Ευχάριστα περιστατικά/εκπλήξεις στην βόλτα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σίγουρα δεν θα φτάσει τις σελίδες του θέματος "ενοχλήσεις στην βόλτα" γιατί στην Ελλάδα τους κατόχους σκύλων τους βλέπουν οι υπόλοιποι με μισό μάτι, αλλά έχουμε και κάποια τέτοια περιστατικά και πουθενά να τα γράψουμε.
Εγκαινιάζω το θέμα με μία πραγματικά ευχάριστη έκπληξη στην βόλτα μου με τον Έλβις.
Ένα κοριτσάκι 12-13 χρονών μας φτάνει και με ρωτάει μπορώ να το χαϊδέψω; Aσφαλώς της λέω αλλά με ηρεμία γιατί ενθουσιάζεται εύκολα. Τον χαιδεύει υποδειγματικά -είπατε τίποτα;- και με ρωτάει , ριτρίβερ είναι ε; Η πρώτη έκπληξη...συνήθως τον λένε ροτβάιλερ...αλλά και να το βρουν ότι είναι λαμπ σπάνια γνωρίζουν ότι ανήκει στα ριτρίβερς, ή καν τι είναι ριτρίβερ...Ναι της λέω λάμπραντορ ριτρίβερ. Ναι μου λέει, και εγώ λαμπ θέλω να πάρω αλλά χρυσό..
Αρχίζουμε την συζήτηση και της εξηγώ πόσο ζωηρά κουτάβια είναι τα λαμπ, ότι στην ηλικία της δύσκολα θα το βγάζει μόνη της βόλτα όταν αρχίσει και μεγαλώνει, και όλα τα αρνητικά που υπάρχουν, πόση ενέργεια έχουν κλπ κλπ κλπ...Τα ήξερε ήδη το παιδάκι όλα αυτά, ε μου λέει θα μεγαλώσω κι εγώ δεν θα μείνω πάντα 11!
Θα ήσασταν εχθές στην έκθεση ε?? με ρωτάει..αποκλείεται λέω από μέσα μου κοιμάμαι ακόμη και ονειρεύομαι δεν συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα της φόλας και της ξερολίασης.
Ήμουν την πρώτη ημέρα της λέω, εμείς μου λέει ήμασταν και την δεύτερη, τον σκύλο σας τον κατεβάσατε; Όχι της λέω, γιατί μου λέει δεν έχει χαρτιά;; Παιδιά σας μιλάω εντελώς ειλικρηνά, δεν αλλάζω ούτε μια φράση από τι ρωτούσε το κοριτσάκι.
Έχει χαρτιά της λέω, και νομίζω ότι είχε ήδη στραβώσει το στόμα μου από το ελαφρύ εγκεφαλικό που με περιτριγύριζε ενώ αναρωτιόμουν αν θα ήταν χοντρό να πάω σπίτι μαζί της και να συγχαρώ τους γονείς της.
Στο τέλος με συγχάρηκε που μαζεύω τα κακά τους και της είπα ότι μακάρι να πάρει σκύλο και σύντομα, κάτι που το λέω και το πιστεύω για πολύ λίγους ανθρώπους...
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Προβλέπω αυτό το θρεντ να μένει ορφανό μέχρι να πετύχει κάποιος άλλος αυτό το κοριτσάκι στο δρόμο!
Αυτό το περιστατικό είναι μία στο εκατομμύριο!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προβλέπω αυτό το θρεντ να μένει ορφανό μέχρι να πετύχει κάποιος άλλος αυτό το κοριτσάκι στο δρόμο!
Αυτό το περιστατικό είναι μία στο εκατομμύριο!
χαχαχαχααα δεν έχεις και άδικο!!!
Αλλά όλο και κάτι καλό μας συμβαίνει μιά φορά τον χρόνο!
Άλλωστε ελπίζω ότι ο Γιάννης ( Johnk) θα το συναντήσει σύντομα στον δρόμο, ελπίζω με την Μόκα :p
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Επρεπε να ρωτησεις κι εσυ βρε Κυβελη,αν ειχαν παει να διαγωνιστουν η για βολτα...για να λεει το κοριτσακι οτι πηγανε και τις 2 μερες μαλλον θα ειχανε η καποιο δικο τους σκυλακι που θα διαγωνιζοταν η καποιου φιλου τους, εξου και η καλη ενημερωση γυρω απο την κυνολογια! Οπως και να χει ομως...ειναι μια θετικη εκπληξη....να βλεπεις ενα πιτσιρικακι να γνωριζει τοσα...!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επρεπε να ρωτησεις κι εσυ βρε Κυβελη,αν ειχαν παει να διαγωνιστουν η για βολτα...για να λεει το κοριτσακι οτι πηγανε και τις 2 μερες μαλλον θα ειχανε η καποιο δικο τους σκυλακι που θα διαγωνιζοταν η καποιου φιλου τους, εξου και η καλη ενημερωση γυρω απο την κυνολογια! Οπως και να χει ομως...ειναι μια θετικη εκπληξη....να βλεπεις ενα πιτσιρικακι να γνωριζει τοσα...!
H oικογένεια της έχει δύο γατούλες. Όχι δεν πήγαν για διαγωνισμό αλλά για να δουν.
Μαζί με την σχολή Λάρα καθόταν το πιτσιρίκι και ασχολιόταν με τα λαμπ εκεί μου είπε! :)
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το μονο που δεν σε ρωτησε ειναι αν ειναι σοου η πετ , αν στο ελεγε και αυτο θα ηταν αποθεωση!!!!
Mε λυπήθηκε, είδε το στόμα που στράβωνε και θα είπε κάτσε μην έχουμε άλλα είναι και σε κρίσιμη ηλικία!!!
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Ελα βρε!!!! Καμμια βολτα ερχεται απο τα μερη μας??:D Τι καλα που θα ηταν αν μεγαλοι ανθρωποι ειχαν λιιιιιιγο απο τις γνωσεις του κοριτσιου και δεν παρισταναν τους ξερολες!!
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
I,Kyveli σιγουρα το εζησες???? μηπως το ειδες στον υπνο σου.... μου φαινεται αδιανόητα υπεροχο αυτο το σκηνικό....

too good to be true που λεμε και στο χωριο μου
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Απίστευτη η μικρή!

Προσπαθώ να σκεφτώ ευχάριστα περιστατικά, και όσα μου έρχονται έχουν να κάνουν με παιδιά. Όχι ότι είναι και αμέτρητα ή ότι είναι όλες οι εμπειρίες με παιδιά θετικές, αλλά κάτι είναι κι αυτό!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν ξερω για σας- αλλα εμενα μου δινουν μεγαλη χαρα τετιου ειδος συναντησεις!
Αν και ειναι λιγες- και οντος συνηθος αφορανε Παιδια!
Δυο μου εχουν μεινει εμενα αξεχαστες!

Με παιδια εχω παμπολλες οραιες συναντησεις στην βολτα= με κορυφη ενα βραδυ, οταν εβγαζα την Esmeralda μου και πηγαινοντα σπιτι σε εναν πολυσυχναστο δρομο του κορυδαλλου, ειδα να ξεφευγει ενα μικρο κοριτσακι απο το χερι της μαμας του ( ηταν δεν ηταν 3.5-4 ετων) να τρεχει καταπανω μας, να πεφτει λιγο πριν απο μας στα γονατα, να αγκαλιαζει με μιας την Esmeralda μου, να την σφυγγει πολυ δυνατα στην αγκαλια της και να λεει με εναν βαθυ αναστεναγμο " αααααχχχ- τετοιο σκυλο θα παρω, οταν θα μεγαλωσω". Εγω ειχα μεινει καγγελο- το ιδιο και η Esmeralda. Κανονικα δεν ηταν και πολυ Fan μικρων παιδιων ( κατω των 10) και τα απεφευγε. Αλλα εκει καθοταν υπομονετικα, σαν να καταλαβαινε οτι το κοριτσακι εδρασε μεσα απο την ψυχουλα του!

Αλλη μια φαση εγινε με εναν παππου!
Ειχα μπει στο φουρνο για να παρω ψωμι- και ειχα δεσει την Esmeralda απ εξω ( ειχε ενα καγκελο απεξω και φαινοταν συνεχος απο μεσα απο το μαγαζι- αλλιως της δεν θα την αφηνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, εαν δεν μπορουσα να εχω συνεχεια οπτικη επαφη).
Βγαινοντας βλεπω εναν παππου, να κοντοστεκεται μπροστα στην σκυλα και να την κοιταει με περιεργο βλεμμα. Βλεποντας εμενα, με ρωτησε, εαν μπορω να του αφιεροσο 2-3 λεπτακια. Αφου το απαντησα θετικα, εκατσε με αρκετα μεγαλη δυσκολια ( ειχε μπαστουνι και φανερα προβληματα στην κινηση) σε ενα σκαλακι διπλα στην Esmeralda, την καλεσε κοντα του και αφου πηγε, την πηρε αγκαλια, την χαιδεψε πολυ τρυφερα, της ελεγε γλυκολογα και γενικος φαινοταν σαν να υπερχειληζε απο αγαπη.
Μετα απο λιγο, την κατεβασε, σκοθηκε και με ευχαριστησε πολυ θερμα για τον χρονο που δου εδωσα με τον σκυλο μου- με δακρια στα ματια. Μου ελεγε, οτι ειχε και αυτος μεχρι πριν απο λιγες μηνες εναν σκυλο, αλλα τον αφησε λογο γηρατειας. Θα ηθελε ξανα ενα "τριχοτο φιλαρακι", αλλα επειδη δεν ειχε κανεναν για να αναλαμβανει τον σκυλο, οταν αυτος δεν θα ειναι πια, δεν γινεται να παρει!
Οταν το σκευτομαι αυτο το σκινηκο, ακομα συνγκινουμαι!
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ευχάριστα περιστατικά, πολλά.

Ένα που δεν θα ξεχάσω ποτέ, ήταν όταν με πλησιάσανε 2 κοπελιές με μίνι, και με ρωτάνε εάν μπορούν να χαϊδέψουν την ροτβαιλερίνα μου. Είπα ναι, και τότε χαμήλωσαν να την χαϊδέψουν και μου πρόσφεραν οφθαλμόλουτρο!!!

Κάποια στιγμή με κοιτάζει η μια και με ρωτάει: Πόσο χρονών είναι?

Απάντησα: 14 μηνών...

Και μου λέει η τύπισσα: Πω πω, σκέψου να χρονίσει πόσο θα γίνει!!!

:rolleyes:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μετα απο λιγο, την κατεβασε, σκοθηκε και με ευχαριστησε πολυ θερμα για τον χρονο που δου εδωσα με τον σκυλο μου- με δακρια στα ματια. Μου ελεγε, οτι ειχε και αυτος μεχρι πριν απο λιγες μηνες εναν σκυλο, αλλα τον αφησε λογο γηρατειας. Θα ηθελε ξανα ενα "τριχοτο φιλαρακι", αλλα επειδη δεν ειχε κανεναν για να αναλαμβανει τον σκυλο, οταν αυτος δεν θα ειναι πια, δεν γινεται να παρει!
Οταν το σκευτομαι αυτο το σκινηκο, ακομα συνγκινουμαι!
Από τα πιο συγκινητικά που έχω ακούσει ποτέ! Είδες πόσο πολύ πονάει, η υπευθυνότητα. Χίλια μπράβο του, του παππού!!!

Κάποια στιγμή με κοιτάζει η μια και με ρωτάει: Πόσο χρονών είναι?

Απάντησα: 14 μηνών...

Και μου λέει η τύπισσα: Πω πω, σκέψου να χρονίσει πόσο θα γίνει!!!

:rolleyes:
Τα προηγούμενα δεν τα σχολιάζω καν, αλλά αυτό...κορυφαίο!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
I,Kyveli σιγουρα το εζησες???? μηπως το ειδες στον υπνο σου.... μου φαινεται αδιανόητα υπεροχο αυτο το σκηνικό....

too good to be true που λεμε και στο χωριο μου
Kι όμως το έζησα ghelly, συμβαίνουν καμιά φορά κι αυτά για να αντέχουμε τα άλλα...
Συγχίστηκα σήμερα, ετοιμάζονται να μας κλείσει ο δήμος το παρκάκι που πάμε τα σκυλιά μας, έχουμε το απόγευμα 6.30 συνάντηση για να διεκδικήσουμε κι εμείς τα δικαιώματα μας ως δημότες με σκύλους. Να μάθουν ότι δεν είμαστε μιάσματα αλλά κανονικοί δημότες που πληρώνουμε τους ίδιους δημοτικούς φόρους και έχουμε το δικαίωμα να υπάρχει ένας χώρος για τους σκύλους μας. Και ο χώρος αυτός είναι πιο καθαρός από τους γύρω δρόμους...

Απίστευτη η μικρή!

Προσπαθώ να σκεφτώ ευχάριστα περιστατικά, και όσα μου έρχονται έχουν να κάνουν με παιδιά. Όχι ότι είναι και αμέτρητα ή ότι είναι όλες οι εμπειρίες με παιδιά θετικές, αλλά κάτι είναι κι αυτό!
Λίγα περιστατικά πράγματι αλλά μας κάνουν κι ελπίζουμε!

Αλλη μια φαση εγινε με εναν παππου!
Ειχα μπει στο φουρνο για να παρω ψωμι- και ειχα δεσει την Esmeralda απ εξω ( ειχε ενα καγκελο απεξω και φαινοταν συνεχος απο μεσα απο το μαγαζι- αλλιως της δεν θα την αφηνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, εαν δεν μπορουσα να εχω συνεχεια οπτικη επαφη).
Βγαινοντας βλεπω εναν παππου, να κοντοστεκεται μπροστα στην σκυλα και να την κοιταει με περιεργο βλεμμα. Βλεποντας εμενα, με ρωτησε, εαν μπορω να του αφιεροσο 2-3 λεπτακια. Αφου το απαντησα θετικα, εκατσε με αρκετα μεγαλη δυσκολια ( ειχε μπαστουνι και φανερα προβληματα στην κινηση) σε ενα σκαλακι διπλα στην Esmeralda, την καλεσε κοντα του και αφου πηγε, την πηρε αγκαλια, την χαιδεψε πολυ τρυφερα, της ελεγε γλυκολογα και γενικος φαινοταν σαν να υπερχειληζε απο αγαπη.
Μετα απο λιγο, την κατεβασε, σκοθηκε και με ευχαριστησε πολυ θερμα για τον χρονο που δου εδωσα με τον σκυλο μου- με δακρια στα ματια. Μου ελεγε, οτι ειχε και αυτος μεχρι πριν απο λιγες μηνες εναν σκυλο, αλλα τον αφησε λογο γηρατειας. Θα ηθελε ξανα ενα "τριχοτο φιλαρακι", αλλα επειδη δεν ειχε κανεναν για να αναλαμβανει τον σκυλο, οταν αυτος δεν θα ειναι πια, δεν γινεται να παρει!
Οταν το σκευτομαι αυτο το σκινηκο, ακομα συνγκινουμαι!
Moυ θύμισες τον παπούλη μας, του Γιόχαν τον παπού που σε όλες τις φωτογραφίες που τον έχω δει είναι με έναν σκύλο. Από μικρό παιδάκι μέχρι πριν λίγα χρόνια. Και τώρα στα 80 του δεν μπορεί πια να έχει σύντροφο έναν σκύλο και το λέει και δακρύζει.

Ευχάριστα περιστατικά, πολλά.

Ένα που δεν θα ξεχάσω ποτέ, ήταν όταν με πλησιάσανε 2 κοπελιές με μίνι, και με ρωτάνε εάν μπορούν να χαϊδέψουν την ροτβαιλερίνα μου. Είπα ναι, και τότε χαμήλωσαν να την χαϊδέψουν και μου πρόσφεραν οφθαλμόλουτρο!!!

Κάποια στιγμή με κοιτάζει η μια και με ρωτάει: Πόσο χρονών είναι?

Απάντησα: 14 μηνών...

Και μου λέει η τύπισσα: Πω πω, σκέψου να χρονίσει πόσο θα γίνει!!!

:rolleyes:
αχαχαχαααα δεν παίζεσαι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf