Ευχάριστα περιστατικά/εκπλήξεις στην βόλτα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Τι έγινε τελικά;
Προσωρινά συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως παρκάκι σκύλων το οποίο θα κλειδώνεται από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί από κάποιον που προσφέρθηκε. Ωστόσο το μέρος,προορίζεται για αθλητικό κέντρο και πολύ,φοβάμαι ότι μετά από τις δημοτικές εκλογές θα μας πετάξουν οριστικά από κει χωρίς να είναι έτοιμη η εναλλακτική στην Νεαπόλεως.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Προσωρινά συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως παρκάκι σκύλων το οποίο θα κλειδώνεται από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί από κάποιον που προσφέρθηκε. Ωστόσο το μέρος,προορίζεται για αθλητικό κέντρο και πολύ,φοβάμαι ότι μετά από τις δημοτικές εκλογές θα μας πετάξουν οριστικά από κει χωρίς να είναι έτοιμη η εναλλακτική στην Νεαπόλεως.
Κατάλαβα...
Για ποιο λόγο κλειδώνετε το πάρκο; Σας είπαν ότι θα βάλουν αλυσίδες ή θα απαγορεύσουν την είσοδο;
Και επίσης όταν γίνουν οι αθλητικές εγκαταστάσεις, θα απαγορεύεται να έχεις ελεύθερο τον σκύλο ή να τον εχεις γενικά μαζί σου σε λουρί ;

(Αν θες άδειασε το ινμποξ σου γιατί δε μπορώ να σου στείλω :) )
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Περπατούσα με Τζιμάκο. Συναντιέμαι με πατέρα με πιτσιρικάκι τόσο δα που περπατούσε με τα στραβά του ποδαράκια γρήγορα, μπροστά από τον μπαμπά του. Μόλις βλέπει τον Τζιμάκο ανοίγει τα χεράκια του σε μια τεράστια αγκαλιά και αρχίζει να τρέχει προς αυτόν φωνάζοντας Κυλάκιιι κυλάκκιιιιιι!!!
Ανάμεσα στο δίλλημα παιδάκι στο νοσοκομείο και παιδάκι τρομαγμένο αποφάσισα το δεύτερο, αγκάλιασα τον Τζιμάκο φέρνοντας το πρόσωπο του προς το μέρος μου ωστε το παιδάκι να μην έρθει μούρη με μούρη μαζί του. Δυστυχώς στεναχώρησα το μικράκι που τρόμαξε με την κίνηση μου, γούρλωσε τα ματάκια του και δεν αγκάλιασε τον Τζιμάκο τελικά :)
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Είναι πολύ ωραίο και ελπιδοφόρο να χαίρονται έτσι τα παιδάκια, μεν, αλλά τι γίνεται με εμάς που έχουμε παλιόσκυλα?? Θεωρώ ότι ο μπαμπάς και ο κάθε γονιός θα έπρεπε να είναι σε θέση να ελέγχει τέτοιες καταστάσεις...

Ο Τζιμάκος αντιπαθεί και τα παιδάκια? Φοβήθηκες μην το δαγκώσει το μικρό ή μην το ρίξει ή κατι τέτοιο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Ο τζιμάκος δεν είναι προβλέψιμος, μια χαρα συμπαθεί τους πάντες όταν κάτι δεν τον έχει ταράξει. Όταν όμως έχει κάτι συμβεί που τον εξιτάρει μπορεί να επιτεθεί σε οτιδήποτε τον τρομάξει.
Η βόλτα μαζί του είναι άσκηση παρατηρητικότητας και αυτοσυγκέντρωσης. Δεν μπορούσα να ρισκάρω αν το παιδάκι με τα ανοιχτά χεράκια του φαινόταν κάπως.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Η βόλτα μαζί του είναι άσκηση παρατηρητικότητας και αυτοσυγκέντρωσης.
Ξέρω πολύ καλά τι εννοείς... :rolleyes: Εμείς το αποκαλούμε mission impossible...

Σχετικά με τους γονείς, όμως, των παιδιών που τρέχουν μόνα τους, καλό είναι που θέλουν να έχουν τα μικρά οικειότητα με τα σκυλάκια αλλά από την άλλη δεν θα έπρεπε να ακούνε και την άλλη πλευρά? Σκέφτομαι, δηλαδή, ότι όταν το παιδάκι πάει 2-3 φορές σε ξένο σκύλο αλλά ο σκύλος είναι καλούλης και όλα καλά, μετά δεν το σκέφτεται κανείς, ούτε ο γονιός ούτε βέβαια το μωρό, να ρωτήσει πριν ξαναπάει σε ξένο σκύλο. Και μετά εγώ που θα αλλάξω δρόμο με το παλιόσκυλο θα είμαι περίεργη.... :rolleyes:
 




Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Εχω τη Sheeva μου εδώ και δυο εβδομάδες για εκπαίδευση... Και θα λείψει άλλες δυο εβδομάδες... Εκεί που στην πολυκατοικία δε μου έλεγαν ούτε καλημέρα όταν τους έλεγα εγώ, από τότε που πήρα τη Sheeva οχι μονο μου λένε, αλλά με ρωτάνε τί κάνει, πως πάει η εκπαίδευση κτλ κτλ.. Τώρα που με βλέπουν να βγαίνω χωρίς τη μικρή, με σταματάνε συνέχεια, ακόμα και γείτονες εκτός της πολυκατοικίας και με ρωτάνε " Πού είναι το παιδί;" και " Πως και δεν είναι μαζί σου; Συμβαίνει κάτι;" !! Αδιανόητο μου φαίνεται!!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Περπατούσα με Τζιμάκο. Συναντιέμαι με πατέρα με πιτσιρικάκι τόσο δα που περπατούσε με τα στραβά του ποδαράκια γρήγορα, μπροστά από τον μπαμπά του. Μόλις βλέπει τον Τζιμάκο ανοίγει τα χεράκια του σε μια τεράστια αγκαλιά και αρχίζει να τρέχει προς αυτόν φωνάζοντας Κυλάκιιι κυλάκκιιιιιι!!!
Ανάμεσα στο δίλλημα παιδάκι στο νοσοκομείο και παιδάκι τρομαγμένο αποφάσισα το δεύτερο, αγκάλιασα τον Τζιμάκο φέρνοντας το πρόσωπο του προς το μέρος μου ωστε το παιδάκι να μην έρθει μούρη με μούρη μαζί του. Δυστυχώς στεναχώρησα το μικράκι που τρόμαξε με την κίνηση μου, γούρλωσε τα ματάκια του και δεν αγκάλιασε τον Τζιμάκο τελικά :)
Καλυτερα να στεναχωρησεις το παιδακι παρα να τρεχεις μετα Μυρτω μου!! Κι εγω αρκετες φορες εχω αντιμετωπισει τετοιες περιπτωσεις με παιδακια που τρεχουν και μαλιστε ενα ηρθε απο πισω μας και τον βουτηξε απο την ουρα!! Ευτυχως εδρασα αστραπιαια για να μην συμβει κανα παρατραγουδο!!!
Τελικα καποιοι γονεις ειναι εντελως ανευθυνοι που δεν προσεχουν τα παιδια τους και τα αφηνουν ετσι ανεξελενγκτα! Κι οχι τιποτα αλλο,αλλά αν συμβει τιποτα μετα,θα φταιει ο σκυλος!!

Blacksatin ωραια υπογραφη!!!:p:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Τελικα καποιοι γονεις ειναι εντελως ανευθυνοι που δεν προσεχουν τα παιδια τους και τα αφηνουν ετσι ανεξελενγκτα! Κι οχι τιποτα αλλο,αλλά αν συμβει τιποτα μετα,θα φταιει ο σκυλος!!
Όχι μωρέ ο μπαμπάς δεν ήταν ανεύθυνος, απλώς δεν είχε το παιδάκι κολλημένο πάνω του και του έδινε κάποιες ελευθερίες. Άλλωστε δεν πρόλαβε να πλησιάσει το καημένο το παιδάκι.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Δεν αφηνω κανεναν πλεον να χαιδεψει τον δικο μου,οταν με ρωτανε τους λεω οχι .τα μεγαλοσωμα σκυλια ,ειδικα αυτα με ισχυρο ενστικτο φυλαξης θελουν πολυ προσοχη.μια φορα θα γινει η στραβη .
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Blacksatin ωραια υπογραφη!!!:p:D
Καλά τώρα τη βλέπεις; Εξ' αρχής αυτήν είχα! *agapoylas*

Δεν αφηνω κανεναν πλεον να χαιδεψει τον δικο μου,οταν με ρωτανε τους λεω οχι .τα μεγαλοσωμα σκυλια ,ειδικα αυτα με ισχυρο ενστικτο φυλαξης θελουν πολυ προσοχη.μια φορα θα γινει η στραβη
Κι εγω σχεδόν κανένα, εκτός απο ενα παιδάκι με συνδρομο Down και εναν κυριο σε αναπηρικό.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις τελευταία.
Συναντώ πάρα πολλά ζευγάρια που δίνουν στα νήπια και παιδάκια τους πολύ θετικά ερεθίσματα για τα σκυλιά (τύπου "κοιτα ενα όμορφο σκυλάκι, είναι καλό μην το φοβάσαι, πήγαινε σιγά-σιγά και ρώτα τον κύριο αν μπορείς να το χαϊδέψεις", κλπ.)

Το ζευγάρι όμως που με άφησε άφωνο, κρατούσε ένα μικροσκοπικό μωράκι, όσο 3 παλάμες περίπου (αδυνατώ να προσδιορίσω ηλικία, σίγουρα μηνών και σίγουρα μόλις είχε αρχίσει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του). Την στιγμή που διασταυρωθήκαμε στο πεζοδρόμιο κι' ενω κρατώ τον Κάσπερ κοντά μου, σταματάνε, ρωτάνε αν είναι ήρεμος και κατεβάζουν το μωρό μπροστά του ώστε να τον δεί. Το μωράκι αρχίζει να κουνάει χεράκια-ποδαράκια και να γελαέι, εγώ είμαι στην τσίτα μην κάνει καμιά ταρζανιά ο μπουνταλάς μου, κι εκεί γίνεται το μαγικό. Βγάζουνε τις καλτσούλες του μωρού και βάζουνε τα ποδαράκια του μπροστά στο στόμα του Κασπερ, ο οποίος αρχίζει και σπατουλιάζει μανιωδώς τις πατούσες του.
Το μωράκι να τον χαϊδεύει με τα χεράκια του, να έχει λυθεί στα γέλια κι εγώ να είμαι κάπως έτσι :shock: :nerv:
Μέχρι να συνέλθω από το σόκ, μ' ευχαριστούν, χαϊδεύουν τον Κασπερ και συνεχίζουν την βόλτα τους με τον μπέμπη αγκαλιά και τρισευτυχισμένο.

Μετά απ' αυτό, οι ελπίδες μου ότι δεν θα ξανακούσω στον δρόμο "μην πλησιάζεις το σκυλί, είναι βρώμικο/άγριο/επικίνδυνο/θα σε φάει /κατασπαράξει/έχει πανούκλα κλπ, έχουν αυξηθεί σημαντικά.\\:D/
 
  • Like
Reactions: kanarini


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις τελευταία.
Συναντώ πάρα πολλά ζευγάρια που δίνουν στα νήπια και παιδάκια τους πολύ θετικά ερεθίσματα για τα σκυλιά (τύπου "κοιτα ενα όμορφο σκυλάκι, είναι καλό μην το φοβάσαι, πήγαινε σιγά-σιγά και ρώτα τον κύριο αν μπορείς να το χαϊδέψεις", κλπ.)

Το ζευγάρι όμως που με άφησε άφωνο, κρατούσε ένα μικροσκοπικό μωράκι, όσο 3 παλάμες περίπου (αδυνατώ να προσδιορίσω ηλικία, σίγουρα μηνών και σίγουρα μόλις είχε αρχίσει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του). Την στιγμή που διασταυρωθήκαμε στο πεζοδρόμιο κι' ενω κρατώ τον Κάσπερ κοντά μου, σταματάνε, ρωτάνε αν είναι ήρεμος και κατεβάζουν το μωρό μπροστά του ώστε να τον δεί. Το μωράκι αρχίζει να κουνάει χεράκια-ποδαράκια και να γελαέι, εγώ είμαι στην τσίτα μην κάνει καμιά ταρζανιά ο μπουνταλάς μου, κι εκεί γίνεται το μαγικό. Βγάζουνε τις καλτσούλες του μωρού και βάζουνε τα ποδαράκια του μπροστά στο στόμα του Κασπερ, ο οποίος αρχίζει και σπατουλιάζει μανιωδώς τις πατούσες του.
Το μωράκι να τον χαϊδεύει με τα χεράκια του, να έχει λυθεί στα γέλια κι εγώ να είμαι κάπως έτσι :shock: :nerv:
Μέχρι να συνέλθω από το σόκ, μ' ευχαριστούν, χαϊδεύουν τον Κασπερ και συνεχίζουν την βόλτα τους με τον μπέμπη αγκαλιά και τρισευτυχισμένο.

Μετά απ' αυτό, οι ελπίδες μου ότι δεν θα ξανακούσω στον δρόμο "μην πλησιάζεις το σκυλί, είναι βρώμικο/άγριο/επικίνδυνο/θα σε φάει /κατασπαράξει/έχει πανούκλα κλπ, έχουν αυξηθεί σημαντικά.\\:D/
Και μετα ξυπνησες εεεεε;;; :p :)
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το θρεντ.... εχω καταλήξει να σας κοιτάω σαν εξωγήινους! Δεν γινεται να συμβαίνουν μόνο σε εσάς αυτά!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μπήκα με ενθουσιασμό να γράψω ότι πρώτη φορά, στην καινούρια γειτονιά, είδα μεσήλικο κύριο να μαζεύει τα "δωράκια" του σκύλου του. Διαβάζοντας το καταπληκτικό πόστ του karamolegolas, το μάζεμα που έκανε ο κύριος, μου φάνηκε ανάξιο ενθουσιασμού! Μακάρι να αυξάνονται τέτοιοι γονείς!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Γιααα να το ξαναθυμηθούμε αυτό το thread:
Πρώτο περιστατικό χθες. Περπατάμε στην Πανεπιστημιούπολη, βράδυ, σε όσο πιο απόμερα σημεία υπάρχουν για να μην συναντήσουμε σκυλιά. Βλέπω έναν κύριο, 60άρη, να προσπαθεί να μαζέψει το λυτό κανισάκι του. Δεν δίνω σημασία, προχωράμε, αλλά του ξεφεύγει και αρχίζει να φωνάζει: "Χίλια συγγνώμη, δεν δαγκώνει, μη φοβηθείτε!" Βλέπουμε το σκυλάκι με το οποίο ήδη μυρίζονταν ο δικός μου και ο κύριος μου ξαναλέει: "Με συγχωρείτε δεν ήθελα να σας έρθει έτσι λυτό. Συγγνώμη και πάλι που δεν το είχα δεμένο, νόμιζα ότι δεν θα ερχόταν κανείς εδώ. Δεν δαγκώνει, απλά φοβάται τα αρσενικά και μπορεί να γαβγίσει". Αφού τον καθησύχασα ότι κι εμείς τα ίδια θέματα έχουμε και τον συνεχάρησα για την ευγένειά του, φύγαμε.

Δεύτερο περιστατικό σήμερα στη γειτονιά μου (όπου υπάρχουν πολλές γάτες):
Περνάμε δίπλα από έναν κύριο και μου λέει με ένα περίεργο χαμόγελo: "Τις τρώει τις γάτες?". Έκπληκτος του ζητάω να μου επαναλάβει την ερώτηση και λέει: "Τον έχεις εκπαιδεύσει να κυνηγάει τις γάτες τόσες που έχουμε εδώ?". Eκνευρισμένος του λέω όχι, το αντίθετο μάλιστα και η απάντησή του: "Μπράβο. Εύχομαι όλα τα σκυλάκια να ήταν σαν τον δικό σου". Και παραμερίζει, όπου και τάιζε εκείνη την ώρα 3-4 αδέσποτες και να τους "συστήνει" το σκύλο μου...:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Θα το βάλω εδώ γιατί η κατάληξη με χαροποίησε πολύ.

Συναντάμε χθες νεαρό σκυλομπαμπά με ημίαιμη σκυλίτσα. Τελικά τον είχαμε ξαναπετύχει όπως μου είπε και κάπου στο βάθος του μυαλού μου έχω την εντύπωση ότι ήταν πρώην αδέσποτη η μικρή, δεν παίρνω κι όρκο, θα σας πω γιατί το λέω.

Μετά από σύντομη γνωριμία αρχίζει ο δικός μου να τη γυροφέρνει για να την καβαλήσει, τον τραβάω πίσω εγώ και κόβω τα πολλά πολλά και μου λέει ο άλλος ότι ψιλοτρίβεται κι αυτή, δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε, ότι μόλις τέλειωσε ο οίστρος, ότι περιμένει οίστρο, κάτι τέτοιο.

Και αρχίζουμε εκεί μια συζήτηση ότι είχε ήδη μια ψευδοκύηση και σκεφτόταν τι να κάνει, με ρωτάει την άποψή μου, του λέω εγώ τι να σου πω, ότι θες, αλλά μπλα μπλα μπλα αυτά είναι τα θετικά της στείρωσης, μου λέει ναι ξέρω αλλά δε μπορώ κάτι με αποτρέπει, νιώθω ότι πάω ενάντια στη φύση της, μια φορά να γίνει μαμά γιατί λένε ότι "πνευματικά και ψυχολογικά" είναι αλλιώς μετά η σκύλα, τα γνωστά χαζά, του λέω εγώ μην ακούς ότι σου λένε, τι θα της προσφέρει μια γέννα, και αρχίζω πολύ ευγενικά και χωρίς διάθεση κηρύγματος τα "σκέψου, πού θα δώσεις τα κουτάβια, πού και πώς θα καταλήξουν θα ξέρεις?" (επιχείρημα που σε όποιον μάζεψε αδέσποτο όπως πιστεύω για αυτόν σε χτυπάει κατευθείαν εκεί που σε καίει) και ενώ είμαι έτοιμη να παραθέσω τα υπόλοιπα περί κληρονομικών ασθενειών κτλ μου κάνει

"και η κτηνίατρός μου μου λέει ότι αν ήσουν στην Αμερική τώρα θα σου βάζαν πρόστιμο κάθε μήνα μέχρι να τη στειρώσεις, αφού δεν είναι καθαρόαιμη..." (μάλλον θα του είπε και περί εκτροφής κτλ όπως άφησε να εννοηθεί)

και κάπου εκεί που εγώ έχω γουρλώσει το μάτι και μου 'χει έρθει ντουβρουτζάς από το χαρμόσυνο μου λέει καληνύχτα πριν προλάβω να ρωτήσω ποια είναι αυτή η θεά η κτηνίατρος!!! (την επόμενη φορά θα ρωτήσω!)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki