Ετοιματζηδικη barf και προβληματα!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Sorry αλλα αυτο δεν ειναι μπαρφ...

Εγω δινω 14 μηνες "αλεσμενο νιανια" και το τρωει στο δευτερολεπτο και οι εξετασεις αιματος ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ...μαζι με το δικο μου γνωριζω τουλαχιστον αλλα 30 σκυλια που τρωνε και ειναι μια χαρα ολα!!!
Δεν είπα ότι έδινα μπαρφ. Είπα ότι έδινα μαγειρεμένο νιανιά που προοριζόταν για μπαρφ.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ δηλώνω υπερήφανα πώς έχω ένα χρόνο να δώσω ξηρά τροφή :cool:
Μπραβο!!!

Αλλα- με εναν σκυλο ειναι σχετικα ευκολο! Εγω οταν ειχα την πρωτη μου γαλλιδα- ταιζα επι 6 χρονια αποκλειστηκα ωμα. Τωρα με 4, ταξιδια καθε Σ/Κ στην επαρχια και αυξημενο φορτο εργασιας- απλα δεν προλαβαινω παντα να εχω των καταψυκτη γεματο!
Αλλα και παλι τρωνε 70-80% ωμα!

Και να πω και κατι αλλο : απο την αλλη χαιρομαι, που οι δικες μου εχουν μαθει και τρωνε "απ ολα" ( που και που δινω και μαγειρευτο- κυριος γιδα και χοιρινο). Τωρα που ειχα σπασει το ποδι μου και για 2.5 μηνες δεν μπορουσα ουτε να το πατησω - ουτε να οδηγησω βεβαια, ηταν μια χαρα και με πιο πολλες φορες ξηρα.
 
Last edited:




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κι εγώ δίνω απ' όλα.
Εδώ βέβαια έχουμε και μεγάλη ποικιλία έτοιμες μπαρφ.
και στην γερμανια το ιδιο!
Ερχεται και στο σπιτι οτι θες- ολοκληρες κομματες, κομματια σαν κεμπαπ- κιμας- απο μεγαλη ποικιλια ζωων ( Μοσχαρι, κοτοπουλο, παπια, γαλοπουλα, κουνελι, αλογο, στρουθοκαμιλο, αρνι- και σε προσιτες τιμες.

Μιας και εμεις δεν βολευομαστε με το ετοιμο- ευτυχος που μπορω και περπαταω παλι και ετσι το Σαββατο φουλαρα τον καταψυκτη!!
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Rε παιδια να ρωτησω κατι οσον αφορα αυτην την συγκεκριμενη ετοιματζιδικη

Barfing.gr: φυσική διατροφή σκύλου – ποτέ ξανά ξηρά τροφή – barf food for healthy dog

Επειδη πολλοι γνωστοι μου χουν φερει φυλλαδιο απο αυτο το πραμα και μου το παρουσιαζουν ως το πιο γαμηστερο πραγμα που παιζει απο θεμα διατροφης...
(Χωρις να χουν ιδεα απο Barf γενικοτερα...)
Κοιτουσα τον τιμοκαταλογο(ο οποιος υπαρχει και στο site)... λεει 1,5 ευρω το κιλο το κοτοπουλο...2,7 ευρω το κιλο το μοσχαρι και λοιπα...δεν ειναι πολυ φτηνο?
1)βρισκει κανεις τοσο φτηνα σε κρεοπωλεια τα κρεατα? Αν οχι πως ο συγκεκριμενος τα χει τοσο φτηνα? τι κρεατα ειναι αυτα?
2)Επισης οι μεριδες ειναι ανα κιλο?
3)Ποση ειναι η αναλογια σωματικου βαρους και βαρος τροφης?
4)Επισης μου παν οτι αυτος λεει να δινεις την μεριδα μισοπαγωμενη..οχι τελειως ξεπαγωμενη, ισχυει κατι τετοιο?
 




rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Rε παιδια να ρωτησω κατι οσον αφορα αυτην την συγκεκριμενη ετοιματζιδικη
1)βρισκει κανεις τοσο φτηνα σε κρεοπωλεια τα κρεατα? Αν οχι πως ο συγκεκριμενος τα χει τοσο φτηνα? τι κρεατα ειναι αυτα?
2)Επισης οι μεριδες ειναι ανα κιλο?
Και εγώ τις ίδιες απορίες έχω, επίσης τι ποσοστό υγρασίας έχει? έχουν υγειονομικό έλεγχο τα κρέατα?
Προσωπικά πάντως απογοητεύτηκα στο θέμα έτοιμης μπάρφ, αμα διαβάζεις ότι άλλος βρήκε κομμάτι πλαστικό, άλλος λάμα και πεθάνε το σκυλί (δεν μιλάω για συγκεκριμμένη μάρκα) δίνεις έτοιμη ?
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Και εγώ τις ίδιες απορίες έχω, επίσης τι ποσοστό υγρασίας έχει? έχουν υγειονομικό έλεγχο τα κρέατα?
Προσωπικά πάντως απογοητεύτηκα στο θέμα έτοιμης μπάρφ, αμα διαβάζεις ότι άλλος βρήκε κομμάτι πλαστικό, άλλος λάμα και πεθάνε το σκυλί (δεν μιλάω για συγκεκριμμένη μάρκα) δίνεις έτοιμη ?
Απ'την άλλη όμως....δίνεις ξηρά? Και τί ξηρά?
Και επίσης, επειδή έγινε κάτι και βρέθηκε κάτι, δε σημαίνει ότι όλα είναι το ίδιο πράγμα.
Γι'αυτό είπα και προηγουμένως, να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Υπάρχουν.....ξηρές τροφές, αλλά και ξηρές τροφές (τουλάχιστον "καλύτερες" όσο γίνεται από τις άλλες).
Έτσι, υπάρχουν και.........έτοιμες "τροφές" BARF, αλλά υπάρχουν και έτοιμες τροφές BARF (με εμπειρία, μαρτυρίες, πιστοποιήσεις, αποδεικτικά κτλ.....)!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Τό έγραψα (δεν μιλάω για συγκεκριμμένη μάρκα) , ούτε θέλω να κατηγορήσω κάποιον καταναλωτής είμαι και διαβάζω το φόρουμ να δώ απόψεις.
Στο θέμα της DUCK COMPLETE EXCELLENT καλή φαινόταν απο περιγραφή αλλά παρόλο που ξεκίνησα δοκιμαστικά με μικρές ποσότητες ή σκέτες ή ανακατεμένες με την ξηρά που ήδη έτρωγε τελικά σταμάτησα λόγω διάρροιας.
Είχε και συζήτηση http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/ωμη.τροφη.duck-28648/
Εγώ την βρήκα 5,5 ευρώ το κιλό απο κατάστημα στην περιοχή μου.
Πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω καλές κριτικές για οποιαδήποτε έτοιμη barf και να έχω επιλογές.
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Rε παιδια να ρωτησω κατι οσον αφορα αυτην την συγκεκριμενη ετοιματζιδικη

Barfing.gr: φυσική διατροφή σκύλου – ποτέ ξανά ξηρά τροφή – barf food for healthy dog

Επειδη πολλοι γνωστοι μου χουν φερει φυλλαδιο απο αυτο το πραμα και μου το παρουσιαζουν ως το πιο γαμηστερο πραγμα που παιζει απο θεμα διατροφης...
(Χωρις να χουν ιδεα απο Barf γενικοτερα...)
Κοιτουσα τον τιμοκαταλογο(ο οποιος υπαρχει και στο site)... λεει 1,5 ευρω το κιλο το κοτοπουλο...2,7 ευρω το κιλο το μοσχαρι και λοιπα...δεν ειναι πολυ φτηνο?
1)βρισκει κανεις τοσο φτηνα σε κρεοπωλεια τα κρεατα? Αν οχι πως ο συγκεκριμενος τα χει τοσο φτηνα? τι κρεατα ειναι αυτα?
2)Επισης οι μεριδες ειναι ανα κιλο?
3)Ποση ειναι η αναλογια σωματικου βαρους και βαρος τροφης?
4)Επισης μου παν οτι αυτος λεει να δινεις την μεριδα μισοπαγωμενη..οχι τελειως ξεπαγωμενη, ισχυει κατι τετοιο?
Εγω που πηρα απο τον συγκεκριμενο, απογοητευτηκα. Το κρεας μου φαινοταν πολυ καπως και ευτυχως ειχα παρει μονο 3 κιλα. Αντιθετα απο ενα αλλο παιδι που πηρα που το κρεας μου ερχοταν να το φαω κι εγω. Δεν ειχα σκοπο να δινω ετοιμη, απλα περιμενα τον καταψυκτη. Πλεον οταν υπαρχει αναγκη παιρνω απο αυτον https://www.facebook.com/omidiatrofiskilon?fref=ts και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Δεν θα επαιρνα ομως συνεχεια ετοιμη μπαρφ για πολλους λογους.

1) Το κρεας, αν επαιρνα απο το barfing μου βγαινει πολυ πιο ακριβο αποτι τωρα που ψωνιζω απο βαρβακειο. Η σκυλα μου τρωει πλαταρι-λαιμο, μπουτι, αρνισιο πατσα (5 φορες τη βδομαδα), μοσχαρι και αρνι ή γιδα απο μια φορα τη βδομαδα και μου βγαινει περιπου 50 ευρω.
2) Τις μεριδες τους λες εσυ ποσο θες και στις χωριζουν.
3) Η δικια μου 30 κιλα τρωει 1 κιλο ετοιμη. Το βαρος μου το εχουν πει αυτοι που το φτιαχνουν. Οταν τις φτιαχνω εγω μεριδες τις δινω 600 κρεας και 200 πατσα.
4) Πρωτη φορα το ακουω αυτο, οχι βεβαια οτι μου μιλησε ιδιαιτερα οταν πηγα απο εκει να παρω, κανονιζε μια μια τυπισα για ενα τατουαζ και δεν μου εδωσε καμια απολυτως σημασια.
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Τό έγραψα (δεν μιλάω για συγκεκριμμένη μάρκα) , ούτε θέλω να κατηγορήσω κάποιον καταναλωτής είμαι και διαβάζω το φόρουμ να δώ απόψεις.
Στο θέμα της DUCK COMPLETE EXCELLENT καλή φαινόταν απο περιγραφή αλλά παρόλο που ξεκίνησα δοκιμαστικά με μικρές ποσότητες ή σκέτες ή ανακατεμένες με την ξηρά που ήδη έτρωγε τελικά σταμάτησα λόγω διάρροιας.
Είχε και συζήτηση http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/ωμη.τροφη.duck-28648/
Εγώ την βρήκα 5,5 ευρώ το κιλό απο κατάστημα στην περιοχή μου.
Πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω καλές κριτικές για οποιαδήποτε έτοιμη barf και να έχω επιλογές.
Παρεξήγηση.....δεν εννοούσα εσύ προσωπικά τί δίνεις....Εννούσα γενικότερα (στο τρίτο πρόσωπο), ότι εσύ σαν άνθρωπος, δίνεις ξηρά τροφή μετά από τόσα που ακούγονται? Και άν δίνεις, τί ξηρά τροφή να δώσεις....?
Ήτανε γενικότερη ερώτηση για όλους.
Για την DUCK που αναφέρεσαι, εφόσον σου έκανε διάρροια όπως λες, γιατί πρώτα δε διάβασες τα συστατικά της, και άν τα διάβασες, γιατί δε δοκίμασες κάποιον άλλο κωδικό?
Στο λέω, διότι έχω δοκιμάσει όλους τους κωδικούς της.
Και επίσης, όλες οι τροφές - γεύσεις (άν μπορώ να το πώ έτσι), δεν είναι για όλα τα σκυλιά.
Στο δικό μου π.χ. κάνει διάρροια ενώ η ίδια τροφή στο δικό σου το πάει μια χαρά. Τι σημαίνει αυτό?
Άν όμως είμαστε 10 άτομα, δίνουμε την ίδια τροφή, και οι 8 στους 10 έχουν πρόβλημα, τότε κάτι γίνεται......
Θέλη σκέψη!!!
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κάποτε είχα πάρει έτοιμη μπαρφ απο ενα παλικάρι στο Ίντερνετ.Μου έδωσε κάτι σακουλάκια με νιανια περιεχόμενο τα οποία μόλις ξεπαγωναν μύριζαν πιπεριά και κολοκυθι απο χλμ!Η δικιά μου ούτε να τα φτυσει ποτέ,ενώ τον ώμο κιμά ή το κρέας σε κομμάτια τα τσακιζει αν της τα δώσω!Ισως έφταιγε η μυρωδιά απο τα λαχανικά δε ξέρω!Παντως δε ξαναπηρα!(και που το μαγείρεψα πάλι δε το έτρωγε,μιλάμε για πολυ πιπεριά και πολυ χυλος).Μου έχεις μείνει ξεχασμένο ενα στην κατάψυξη...





Sent from my iPad using Tapatalk
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Κάποτε είχα πάρει έτοιμη μπαρφ απο ενα παλικάρι στο Ίντερνετ.Μου έδωσε κάτι σακουλάκια με νιανια περιεχόμενο τα οποία μόλις ξεπαγωναν μύριζαν πιπεριά και κολοκυθι απο χλμ!Η δικιά μου ούτε να τα φτυσει ποτέ,ενώ τον ώμο κιμά ή το κρέας σε κομμάτια τα τσακιζει αν της τα δώσω!Ισως έφταιγε η μυρωδιά απο τα λαχανικά δε ξέρω!Παντως δε ξαναπηρα!(και που το μαγείρεψα πάλι δε το έτρωγε,μιλάμε για πολυ πιπεριά και πολυ χυλος).Μου έχεις μείνει ξεχασμένο ενα στην κατάψυξη...





Sent from my iPad using Tapatalk

Παιδιά, μακρυά από NO NAME πράγματα, και πόσο μάλλον για κάτι που αφορά τη ΖΩΗ.
Οχι όλα στο βωμό του χρήματος, επειδή κάτι είναι πιο φτηνό.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
1) Το κρεας, αν επαιρνα απο το barfing μου βγαινει πολυ πιο ακριβο αποτι τωρα που ψωνιζω απο βαρβακειο. Η σκυλα μου τρωει πλαταρι-λαιμο, μπουτι, αρνισιο πατσα (5 φορες τη βδομαδα), μοσχαρι και αρνι ή γιδα απο μια φορα τη βδομαδα και μου βγαινει περιπου 50 ευρω.
2) Τις μεριδες τους λες εσυ ποσο θες και στις χωριζουν.
3) Η δικια μου 30 κιλα τρωει 1 κιλο ετοιμη. Το βαρος μου το εχουν πει αυτοι που το φτιαχνουν. Οταν τις φτιαχνω εγω μεριδες τις δινω 600 κρεας και 200 πατσα.
4) Πρωτη φορα το ακουω αυτο, οχι βεβαια οτι μου μιλησε ιδιαιτερα οταν πηγα απο εκει να παρω, κανονιζε μια μια τυπισα για ενα τατουαζ και δεν μου εδωσε καμια απολυτως σημασια.

Ειναι τοσο φτηνη η βαρβακειος?? σωωπα...εγω παντως εδω (επαρχια) δεν εχω βρει πουθενα το κοτοπουλο κατω απο 3 ευρω το κιλο (αντε να το βρω 2,5 σε καμια προσφορα σουπερ μαρκετ)
Δηλαδη ενας σκυλος 7 κιλα ποσο θα πρεπει να τρωει? 200 γρ?
Ο μονος λογος ο οποιος δεν εχω μπει ακομα στη διαδικασια να ξεκινησω barf ειναι το οικονομικο, γιατι κ απο ξηρα δε τους περνω και την καλυτερη ποιοτητα για να ειμαι ειλικρινης...οποτε βγαινει πολυ φτηνοτερα

Το εκνευριστικο βεβαια ειναι οτι ολοι οσοι μου το χουν πει (για το συγκεκριμενο ετοιματσιδικο εννοω) δεν εχουν ιδεα τι μπορει να ειναι η Barf και απλα αναμασανε αυυτα που τους λενε χωρις να μπουν στη διαδικασια να το κανουν μονοι τους. Αν ειναι ετσι ας δωσω ξηρα...το ιδιο πραμα ειναι.
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σημερα θα παμε για ψωνια, θα σου πω ακριβως τις τιμες που παιρνω τα κρεατα ;) Αλλα ναι, εχει φθηνα κρεατα και καλης ποιοτητας.
Νομιζω ναι, καπου εκει πρεπει να τρωει. Εμας μας βγαινει οσο και η ξηρα της(ισως και λιγοτερο, δεν θυμαμαι ποσο ειχε η ξηρα ακριβως), τρωει ποικιλια και ξερω τι ταιζω.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
κοτοπουλο ολοκληρο βρισκω με 2 ευρω το κιλο. ειχε βαλει προσφορα ενα μεγαλο χασαπικο στον σταυρο αγ. παρασκευης πριν λιγο καιρο. ισως το εχει ακομα. αλλιως βαρβακειο που εχει παντα με 2 το κιλο.
ομοιως και σαρδελα εχω πετυχει με 2 το κιλο, στην ψαραγορα στο κεντρο επισης συχνα μπορει να ειναι και φτηνοτερη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπόν εγώ άρχισα να γράφω σε χαρτί πόσα ξοδεύω για κρέας και λαχανικά μόνο για το σκύλο, από τη πρώτη του μήνα που είχα πάει στη Λαική. Μέχρι τώρα έδωσα 20 ευρώ και αύριο θα πάω πάλι να αγοράσω κρέας και λαχανικά. Λογικά λοιπόν θα βγει περίπου 40 ευρώ το μήνα. Τόσο δίνεις για μια "φτηνή" ξηρά.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
αναφερομαι σε μαγειρευτο αλλα ουσιαστικα δεν αλλαζει κατι στο κοστος. το ρυζι ειναι σχεδον τζαμπα. μαζι με τα λαχανικα και τα αυγα ας πουμε 5 ευρω τον μηνα. οσα και αν προσθεσω. κρεας ανετα βγαινει 2 ευρω το κιλο μεσο ορο. χωρις πλαταρια μεσα. κυριως με μοσχαρισιο κιμα, κομματια απο μοσχαρι που δεν τρωνε οι ανθρωποι (καρδιες πχ), κοτοπουλο, συκωτι, σαρδελες. ας πουμε μεσο ορο λιγο κατω απο 1 κιλο την μερα? 5 κιλα γιαουρτι καθε μηνα -> 10 ευρω. συνολο 5+45+10. 60 ευρω. και τρωει κυριως κρεας-φρεσκα λαχανικα-αυγα-γιαουρτι.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight