Εχει κανεις εμπειρια με ατομο που φοβαται σκυλο;


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Να τον πάω ένα βήμα παραπέρα, τον προβληματισμό μου λοιπόν. Ο οποίος απ'οτι λέτε κανά-δυό που δείχνετε να το κατέχετε, απλώς δεν διέπεται από φοβίες, και γι'αυτό δεν έχει εφαρμογή, στο παρόν παράδειγμα.

Δηλαδή, γιατί κάνουμε αυτή την συσχέτιση; Γιατί πρέπει ο κάθε άνθρωπος, να μάθει να ανέχεται καταστάσεις που τον δυσαρεστούν [όχι που τον τρομοκρατούν], όταν μπορεί να τις αποφύγει; Αν πχ εγώ πηγαίνω σε φιλικό σπίτι και κάθε φορά, υποχρεώνομαι να ανέχομαι πχ την εκκωφαντική μουσική, τα ερμητικά κλειστά πατζούρια, τον ενοχλητικό παπαγάλο του σπιτιού που κρώζει ασταμάτητα. Πράγματα δηλαδή, που ευχαριστούν τους ίδιους και που δεν προτίθενται να τα αλλάξουν, για να μην μου γυρνάει εμένα το μάτι. Γιατί εγώ θα πρέπει να συνεχίσω να το ανέχομαι;

Θα μου απαντήσετε, ότι είναι άλλου είδους ενόχληση. Δεν είναι το ίδιο; Δεν είναι καταστάσεις, τις οποίες καλούμαι να αντιμετωπίσω, για να τις ξεπεράσω, γιατί "πρέπει";

* θα σας στείλω με πμ δ/νση, να μου στείλετε μετά τον λ/σμό
Εάν είναι φοβίες οι οποίες δεν επηρεάζουν το άνθρωπο και την καθημερινή τ ζωή πχ να φοβάστε τους καρχαρίες Όχι δεν υπάρχει λόγος να έρθεις αντιμέτωπος. Αλλά εάν θέλεις να τον κάνεις να ζει με αυτό όπως στην προκειμενει περίπτωση δεν γίνετε να Τον κρατάς μέσα σε γυάλινο κλουβί και να περιμένεις να εξοικιωθει μόνος τ
 
  • Like
Reactions: d-friend


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ο σκύλος και το να συμβιώσει μαζί με έναν είναι επιλογή και όχι μια κατάσταση που είναι αναγκασμένος να αντιμετώπισει ως ενήλικος.
Ναι αλλα δεν είναι επιλογή του παιδιού αλλά του γονιού.
 
  • Like
Reactions: d-friend




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μα...αφού του δίνει την επιλογή, να...επιλέξει :rolleyes:
Μα αυτό που βλέπω εγώ και συγχωρέστε με εαν κανω λάθος είναι οτι μια μητέρα κάνει το λάθος να αγνοεί την φοβία του παιδιού της, όχι από κακία αλλά από άγνοια, και επικεντρώνεται στην συμπεριφορά του σκυλιού απέναντι στο παιδί.
 
  • Like
Reactions: d-friend


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ναι αλλα δεν είναι επιλογή του παιδιού αλλά του γονιού.
Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι αν έρθει κάποιος αντιμετώπος με τη φοβία του θα έχει πάντα το αναμενόμενο αποτέλεσμα; ενδέχεται να επιδεινωθεί το πρόβλημα;
Ο ρόλος του γονιού δεν είναι να προστατέψει;
 
  • Like
Reactions: mareco


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι αν έρθει κάποιος αντιμετώπος με τη φοβία του θα έχει πάντα το αναμενόμενο αποτέλεσμα; ενδέχεται να επιδεινωθεί το πρόβλημα;
Ο ρόλος του γονιού δεν είναι να προστατέψει;
Μπορεί να μην κατάλαβα σωστά αλλά είπατε ότι ανέφερα ότι το παιδί πρέπει να έρθει αντιμέτωπο με τις φοβίες του ενώ εγώ τόσην ώρα λεω σχεδόν το αντιθετο. Λέω ότι από την υπερβολική προστασία δημιουργούμε εμείς φοβίες στα παιδιά μας τις οποίες δεν ειχαν
 
  • Like
Reactions: d-friend


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Δεν μπορείς να του επιβάλλεις να μένει με κάτι που φοβάται. Μπορείς να φανταστείς πως θα νιωσει; 1) ότι δεν έχει πια σπίτι (δλδ κάπου να νιώθει πλήρη ασφάλεια) 2) ότι αγνοητε την γνώμη του 3) ότι για να μην σας "απογοητεύσει" θα πρεπει να καταπιαστεί το ίδιο.
Πολύ ΣΩΣΤΟ αυτό.

