Ζημιές ζημιές... και πάλι ζημιές....


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ διαφωνώ με το κλουβί διότι δεν πρόκειται να αγοράσουν αυτό που λένε dog run, ούτε θα βγαίνει ο σκύλος έξω. Θα βασανίζεται χειρότερα που είναι τρομερό. Επίσης συμφωνώ με τους υπόλοιπους. Αν είσαι 17, τότε θα έπρεπε να επιβάλεις τη γνώμη σου στη μάνα και την αδερφή σου που βέβαια μου ακούγονται για κλασικές Ελληνίδες: εκτός του ότι σκάνε για τα έπιπλα και τα χαλιά, αφήνουν τους άντρες να νομίζουν ότι κάνουν κουμάντο ενώ τους κάνουν στην πραγματικότητα ζάφτι εκείνες. Την ίδια νοοτροπία ακριβώς είχε η προγιαγιά μου που γεννήθηκε το 1878, δηλαδή πριν από 132 χρόνια. Μιλάμε δηλαδή για τη Μεσολιθική περίοδο, πριν ανακαλύψει ο άνθρωπος τη γεωργία και την κεραμεική. Εκτός του ότι πάντοτε αρνήθηκα να έχω τη νοοτροπία αυτή η ίδια υποστηρίζοντας ότι τα λέω ίσια και σε όποιον άντρα αρέσει, ο αδερφός μου όταν ήταν 17 δεν είχε πρόβλημα να κάνει ό,τι του άρεσε στο σπίτι. Εννοώ πάντα στα πλαίσια του λογικού και αυτού που του άρεσε που δεν ήταν το τσιγάρο ή τα ναρκωτικά.

Σκέψου τώρα το εξής: αν τους βάλεις μια ελληνικότατη φωνή και πεις ότι ο σκύλος θα μπαίνει και θα ζει στο σπίτι αλλιώς θα γίνει χαμός, τι θα γίνει ακριβώς? Θα σε σκοτώσουν? Όχι.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Σκέψου τώρα το εξής: αν τους βάλεις μια ελληνικότατη φωνή και πεις ότι ο σκύλος θα μπαίνει και θα ζει στο σπίτι αλλιώς θα γίνει χαμός, τι θα γίνει ακριβώς? Θα σε σκοτώσουν? Όχι.
Όχι, δεν θα τον σκοτώσουν. Αλλά θα του επιβληθούν και θα περάσει το δικό τους. Και ανάμεσα σε πολλά άλλα, ένας πολύ ωραίος τρόπος για να το κάνουν αυτό είναι να του κόψουν το χαρτζηλίκι.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό για ένα 17χρονο?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
μου ακούγονται για κλασικές Ελληνίδες: εκτός του ότι σκάνε για τα έπιπλα και τα χαλιά, αφήνουν τους άντρες να νομίζουν ότι κάνουν κουμάντο ενώ τους κάνουν στην πραγματικότητα ζάφτι εκείνες.
Μου θυμίζει την γιαγιά μου! ;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, δεν θα τον σκοτώσουν. Αλλά θα του επιβληθούν και θα περάσει το δικό τους. Και ανάμεσα σε πολλά άλλα, ένας πολύ ωραίος τρόπος για να το κάνουν αυτό είναι να του κόψουν το χαρτζηλίκι.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό για ένα 17χρονο?
Ο πατέρας τι παριστάνει? Το "κωφόν πρόσωπο" της υπόθεσης? Και από πότε θα κόψει η (ανήλικη?) αδερφή το χαρτζηλίκι στον αδερφό? Και από πότε η κλασική Ελληνίδα μάνα δεν πρόκειται τελικά να κάνει το χατήρι του γιου? Διότι πρέπει κανείς να σκεφτεί πέρα από το χαρτζηλίκι. Ναι μεν μπορεί να απειλήσουν ότι θα το κάνουν, μπορεί κι αυτός όμως να κάνει τον εκβιασμό του, πάντοτε μπορούν οι έφηβοι. Απλούστατα να συνεχίσει τον καυγά μέχρι να μην αντέχουν αυτές. Ως τώρα πέρναγε το δικό τους και πατούσαν τα κουμπιά του. Αν κάνει κάτι διαφορετικό θα τους επιβληθεί.

Προφανώς και δε μ' αρέσουν τέτοιες οικογενειακές σχέσεις, αφού όμως έχουμε να κάνουμε με δεδομένα του 1878 θα πρέπει να δώσω και την ανάλογη συμβουλή.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Το πρόβλημα νομίζω είναι στο ότι ο ίδιος δεν είπε ακόμα "Ναι θέλω τον σκύλο μέσα στο σπίτι, αλλά δεν με αφήνουν".
Πιθανώς και ο ίδιος να μην θέλει, και πιθανώς εκτός του να βαριέται να τον βγάλει βόλτα, να βαριέται εξίσου να αναλάβει τις ευθύνες ενός σκύλου (πόσο μάλλον του ΓΠ που κάνει ζημιές) που μένει μες στο σπίτι!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τότε να το δώσει προς υιοθεσία. Προσωπικά έτσι και μου 'κανε τέτοιο η μάνα μου θα της έλεγα ότι ναι μεν θα το δώσω αλλού αλλά θα υπάρξουν συνέπειες στη σχέση μας. Και θα υπήρχαν διότι συγχωρώ από πολύ δύσκολα έως ποτέ. Φταίνε όμως και οι άντρες της οικογένειας που πήραν σκύλο και συμφώνησαν από πριν να τον έχουν στον κήπο.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σαφώς. Μιλάμε για την γνωστή άγνοια ακόμα μια φορά.
Τι να πω, στεναχωριέμαι κάθε φορά..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο σκύλος δεν κάνει ζημιές....απλά παίζει με τα παιχνίδια του......ότι βρίσκει στον κήπο του δηλαδή!
Πρέπει κάπως να περάσει τις ώρες του το βράδυ....
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο σκύλος δεν κάνει ζημιές....απλά παίζει με τα παιχνίδια του......ότι βρίσκει στον κήπο του δηλαδή!
Πρέπει κάπως να περάσει τις ώρες του το βράδυ....
+++++++++πολλά!!!!!!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο σκύλος δεν κάνει ζημιές....απλά παίζει με τα παιχνίδια του......ότι βρίσκει στον κήπο του δηλαδή!
Πρέπει κάπως να περάσει τις ώρες του το βράδυ....
Μήπως λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια?
Ο σκύλος νοιώθει απομονωμένος, αποκομμένος και αφού δεν έχει κανένα μέλος της οικογένειας να ασχοληθεί μαζί του, λειτουργεί κατά το δοκούν (του σκύλου...)
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο σκύλος δεν κάνει ζημιές....απλά παίζει με τα παιχνίδια του......ότι βρίσκει στον κήπο του δηλαδή!
Πρέπει κάπως να περάσει τις ώρες του το βράδυ....
;) "α - να, μπραβο.."
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συμφωνώ με Kirki-Amirah!Φτιαξε ένα κλουβί άνετο και μεγαλούτσικο έξω στην αυλή και βάλτο στο πρόγραμμα!Θα είναι πιο ήρεμος ο σκύλος!Και εγώ έτσι κάνω!Συνδιασμό βόλτας εκτόνωσης,χαλάρωσης στο σπίτι και μέσα στο σπιτόκλουβό του για ηρεμία!Και δεν βασανίζεται καθόλου ο σκύλος!Αν τον ασκείς καλά στην βόλτα δεν θα έχεις πρόβλημα!Θα παίρνει αυτό που θέλει και θα κάθεται ήρεμος!Κανε έναν συνδιασμό όλων αυτών!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδιά, ο σκύλος θα βασανιστεί. Δεν πρόκειται να του πάρουν το σωστό κλουβί, δηλάδη ένα μεγάλο dog run. Θα του πάρουν ένα κλουβάκι, θα λυθεί το πρόβλημα των ζημιών και το καημένο το ζώο θα υποφέρει ακόμα χειρότερα. Μην τους δίνετε ιδέες διότι έχουν αποδείξει ότι ποσώς τους ενδιαφέρει το δυστυχισμένο σκυλάκι. Καλύτερα να το δώσει για υιοθεσία. Μη μιλάτε για ιδανικές καταστάσεις όταν έχετε να κάνετε με το μικροαστισμό του 1878 και την αβουλία των αρσενικών.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Παιδιά, ο σκύλος θα βασανιστεί. Δεν πρόκειται να του πάρουν το σωστό κλουβί, δηλάδη ένα μεγάλο dog run. Θα του πάρουν ένα κλουβάκι, θα λυθεί το πρόβλημα των ζημιών και το καημένο το ζώο θα υποφέρει ακόμα χειρότερα. Μην τους δίνετε ιδέες διότι έχουν αποδείξει ότι ποσώς τους ενδιαφέρει το δυστυχισμένο σκυλάκι. Καλύτερα να το δώσει για υιοθεσία. Μη μιλάτε για ιδανικές καταστάσεις όταν έχετε να κάνετε με το μικροαστισμό του 1878 και την αβουλία των αρσενικών.
+ 10000000
 


posedon2468

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
372
0
γυρω στα 17? με σχολειο-φροντιστηριο-διαβασμα-παρεες-εξοδους κτλ κτλ κτλ... ποση ωρα απομενει για ενα ατομο με τετοια δεδομενα να ασχοληθει με τον εαυτο του και ποσο μαλλον με ενα σκυλο... πραγματικα και εγω πιστευω μεσα στο σπιτι ειναι η καλυτερη επιλογη,στην αρχη στο ενα καλο μπανιο και στο δωματιο σου..τσουκου τσουκου θα περασει το δικο σου! τα περασαμε και εμεις αυτα! :) λιγη αποφασιστικοτητα και υπευθυνοτητα πιστευω αρκει και αν τον εχεις στα ποδια σου σιγουρα θα βρισκεις και περισσοτερο χρονο για αυτον!
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Παιδιά εγω διάβασα όλα αυτά που λέτε και δεν διαφωνώ καθόλου. Παρόλα αυτά υπάρχει κάτι που δεν μου κάθεται καλά και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς.

Συνήθως βλέπω στο φόρουμ να ρωτάνε διάφοροι με την ελπιδα οτι θα πάρουν μια απάντηση που προφανώς θέλουν να ακούσουν και όχι να ακούσουν κατακρίσεις.

Ίσως μια πιο διακριτική προσέγγιση να βοηθούσε τον συγκεκριμένο σκύλο και μια επίπληξη ίσως θα ήταν αρκετή. Όχι να βουτάμε να φάμε τον κάθενα που έχει μεγαλώσει, δυστυχώς, σε μια νοοτροπία που αντιμετωπίζει τα σκυλιά (και τα ζώα κατ επέκτασην) σαν όντα ασήμαντης και υποδεέστερης κατηγορίας.

Και θα σας θυμίσω κάτι. Τα σκυλιά σας πως τα επιμορφώνετε; τα χτυπάτε; τα μαλώνετε; η περισσότερο επικεντρώνεστε στην θετική επιβράβευση; (και αν μου πείτε οτι τα σκυλιά σας τα αγαπάτε γι αυτό τους φέρεστε έτσι, τότε ίσως να μην αγαπάτε τα άλλα σκυλια του κόσμου..)

ίσως όλα αυτά που γράφω να μην έχουν νόημα για μερικούς αλλά θα ήλπιζα τουλάχιστον να ευαισθητοποιούσε μερικούς στο πνεύμα της "ανώτερης" ανθρωπιάς που πρέπει να διέπει το φόρουμ προς όλα τα.. όντα. ;)
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Παιδιά εγω διάβασα όλα αυτά που λέτε και δεν διαφωνώ καθόλου. Παρόλα αυτά υπάρχει κάτι που δεν μου κάθεται καλά και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς.

Συνήθως βλέπω στο φόρουμ να ρωτάνε διάφοροι με την ελπιδα οτι θα πάρουν μια απάντηση που προφανώς θέλουν να ακούσουν και όχι να ακούσουν κατακρίσεις.

Ίσως μια πιο διακριτική προσέγγιση να βοηθούσε τον συγκεκριμένο σκύλο και μια επίπληξη ίσως θα ήταν αρκετή. Όχι να βουτάμε να φάμε τον κάθενα που έχει μεγαλώσει, δυστυχώς, σε μια νοοτροπία που αντιμετωπίζει τα σκυλιά (και τα ζώα κατ επέκτασην) σαν όντα ασήμαντης και υποδεέστερης κατηγορίας.

Και θα σας θυμίσω κάτι. Τα σκυλιά σας πως τα επιμορφώνετε; τα χτυπάτε; τα μαλώνετε; η περισσότερο επικεντρώνεστε στην θετική επιβράβευση; (και αν μου πείτε οτι τα σκυλιά σας τα αγαπάτε γι αυτό τους φέρεστε έτσι, τότε ίσως να μην αγαπάτε τα άλλα σκυλια του κόσμου..)

ίσως όλα αυτά που γράφω να μην έχουν νόημα για μερικούς αλλά θα ήλπιζα τουλάχιστον να ευαισθητοποιούσε μερικούς στο πνεύμα της "ανώτερης" ανθρωπιάς που πρέπει να διέπει το φόρουμ προς όλα τα.. όντα. ;)


Γιαννη, (αν θυμάμαι καλα το όνομα σου :) ) συμφωνω στα περισσότερα στα οποία αναφερεσαι.
Απο τη άλλη, το forum και κάθε forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και παρολο που οι περισσότεροι απο εμας δεν χτυπουν ή δεν συμπεριφερονται άσχημα στα σκυλια τους, έχουν έναν δικο τους τρόπο έκφρασης (προσωπικο στυλ) το οποιο, απόσο φαντάζομαι, χρησιμοποιούν εντος και εκτος φορουμ.
Όταν πρωτομπήκα στο φορουμ, ομολογω ότι με "ξενισε" ο τροπος μερικών ανθρωπων, αλλα διαβαζοντας περισσότερο "εκπαιδευτικα" στο να κρατω τη χρησιμη πληροφορία και να πεταω το περιτύλιγμα, δηλαδη τον τρόπο που μου "δινει" καποιος την πληροφορία.
Σε μια "ιδανική κοινωνία" που ο καθενας θα είχε συγκροτημενο τροπο σκεψης και έκφρασης, τα πραγματα θα ήταν όντως πιο απλα και πιο κατανοητα.

Εγω προσωπικα, είμαι υπερ της θετικης εκπαιδευσης, είτε αυτη αφορά σκύλο, είτε άνθρωπο :)
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Θα ζητουσα να επικεντρωθουμε στο θεμα μας αφηνοντας τον Καφρο ( αλλαξε ψευδωνυμο βρε φιλε :) ) να ειναι οσο χρονων ειναι και τις Ελληνιδες στα μεσημεριανα

Επισης οταν λεμε κατι να ειμαστε και σιγουροι

οι σκυλοι δεν παθαινουν τιποτα αν ζουν εξω ξερω πολλες περιπτωσεις που αυτο ισχυει συμπεριλαμβανομενων και των δικων μου σκυλων

το πιο σωστο που εχει λεχθει μεχρι τωρα ειναι η κλουβα στον κηπο θα πρεπει κατω να εχει τσιμεντο ή κατι αλλο μη γλυστερο οι δικες μου κλουβες ειναι 2,5μ Χ 2μ

αν τον εχεις στην κλουβα τα πραγματα ειναι ευκολα θα τον βγαζεις θα παιζετε κανενα 5λεπτο και μετα θα τον ξαναβαζεις μεσα , μετα
απο καποιες ωρες παλι το ιδιο ή οταν κανεις διαλειμα απο τα διαβασματα και καποια στιγμη οταν θα εχεις περισσοτερο χρονο θα αραζετε και παρεα στον κηπο

ο σκυλος θα μαθει την κλουβα και θα ειναι μια χαρα και το βραδυ θα τον εχεις μεσα ετσι δεν θα χαλαει οτι του μοιαζει ενδιαφερον

στην αρχη ταιζε τον εκει μεσα μετα αρχισε να κλεινεις την πορτα οσο τρωει και να εισαι μακρυα μετα αυξησε τον χρονο που θα μενει μεσα

εμενα μου πηρε μονο μια εβδομαδα να μενει στην κλουβα για 9 περιπου ωρες χωρις προβληματα

αν δεν μπορεις να κανεις κλουβα τοτε το κλουβι εντος σπιτιου ειναι η αμεσως καλυτερη λυση για να μην γυριζει γυρω γυρω και ενοχλει την μητερα σου και την αδερφη σου
η διαδικασια και για τα δυο ειναι η ιδια

υπαρχουν πολλες παραλλαγες
http://www.google.gr/images?um=1&hl...a=1&q=dog+crate&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=

τωρα ποσο και πως ασχολεισαι με τον σκυλο σου ;
 


querido_jose

Active Member
29 Ιουνίου 2010
36
0
Γιαννη, (αν θυμάμαι καλα το όνομα σου :) ) συμφωνω στα περισσότερα στα οποία αναφερεσαι.
Απο τη άλλη, το forum και κάθε forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και παρολο που οι περισσότεροι απο εμας δεν χτυπουν ή δεν συμπεριφερονται άσχημα στα σκυλια τους, έχουν έναν δικο τους τρόπο έκφρασης (προσωπικο στυλ) το οποιο, απόσο φαντάζομαι, χρησιμοποιούν εντος και εκτος φορουμ.
Όταν πρωτομπήκα στο φορουμ, ομολογω ότι με "ξενισε" ο τροπος μερικών ανθρωπων, αλλα διαβαζοντας περισσότερο "εκπαιδευτικα" στο να κρατω τη χρησιμη πληροφορία και να πεταω το περιτύλιγμα, δηλαδη τον τρόπο που μου "δινει" καποιος την πληροφορία.
Σε μια "ιδανική κοινωνία" που ο καθενας θα είχε συγκροτημενο τροπο σκεψης και έκφρασης, τα πραγματα θα ήταν όντως πιο απλα και πιο κατανοητα.

Εγω προσωπικα, είμαι υπερ της θετικης εκπαιδευσης, είτε αυτη αφορά σκύλο, είτε άνθρωπο :)
Αγγελική σωστά θυμάσαι! (Είχαμε πάει μαζί για σκυλομπάνιο μήπως; )
Αυτά που λες ισχύουν και για μένα. Απλά θα ήλπιζα να μπορέσουμε να μεταδώσουμε θετικότητα προς όλους. (και ας ακούγεται ινδουιστικο-παγανιστικό δε με νοιάζει..)

Νίκο, 9 ώρες στο κλουβί!? Μου φαίνεται too much!.. Να μην κινείται πουθενά; Λίγο φυλακή μου θυμίζει..

edit: τώρα είδα το 2.5χ2.. αλλά και πάλι μου φαίνεται κάπως.. και γιατί να μην έχει χώμα (εσύ λες τσιμέντο) απο κάτω; ρωτάω γιατί βλέπω πολλές κλούβες που δεν έχουν επαφή με χώμα..

σόρρυ για το οφφ τόπικ.
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU