Επιτελους ας συνελθουν μερικοι!!!!!!(σκυλια χωρις λουρι)


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Επικίνδυνο είναι το γεγονός αν τα έχετε κάνει μικρή αγέλη τα σκυλιά.... ακόμα χειρότερα. Δύσκολα χωρίζεις δύο πόσο μάλλον παραπάνω σε αριθμό.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εγω που εχω επιθετικο με αλλους αρσενικους σκυλο - αν και πλεον το εχει μειωσει πολυ- σε βολτα με λυτους σκυλους τις περισσοτερες φορες εχω προβλημα

ο σκυλος μου ειναι σε 10 μετρα λουρι παντα και παιζουμε με το μπαλακι του το οποιο και προστατευει απο ολους πολλες φορες παω γυρω γυρω στο παρκο για να μην ειμαστε μεσα στα λυτα σκυλια και για να μην εχω προβληματα επειδη ο σκυλος μου αν δεν αρχισει τον καβγα θα τον τελειωσει στις περισσοτερες περιπτωσεις

και ειναι πολυ αγχωτικο να νοιαζεσαι και τον ξενο σκυλο του οποιου ο ιδιοκτητης λεει " ασ'τα μωρε να παιξουν " , αν και αρκετα απο τα σκυλια τους δεν παιζουν αλλα επειδη καταβαθος ειναι θρασυδειλα κοβουν τις μαγκες αρκετα γρηγορα για να μην προλαβει να τα δει ο ιδιοκτητης τους ,μολις δουν οτι δεν τα παιρνει , αλλα αρκετα αργα για να μην το καταλαβει ο σκυλος μου και αναγκαζομαι εγω να κανω τον ζογκλερ και να διορθωνω τον δικο μου σκυλο που στην ουσια δεν φταιει και σε τιποτα
 


Peter

Active Member
5 Ιουνίου 2009
38
0
Πολύ σωστά!!!!! Αλλά πολύ ψηλά γράμματα για τούς περισσότερους . Εγώ έχω και pit bull και αν και είναι υπάκουο και κοινωνικοποιημένο στο έπακρον , ποτέ δεν τον αφήνω ελεύθερο λόγω του ότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις στον δρόμο. Και τα pit bull δεν είναι σκυλιά που θα κάνουν πίσω εάν προκληθούν . Οι περισσότεροι δεν έχουν βιώσει τι εστί σκυλοκαβγάς . Ίσως έχουν βιώσει τις αψιμαχίες που γίνονται και νομίζουν ότι πάντα έτσι θα είναι. Να ξέρανε μονό ποσό λάθος κάνουνε. Πραγματικά τους εύχομαι να μην το ζήσουν ποτέ αυτό .
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
αναγκαζομαι εγω να κανω τον ζογκλερ και να διορθωνω τον δικο μου σκυλο που στην ουσια δεν φταιει και σε τιποτα
Αχ.... πόσο σε καταλαβαίνω... σχεδόν καθημερινά μου συμβαίνει το ίδιο πράγμα.

Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να "διαβάσουν" τις ενδείξεις επιθετικότητας στον σκύλο τους. Θεωρούν πως το να σπρώξει, να βάλει το κεφάλι πάνω από τους ώμους του άλλου, να τον καβαλήσει, να σηκώσει τρίχα, ακόμη και να γρυλίσει μερικές φορές, δεν είναι επιθετική συμπεριφορά.

ΕΙΝΑΙ επιθετική/προκλητική συμπεριφορά και πάρα πολύ αξιοσημείωτη (όλα τα προαναφερόμενα).

Σκύλος που κάνει είτε ένα, είτε κάποιο συνδιασμό από τα παραπάνω ΞΕΚΙΝΑΕΙ καβγά.

Ο άλλος σκύλος έχει ΜΟΝΟ 2 επιλογές:
α) να δείξει υποταγή ή
β) να τον υποτάξει (με όση βία θεωρήσει απαραίτητη, ανάλογα με την απειλή που θα νιώσει).

Προσωπικά δεν θέλω ο σκύλος μου να κάνει ούτε το α) αλλά ΟΥΤΕ και το β). Και δεν μπορώ να καταλάβω πως ορισμένοι θεωρούν πως έχουν το δικαίωμα να βάλουν τον σκύλο μου σ' αυτές τις σκέψεις.

Πολλοί σκύλοι κάποιων φυλών (Μπορζόι, Ντόγκο Αρτζεντίνο, πολλά πιτ-μπουλ κλπ) επιτίθονται κατ' ευθείαν χωρίς να προειδοποιήσουν στο ελάχιστο.

Οι ιδιοκτήτες τέτοιων φυλών πρέπει να προσέχουν (και να μάθουν να διαβάζουν τα πολύ "ψιλά γράμματα") ακόμη περισσότερο.
Με άλλα λόγια, να είναι ιδιαίτερα καχύποπτοι με τους σκύλους τους, αλλά ΚΑΙ των άλλων (να μην "στραβώσει" ο δικός τους).

Κι όλοι μας πρέπει να είμαστε πολύ καχύποπτοι με τους ιδιοκτήτες σκύλων που συναντάμε στις βόλτες. ΟΤΙ σκύλο και να έχουμε. Αν έχουμε κουταβάκι, ακόμη πιο πολύ (μία κακή συνάντηση μπορεί να καταστρέψει τον χαρακτήρα ενός κουταβιού με μεγάλη ευκολία).

Όπως ο πιτσιρικάς, θα πρέπει να αποφασίζουμε πως θα αντιδράσουμε σε μία "ξαφνική" συνάντηση, και να είμαστε προετοιμασμένοι για το χειρότερο. Ο άλλος ιδιοκτήτης ΔΕΝ ξέρει τον σκύλο μας (συχνά δεν ξέρει ούτε τον ΔΙΚΟ του σκύλο καλά γιατί είναι ακόμη νεαρός!) κι άρα είναι απίθανο να μπορεί να μας βοηθήσει.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που δεν έχουν δει ποτέ σοβαρό σκυλοκαυγά.... απίστευτα μου φαίνονται ολα αυτά που λέτε (Προφανώς δεν αμφισβητώ οτι συμβαίνουν).. Είναι μάλλον απο τα πράγματα που δυστυχώς πρεπει να τα ζήσεις για να μάθεις αλλιώς δεν μπορείς να συλλάβεις το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να γίνει (εγώ τουλάχιστον δε μπορώ).
ΟΜολογώ οτι αν είχα τα σκυλιά της Αμαλίας, κι εγώ ελεύθερα θα τ'αφηνα. (Προφανώς το ίδιο και τη Λώρα).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα δεν είναι το θέμα ο σκυλοκαβγάς.

Και παιχνιδιάρικο σκύλο να έχεις (σωστό αγγελούδι) δεν πρέπει να τον αφήνεις να πλησιάζει απρόσκλητος ξένους σκύλους.

Αν το έχεις "καημό" να γνωριστούν, δέσε τον, πλησίασέ τον άλλον ήρεμα, και ΡΩΤΑ αν πειράζει να τον λύσεις.
Είναι το πιο απλό κι εύκολο πράγμα στον κόσμο....
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
εγω η μονη φορα που τα αφησα εντελως ελευθερα ηταν στη σκυλοσυναντηση που ειχαμε κανει στο καβουρι, η αληθεια ειναι παντως οτι για διαφορους λογους που προαναφερθηκαν το καθε σκυλι οταν βρισκεται σε δημοσιο χωρο πρεπει να ειναι στο λουρι του οσο και σιγουροι α ειμαστε
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εγώ σαν την kopritis το βλέπω, παρόλο που έχω δει σοβαρούς σκυλοκαβγάδες.
Αν δεν τρέξουν τα σκυλιά σου στο βουνό που θα τρέξουν; Καθημερινά τα αφήνω ελεύθερα σε μέρη χωρίς αυτοκίνητα και ναι συναντάμε άλλα ελεύθερα σκυλιά. Συνήθως ρωτάω μόνο οταν βλέπω σκυλί με λουρί αν πρέπει να τα δέσω.

Ρίσκα έχει η ζωή, οι περισσότεροι από μας υποθέτω ότι κυκλοφορούν με αυτοκίνητο ενώ υπάρχει κίνδυνος να τρακάρουν.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Και εγώ σαν την kopritis το βλέπω, παρόλο που έχω δει σοβαρούς σκυλοκαβγάδες.
Αν δεν τρέξουν τα σκυλιά σου στο βουνό που θα τρέξουν; Καθημερινά τα αφήνω ελεύθερα σε μέρη χωρίς αυτοκίνητα και ναι συναντάμε άλλα ελεύθερα σκυλιά. Συνήθως ρωτάω μόνο οταν βλέπω σκυλί με λουρί αν πρέπει να τα δέσω.

Ρίσκα έχει η ζωή, οι περισσότεροι από μας υποθέτω ότι κυκλοφορούν με αυτοκίνητο ενώ υπάρχει κίνδυνος να τρακάρουν.
πες λοιπον οτι εγω εχω ενα μικροσωμο σκυλο που δεν εχω λεμε τωρα και ερχεται ενας με το σκεπτικο σου με ενα μεγαλοσωμο που πιστευει ο ιδιοκτητης του οτι ειναι ακακο και το χει ελευθερο και ξαφνικα τι εκπληξη μου αρπαζει το δικο μου, τοτε τι θα γινει θα μου απαντησει εχει ρισκα η ζωη; Η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη και οφειλουν να τη σεβονται ολοι και οχι να δρουν κατα βουληση αλλιως μπορουν ανετα να μετακομισουν καπου απομερα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μα δεν είναι το θέμα ο σκυλοκαβγάς.

Και παιχνιδιάρικο σκύλο να έχεις (σωστό αγγελούδι) δεν πρέπει να τον αφήνεις να πλησιάζει απρόσκλητος ξένους σκύλους.

Αν το έχεις "καημό" να γνωριστούν, δέσε τον, πλησίασέ τον άλλον ήρεμα, και ΡΩΤΑ αν πειράζει να τον λύσεις.
Είναι το πιο απλό κι εύκολο πράγμα στον κόσμο....
Μα αν το θεμα δεν είναι ο πιθανός σκυλοκαυγάς, τότε ποιο είναι?

Συμφωνώ με τη διαδικασία που προτείνεις, απλά δε θεωρώ τόσο σοβαρό αν δεν ακολουθηθεί κατα γράμμα. Και πάλι σου λέω οτι με δεδομένο οτι δεν έχω δει σοβαρό σκυλοκαυγά, δυσκολεύομαι να συλλάβω το μέγεθος της ενόχλησης που μπορεί να προκαλέσει ο σκύλος που πλησιάζει.

Επίσης συμφωνώ με την Αλεξία. Θα ήμουν ιδιαίτερα προσεκτική να μην πλησιάσει ο σκύλος μου σκυλιά δεμένα. Αλλά με τα λυτά, δε βλέπω γιατί όχι. Αυτός που τα έλυσε, προφανώς έχει υπόψη του οτι θα συναντήσουν άλλα λυτά, και συμφωνεί μ'αυτό.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Alexia,

Προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τα πόστς.
Πρότεινα να λύνονται οι σκύλοι "υπό όρους".
(πχ, όχι όταν δεν έχεις καλή ορατότητα).

Και ναι, οι ζωή έχει ρίσκα, αλλά αυτό που προτείνω είναι ΤΟΣΟ απλό που δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις και να κάνεις κάτι διαφορετικό.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτός που τα έλυσε, προφανώς έχει υπόψη του οτι θα συναντήσουν άλλα λυτά, και συμφωνεί μ'αυτό.
Ναι, και συχνά θα συμφωνεί με τον σκύλο του να υποτάσει/παρενοχλεί/τσακώνεται με όποιο σκυλάκι του καπνίσει. Ή συχνά δεν θα ξέρει τον σκύλο του (γιατί άλλαξε ωριμάζοντας και θα την πληρώσεις εσύ την νύφη).

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως εμπιστεύεσαι αγνώστους έτσι αβίαστα....

Πάντως μόνο και μόνο το ότι σέβεσαι όσους έχουν τον σκύλο δεμένο (και δεν αφήνεις τον δικό σου να ενοχλήσει) είναι πολύ καλό!
Τουλάχιστον έτσι κάνετε παρέα μόνο όλοι οι "τζογαδόροι". ΜΑΚΑΡΙ να σκεφτόντουσαν όλοι σαν εσένα.

Τι όνειρο! Να με αφήνουν στην ισυχία μου επιτέλους (αντί να με κυνηγάει το βρωμόσκυλο του καθένα σε κάθε βόλτα και να μου σπάει τα νεύρα καθώς προσπαθώ να το ΣΩΣΩ από τον σκύλο μου, που μόνο να αμυνθεί θέλει). ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ μοιάζει.

Παλιά ήμουν σαν εσένα. Ο σκύλος δεν αρπαζόταν καθόλου εύκολα κι έτσι άφηνα όποιον σκύλο ήθελε να τον πλησιάσει. ΠΟΛΛΟΙ του την "έπεσαν" χωρίς λόγο ή αιτία με αποτέλεσμα να γίνεται μεγάλος καβγάς από το πουθενά. Δεν είχα υποτακτικό σκύλο σαν τον δικό σου όμως. Είχα σκύλο με φυσιολογικό ταμπεραμέντο, έντονα κοινωνικοποιημένο, αλλά ΠΟΛΥ θαραλέο.

Και υποτακτικό σκύλο να είχα ή σκύλο που "μαζευόταν" εύκολα, δεν θα είχα εμπιστοσύνη στον ξένο ιδιοκτήτη. Θα έπαιζε τεράστιο ρόλο η φυλή (και το φύλο) του άλλου σκύλου για να επιτρέψω επαφές. Για να μην τον υποτάσσουν συνεχώς τον σκύλο μου και τον μειώνουν όλο και περισσότερο.

Μεγάλωσα σκύλο στην γειτονιά σου. ΠΟΛΛΟΙ καβγάδες γίνονται ΚΑΘΕ μέρα (και πολλοί άσχημοι καβγάδες).
Ο σκύλος σου δηλώνει μονήμως υποταγή και αυτό τον σώζει (φαινομενικά τουλάχιστον). Είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Επίσης, πιστεύω πως θα βελτιωνόταν πολύ η ψυχοσύνθεσή του αν δεν τον υπότασσαν τόσο συχνά οι άλλοι λυτοί σκύλοι "ψιλο-νταήδες".
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, και συχνά θα συμφωνεί με τον σκύλο του να υποτάσει/παρενοχλεί/τσακώνεται με όποιο σκυλάκι του καπνίσει.
Μιλάς λες και είναι όλοι οι σκύλοι κυριαρχικοί, ενοχλητικοί και καβγατζίδες, ή κάνω λάθος στην ερμηνία;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως εμπιστεύεσαι αγνώστους έτσι αβίαστα....
Δεν εμπιστεύομαι τους ανθρώπους. Εμπιστεύομαι το σκύλο. Εχω αυτή την πολυτέλεια, γιατι μου'τυχε ενας πολύ ιδιαίτερος σκύλος. Ξέρω οτι η περίπτωση του είναι μιά στο εκατομύριο και αισθάνομαι οτι έχω κερδίσει το λαχείο.

Μιλούσα πάντως γενικότερα, όχι για το δικό μου (τωρινό) σκυλί.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι εγω θα το θεσω διαφορετικα...

ο μακαριτης πια γερμανικος ποιμενικος που ειχαμε...
12-14 μηνων ειχε δεχτει επιθεση απο ντοπερμαν και ροτβαιλερ ταυτοχρονα....( καπως έτσι οπως ηταν στο βουνό)
χασαμε καθε κοινωνικοποιηση που ειχαμε κανει και ο σκύλος από 2-2,5 χρονων και μετα ηταν σκυλος δολοφονος για τα άλλα σκυλια...
σε ηλικια πια 12 χρονων και ενω ο σκυλος εβγαινε καθημερινα τις βολτες του αλλα ποτε λυτος.... ένα κανις- γκριφον που ακινδυνο λογω μεγεθους όπως είπε αργοτερα η ιδιοκτητρια....
πηρε φορα κι ετρεξε καταπανω στον λυκο κατα την διαρκεια της βολτας ( τον οποιο κρατουσε ο πατερας μου ) το γκριφονακι θεωρησε καλο να τρεξει και να βγαλει φυλαξη μπροστα στο αφεντικο του... ο λυκος απλα γυρισε το αρπαξε όταν εφτασε κοντα του και το τιναξε....
το σκυλακι δεν επιβιωσε, ο λυκος κι ο πατερας μου απλα δεν βρηκαν τον μπελα τους γιατί..
1)το σκηνικο εγινε 50 μετρα από το σπιτι ( όλοι γνωριζαν τον σκυλο κι ηξεραν ότι αν κρατουσες αποστασεις ο σκυλος δεν ενοχλουσε κανενα)
2)ο πατερας μου ειχε προειδοποιησει απο μακρυα την κυρια να δεσει τον δικο της....( υπηρχαν τουλαχιστον 3 μαρτυρες περαστικοι που επιβεβαιωσαν το σκηνικο)
3) η ολη κατασταση εξελιχτηκε κι ελαβε δυστυχως τελος σε λιγοτερο από 1 λεπτο...
4) δεν υπηρχε χρονος αντιδρασης για τον πατερα μου , τον σκυλο, την κυρια....
5) ο οδηγος ( λουρι) δεν τεντωθηκε καν ο σκυλος δεν απομακρυνθηκε απο τον πατερα μου ουτε εσπασε την εντολή διπλα....
απλά γυρισε το κεφαλι, ανοιξε εκλεισε το στομα και τιναξε....

λυπηρη ιστορια που δεν κανει κανενα περηφανο ιδιαιτερα εμενα με ευαισθησιες ιδιαιτερες σε μαχες σκυλων...
λυπαμαι που χαλασε η κοινωνικοποιηση που ειχε το σκυλι ,
λυπαμαι που δεν ετρεξε ποτε ελευθερος ο φρανκο,
λυπαμαι που η κυρια εχασε το σκυλακι της
λυπαμαι που ακομα υπαρχουν ιδιοκτητες που δεν καταλαβαινουν οτι το παιχνιδι γυρνα πολυ ευκολα σε μαχη...
ιδιαιτερα μεταξυ αρσενικων σε διεκδικησεις θυληκων εστω και για παιχνιδι....


και να επισημανω κι εγω με την σειρα μου... συμφωνοντας 100% με ζιβαγκο....
ποτε ελευθερος σκυλος οσο εκπαιδευμενος κι αν ειναι εκτος κι αν εχετε οπτικο έλεγχο περιοχης χιλιομετρου....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μιλάς λες και είναι όλοι οι σκύλοι κυριαρχικοί, ενοχλητικοί και καβγατζίδες, ή κάνω λάθος στην ερμηνία;
Όχι. Είπα "συχνά". Σε κάποιες γειτονιές ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συχνά.
Τόσο συχνά στην δική μου, που εγώ προσωπικά φοβάμαι πια να επιτρέψω λυτό σκύλο να πλησιάσει τον δικό μου (99% θα του επιτεθούν).
Τις προάλλες κρεμάστηκε ένα μεσαίου μεγέθους από το στήθος του (με τα δόντια). Ο δικός μου δεμένος. Δεν αντέδρασε γιατί ήταν πολύ μικρότερό του το άλλο (ή γιατί κι εκείνος ξαφνιάστηκε). Ευτυχώς ήρθε ένας άλλος λυτός σκύλος (ημίαιμο πιτ-μπουλ και φίλος μας) άρπαξε το μικρό και το πέταξε μακριά με ένα τίναγμα του κεφαλιού.

Το παιδί με το ΠΟΛΥ επιθετικό σκυλάκι δεν είπε ούτε συγνώμη, και φυσικά το έχει κάθε μέρα ελεύθερο στην βόλτα ακόμη...
Με όλες αυτές τις επιθέσεις και σκύλο μόλις 2,5 ετών, κι εγώ τώρα δεν ξέρω τι σκέφτεται ο σκύλος μου.
Είναι πραγματικά ελάχιστες οι όμορφες εμπειρίες που έχει με σκύλους κι ΑΠΕΙΡΕΣ οι επιθέσεις (όπου καβγάς δεν έγινε μόνο γιατί εγώ έδιωχνα τον σκύλο).

ΔΕΝ ξέρω τι είναι ικανός να κάνει τώρα. Ακόμη και μικρότεροι σκύλοι τώρα ίσως θεωρηθούν απειλή (αφού ΕΙΝΑΙ).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δηλαδή τα περισσότερα σκυλιά στην Ελλάδα είναι αντικοινωνικά :eek:

Διότι τον σκύλο μου τον έβγαζα βόλτα χωρίς λουρί και δεν είχα να φοβηθώ τίποτα απ' τη στιγμή που τον εκπαίδευσα να μην πηγαίνει στον καθένα, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα

Τώρα η αλήθεια είναι ότι με φοβίζετε λίγο

Αν κάθε σκύλος που είναι λυτός είναι δολοφόνος

Αν κάθε ηδιοκτήτης που έχει το σκύλο του λυτό στη βόλτα είναι βλάκας που δεν ξέρει τον σκύλο του

Αν κάθε σκύλος που είναι λυτός είναι ανεκπαίδευτος

Ζήτω που καήκαμε... :-|
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κάπως έτσι είναι. Δεν θα το έλεγα "αντικοινωνικά", περισσότερο κακομαθημένα είναι.
Κι οι καβγάδες είναι κολλητική "ασθένεια". Οι επιθέσεις δημιουργούν κι άλλους επιθετικούς σκύλους.
Βέβαια αυτό δεν θα γινόταν αν ο κόσμος απλά ΕΔΕΝΕ τον σκύλο του κι έλυνε πολύ πιο προσεκτικά.

Μεγάλωσα στην Γερμανία (μέχρι τα 18 ). ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ.
ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ.
20 χρόνια έχουν περάσει κι ακόμη να συνηθήσω την ανευθυνότητα του μέσου Έλληνα ιδιοκτήτη σκύλου...
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Ζητω που καηκαμε που δεν λετε να καταλαβετε με τιποτα οτι ειναι ζωα! Τα ζωα εχουν ενστικτα, και αναλογα με το ταμπεραμεντο του καθε σκυλου - μπορει ξαφνικα να παει περιπατο και η κοινονικοποιηση και η εκπαιδευση και τα παντα! Εδω οι ανθρωποι γινονται απροβλεπτοι , μεχρι και τις οικογενειες τους εχουν φτασει να ξεκοιλιασουν μερικοι - και εσεις μιλατε για απολυτη εμπιστοσυνη και γνωση του χαρακτηρα των σκυλων σας...
Καλα κρασια λεω εγω.. απλα ευχομαι να ειστε τοσο τυχεροι ωστε να μην τρεχετε ποτε για ραμματα.