Η Άσκηση του Κουταβιού Ανάλογα με την Ηλικία


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ο ρωμαιος παρολο που ειναι 3μιση μηνων στη βολτα που τον αφηνω ελευθερο να παιζει με τα αλλα σκυλια παιζει με ελαχιστα διαλλειματα περιπου μια με μιαμιση ωρα!!! οποτε κουραζετε ερχεται να αραξει και συνηθως μετα απο λιγο φευγουμε.

ειναι φυσιολογικο σε τετοια ηλικια να εχει τοσα αποθεματα ενεργειας? εχει καταπιει energizer?
εαν απο τωρα μαθαινει να παιζει τοση πολυ ωρα οταν μεγαλωσει ποση ωρα θα θελει?
μηπως να μην τον αφηνω τοσο πολυ ωρα?

ευχαριστω
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ειναι ελευθερος και παιζει με τα αλλα σκυλια, δεν τον τραβολαγαω εγω η κατι τετοιο.

αρα λες να το κανω 45 λεπτα?

εννοειται οτι την υπολοιπη μερα ειναι αραχτος ή/και κοιμαται :)
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
εχουμε και το πρωι βολτα μικρη βεβαια, μονο για τουαλετα και αν βρουμε κανα αλλο σκυλακι στο δρομο και θελουνε να παιξουνε τον αφηνουμε, παντα με λουρι.
 






piriki

Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
12
0
Καλλιμάρμαρο Athens
καλημερα! ο Toro μου ημιαιμο lab ειναι 4,5 μηνων, βγαίνει το πρωι ενα μισαωρο, το απογευμα μιση ωρα με 45 λεπτα το βραδυ καμια 1μιση ωρα οπου τρεχει και παιζει με σκυλια σ ενα παρκο ,τα οποια ομως δεν ειναι στην ηλικια του ολα, βεβαια η αγαπημενη του φιλη ειναι 12 μηνων.
και γενικα θελει μονο να παιζει και να τρεχει! Να του περιορισω τη βραδινη ωρα? και μετα κατα τις 12 βγαινει μια μινι βολτουλα.
Με ανησυχει το θεμα της δισπλασιας...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
καλημερα! ο Toro μου ημιαιμο lab ειναι 4,5 μηνων, βγαίνει το πρωι ενα μισαωρο, το απογευμα μιση ωρα με 45 λεπτα το βραδυ καμια 1μιση ωρα οπου τρεχει και παιζει με σκυλια σ ενα παρκο ,τα οποια ομως δεν ειναι στην ηλικια του ολα, βεβαια η αγαπημενη του φιλη ειναι 12 μηνων.
και γενικα θελει μονο να παιζει και να τρεχει! Να του περιορισω τη βραδινη ωρα? και μετα κατα τις 12 βγαινει μια μινι βολτουλα.
Με ανησυχει το θεμα της δισπλασιας...
νομιζω ειναι παρα πολυ για την ηλικια του...
Μιαμιση ωρα το βραδυ λες?
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ναι το βραδυ ειναι απο 1 μεχρι 1μιση ωρα...ποσο να τον αφηνω δηλ?κανα 45 λεπτο?
δεν εχω εμπειρια απο μεγαλοσωμα σκυλια με θεματα δυσπλασιας κλπ. ας γραψουν κι αλλα μελη που γνωριζουν....
επισης δεν ειναι μονο ο χρονος που μενει εξω αλλα και πως αξιοποιειται αυτος....το διαρκες τρεξιμο ισως δεν κανει καλο για πολλη ωρα....
θελω να πω οτι στη 1.5 ωρα μπορει ενα σκυλι να χαζολογαει περπατωντας αργα και μυριζοντας κι αλλο να τρεχει να πηδα κλπ.
 














christos k

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2011
89
0
Nicosia - Cyprus
θυμησε μου φυλη, ή μεγεθος?
Lab x Husky 2 μηνων σχεδόν τωρα. της τελευταίες 2 εβδομάδες ανεβαίνει τα σκαλιά. Μεγεθος...Λιγο τερατακη θε ελεγα!! περίπου στα 35εκ θα ελεγα!! (δεν περνω ορκο :0)

Τι νομιζεις.?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Lab x Husky 2 μηνων σχεδόν τωρα. της τελευταίες 2 εβδομάδες ανεβαίνει τα σκαλιά. Μεγεθος...Λιγο τερατακη θε ελεγα!! περίπου στα 35εκ θα ελεγα!! (δεν περνω ορκο :0)

Τι νομιζεις.?
μεγαλουτσικο θα γινει κι αυτο ειναι χειροτερο για την περιπτωση του...αναπτυξη κοκκαλων κλπ.
ειναι απαγορευτικα τα σκαλια ειδικα με μεγαλη ταχυτητα και συχνα απ'οσο ξερω...
δεν ξερω ποια ακριβως ειναι η λυση για αυτο...ισως αργα ή αγκαλια...
 


christos k

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2011
89
0
Nicosia - Cyprus
μεγαλουτσικο θα γινει κι αυτο ειναι χειροτερο για την περιπτωση του...αναπτυξη κοκκαλων κλπ.
ειναι απαγορευτικα τα σκαλια ειδικα με μεγαλη ταχυτητα και συχνα απ'οσο ξερω...
δεν ξερω ποια ακριβως ειναι η λυση για αυτο...ισως αργα ή αγκαλια...
Αργα και αγκαλια..!! Τελος! :p θα το αφήσω ακόμα 1-2 μηνες της σκάλες με την βοήθεια μου.
Να σε καλα.
Φυσικα περιμενω και αλλες γνωμες πανω στο θεμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf