Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Wrymouth και τοξίκωση χαλκού, είναι τυχαία παραδείγματα, το ένα ανατομικού και άλλο παθολογικού προβλήματος που κληρονομούνται από υποτελή γονίδια.
Ακόμα και να γλυτώσεις από ασθένειες που προκαλούνται από υποτελή γονίδια, όσο θα αυξάνεις την ενδογαμία θα χάνεις πλεονεκτήματα επιβίωσης προς όφελος του τύπου και της σταθεροποίησής του.
Και να μην ξεχνάμε ότι αν μειώσουμε την γονιδιακή δεξαμενή, δεν έχουμε τρόπο να την εμπλουτίσουμε. Πολλά γονίδια έχουν συνδεδεμένη κληρονομικότητα και προσπαθώντας να "καθαρίσεις" ένα, συχνά εξαλείφεις ολόκληρο πακετάκι που θα μπορούσε μακροπρόθεσμα να σου είναι χρησιμότερο.

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/the-myth-of-hybrid-vigor-in-dogsis-a-myth

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/the-costs-and-benefits-of-inbreeding
 
Last edited:


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σκυλια που σαφως αποκλεινουν απο το προτυπο κ την ιστορια της φυλης τους σε χαρακτηρα, ακριβοπληρονονται, καμια φορα περισσοτερο κ απο τα προτυπικα, γιατι αυτα μπορει "να φερει βολτα" η κυρα Κουλα απο το Κολωνακι (για να μην την τοποθετησω γεωγραφικα αλλου κ χασουμε παλι το νοημα) μιας κ αναγκες για την πραγματικη εργασια του εκαστοτε σκυλου, εχουν ελαχιστοι ιδιοκτητες σε συγκριση με αυτους που θελουν σκυλο τετοιας φυλης.....

Με δεδομενο οτι σκυλος 100% στο προτυπο δεν υπαρχει, μετα μιλαμε για το ανεκτο οριο αποκλεισης απο αυτο....
Κι εκει ειναι που το πραγμα περιπλεκεται......

@Kouros
Ακομα περιμενω την απαντηση σου......
Και ποιος λέει ότι αυτό δεν είναι και το πρόβλημα της θεματοθέτριας; Γιατι από εκεί ξεκινήσαμε το νήμα.
Οτι δηλαδή ήθελε ένα σκυλί καναπέ που να μοιάζει με labrador και όχι ένα σκυλί που όντως είναι labrador, με τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να έχει ένα labrador για την εργασία που εξελίχθηκε να κάνει και όχι για το χρώμα του τριχώματος και τα ωραία του αυτιά;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι εννοείς από εκεί ξεκινήσαμε το θέμα?
Είπε ότι ήθελε σκυλί του καναπέ και ότι δεν θα μπορούσε να το εκτονώσει?
 
  • Like
Reactions: Orilis


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τι εννοείς από εκεί ξεκινήσαμε το θέμα?
Είπε ότι ήθελε σκυλί του καναπέ και ότι δεν θα μπορούσε να το εκτονώσει?
Αν δεν απατώμαι το αρχικό πρόβλημα που αναφέρθηκε πρώτο ήταν :
"Δεν μπορούμε να πάμε οπουδήποτε με το σκυλί και να το ευχαριστηθούμε, διότι ο μόνος χώρος που μπορεί να κάτσει ήρεμα είναι το crate της, ακόμη και μέσα στο σπίτι όταν είναι εκτός crate πρέπει συνεχώς να είναι υπό αυστηρή επίβλεψη. "
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
χαχαχα! καλέ δεν φταίει ο τρόπος απόκτησης για το ότι δεν ακούει στο έλα ή κλαίει όταν λείπεις!!
απλά του λείπεις όταν φεύγεις, άγχος αποχωρισμού είναι μπορείς να το μετριάσεις- ψάξε στο ίντερνετ για περαιτέρω! όσο για το έλα δοκίμασε να κρατάς μία λιχουδιά ή παιχνίδια και να τον φωνάζεις λέγοντας ''Έλα'', όταν έρχεται τον επιβραβεύεις με τη λιχουδιά ή το παιχνίδι. Το επαναλαμβάνεις αυτό πολλές μέρες, κανα 10 λεπτο τη μέρα, και σιγά σιγά δεν δίνεις λιχουδιές συνεχεια όταν έρχεται αλλά τις μισές φορές μόνο και τις άλλες μισές τον επιβραβεύεις λεκτικά με ''μπράβο παιδαρά μου'' κλπ! Λεκτική επιβράβευση θα δίνεις πάντα!

τώρα με τι φυλή μοιάζει και με τι όχι χέστηκες, είναι ένας κούκλαρος και να χαίρεστε ο ε΄νας τον άλλο :love:
Καλησπέρα! Μπορεί να φταίει ο τρόπος απόκτησης μπορεί και όχι...όταν παίρνεις σκυλί με γενεολογικό δέντρο ξέρεις τι χαρακτηριστικά μπορείς να περιμένεις. όχι βέβαία ότι είναι πανάκεια! Τα συγκεκριμένα τα έγραψα χαριτολογώντας...

Πίστεψε με ξέρω τι είναι το κάθε τί και πραγματικά έχω ρίξει πολύ διάβασμα και προσπάθεια να τον βελτιώσω. Crate , λιχουδιές , επιβράδευση και πολλά άλλα....έχω καταλήξει ότι ο τύπος δεν ψήνεται να εκπαιδευτεί! πραγματικά για το ΕΛΑ πρέπει να έχω χαλάσει κανα 50κιλο λιχουδιές. Θα έρθει μόνο όταν θέλει εκείνος να έρθει. Δηλαδή και λιχουδιά να έχω θα έρθει μετά από κάνα τέταρτο που βαρέθηκα να του λεω ΕΛΑ και θα μου τα σπάσει για να την φάει χαχααχαχ.
10697403_10154578173890464_6024905728298040234_o.jpg
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros

Σε ολη αυτη τη διαδικασια επιλογης, τι ακριβως σε κανει να ΜΗΝ θελεις ο σκυλος να εχει pedigree?
Εκτος απο τα αλλα της διαδικασιας επιλογης, που δεν θα διαφωνισω, με το "χαρτι" ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την ταυτοτητα του σκυλου, κ δεν βασιζεσαι ουτε σε αυτο που βλεπεις (που ειναι ελαχιστο σε σχεαη με το "τι ειναι" ο σκυλος, ουτε στο τι σου λενε αυτοι που τους πληρωνεις κ αν δεν υπαρχει καποια ταυτοποιηση μπορει να σου πλασσαρουν οτιδηποτε......
Γιατι λοιπον απαξιωνεις το pedigree την στιγμη που δεν αναιρει την διαδικασια της επιλογης που εθεσες, απλα την συμπληρωνει;;

Τελος πες μου, τον σκυλο σου τον πας στον κτηνιατρο;;;
Γιατι το pendigree δεν ειναι τιποτα αλλο απο την βεβαιωση μιας κλειστης ομαδας ανθρωπων ,μιας κλικας που σκοπο εχει μονο να κατοχυρωσει το προιον που πουλαει.Δεν την ενδιαφερει αν θα διατηρηθει αυτο το προιον οπως ηθελε ο δημιουργος του.Σκοπο εχει να το κανει οσο το δυνατον ποιο εμπορευσιμο αρα ειτε με αποκλεισμο καποιων σκυλων ειτε με προσμιξη αλλων φυλων καταληγει να πουλαει τουμπανα και πρωταθλητες.Στο τελος τελος ποιοι νομιζεις γινονται εκτροφεις?Υπαρχουν εξετασεις καταλληλοτητας?Υπαρχει καποια σχολη που τους πιστοποιει?Σε αρκετες περιπτωσεις (οχι βεβαια ολες γιατι υπαρχει και μικρη μεριδα ανθρωπων που κανει σοβαρη δουλεια) ειναι οι BYB που τοσο αναθεματιζετε που επειδη ειδαν οτι υπαρχει ζητηση το κανανε επισημα και by the book..Σε αρκετες περιπτωσεις ειναι αυτοι που στην αρχη της σκυλοκαριερας τους θελανε να παρουνε ενα τουμπανο και μετα κατεληξαν να πουλανε τετοια...

Γιατι με ρωτας για τον κτηνιατρο?Νομιζεις οτι το βλεπω απο χρηματικη πλευρα?Οχι βεβαια!
Απλα σου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες!Και εγω θελω να αγορασω την ουσια οχι το περιτυλιγμα!!Ειναι σαν να θες να πας σαφαρι στους αμμολοφους της αιγυπτου και να σου λεει ο πωλητης παρε ενα renault crossover που εχει pedigree ,σεα μεα ,ειναι φουλ εξτρα και οτι οχι μην παρεις αυτο
γιατι δεν εχει pedigree αρα δεν ειναι καταλληλο..

Τα τρια σκυλια που εχω τωρα εχουν αριστη σχεση με τον κτηνιατρο τους ...το καυκασιο ειπαμε οτι αποδημησε εις κυριον , μετα την ηλικια των 7 μηνων δεν μπορουσε να πλησιασει τον γιατρο ουτε κανενα αλλο ξενο ανθρωπο και τα επαναληπτικα τα εκανα με πατεντα με την επιβλεψη παντα του κτηνιατρου.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλησπέρα! Μπορεί να φταίει ο τρόπος απόκτησης μπορεί και όχι...όταν παίρνεις σκυλί με γενεολογικό δέντρο ξέρεις τι χαρακτηριστικά μπορείς να περιμένεις. όχι βέβαία ότι είναι πανάκεια! Τα συγκεκριμένα τα έγραψα χαριτολογώντας...

Πίστεψε με ξέρω τι είναι το κάθε τί και πραγματικά έχω ρίξει πολύ διάβασμα και προσπάθεια να τον βελτιώσω. Crate , λιχουδιές , επιβράδευση και πολλά άλλα....έχω καταλήξει ότι ο τύπος δεν ψήνεται να εκπαιδευτεί! πραγματικά για το ΕΛΑ πρέπει να έχω χαλάσει κανα 50κιλο λιχουδιές. Θα έρθει μόνο όταν θέλει εκείνος να έρθει. Δηλαδή και λιχουδιά να έχω θα έρθει μετά από κάνα τέταρτο που βαρέθηκα να του λεω ΕΛΑ και θα μου τα σπάσει για να την φάει χαχααχαχ.
View attachment 58391[/QUOTΟτι
Καλησπέρα! Μπορεί να φταίει ο τρόπος απόκτησης μπορεί και όχι...όταν παίρνεις σκυλί με γενεολογικό δέντρο ξέρεις τι χαρακτηριστικά μπορείς να περιμένεις. όχι βέβαία ότι είναι πανάκεια! Τα συγκεκριμένα τα έγραψα χαριτολογώντας...

Πίστεψε με ξέρω τι είναι το κάθε τί και πραγματικά έχω ρίξει πολύ διάβασμα και προσπάθεια να τον βελτιώσω. Crate , λιχουδιές , επιβράδευση και πολλά άλλα....έχω καταλήξει ότι ο τύπος δεν ψήνεται να εκπαιδευτεί! πραγματικά για το ΕΛΑ πρέπει να έχω χαλάσει κανα 50κιλο λιχουδιές. Θα έρθει μόνο όταν θέλει εκείνος να έρθει. Δηλαδή και λιχουδιά να έχω θα έρθει μετά από κάνα τέταρτο που βαρέθηκα να του λεω ΕΛΑ και θα μου τα σπάσει για να την φάει χαχααχαχ.
View attachment 58391
Η θετικη εκπαιδευση δεν αποδιδει σε σκυλια με δυναμικο χαρακτηρα.Το μεγεθος του σκυλου δεν εγγυαται το χαρακτηρα του..τα terrier και τα τσιουαουα πολυ απλα ειναι μεγαλοι σκυλοι εγκλωβισμενοι σε ενα μικρο σωμα.Θελουν κανονικη εκπαιδευση και οχι λιχουδιες...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Kouros "by the book" ποιανού; Αυτών που αποδέχονται την εκτροφή από αιμομιξία; Αυτών που εξετάζουν σε μια γέννα μόνο αν έχουν pedigree οι γεννήτορες, χωρίς να ελεγξουν αν οι εγκαταστάσεις πληρούν προδιαγραφές που ορίζονται απο το κράτος; Αυτούς που οι γέννες στην ουσία είναι δηλωμένες μόνο μέσα στον κύκλο τους, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα κρατικού, υγειονομικού, φορολογικού ελέγχου;

Ποιό είναι το ηθικό, ποιό είναι το νόμιμο και τι σχέση έχουν μεταξύ τους σε αυτό που λέγεται εκτροφή, μετά απο όσα διάβασα, λιγάκι έως πολύ μπερδεμένο ώστε να δίνει ξεκάθαρη εικόνα στους μελλοντικούς αγοραστές/σκυλογονεις.

Μπορεί κάποιοι να κάνουν σωστά την δουλειά τους ως ερασιτέχνες(επαγγελματίας θεωρείται μόνο αυτός που έχει ΑΦΜ) και ηθικά και νόμμα. Το θέμα είναι ότι για να τους βρεις και να τους ξεχωρίσεις, χρειάζεσαι γνώσεις και τρέξιμο.Πολύ τρέξιμο. Και το πρόβλημα του 99% των υποψήφιων αλλά και αυτών που ήδη έχουν σκύλους είναι ότι ούτε γνωρίζουν ούτε έχουν τον χρόνο να τρέξουν τόσο πολύ.. Και εκει είναι τελικά που πατάει και δουλεύει το όλο σύστημα.

Τελικά, άντε βρες το αυγό και κούρευτο..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στο τελος τελος ποιοι νομιζεις γινονται εκτροφεις?Υπαρχουν εξετασεις καταλληλοτητας?Υπαρχει καποια σχολη που τους πιστοποιει?Σε αρκετες περιπτωσεις (οχι βεβαια ολες γιατι υπαρχει και μικρη μεριδα ανθρωπων που κανει σοβαρη δουλεια) ειναι οι BYB που τοσο αναθεματιζετε που επειδη ειδαν οτι υπαρχει ζητηση το κανανε επισημα και by the book..Σε αρκετες περιπτωσεις ειναι αυτοι που στην αρχη της σκυλοκαριερας τους θελανε να παρουνε ενα τουμπανο και μετα κατεληξαν να πουλανε τετοια...
προφανως απο καπου δεν θα ξεκινησαν κι αυτοι; απαγορευεται να ειχαν ενα σκυλι μιας φυλης,απο κει να ξεκινησε η αγαπη τους για αυτη και να ξεκινησαν τα ζευγαρωματα, μεχρι που κατεληξαν να κανουν κανονικη ΕΚΤΡΟΦΗ, κατω απο επισημο και νομιμο πλαισιο;
ακομα και αν θεωρησουμε οτι αυτο το αρχικο σταδιο ηταν λαθος, ολοι εμεις ειμαστε οι αλάνθαστοι; και πως θα επρεπε να ξεκινανε δηλαδη οι εκτροφεις κατα την γνωμη σου;
Με την αγορα εξ αρχης 10 ετοιμων σκυλιων που του καθονται στο πλανο που εχει οραματιστει και μια μερα να πει, τωρα ξεκιναω εκτροφη;
(δεν ειναι ειρωνικη η ερωτηση...απλα θελω να καταλαβω ολοκληρωμενα το σκεπτικο σου)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μαλάκα μου έλεος δηλαδή. Αρχίζει και σταματάει η λογική....
Εξηγούμε σε τόσα ποστ πόσο δύσκολη είναι η και πόσα προβλήματα έχει η σωστή εκτροφή, χωρίς να κρύβουμε τίποτα κάτω απ το χαλί, και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι: ε, αν είναι τόσο σύνθετα τα πράγματα ας πάρω απ τον byb που δεν ασχολείται ούτε καν με αυτά και όλο και κάτι καλύτερο θα βγει???????
Συζητάμε για να συνεννοηθούμε ή μας τρολάρετε επισήμως?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Kouros

To pedigree ειναι η μοναδικη "πιστοποιηση" οτι ο σκυλος ανηκει στην Χ φυλη, στην οποια ανηκαν κ οι προγονοι του κλπ κλπ. Αλλιως βασιζεσαι μονο στο κατα δηλωση του εκαστοτε. Αν εισαι τοσο ευκολοπιστος, με γεια σου, αλλα εγω πχ δεν ειμαι. Οχι οτι το pedigree εξασφαλιζει στο 100%, αλλα......
Το toyota παραπανω "το παιρνεις για την δουλεια".
Ενα αλλο που μοιαζει οπτικα χωρις το σημα της toyota θα το εμπιστευοσουν για την δουλεια;;
Εγω λεω οχι κ αν θα το εκανες κ θα εβγαινε θα ηταν τυχη....

Μαλλον, αν οχι σιγουρα, δεν εχεις γνωρισει εκτροφεις που στοχευουν στην εργασια. Θα σου προτεινα να το εκανες πριν αρχισεις τους αφορισμους.....

Το λες κ μονος σου, αυτοι που "γινανε εκτροφεις" το κανανε επισημα και by the book.....
Αυτο.
Δεν γινεται λοιπον να στοχευουμε στο μεμονομενο ζευγαρωμα του κατα δηλωση "γαματου" "καθαροαιμου" σκυλου του κυρ Τακη με της κυρα Λενης..... Στο κατω κατω τι τον σταματαει αυτον τον ελαχιστα σοβαρο, αν χρησιμοποιει καθαροαιμα σκυλια, να τους βγαζει κ ταυτοτητα;;;
Τιποτα....

Αν θες να αγορασεις την ουσια, κανεις δεν σου λεει να μην χρησιμοποιησεις την παραπανω διαδικασια επιλογης που εθεσες σε σκυλια ομως που εχουν pedigree.
Ειναι αστειο αν πεις οτι δεν θα βρεις!


Τα τρια σκυλια που εχω τωρα εχουν αριστη σχεση με τον κτηνιατρο τους ...
Aρα καθονται να τα ακουμπησει κ να τους πιασει τα παπαρια.... Αρα;
Αρα ειναι θεμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ να ανεχτουν, οχι πολλα πολλα κ γλυκες αλλα τα απαραιτητα.....
Αρα καλλιστα θα μπορουσε ενας σκυλος με δυνατα ενστικτα κ ταμπεραμεντο να ΑΝΕΧΤΕΙ επειδη εχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.....

Αυτο που ειναι αντικρουομενο σε σενα κ με το οποιο διαφωνω καθετα ειναι οτι θες να μιλας για φυλες (λες ειχα καυκασιο, παρε πρεσα κλπ) την στιγμη που δεν αναγνωριζεις την υπαρξη ταυτοτητας για την πιστοποιηση των ζωων στην φυλη.
Αυτο για το οποιο κατα βαση μιλας, ειναι το τυχαιο ημιαιμο σκυλι, του τυχαιου που το εβγαλε απο τυχαια γεννα κ το ονομαζει ως ανηκων σε μια φυλη, για να το πουλησει.....
Αυτο που κατηγορεις δλδ, στην χειροτερη μορφη του.....
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Καλησπέρα! Μπορεί να φταίει ο τρόπος απόκτησης μπορεί και όχι...όταν παίρνεις σκυλί με γενεολογικό δέντρο ξέρεις τι χαρακτηριστικά μπορείς να περιμένεις. όχι βέβαία ότι είναι πανάκεια! Τα συγκεκριμένα τα έγραψα χαριτολογώντας...

Πίστεψε με ξέρω τι είναι το κάθε τί και πραγματικά έχω ρίξει πολύ διάβασμα και προσπάθεια να τον βελτιώσω. Crate , λιχουδιές , επιβράδευση και πολλά άλλα....έχω καταλήξει ότι ο τύπος δεν ψήνεται να εκπαιδευτεί! πραγματικά για το ΕΛΑ πρέπει να έχω χαλάσει κανα 50κιλο λιχουδιές. Θα έρθει μόνο όταν θέλει εκείνος να έρθει. Δηλαδή και λιχουδιά να έχω θα έρθει μετά από κάνα τέταρτο που βαρέθηκα να του λεω ΕΛΑ και θα μου τα σπάσει για να την φάει χαχααχαχ.
View attachment 58391
Παιδί μου το γενεαλογικό δέντρο δεν προδικάζει το ταπεραμέντο του σκύλου ούτε το αν θα' ναι δεκτκός στην εκπαίδευση του έλα! Ίσα ίσα σε μία τοκετοομάδα μπορείς να πετύχεις και σκυλιά με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα. Απλά έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες ο σκύλος σου να 'ναι κοντά στα πρότυπα της φυλής- που σημαίνει να χει κάποια χαρακτηριστικά λίγο έως πολύ κοινά μεταξύ σε όλα τα μωρά. Από μορφολογία μέχρι τα ένστικτα κυνηγιού των τεριε.

΄Το σκυλί μπορεί να ' ναι ξεροκέφαλο και να' χει mind of its own, υπομονη χρειάζεται και επανάληψη, και να θυμάσαι ότι δεν είναι ρομπότ να υπακούει συνέχεια και όποτε γουστάρεις. Και μην την πατάς με τις λιχουδιές. Πρέπει να τις εναλλάσσεις με χάδια/ λεκτική επιβράβευση. Ε κι αν δεν ακούσει ποτέ σιγά μια σκατούλα είναι την παίρνεις στα χέρια!
 
  • Like
Reactions: Thodoras


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Η θετικη εκπαιδευση δεν αποδιδει σε σκυλια με δυναμικο χαρακτηρα.Το μεγεθος του σκυλου δεν εγγυαται το χαρακτηρα του..τα terrier και τα τσιουαουα πολυ απλα ειναι μεγαλοι σκυλοι εγκλωβισμενοι σε ενα μικρο σωμα.Θελουν κανονικη εκπαιδευση και οχι λιχουδιες...
Αχα, έχεις μεγάλη εμπειρία από τσιουάουα ε? Και τι προτείνεις? Να τα σβερκώνουμε 1,5 κιλό πλασματάκι μέχρι να βγάλει το σκασμό? Το δικό μου γιατί εκπαιδεύεται μια χαρά με λιχουδιές? Έπεσα στην περίπτωση λες?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Παιδί μου το γενεαλογικό δέντρο δεν προδικάζει το ταπεραμέντο του σκύλου ούτε το αν θα' ναι δεκτκός στην εκπαίδευση του έλα!
Η εκπαιδευσιμοτητα κ το ταμπεραμεντο ειναι κληρονομικα, το δε δευτερο ενισχυεται κ επικτητα απο τις πρωτες μερες απο την μανα.....
Ο βαθμος κυριαρχικοτητας της μοναδας δεν ειναι.....
Εχουμε στοιχεια για το αντιθετο;;
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Το ταπεραμεντο δεν ειναι κληρονομικο. στην ιδια τοκετοομαδα μπορεις να πετυχεις νωχελικο και εσωστρεφες κουταβι μεχρι και εξωστρεφες και υπερκινητικο. φυσικα κ διαμορφωνεται κ τις πρωτες μερες μεσα σε διαλλεκτικη σχεση κουταβιου-αγελης. Αλλα και μετα απο τον ιδιοκτητη κ το περιβαλλον. Πλαστικοτητα εγκεφαλου ειναι, απο τα βασικα της νευροεπιστημης. Το περιβαλλον μπορει να διαμορφωσει μεχρι και νεα νευρικα κυκλωματα πχ σε αρσενικους αρουραιους που δεν εχουν parental circuits οταν τους εβαλαν σε ενα κλουβι με νεογεννητα αρχισαν να τα φροντιζουν αναπτυσσοντας νεες συνδεσμολογιες στους εγκεφαλους τους. φαντασου τι γινεται στον εγκεφαλο ενο; σκυλου.

Το τσιουαουα π πηρα ηταν τρελα ανασφαλες, ετρεμε σε καινουρια περιβαλλοντα, ηταν εσωστρεφες κλπ. σε δυο μηνες μεσα που τον πξρα πηγαινε παντου και εξερευνοθσε, σταματησε τα τρεμουλα, εχει γινει τρελος αλητης κλπ. ολα αυτα με την κακη (χεχ) θετικη εκπαιδευση, συνεχη ενθαρρυνση, ζητοκραυγες, αγκαλιες, ενθπυσιασμο κλπ.

Σιγουρα καποια στοιχεια του ταπεραμεντουμπορει να κληρονομηθουν αλλα κανεις δεν μπορει να το προδικασει αυτο. για εκπαιδευσιμοτητα δν ξερω πιστευω εχει να κανει με το πολλα πραγματα απο το αν γπυαταρει πολυ λιχουδιες ο σκυλος, απο το αν ειναι προσωποκεντρικος κ θελει να σ ευχαριστησει μεχρι αμα τα κανει ολα ρομποτικα γιατι σε φοβαται. σ
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μαλάκα μου έλεος δηλαδή. Αρχίζει και σταματάει η λογική....
Εξηγούμε σε τόσα ποστ πόσο δύσκολη είναι η και πόσα προβλήματα έχει η σωστή εκτροφή, χωρίς να κρύβουμε τίποτα κάτω απ το χαλί, και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι: ε, αν είναι τόσο σύνθετα τα πράγματα ας πάρω απ τον byb που δεν ασχολείται ούτε καν με αυτά και όλο και κάτι καλύτερο θα βγει???????
Συζητάμε για να συνεννοηθούμε ή μας τρολάρετε επισήμως?
Το φόρουμ εάλω... :(
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το ταπεραμεντο δεν ειναι κληρονομικο.
Σιγουρα καποια στοιχεια του ταπεραμεντουμπορει να κληρονομηθουν
Μηπως θες να πεις οτι ο χαρακτηρας δεν ειναι κληρονομικος;;
Γιατι το ταμπεραμεντο ειναι στοιχειο του χαρακτηρα κ εξ οσων γνωριζω κληρονομειται εκτος αν εχουμε αποδειξεις του εναντιου......
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Επειδη το γραψα μπερδεμενα πανω μισο.
Θελω να πω οτι υπαρχει μια προδιαθεση σε πολλες φυλες να μεταβιβασουν τα ειδικα χαρακτηριστικα τους οπως η αφοσιωση ενος τσιουαουα, τα ενστικτα κυνηγιου των κυνηγετικων φυλων, η ευφυια των κολιες, η χαλαροτητα των μεγαλων δανων κλπ.

Υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα οχι τοσο ειδικα-ας τα πουμε δευτερογενη απλοικα, που εξαρτωνται καπου στο 50% απο τους γεννητορες και το υπολοιπο απο τις πρωτες βδομαδες με την τοκετοομαδα και τις σχεσεις αμοιβαιουητας και συγκρουσης μεταξυ τους, απο τον ιδιοκτητη, απο το χρονο που αφιερωνει στο σκυλο, απο την εκπαιδευση κλπ. Τετοια χαρακυηριστικα ειναι ας πουμε το ποσο κοινωνικο θα ναι το ζωο, ποσο αλερτ στα ερεθισματα, ποσο επιφυλακτικο στους ξενους.

Υπαρχει ομως και μια τεραστια δεξαμενη γονιδιων στην οποια οφειλονται κ χαρακτηριστικα οπως η αντοχη, η διαθεση για παιχνιδι, η περιεργεια, η κινητικοτητα κλπ. Αυτα δεν μπορεις να τα προβλεψεις προγεννητικα καθοτι πανε πολλες γενιες πισω.

Υπαρχουν χαρακτηριστικα οπως το κοντο\μακρυ τριχωμα που μπορει να προβλεφθουν ευκολα απο τα κυριαρχα και υποτελη γονιδια.

Σε γενικες γραμμες ειναι το αιωνιο διλημμα nature vs nurture και η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ενα πραγμα ειναι να ξεκαθαρισουμε αν καποια στοιχεια χαρακτηρα ειναι κληρονομικα η οχι.
Το επομενο, ειναι να ξεκαθαρισουμε ποια ειναι αυτα.
Τελος να συμφωνησουμε η να διαφωνισουμε στο αν το ταμπεραμεντο κ η εκπαιδευσιμοτητα ειναι κληρονομικα.....
Το σε ποιο βαθμο, ποσο ευκολα προβλεπεται κλπ ειναι στην παρουσα φαση ασχετα.

Να σου θυμισω οτι ολα ξεκινησαν απο δω
Παιδί μου το γενεαλογικό δέντρο δεν προδικάζει το ταπεραμέντο του σκύλου ούτε το αν θα' ναι δεκτκός στην εκπαίδευση του έλα!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα