν την ανάγκη να τρέξουν και να παίξουν ελευθερα.., δεν νομίζω πως συζητάμε κάτι τέτοιο εδώ..
απλά αν δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε τέτοια μέρη (με την ανάλογη εκπαίδευση βέβαια για μεγαλύτερη ασφάλεια) ή να πηγαίνουμε συχνά εκεί, προσαρμοζόμαστε με φυλές λιγότερο ενεργητικές.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλα, εννοειται οτι δεν διαπραγματευομαστε τις αναγκες τους.
Αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου "κατσει". Το σωστο ειναι ενα, ανεξαρτητα απο το τι κανει ο καθε σκυλος. Και τα δικα μου, ουτε δαγκωνουν - ουτε πανε καν σε αλλα σκυλια. Αλλα.. αν ειμαι εγω χυμα, πως θα πω στον αλλο να μαζεψει το σκυλο του. Καλα - δε συζηταμε αν μου το φαει κιολλας. Θα μου πει ας προσεχες και θα εχει και δικιο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έχει πλάκα που ούτε μεταξύ μας δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε... καλά λέω εγώ πως το φόρουμ είναι μικρογραφία της κοινωνίας.

Λυπάμαι αλλά θα επιμείνω. Αν ο σκύλος δεν είναι απόλυτα εκπαιδευμένος στο "έλα" (και να τον φωνάζεις μόλις δεις τον ΟΠΟΙΟ σκύλο), ΔΕΝ τον λύνεις. Εκεί που δεν έχεις ορατότητα, ΔΕΝ τον λύνεις.

Μέχρι ο σκύλος να είναι 100% υπάκουος, ΔΕΝ τον λύνεις (ή προσέχεις να τον λύνεις μόνο σε σημεία με πολύ μακρυνή ορατότητα και μόνο αν ξέρεις πως θα προλάβεις να τον δέσεις αν δεις τον ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ σκύλο).

Ναι, να κάνεις το τετράγωνο 20 φορές.
Πρόβλημά σου. Αν σε "τσούζει" τόσο, εκπαίδευσε τον σκύλο σου.

Και τι θα πει "όποιος ενοχλείται να το πει, γι' αυτό έχουμε την ομιλία" ;;;;;

Είναι σαν να βγαίνω να χορεύω γυμνή στους δρόμους (κι αυτό ΠΑΡΑΝΟΜΟ είναι, όπως ο λυτός ο σκύλος) και να λέω: όποιος ενοχλείται ας μου το πει!

Διαφωνώ 10000%.

Δεν έχω άγριο σκύλο.
Έχω μάλιστα και πολύ καλά εκπαιδευμένο σκύλο.

Δεν τον λύνω όταν βλέπω άλλους σκύλους, όχι γιατί δεν έχει την υπακοή ή γιατί είναι επικίνδυνος, αλλά γιατί ο μέσος Έλληνας δεν έχει ΙΔΕΑ τι εστί σκυλοκαυγάς, δεν έχει ΙΔΕΑ πότε ωριμάζει ο σκύλος του (ΟΛΑ τα πιτ-μπουλ και τα Ντόγκο είναι γλύκες μέχρι κάποια ηλικία), και δεν έχει ΙΔΕΑ πως να μαζέψει τον σκύλο του πριν χοντρύνουν τα πράγματα (κι έχουν τον "αμάζευτο").

Απαρέδεκτη νοοτροπία. Που ως φαίνεται δεν πρόκειται ν' αλλάξει ποτέ.

Στην γειτονιά μου έχω τον πιο καλά εκπαιδευμένο σκύλο και με τον πιο καλό χαρακτήρα. Είναι σχεδόν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ σκύλος που δεν είναι λυτός συνεχώς (τον λύνω με "δόσεις" και μεγάλο φόβο και προσοχή).

Φυσικά μέχρι να εκπαιδευτεί τον έλυνα μόνο σε περιφραγμένους χώρους. Και ΝΑΙ κάναμε 20 φορές το τετράγωνο με λουρί.

ΠΡΩΤΑ μαθαίνουμε να περπατάμε και ΜΕΤΑ να τρέχουμε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν υπηρχαν αλλοι σκυλοι εκει που ειμασταν. Επισης, οπως ειπε και η Νατασσα ειμασταν σε τετοια θεση που δεν βλεπαμε πισω και τελευταια στιγμη ειδαμε τη σκυλα να ερχεται. Αντιθετα, μολις βλεπουμε αλλα σκυλια (αγνωστα) και ανθρωπους αμεσως μαζευουμε τα δικα μας.

Και τα 4 σκυλια ειναι εκπαιδευμενα και εκπαιδευονται στο "ελα" το οποιο εκτελουν στο 95%. Η Ιρινα στο 100%. Δε νομιζω οτι πολλοι εδω μεσα μπορουν να πουν το ιδιο για τα δικα τους.

Επειδη Dr μιλησες για dogo και πιτ επετρεψε μου να σου πω οτι τα δικα μου σκυλια γνωριζω πολυ καλα ποτε να τα μαζεψω και τα ορια τους. Αν ειχα αμφιβολιες δε θα τα ελυνα ποτε. Γι αυτο δεν εχω επιτρεψει ποτε να "χοντρυνουν" τα πραγματα.

Οσο για το
"Ναι, να κάνεις το τετράγωνο 20 φορές.
Πρόβλημά σου. Αν σε "τσούζει" τόσο, εκπαίδευσε τον σκύλο σου."
εχω απαντησει πιο πανω... αν και δεν ηθελα αφου δεν ειναι και τοσο ευγενικο.

Τελοσπαντων , επειδη ουτε στο δρομο, ουτε σε παρκο, ουτε σε πλατεια, ουτε σε χωρο που εχει κοσμο δεν λυνουμε τα σκυλια μας σε αντιθεση με παρα πολλους .. καλο θα ειναι να μην δινουμε αλλο νοημα σε αυτα που διαβαζουμε.
 


Peter

Active Member
5 Ιουνίου 2009
38
0
Λαυρεντη δεν ειναι ελαφρυντικο...
Ποτε δεν εχω τα σκυλια λυτα σε παρκα, πλατειες, δρομους... Δε μου αρεσει να ενοχλω. Ομως στο βουνο κανεις δε μπορει να μου πει οτι ειμαι ανεγκεφαλη ή ανευθυνη.
Και στην τελικη εαν παει καποιος το σκυλι του καπου που γνωριζει οτι υπαρχουν και αλλα σκυλια ελευθερα και δεν ειναι κοινωνικοποιημενο (δε θα πω φιλικο , αλλα τουλαχιστον να μην επιτιθεται και λυσσαει μολις δει σκυλο), ας του βαλει φιμωτρο.
Μακαρι να ζουσαμε σε μια περισσοτερο κυνοφιλικη χωρα και να υπηρχαν σκυλοπαρκα παντου... αλλα δεν ισχυει. Αρα τι να κανω? Να εκτονωνω ενα πιτμπουλ και ενα αρτζεντινο κανοντας το τετραγωνο του σπιτιου μου 20 φορες? Ας το κανει αυτος που εχει προβλημα ο σκυλος του.
Αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι συμφωνω με την περιπτωση τη δικη σου. Εννοειται οτι σε ενα τετοιο χωρο δε λυνεται ποτε κανενα σκυλι!

Peter θα πρεπει να αναρωτηθουμε γιατι τα εχουμε τα σκυλια μαλλον... για να ικανοποιουμε δικες μας ανασφαλειες και ελλειμματα.... Τι θα πει ειναι σωστο? Εσενα ο σκυλος σου οταν τραβαει βαρη δεν ειναι χαρουμενος? Αναρωτιεσαι αν πρεπει να το κανει ? Οχι.
Εμενα τα σκυλια μου ειναι τοσο χαρουμενα οταν ελευθερα, τρεχουν και παιζουν που δε μπορω σε καμια περιπτωση να πιστεψω οτι δε το εχουν αναγκη.
Amaliaz μπορείς να μου πεις τι σκυλιά έχεις; Από ότι έχω καταλάβει έχεις ένα Pit bull και ένα Dogo Argentino. ( εάν κάνω λάθος διόρθωσε με ). Όλοι θέλουμε και όλοι χαιρόμαστε να βλέπουμε τα σκυλιά μας ελεύθερα. Έχεις όμως σκεφτεί τι μπορεί να γίνει εάν ο / οι σκύλος/οι σου συναντήσουν στην ανύποπτη βόλτα χωρίς λουρί που τα βγάζεις ένα άλλο Pit bull ή κάποια άλλη δυναμική ράτσα; Έχεις σκεφτεί εάν εκεί στην ερημιά δουν κάποιο πρόβατο ή κατσίκι τι μπορει να του κάνουν; Εγώ προσωπικά αφιερώνω πολύ χρόνο στα σκυλιά μου βγάζοντας τα βόλτα στο βουνό ( πρωί 6:00- 8:000 , μεσημέρι 13:00-15:00 και βραδι από τις 22:00 μέχρι έως ότου βαρεθούμε) . Ξέρεις λοιπόν πόσες φορές έχουμε συναντήσει στην μέση του πουθενά περιπατητές, κυνηγούς που βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους ελεύθερα, άτομα που έχουν σκύλους και νομίζουν ότι δεν υπάρχει κανείς τριγύρω και αφήνουν τα σκυλιά τους ελεύθερα. Ξέρεις πόσες φορές μας έχουν πλησιάσει και επιτεθεί “άκακα” ή “ ελεγχόμενα “ σκυλιά ; Αναφέρεις και λες να τους βάζουμε φίμωτρο . Εσύ που τα έχεις ελεύθερα τους ‘έχεις φίμωτρο; ( δεν νομίζω γιατί θα το είχες αναφέρει). Θα βόλευε πολλούς τα δεμένα σκυλιά να φοράνε φίμωτρο και να δέχονται επιθέσεις και να μην μπορούν να αμυνθούν . Δεν είναι όμως έτσι. Βάλε τον εαυτό σου στην θέση αυτου που έχει δεμένο σκύλο και δέχεσαι μια επίθεση από ένα άκακο σκυλί. Θα σου άρεσε; Δεν νομίζω . Πρέπει όλοι μας να γίνουμε υπεύθυνα άτομα και πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε για να μας σέβονται .
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οχι δεν κανεις λαθος Peter.
Κανενα απο τα 2 σκυλια μου δεν επιτιθονται αν δε δεχτουν επιθεση πρωτα. Δεν ειμαι κανα παιδακι να μη ξερω τις αντιδρασεις τους. Ακομα και αν δεχτουν επιθεση ξερω σε ποια περιπτωση θα ανταποδωσουν και σε ποια οχι.
Και επειδη παιρνουμε και εμεις τα βουνα , εχουμε συναντησει και προβατα και κατσικια και οτι θες, μολις τα δουνε απο μακρια παιρνουνε σταση φερμας ...εκει ενα δυνατο ελα δουλευει μια χαρα.
Ξαναειπα , δεν ειδαμε τη σκυλα (ελευθερη και εκεινη μεχρι που την επιασε και αρχισε να την τραβολογαει ο πιτσιρικας)... οταν βλεπουμε σκυλια ειναι και οι 2 με λουρι μεχρι να περασουν... ακομα και αν ο ιδιοκτητης μας πει "οκ δεν ειναι αγρια" αν εμας δε μας αρεσουν και νιωσουμε την ιδια αισθηση και απο τα σκυλια μας, δε λυνονται.
Φιμωτρο ειπα να φορανε τα σκυλια που ειναι επιθετικα ετσι κ αλλιως, απο τη στιγμη που τα παει καποιος σε ενα χωρο που υπαρχουν σκυλια ελευθερα. Πως να το πω αλλιως ρε παιδια? Οι γονεις μου εχουν ενα Βελγο, ο οποιος δεν εχει εκπαιδευτει , δεν εχει κοινωνικοποιηθει οσο θα επρεπε και λειτουργει σα "φυλακας" τον περισσοτερο καιρο... Θα τον πηγαινα ποτε καπου που υπαρχουν ελευθερα σκυλιά ή σε σκυλοπάρκο? Θα επρεπε να ειμαι ηλιθια!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Amaliaz τι ηλικία έχουν οι σκύλοι σου κι έχεις τόσο εμπιστοσύνη;

Κυρίως για το Ντόγκο ενδιαφέρομαι που αργεί πολύ να ωριμάσει (και ΣΥΝΗΘΩΣ ξαφνιάζει το αφεντικό του όταν αλλάζει συμπεριφορά).
Αν δεν ήταν τουλάχιστον 4ων, προσωπικά δεν θα είχα εμπιστοσύνη σε Ντόγκο, κι ούτε στην υπακοή του.

Αν και όπως επισήμανε (άψογα) ο Peter, ουδεμία σημασία έχει. Τους άλλους σκύλους να φοβάσαι.
Αν συναντιώταν ξαφνικά με τον δικό μου και είχα την νοοτροπία σου (τον είχα λυτό σε μέρος που ΔΕΝ έβλεπα αν έρχεται σκύλος), θα γινόταν ΠΑΝΟΛΕΘΡΙΑ. Κι οι δύο σκύλοι θα κατέληγαν στο χειρουγείο.

Προσωπικά, ο "πιτσιρικάς" μου μοιάζει ο πιο υπεύθυνος απ΄όλους στην περίπτωση που περιγράψατε.
Και του χαλάσατε και την βόλτα άδικα του παιδιού...

"Ηλίθιες" δεν είσαστε. Το γεγονός όμως παραμένει πως αφήνετε ΠΟΛΛΑ στην τύχη.
Είσαστε στο "γκρίζο στάδιο". Προσέχετε, μα όχι αρκετά.
 
Last edited:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εάν τα σκυλιά μας δεν υπάκουαν στο "έλα" ανά πάσα στιγμή δεν θα ήταν ελεύθερα (στα βουνά κ εκεί που πάμε για ελεύθερο, γιατί εντός πόλεως είναι πάντα με λουρί). Έχουμε συναντήσει κ πρόβατα με τη λώρα στην Εύβοια που κάναμε ελεύθερο κάμπινκ. Εάν νιώσω ότι "τη χάνω" (μόνο με γάτα θα συμβεί αυτό, αλλά στα βουνά δεν έχει τύχει να βρούμε κάποια -σε σκίουρους, χήνες, ελάφια κλπ δεν δίνει σημασία) θα μπει αμέσως το 10μετρο λουρί, αλλιώς κερδίζει την πλήρη ελευθερία της με την υπακοή της.
Γι'αυτό τα εκπαιδεύσαμε εξάλλου κ αφιερώνουμε καθημερινά χρόνο.

Το αν δεν θελει ο άλλος να πλησιάσει ο σκύλος μας να παίξει μαζί του, έγραψα ότι πρέπει να μας το πει ο ιδιοκτήτης του, πού το περίεργο σε αυτό κ διαφωνείς dr?

Το παιδί σου φαίνεται υπεύθυνο για πιο λόγο; Που'χει ανεκπαίδευτο σκύλο ελεύθερο κ επιθετικό συνάμα ή που αγριέψε το σκύλο του αμέσως μόλις μας είδε για να το παίξει 'νταής';


Η λώρα είναι ήδη 3,5 ετών, οπότε δεν περιμένω εκπλήξεις πια από τη συμπεριφορά της. Το μόνο που θέλει είναι να τρέχει κ να πιάνει το μπαλάκι κ να κάνει agility. Αυτό την ευχαριστεί κ εκεί επικεντρωνόμαστε. :)
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Dr ωραια!
Επικροτεις τον πιτσιρικα που ειχε ελευθερη τη σκυλα του γνωριζοντας οτι δε τα παει καλα με κανενα σκυλο και μολις ειδε τα σκυλια αρχισε να την τραβολογαει και εκει που ηταν ηρεμη αρχισε να γριλιζει! Επισης, τον πιτσιρικα ο οποιος ειρωνικα μας ειπε οτι "μαθατε και την κοινωνικοποιηση τωρα"! Τον πιτσιρικα που μολις προωρησε 3 μετρα την ξαναελυσε και απλα προσευχοταν να μη συναντησουν αλλο σκυλο! Τον πιτσιρικα που απο την τρομαρα του ηταν ετοιμος να λιποθυμησει!
I rest my case! Oντως του χαλασαμε τη βολτα με τα παιχνιδιαρικα, ηρεμα, φιλικα, κοινωνικοποιημενα, χαρουμενα σκυλια μας!

To dogo ειναι 18 μηνων. Και ναι του εχω εμπιστοσυνη τωρα! Ξερω οτι ειναι κουταβι!Σε ενα χρονο ξαναρωτα με! Ειμαι απο την πρωτη μερα που απεκτησα dogο ετοιμη να δεχτω ολου του ειδους τις εκπληξεις, θετικες ή αρνητικες! Προς το παρον ολες θετικες ηταν αν και το 98% με προειδοποιουσαν να μην αποκτησω dogo! Ισως σε ενα χρονο δε τον λυνω και εγω.. ισως δεν πηγαινω σκυλοβολτες στα βουνα που πιθανον να συναντησουμε αλλα σκυλια... ισως παιζει μονο με την Ιρινα... ισως... ισως...
 


Peter

Active Member
5 Ιουνίου 2009
38
0
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με την Dr.Zhivago και να σου πώ ότι τα pitbull όσο και να νομίζεις ότι τα ξέρεις ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πότε θα γίνει το κλικ και άμα γίνει……. τότε άντε χωρίσετε. Δεν θα ήθελες ποτέ στην καλύτερη των περιπτώσεων να καταλήξεις στον κτηνίατρο για ράμματα και όχι μόνο και στην χειρότερη να σε μηνύσουν και να ζητανε την ευθανασία του των σκύλων σου .
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tο θέμα όλο ξεκινάει από την στιγμή που δεν υπάρχουν χώροι ειδικοί για αυτά..
Γιατί δεν φτάνει να υπάρχουν μόνο χώροι ..αλλά και κανονισμοί..
Δεν φτάνει να μπαίνουν τα σκυλιά σε έναν περιφραγμένο χώροι και επιτέλους να είναι ελευθερα, πρέπει και οι άνθρωποι να κατανοούν πως το σκυλί τους ίσως δεν είναι έτοιμο για να αφεθεί ελεύθερο και στην Ελλάδα όλων τα σκυλιά δεν έχουν προβλημά και πάντα έχουν των άλλων..

Το πρόβλημα μερικές φορες είναι στην έλλειψη γνώσεων..και ένα σκυλί που επιτίθεται, δεν φταίει πάντα αυτό αλλά και το άλλο που δεν έχει κοινωνικοποιηθεί επαρκώς και μεταδίδει stress προκαλώντας το.

Όσο μιλάμε για σκυλιά είναι μια αλληλένδετη αλυσίδα που δεν έχει κανόνες και δεν φταίει πάντα αυτό που φαίνεται.
Η υπευθυνότητα είναι αυτό που κάνει την διαφορά και ένα λυτό σκυλί θέλει και πρέπει να έχει προϋποθέσεις.., πόσο μάλιστα πολλά λυτά σκυλιά σε έναν χώρο μαζί.

Και επίσης αν ένα σκυλί μπορεί να παρασυρθεί από μια γάτα ή έναν σκίουρο και να χαθεί ..τότε δεν πρέπει να είναι και λυτό.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εγω δεν δινω δικαιο σε κανεναν.αν θες ελευθερια βρες να πας καπου περιφραγμενα,γιατι ετσι οπως σκεφτεσαι εσυ σκεφτονται κ αλλοι.ειναι κατι σαν το ..να φυγουμε το βραδυ απο δω που ειμαστε για να μην εχει κινηση κ τελικα την πιο πολυ κινηση την εχει τοτε γιατι ολοι σκεφτηκαν το ιδιο!

πιστευω οτι αμα ψαχτειτε θα βρειτε τροπους να εκτονωσετε το ζωο σας οπως βρισκουν κ αλλοι.δεν θελω να πω αν καποιος προσεχει πολυ η λιγο,λαθη ολοι κανουμε.για την αμαλια τωρα,εχει δειξει πολλες φορες ποσο υπευθηνα φερεται,πιστευω οτι για να αφησει τα ζωα ελευθερα εκει αρα εχει τσεκαρει το μερος η το ξερει ποσο ερημικο ειναι.απο κει κ υστερα λιγο ετσι λιγο αλλιως,εγινε το λαθος αλλα μην κατακρινουμε κατι με τοσο ζηλο για να δωσουμε εμφαση στο γενικο λαθος κ γενικο κακο.

το γεγονος ειναι ενα.σκυλος χωρις λουρι δεν πρεπει να υπαρχει ειδικα μεσα σε πολυ κοσμο.τα κριτηρια της ερημιας ειναι αλλα.απο εκει κ υστερα εγω προσωπικα,οσο καλα κ αν ακουει ο σκυλος μου δεν τον εμπιστευομαι.αν νιωσει οτι απηλειται θα επιτεθει κ θα επιτεθει οχι απλα για να τρομαξει τον αλλον κ εκει ισως το ελα να μην πιασει....ποτε δεν ξερουμε οπως καποιοι ειπαν ποτε θα γινει το κλικ....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Dr ωραια!
Επικροτεις τον πιτσιρικα που ειχε ελευθερη τη σκυλα του γνωριζοντας οτι δε τα παει καλα με κανενα σκυλο και μολις ειδε τα σκυλια αρχισε να την τραβολογαει και εκει που ηταν ηρεμη αρχισε να γριλιζει!

Ο πιτσιρικάς όμως ήταν ο ΜΟΝΟΣ που πρόλαβε να κρατήσει τον σκύλο του.

Όσο για το πόσο ήρεμο χαρακτήρα έχει, άσε να το γνωρίζει ο ίδιος αυτό. Τα περισσότερα Ντόγκο επιτίθονται ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση. Αντί να τον ευχαριστείς που βιάστηκε να την δέσει, του την είπες κιόλας! Ποιός ξέρει τι θα γινόταν αν δεν ήταν τόσο υπεύθυνο παιδί.


Δεν ξέρω αν θα ήταν καλή σκυλίτσα αν την άφηνε να κάνει ότι ήθελε με τον Ντιέγκο. ΟΥΤΕ κι εσύ το ξέρεις! Το μόνο που ξέρω είναι πως εγώ θα τον ευχαριστούσα που έπραξε σωστά και γρήγορα. Μάλιστα θα του ζητούσα ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν πρόβλαβα να δέσω τον σκύλο μου πριν έρθει τόσο κοντά τους!

Επισης, τον πιτσιρικα ο οποιος ειρωνικα μας ειπε οτι "μαθατε και την κοινωνικοποιηση τωρα"!
ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΙΠΕ. Το ίδιο θα σας έλεγα κι εγώ.

Τον πιτσιρικα που μολις προωρησε 3 μετρα την ξαναελυσε και απλα προσευχοταν να μη συναντησουν αλλο σκυλο! ΌΧΙ, αυτός ΠΡΟΣΕΧΕ πολύ απ' ότι κατάλαβα, και μια χαρά μάζευε την σκύλα απ' ότι κατάλαβα! Και τον κατηγορείς που την ξαναέλυσε πιο κάτω;;;
Γιατί όχι;
Εσύ δεν έχεις το δικό σου λυτό;

Τον πιτσιρικα που απο την τρομαρα του ηταν ετοιμος να λιποθυμησει!
Ποιος δεν φοβάται ξαφνική συνάντηση 2 Ντόγκο μούρη με μούρη;

To dogo ειναι 18 μηνων.
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ κρίσημη και επικίνδυνο ηλικία (εφηβεία αρσενικού). Αν είναι φυσιολογικός ο σκύλος σου θα κάνει μεγάλη κοτσάνα ΠΟΛΥ σύντομα, στο υπογράφω.

Δεν τον ξέρεις. Δεν έχεις ΙΔΕΑ τι είναι ικανός να κάνει.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ εννούσα όταν εξηγούσα γιατί δεν λύνω τον σκύλο μου παρά μόνο σε μέρη με πολύ μεγάλη ορατότητα. Όταν εξηγούσα γιατί δεν θέλω να αποφασίζει ο μέσος Έλληνας αν θα γνωριστούνε τα σκυλάκια μας ή όχι. Όταν είπα πως πρέπει να ΡΩΤΑΜΕ πρώτα.

Και σου ορκίζομαι πως εσένα σκέφτομαι ΚΑΘΕ φορά που πλησιάζει ο σκύλος μου μία στροφή στον δρόμο του (λυτός) και τον δένω αμέσως.
Φαντάζομαι πως πίσω από την στροφή υπάρχει ένα αρσενικό Ντόγκο 18 μηνών που δεν έχει ξανατσακωθεί κι έτσι τον έχουν ελεύθερο.


Ή ένα ελεύθερο γλυκό πιτ-μπουλάκι που μόλις μπήκε στην εφηβεία κι αποφάσισε να μην είναι πια γλυκό.

Δένοντας τον σκύλο μου ΠΡΙΝ σε δω, σου δίνω εσένα την ευκαιρία να μαζέψεις τον δικό σου (έστω αργοπορημένα) κι έτσι προλαβαίνω το κακό.

Αυτό που θέλω να πω δεν είναι δύσκολο βρε παιδιά. Και να είναι ο σκύλος 99% υπάκουος, μην τον λύνεται σε σημεία που δεν βλέπετε αν έρχεται άλλος σκύλος. Δέστε τον και ξαναλύστε τον πιο κάτω (όπως έκανε το παιδί!).

Κι αλλάξτε επιτέλους αυτή την εγωιστική νοοτροποία. Είναι επικίνδυνη! Φανταστείτε σε βόλτα τι θα γίνει αν συναντήσετε ξαφνικά έναν καθρέπτη: ίδιο ιδιοκτήτη/νοοτροπία με ίδιο σκύλο λυτό με τον δικό σας!

Να ήταν δηλαδή αντί για κορίτσι το Ντόγκο του πιτσιρικά, αγόρι στην εφηβεία. Κι ο πιτσιρικάς να άκουγε τις ιδέες σας και να έλεγε κι αυτός "ας τ' αφήσω να παίξουν".


Ο ΧΑΜΟΣ θα ήταν το πιο πιθανό (στατιστικά αποδεδιγμένα).


Και ξέρετε τι με τρομάζει περισσότερο απ' όλα;

Αν δεν μπορώ να λογικέψω άτομα με σκύλους που πολύ εύκολα μπορούν να γίνουν ΠΟΛΥ επικίνδυνοι, πως θα λογικέψω κάποιον με ένα Γκόλντεν ή Γκριφονάκι;;;;


Ή κάποιον με ένα γλυκύτατο κουτάβι που το έχει ελεύθερο να "κοινωνικοποιείται" με ότι σκύλο συναντήσει τυχαία στη βόλτα, χωρίς να φοβάται πως δεν είναι όλοι οι σκύλοι καλοί με τα κουτάβια και δεν έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες την όρεξή του (να τους χαλάει την βόλτα το κάθε κουτάβι);
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με την Dr.Zhivago και να σου πώ ότι τα pitbull όσο και να νομίζεις ότι τα ξέρεις ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πότε θα γίνει το κλικ και άμα γίνει……. τότε άντε χωρίσετε. Δεν θα ήθελες ποτέ στην καλύτερη των περιπτώσεων να καταλήξεις στον κτηνίατρο για ράμματα και όχι μόνο και στην χειρότερη να σε μηνύσουν και να ζητανε την ευθανασία του των σκύλων σου .
Εγώ είχα Πίτ-Μπουλ 9 ετών "τηλεκατευθυνόμενο" από υπακοή. Και λυτός, δεν πλησίαζε άλλο σκύλο αν δεν του έλεγα πως μπορεί να παίξει. Μάλιστα, έπαιζε και πολύ ωραία με τους περισσότερους σκύλους! (πάντα μετά από συνενόηση με τον άλλον ιδιοκτήτη φυσικά!).

Όμως πάλι τον έδενα όταν δεν έβλεπα πολλά μέτρα μπροστά του. Γιατί πολλές Amaliaz κυκλοφορούν. Κι ακόμη και αυτό το πιτ-μπουλ, αν έβλεπε ξαφνικά τον Ντιέγκο μετά τη στροφή, κι ο Ντιέγκο "τσίτωνε" ή γρύλιζε (από το ξάφνιασμα ή από την εφηβεία) θα τσακονόταν για να βάλει τον "νεαρό" στη θέση του. Άντε χώρισέ τα μετά....

Και εδώ έρχετε η ερώτηση της κοινής λογικής:
Μα ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ;
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμεις με την Ηρα, γνωστη πια dog aggressive σκυλα του φορουμ, μπλεξαμε σε αρκετους καυγαδες τον πρωτο καιρο της «νιότης».

Από τοτε όμως που αρχισα, ως μαθητης της Δόκτορος Ζιβαγκο (η οποια μου την εχει πει πολλες φορες χοντρά), να ακολουθω κατά γραμμα οσα περιγραφει παραπανω, εχω το κεφαλι μου ησυχο και δεν το μετανοιωσα ποτέ!

Διαφορετικά πολλοι θα κλαιγανε τα σκυλια τους και καποια μερα θα βρισκαμε κι εμεις τον μαστορα μας.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ποσο δίκιο έχει η ζιβάγκο..διαβάστε πολύ καλά τι γραφει..

Σε κάθε σημείο..