Εδώ όμως θα πρέπει να μας διαχωρίσει ο γονέας εάν το παΐδι φοβάται τα σκυλιά, αλλά δεν δείχνει να μην τα αγαπάει, ή εάν τα απεχθάνεται τόσο που ...τα φοβάται κι αντίστροφα (τα φοβάται τόσο που τα απεχθάνεται)!

Σε κάθε περίπτωση , ως ισότιμο μέλος της οικογενείας θα πρέπει να έχει άποψη για την εκδοχή να αποκτηθεί σκύλος !
Κι εάν δεν θέλει ....εγώ ΔΕΝ θα έπαιρνα σκύλο!
Και για το σκυλί
Και για το παιδί
Και για εμένα , τον γονέα

Με τη σειρά που τα έγραψα !
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μπορεί να μην κατάλαβα σωστά αλλά είπατε ότι ανέφερα ότι το παιδί πρέπει να έρθει αντιμέτωπο με τις φοβίες του ενώ εγώ τόσην ώρα λεω σχεδόν το αντιθετο. Λέω ότι από την υπερβολική προστασία δημιουργούμε εμείς φοβίες στα παιδιά μας τις οποίες δεν ειχαν
Στην περίπτωση που το παιδί είναι tabula rasa ειναι όπως τα λέτε. Στην περίπτωση όμως που υπάρχει διαπιστωμένη φοβία, όπως και να δημιουργήθηκε, ο γονιός δεν οφείλει να προστατέψει;
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Στην περίπτωση που το παιδί είναι tabula rasa ειναι όπως τα λέτε. Στην περίπτωση όμως που υπάρχει διαπιστωμένη φοβία, όπως και να δημιουργήθηκε, ο γονιός δεν οφείλει να προστατέψει;
Και ο τρόπος είναι να φέρει σκυλο στο σπιτι;
 
  • Like
Reactions: d-friend


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ασφαλώς και οχι, ίσως κάπου μπερδευτηκα αλλά τι εννοειτε όταν λετε
Μπορεί να φαίνεται λογικό και σωστό όπως είπατε αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μαθαίνεις το παιδί να αποφεύγει καταστασεις που το δυσαρεστουνε με αποτέλεσμα να μην μπορεί Ν τις διαχειριστεί όταν μεγαλώσει
Μπορεί να φαίνεται λογικό και σωστό όπως είπατε αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μαθαίνεις το παιδί να αποφεύγει καταστασεις που το δυσαρεστουνε με αποτέλεσμα να μην μπορεί Ν τις διαχειριστεί όταν μεγαλώσει
Μπορεί να φαίνεται λογικό και σωστό όπως είπατε αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μαθαίνεις το παιδί να αποφεύγει καταστασεις που το δυσαρεστουνε με αποτέλεσμα να μην μπορεί Ν τις διαχειριστεί όταν μεγαλώσει
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θα σας το θέσω και λίγο διαφορετικά.
Ήμουν αλεξιπτωτιστής και το sky diving ήταν λατρεία για μένα.
Ο γιός μου έχει υψοφοβία.

Να τον πάρω με το ζόρι να πέσει απο το αεροπλάνο;
Μα με τίποτα.....
 
  • Like
Reactions: d-friend


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
1) Μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι αν έρθει κάποιος αντιμετώπος με τη φοβία του θα έχει πάντα το αναμενόμενο αποτέλεσμα; ενδέχεται να επιδεινωθεί το πρόβλημα;

2) Ο ρόλος του γονιού δεν είναι να προστατέψει;
1) Μεγάαααλη κουβέντα με πολλές παραμέτρους. Το πράγμα εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου, το πόσο ανοιχτός είναι στο να δοκιμάσει αλλά και στο πως θα γίνει η προσέγγιση με το αντικείμενο που φοβάται. Δεν είναι μία η μέθοδος για όλους...
2) ο ρόλος του γονιού είναι να προστατέψει όμως συχνά μπερδεύουμε το βόλεϊ με το τρόλεϊ και η προστασία γίνεται υπερπροστασία.
Κατ' εμέ η θεματοθέτρια δεν είπε κάτι κακό στο παιδί, πολλές φορές πράγματα που μας ενοχλούν μπορούμε να τα αποφύγουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι κρύβουμε πράγματα κάτω απ' το χαλί ή κάτι τέτοιο... Πχ έχω έναν φίλο που έχει φίδι. Όταν βλέπω τον φίλο μου θέλω να περνάμε καλά, να είμαι χαλαρή, κι όχι να παρακολουθώ με την άκρη του ματιού μου τί γίνεται στο τεράριουμ. Οι χαλαρές στιγμές είναι αυτό ακριβώς, χαλαρές, κι έτσι πρέπει να είναι...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ασφαλώς και οχι, ίσως κάπου μπερδευτηκα αλλά τι εννοειτε όταν λετε
Εννοώ οι για παράδειγμα ερχεται σπίτι ο Γιωργάκης (τυχαίο ονομα) και σου λέει "μαμα/μπαμπά Δεν θέλω να πάω στο σπιτι του θείου με τον μεγάλο σκύλο γιατί θα με φαει" του λες λοιπόν " Δεν πειράζει αγάπη μου μην έρθεις άμα δεν νοιώθεις άνετα εμείς θα κάτσουμε σπίτι μαζι". Το παιδί τι εισέπραξε;
1) φοβάμαι κάτι άρα το αποφεύγω
2) σκύλος κακο- σκυλος μακρια
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εννοώ οι για παράδειγμα ερχεται σπίτι ο Γιωργάκης (τυχαίο ονομα) και σου λέει "μαμα/μπαμπά Δεν θέλω να πάω στο σπιτι του θείου με τον μεγάλο σκύλο γιατί θα με φαει" του λες λοιπόν " Δεν πειράζει αγάπη μου μην έρθεις άμα δεν νοιώθεις άνετα εμείς θα κάτσουμε σπίτι μαζι". Το παιδί τι εισέπραξε;
1) φοβάμαι κάτι άρα το αποφεύγω
2) σκύλος κακο- σκυλος μακρια
Δηλαδή να έρθει αντιμέτωπος με μία φοβία που διαπιστωμένα υπάρχει. Αυτό λέτε ή αδυνατώ να καταλάβω;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
1) Μεγάαααλη κουβέντα με πολλές παραμέτρους. Το πράγμα εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου, το πόσο ανοιχτός είναι στο να δοκιμάσει αλλά και στο πως θα γίνει η προσέγγιση με το αντικείμενο που φοβάται. Δεν είναι μία η μέθοδος για όλους...
2) ο ρόλος του γονιού είναι να προστατέψει όμως συχνά μπερδεύουμε το βόλεϊ με το τρόλεϊ και η προστασία γίνεται υπερπροστασία.
Κατ' εμέ η θεματοθέτρια δεν είπε κάτι κακό στο παιδί, πολλές φορές πράγματα που μας ενοχλούν μπορούμε να τα αποφύγουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι κρύβουμε πράγματα κάτω απ' το χαλί ή κάτι τέτοιο... Πχ έχω έναν φίλο που έχει φίδι. Όταν βλέπω τον φίλο μου θέλω να περνάμε καλά, να είμαι χαλαρή, κι όχι να παρακολουθώ με την άκρη του ματιού μου τί γίνεται στο τεράριουμ. Οι χαλαρές στιγμές είναι αυτό ακριβώς, χαλαρές, κι έτσι πρέπει να είναι...
Το φίδι παραμένει στο τεραριουμ ομως, ο σκύλος περιφέρεται. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Captain....

Ας μη το γενικεύουμε με τις φοβίες....

έρχεται λοιπόν σπίτι το παιδί και σου λέει ότι ΔΕΝ θέλω να ξαναπάω σχολείο γιατι :
1. με κοροϊδεύει...χτυπάει ο αλεξάκης
2. μου φώναξε η δασκάλα
3.δεν είναι εκεί η μαμά μου

1000 μπορώ να γράψω αλλά σταματάω εδώ

Δεν θα ξαναστείλεις το παιδί σχολείο , μη τυχών και ...πιεστεί ή θα προσπαθήσεις να τον πείσεις ότι αυτή είναι η ζωή του ?

Γιατί σίγουρα θα ξέρεις ότι οι φοβίες ....πάνε κι έρχονται.... πάνε....κι έρχονται....

Ειδικά με τα παιδια !!!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δηλαδή να έρθει αντιμέτωπος με μία φοβία που διαπιστωμένα υπάρχει. Αυτό λέτε ή αδυνατώ να καταλάβω;
Όταν αποφασίσαμε με τον σύζυγο ότι θέλαμε ένα σκυλάκι μαζί μας το ανακοινώσαμε στα παιδιά για να δούμε αντιδράσεις αλλά πέταξαν από την χαρά τους και άλλα Όχι. Παρολαυτα δεν είπαμε δεν βαριέσαι θα συνηθίσουν και αρχίσαμε την αναζητήσει κουταβιού. Αρχίσαμε λοιπόν να πηγαίνουμε σε σπίτια φίλων με σκυλιά για να δούμε αντιδράσεις χωρίς όμως να το ξέρουν. Ενώ τα τέσσερα ήταν "μαμα έτσι θα κάνει και το δικό μας;" κλπ το πέμπτο δεν μίλαγε που και που πλησίαζε αλλα έφευγε. Άρα καταλάβαμε ότι έχει πρόβλημα. Όχι δεν το Ρωτήσαμε "φοβάσαι τα σκυλάκια αγάπη μου;" Γιατί δεν θέλαμε να το κάνουμε να νομίσει ότι όντως τα φοβάται. Η δεύτερη μας κίνηση ήταν να το πάρουμε σε ειδικούς ανθρώπους εκπαιδευτές κλπ και να μιλήσουν για την συμπεριφορά του σκύλου. Για το τι μπορεί μ οδηγήσει ένα σκύλο να δαγκώσει κάποιον άνθρωπο ή τι σημαίνει το ότι γρυλιζει κλπ και τρίτο και τελευταίο στάδιο κανονίσαμε να μείνουμε για ένα διάστημα στις διακοπές των Χριστουγέννων μαζί με ένα ενήλικο ήρεμο σκύλο του αδελφού του συζύγου για να δούμε πως θα το διαχειριστεί. Να μην σας τα πολυλογώ έχουμε φτάσει σε σημείο το παιδί Ν κάνει ενδείξεις στα αδέλφια του για το πως πρεπει να συμπεριφεροντε στον σκύλο.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μα με τίποτα.....
Φυσικά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
Πέραν των δικών μας επιθυμιών πρέπει να σεβόμαστε και τις "αδυναμίες" των άλλων. Ιδιαίτερα στα παιδιά μας. Δεν είναι απαραίτητο να είναι "καθ' εικόνα και ομοίωσιν"
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Captain....

Ας μη το γενικεύουμε με τις φοβίες....

έρχεται λοιπόν σπίτι το παιδί και σου λέει ότι ΔΕΝ θέλω να ξαναπάω σχολείο γιατι :
1. με κοροϊδεύει...χτυπάει ο αλεξάκης
2. μου φώναξε η δασκάλα
3.δεν είναι εκεί η μαμά μου

1000 μπορώ να γράψω αλλά σταματάω εδώ

Δεν θα ξαναστείλεις το παιδί σχολείο , μη τυχών και ...πιεστεί ή θα προσπαθήσεις να τον πείσεις ότι αυτή είναι η ζωή του ?
Αναφέρατε 3 τελείως διαφορετικούς λόγους και ο καθεενας πρέπει να αντιμετωπιστεί ανάλογα.
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU