Ετοιματζηδικη barf και προβληματα!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κανονικα φτιαχνω εδω και 12 χρονια μονη μου τα barf γευματα των σκυλων μου.
Τα κρεατα τα αγωραζα απο βαρβακειο και τα ταιζα κομμενα σε κομματια ( μεγεθος τας-κεμπαπ) και ολα ηταν μια χαρα.

Τελος Νοεμβριο εσπασα το ποδι μου- και βγηκα 2.5 μηνες εντελος εκτος προγραμματος ( απαγορευοταν να πατισω το ποδι μου, που ηταν σε γυψο). Και ετσι ειπα να δοκομασω και εγω μια φορα "ετοιματζιδικη Barf".

Πηρα λιγες μεριδες για να δοκιμασω- και εκει θα μεινουμε! Με την δοκιμη δηλαδη. Τα μισα σκυλια μου δεν μπορουν να φανε αυτο το νιανια. Τους ειναι πολυ "νερουλο" και δυσκολευονται να το γλυφουν- κανουν μια ωρα και βαριουνται στο τελος. Η μια πνηγεται καιολας!
Αλλα δεν ειναι περιεργο να τρωνε χωρις προβληματα κρεατα και κοκκαλα σε κομματια- και να δυσκολευονται να γλυφουν "πολτο κρεατος"?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Μήπως απλά τους φαίνεται περίεργο και χρειάζονται χρόνο και δοκιμές για να το συνηθίσουν;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ενω ξεκινουσαν με ορεξη να τρωνε, βαρεθηκαν στην πορεια, επειδη δεν φτουραγε. Η Carmen δε πνηγοταν κανονικα- αλλα το κανει παντα με "νερουλο" φαγητο.
Και για αυτο δεν κανει για μας.


Και ετσι και αλλιως- αμα δεν ξερεις και τι εχει μεσα..... ! Θα μπορουσα να ταισω και ξηρα.
 












Spyros_S

Active Member
21 Μαϊου 2011
26
0
Αφιδνες






dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Νομίζω ότι όλες οι έτοιμες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι νιανιά -- ας με διορθώσει αν γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό! -- αλλά κάποιες έχουν χειρότερη όψη από άλλες...
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί την κάνουν νιανια; Τα κόκαλα τι τα κάνουν, τα αλέθουν κι αυτά; Επικυνδηνο μου ακουγεται!

Οριστε πως φτιαχνει ετοιμη μπαρφ ενας τυπος από το Νις:

 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σιγουρα στο νιανια κρυβονται καλυτερα οι διαφορες "βλακιες".

Εγω παλι βαρβακειο θα παω!
Της πρωτες δυο μερες εφαγαν οι δικες μου, εστο και με δυσκολιες.
Την τριτη το μυρισαν και εφυγαν- εκανα 2 μερες διαλειμα, και δοκιμασα ξανα- και παλι δεν πλισιαζαν!
Αρα το κεφαλαιο "ευκολια" εκλεισε για μας!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ θεωρώ την πλήρως αλεσμένη τροφή πολύ επικίνδυνη....
μέσα σε μια μερίδα κατά τύχη ανακάλυψα ένα κομμάτι σκληρού πλαστικού....

οπότε προτιμώ να βλέπω τι τρώνε τα σκυλιά μου....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Εγώ έδωσα ένα φεγγάρι αλεσμένο νιανιά και μάλιστα το μαγείρευα. Το αποτέλεσμα το έχω γράψει για τον έλβις που κατέληξε να βγάζει συντριβάνια αίματος.. Την έκοψα και στα άλλα γιατί φοβήθηκα.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
προφανως την ανακατεβεις με νερο και μεγαλωνει η μαζα οποτε βγαζεις καποιο ευλογο χρονικο διαστημα.
γιαυτο και ειναι μεγαλη η τιμη της.
αν δεν τα κανεις με τα χερακια σου ολα δεν λεει.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Σωστό κι αυτό... Αν με το νερό αποκτήσει 70% υγρασία που είχε αρχικά το κρέας, τότε μιλάμε για 25 κιλά ωμής τροφής από αρνί με λαχανικά κλπ... Τώρα το νούμερο δε φαντάζει τόσο τρομερό.

ΕΔΙΤ: Άκυρο, σύμφωνα με το επίσημο site, 16 κιλά γίνονται αν μουσκευτεί σωστά.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight