Ι..... Μ.. Α..... Ν....


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Τρωγομαι αυτες τις ημερες,
τρωγομαι να γραψω η να το αφησω να περασει ετσι...
οχι θελω να πω πολλα αλλα ταυτοχρονα δεν ξερω ποιος θα τα ακουσει...

που σαι ρε σουκη ... που συμφωνουσαμε παντα? χαθηκες κι εσυ...

θελω να αναφερθω στην εκτροφη, τον εκτροφεα, ετσι οπως εγω το αντιλαμβανομαι...
ετσι οπως εγω παλευω να δειξω οτι υπαρχει κι αυτο...
κι ομως οταν εδω μεσα ανθρωποι που επιμενουν οτι η καθαροαιμια οδηγει τελικα στην ομοιογενεια με αποτελεσμα την υπαρξη δυο μονο γονιδιων (δεν κρατηθηκα ηταν πολυ γραφικο αυτο...)
και τελικα παιρνουν απο αδελφια..
οταν εχουμε θαψει χρονια την νοοτροπια του κουβα και τελικα καταληγουμε να ψωνιζουμε απο την πηγη..
απλα και μονο επειδη εκεινοι ξερουν..

οταν σκεφτομαι αυτη τη καημενη γιαγια που ταλαιπωρειται με την καταντια των ελληνικων μολοσσικων ... μολοσσων οτι θετε πειτε...
ναι αυτα που τα βαζουν με την αρκουδα και μετα γεννανε σε σπηλιες...

οταν δεν καταλαβαινουμε οτι η απομονωση ειναι αυτη που με μαθηματικη ακριβεια οδηγει σε προβληματα...

οτι οι κρυψινους ειναι αυτοι που εχουν καλα σκυλια γιατι απλα τα αρρωστα της γεννας εξαφανιζονται.. δεν το μαθαινει κανεις και μενουν τα γερα...
κι μετα εσυ που εχεις ψωνισει απο γερα σκυλια κανεις γεννα με 50% προβλημα και ψαχνεσαι να βρεις πως εμφανιστηκε...

ποιο coi... ποια stikoudi....

tespa... τρωγομαι θελω να τα πω.. αλλα αναρωτιεμαι... ποιος...

αν οποιοσδηποτε ενδιαφερεται να δει αν το σκυλακι του ειναι υγιες η οχι...

http://www.animalabs.com/product-category/dogs/inherited-diseases-dogs/


Ιωάννη Μας Αφησες Νωρις
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
:)

Πάντως για το C.O.I. θέλω να γράψω κάποια στιγμή (πολλά θα κάνω κάποια στιγμή βέβαια, αλλά...) μια που προσφάτως σκεφτόμουν και σημείωνα σχετικά με C.O.I., υγεία, φαινότυπο και τα σκυλιά μου.

@GRDANE

Μπορεί να σε πέτυχε σε άσχημη στιγμή "η είδηση" και για αυτό "αγανάκτησες" και θέλησες να το εκφράσεις όπως-όπως... Να μη νομίζει κανείς πως το "κατάπιες αμάσητο" κιόλας βρε αδερφέ!

Been there, done that!

Είναι όμως κάτι που συμβαίνει, συνέβαινε και θα συμβαίνει... Έτσι είναι ο άνθρωπος.

Αν "παλεύεις" να δείξεις κάτι και αν αυτό συνεχίζει να σε ευχαριστεί, συνεχίζεις και το κάνεις με την ίδια ένταση ή ακόμα και περισσότερη. Αν αυτή η "πάλη" αρχίζει και σε εξαντλεί σε σημείο που νιώθεις ότι παύει να σε ευχαριστεί και παύει και να προσφέρει ουσιαστικά, κάνεις ένα βηματάκι πίσω (όχι στις δικές σου αξίες, αλλά στην ένταση της πάλης και στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τους άλλους). Συνεχίζεις να κάνεις αυτό που εσύ πιστεύεις και "όσοι πιστοί...".

Όπως λέω πάντα, κυρίως στους ανθρώπους γύρω μου, "Μην ακούς τι λέει κάποιος, κοίτα τι κάνει" και από εκεί προσπάθησε να καταλάβεις ή σε αυτό βασίσου για τα περαιτέρω.

Εύχομαι "περαστικά"... :D
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
:)
.......................
Όπως λέω πάντα, κυρίως στους ανθρώπους γύρω μου, "Μην ακούς τι λέει κάποιος, κοίτα τι κάνει" και από εκεί προσπάθησε να καταλάβεις ή σε αυτό βασίσου για τα περαιτέρω.
........................
ναι σε αυτο αναφερομουν παρατηρωντας την στροφη των περισσοτερων σε οσα μαλλον τοσο καιρο παπαγαλιζουν εδω μεσα...
και αυτη ειναι η αφορμη και ο προβληματισμος μου στο αν αξιζει να συνεχισω η οχι...

για τα υπολοιπα...
σε ευχαριστω αλλα δεν θα συνεχισω την κουβεντα... αλλωστε ολοι εχουμε τις αποψεις μας επι παντος και το δικαιωμα να τις καταθετουμε.....
 
  • Like
Reactions: ptf and mariakala


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
στο αν αξιζει να συνεχισω η οχι..
Όπα όπα όπα. Μην πας πουθενά, θα σε δαγκώσω! Είσαι ένας από τους ελάχιστους λόγους που άρχισα να βλέπω "αλλιώς" την εκτροφή. Γιατί ξέρεις, εγώ δεν... Από τα λίγα φωτεινά παραδείγματα που γνώρισα, μόνο εδώ, στο φόρουμ. Μην τυχόν κάνεις καμιά βλακεία και σταματήσεις να γράφεις, σε παρακαλώ, πόσα κλαδάκια να στηρίξετε και να δείξετε το "σωστό", άμα είναι να σπάτε ο ένας πίσω απ'τον άλλον καήκαμε!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τελικά, το coi, είναι εκτροφικό εργαλείο μόνο ή χρειάζεται να ασχοληθεί με αυτό κι ο απλός άνθρωπος που ψάχνει να παρει σκύλο;
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τρωγομαι αυτες τις ημερες,
τρωγομαι να γραψω η να το αφησω να περασει ετσι...
οχι θελω να πω πολλα αλλα ταυτοχρονα δεν ξερω ποιος θα τα ακουσει...

που σαι ρε σουκη ... που συμφωνουσαμε παντα? χαθηκες κι εσυ...

θελω να αναφερθω στην εκτροφη, τον εκτροφεα, ετσι οπως εγω το αντιλαμβανομαι...
ετσι οπως εγω παλευω να δειξω οτι υπαρχει κι αυτο...
κι ομως οταν εδω μεσα ανθρωποι που επιμενουν οτι η καθαροαιμια οδηγει τελικα στην ομοιογενεια με αποτελεσμα την υπαρξη δυο μονο γονιδιων (δεν κρατηθηκα ηταν πολυ γραφικο αυτο...)
και τελικα παιρνουν απο αδελφια..
οταν εχουμε θαψει χρονια την νοοτροπια του κουβα και τελικα καταληγουμε να ψωνιζουμε απο την πηγη..
απλα και μονο επειδη εκεινοι ξερουν..

οταν σκεφτομαι αυτη τη καημενη γιαγια που ταλαιπωρειται με την καταντια των ελληνικων μολοσσικων ... μολοσσων οτι θετε πειτε...
ναι αυτα που τα βαζουν με την αρκουδα και μετα γεννανε σε σπηλιες...

οταν δεν καταλαβαινουμε οτι η απομονωση ειναι αυτη που με μαθηματικη ακριβεια οδηγει σε προβληματα...

οτι οι κρυψινους ειναι αυτοι που εχουν καλα σκυλια γιατι απλα τα αρρωστα της γεννας εξαφανιζονται.. δεν το μαθαινει κανεις και μενουν τα γερα...
κι μετα εσυ που εχεις ψωνισει απο γερα σκυλια κανεις γεννα με 50% προβλημα και ψαχνεσαι να βρεις πως εμφανιστηκε...

ποιο coi... ποια stikoudi....

tespa... τρωγομαι θελω να τα πω.. αλλα αναρωτιεμαι... ποιος...

αν οποιοσδηποτε ενδιαφερεται να δει αν το σκυλακι του ειναι υγιες η οχι...

http://www.animalabs.com/product-category/dogs/inherited-diseases-dogs/


Ιωάννη Μας Αφησες Νωρις
Είχα υπόψη μου να απέχω απο το φόρουμ μετά την επίθεση του/της συγκεκριμένου μαζί με τα σταθερά παπαγαλάκια, όταν είχα θέσει το θέμα αιμομιξίας.

Έτυχε να διαβάσω το ποστ του/της με την τόση χαρά για τον καλύτερο σκύλο της χρονιάς απο γέννα αδερφιών και τα τόσα διθυραμβικά σχόλια, από τον λαό!! και ξέρασα κατανοώντας την επιτηδευμένη προηγούμενη συμεπριφορά.

Δεν θα έμπαινα σε καμία διαδικασία άλλης αντιπαράθεσης και ξεκατινιάσματος με συγκεκριμένους, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που αναγνωρίζουν το λάθος στην όλη φάση!

Φυσικά για τον/την κυρία θα είμαι το κόκκινο πανί, γιατί της χάλασα το όνειρο, να "νοικιάζει" τον γαμάτο επιβήτορα σε ντόπιους εκτροφείς,αφου θεωρεί την αιμομιξία (inbreeding για να καταπίνεται πιο εύκολα) κάτι όχι μόνο τελείως φυσιολογικό αλλά και απαιτούμενο!! (φυσικά για ευνόητους λόγους)..

Φίλε @GRDANE σε όλη την παράνοια που απομακρύνει απο τους έλληνες εκτροφείς (και τους θιασώτες τους) τους λογικά σκεπτόμενους χωρίς παρωπίδες, βλέπω να υπάρχουν σοβαρές και μετριοπαθείς φωνές σαν την δική σου και έχεις την εκτίμησή μου.

Καλή συνέχεια.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα κι από μένα.

Σχετικά με το C.O.I., δυο καθαρά προσωπικές παρατηρήσεις.

Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι για να έχει νόημα το αποτέλεσμα, είναι απαραίτητη προϋπόθεση όλα τα pedigrees που θα καταχωρηθούν να είναι πραγματικά. Αυτό για 8-10 γενιές πίσω είναι σχεδόν αδύνατον να επιβεβαιωθεί.

Ο υπολογισμός του αλγόριθμου αφορά την γέννα γενικά και όχι τον συγκεκριμένο σκύλο που διερευνούμε. Δεν έχουν όλα τα κουτάβια την ίδια αναλογία γενετικών χαρακτηριστικών από τους γονείς τους.

fyi για τον απλό άνθρωπο: http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/coi-faqs-understanding-the-coefficient-of-inbreeding

http://www.instituteofcaninebiology.org/blog/coi-faqs-understanding-the-coefficient-of-inbreeding

http://www.breedmate.com/

https://www.dogenes.com/essays/relation.html
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
ναι σε αυτο αναφερομουν παρατηρωντας την στροφη των περισσοτερων σε οσα μαλλον τοσο καιρο παπαγαλιζουν εδω μεσα...
και αυτη ειναι η αφορμη και ο προβληματισμος μου στο αν αξιζει να συνεχισω η οχι...

για τα υπολοιπα...
σε ευχαριστω αλλα δεν θα συνεχισω την κουβεντα... αλλωστε ολοι εχουμε τις αποψεις μας επι παντος και το δικαιωμα να τις καταθετουμε.....
Όπως βλέπεις, κάποιοι σε ακούνε και ενδιαφέρονται...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ποιοι παπαγαλίζουν; Τι παπαγαλίζουν; Είναι βαρύ σαν έκφραση. Ή εγώ είμαι χαζή. Please, explain
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είχα υπόψη μου να απέχω απο το φόρουμ μετά την επίθεση του/της συγκεκριμένου μαζί με τα σταθερά παπαγαλάκια, όταν είχα θέσει το θέμα αιμομιξίας.

Έτυχε να διαβάσω το ποστ του/της με την τόση χαρά για τον καλύτερο σκύλο της χρονιάς απο γέννα αδερφιών και τα τόσα διθυραμβικά σχόλια, από τον λαό!! και ξέρασα κατανοώντας την επιτηδευμένη προηγούμενη συμεπριφορά.

Δεν θα έμπαινα σε καμία διαδικασία άλλης αντιπαράθεσης και ξεκατινιάσματος με συγκεκριμένους, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που αναγνωρίζουν το λάθος στην όλη φάση!

Φυσικά για τον/την κυρία θα είμαι το κόκκινο πανί, γιατί της χάλασα το όνειρο, να "νοικιάζει" τον γαμάτο επιβήτορα σε ντόπιους εκτροφείς,αφου θεωρεί την αιμομιξία (inbreeding για να καταπίνεται πιο εύκολα) κάτι όχι μόνο τελείως φυσιολογικό αλλά και απαιτούμενο!! (φυσικά για ευνόητους λόγους)..

Φίλε @GRDANE σε όλη την παράνοια που απομακρύνει απο τους έλληνες εκτροφείς (και τους θιασώτες τους) τους λογικά σκεπτόμενους χωρίς παρωπίδες, βλέπω να υπάρχουν σοβαρές και μετριοπαθείς φωνές σαν την δική σου και έχεις την εκτίμησή μου.

Καλή συνέχεια.
Σε ποιόν αναφέρεσαι; Έτσι για να μην μιλάμε με γρίφους..ούτε βέβαια περιμένει κανείς να ανατρέξω σε όλο το φόρουμ να δω τι εννοείς
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σε ποιόν αναφέρεσαι; Έτσι για να μην μιλάμε με γρίφους..ούτε βέβαια περιμένει κανείς να ανατρέξω σε όλο το φόρουμ να δω τι εννοείς
Δεν χρειάζεται, ούτε κι εγώ άλλωστε θα κάνω paste όλα τα σχόλια που ξεκίνησαν μετά απο κάποιες επισημάνσεις μου.
Θα αρκεστώ στο παρακάτω και ο νοών νοείτω:

http://www.dogforum.gr/community/threads/Η-ζωή-με-ένα-σκυλί-byb.32368/page-33#post-850595
 
  • Like
Reactions: SHIRO


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παρατηρωντας την στροφη .
δεν θα επρεπε να σε παραξενευουν αυτες οι στροφες.συνηθως καποιοι τις ζητανε απο καποιους,για να πανε προς το καλυτερο,προς την πλευρα τους,στην αλλαγη........
καποιοι δειχνουν απο την αρχη οτι θα την κανουν με την πρωτη ευκαιρια,αλλοι τις αναζητουν,αλλοι το παλευουν.
παντα θα υπαρχουν στροφες,αλιμονο σε οποιον δεν τις κανει,το θεμα ειναι να τις κανει προς το καλο.
υπαρχουν γλυκες,ανοιχτες,μαλακες,σκληρες,αποτομες ........
ο καθε ενας κανει οτι κωλοτουμποστροφη θελει,μαζι με αυτην ομως εχει δειξει οτι πηγαινει προς τα εκει.
οποτε....γιατι η απορια,τι το παραξενο.
 


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Καλησπερα σας , στην βιβλιογραφια του σκυλου ,γενικοτερα, η κλειστη εκτροφη αναφερεται ως εργαλειο σταθεροποιησης στα χερια καποιου γνωστη ' με τα θετικα της και τα αρνητικα της φυσικα. Στον "Μπαμπη" που ειναι απλα ιδιωτης συνηθως απλα δεν ειδε το αιμα η δεν προλαβε και κολλησαν .

ΥΓ.sorry δεν καταλαβα καλα επεσα σε "προηγουμενα" !
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
στην βιβλιογραφια του σκυλου ,γενικοτερα, η κλειστη εκτροφη αναφερεται ως εργαλειο σταθεροποιησης στα χερια καποιου γνωστη ' με τα θετικα της και τα αρνητικα της φυσικα.!
Εργαλείο σταθεροποίησης είναι προφανέστατο ότι είναι.
Γνώστη δεν θα έλεγα κάποιον που ευκόλως συνδυάζει τα δύο "όμοια", με κοινά χαρακτηριστικά, για να παίξει 75-80-90% πιθανότητες να πάρει το ίδιο. Τεμπέλη τζογαδόρο θα τον έλεγα.
Ποια είναι τα αρνητικά του και σε τι ποσοστό υπέρ των θετικών ισχύουν δε μας λέτε. Έχουμε στατιστικά;

Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας, την επιλογή της ιστ δεν θέλω να τη σχολιάσω λόγω βεβαρυμένου ψυχολογικού φόρτου που έχει αυτές τις μέρες. Μου αρκεί το πρώτο σχόλιο που έκανε ο σι-μολ στο θέμα της. Και σίγουρα ισχύουν οι ευχές μου να της ζήσει και να της φέρει ξανά το χαμόγελο.

Από κει και πέρα, δε μπορώ να ακούω μαλακίες για "γνώστες" σε ένα, απλά, 'στημένο' παιχνίδι πιθανοτήτων και "νταξ μωρέ έχει και αρνητικά" κάτι που, βιολογικά καρααποδεδειγμένο χρόνια επί χρόνων τώρα, σε κανένα ζωντανό οργανισμό δεν έχει παρά τις χείριστες των επιπτώσεων για τα ίδια τα αιμομικτικά παράγωγα και τους επιγόνους αυτών.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
σε καποιο θεμα ειχα πει οτι οι εκτροφεις (οσοι ασχολουνται με την εκτροφη καποιας ρατσας ) οι σωστοι θα πρεπει να καθαρισουν μονοι τους το χωρο , το πως ειναι δικο τους θεμα.
αλλιως ολοι θα ειναι σε ενα τσουβαλι και οι μεν θα τους θεωρουν καλους οι δε απατεωνες.κανεις ομως δεν ξερει καλυτερα απο τον ιδιο τον εκτροφεα τι κανει σωστα και τι κανει λαθος και τι κρυβει / εμφανιζει .
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Έλεγα να γραψω,μετα ελεγα αστο,ξανα και ξανα!Αλλα επειδη εδω μεσα διαβαζουμε πολλα...
Μονο εμένα με τρωει να ρωτησω πόσα ντογκο κυνηγανε?Γιατι μπορει να μην ξερω απο Inbreeding αλλα καπου εχω ακουσει οτι τα ντογκο ειναι κυνηγοσκυλα για μεγαλα θηραματα.
Τελικα ειναι χειροτερο η αιμομιξια ή η καταστροφη χαρακτηρα και η μηδενικη εργασια σε μια ρατσα?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Εργαλείο σταθεροποίησης είναι προφανέστατο ότι είναι.
Γνώστη δεν θα έλεγα κάποιον που ευκόλως συνδυάζει τα δύο "όμοια", με κοινά χαρακτηριστικά, για να παίξει 75-80-90% πιθανότητες να πάρει το ίδιο. Τεμπέλη τζογαδόρο θα τον έλεγα.
Το "γνωστης" παει στο -ξερει ποτε να το χρησιμοποιησει το εργαλειο- αν το δουλευει συνεχεια τα μειονεκτηματα θα ειναι περισσοτερα απο τα προτερηματα.Θα τον αποκαλουσα και εγω τεμπελη αν ζουσαμε 100 χρονια παραπανω .

Ποια είναι τα αρνητικά του και σε τι ποσοστό υπέρ των θετικών ισχύουν δε μας λέτε. Έχουμε στατιστικά;
Μπορεις να πατησεις στο google και να δεις αλλα αφου ρωτας εμενα......αρνητικα=Ο joffrey βγηκε τρελαρας κ σαδιστης σε αντιθεση με την myrcella και τον tommen που βγηκαν καλοπαιδα! Ποσο βγαινει ? 33,3333333333% ???

Από κει και πέρα, δε μπορώ να ακούω μαλακίες για "γνώστες" σε ένα, απλά, 'στημένο' παιχνίδι πιθανοτήτων και "νταξ μωρέ έχει και αρνητικά" κάτι που, βιολογικά καρααποδεδειγμένο χρόνια επί χρόνων τώρα, σε κανένα ζωντανό οργανισμό δεν έχει παρά τις χείριστες των επιπτώσεων για τα ίδια τα αιμομικτικά παράγωγα και τους επιγόνους αυτών.
Αν δεν θελεις να ακους μαλακιες να αλλαξεις παρεες .. Αν δεν θελεις να διαβαζεις μαλακιες (η δικη μου περιπτωση).... αυτο δεν γινεται αυτη ειναι η ομορφια και η ασχημια του internet (y).

ΥΓ σεβαστη καθε αποψη , η διατυπωση σου ηταν λιγο γκαζιαρικη
 


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Έλεγα να γραψω,μετα ελεγα αστο,ξανα και ξανα!Αλλα επειδη εδω μεσα διαβαζουμε πολλα...
Μονο εμένα με τρωει να ρωτησω πόσα ντογκο κυνηγανε?Γιατι μπορει να μην ξερω απο Inbreeding αλλα καπου εχω ακουσει οτι τα ντογκο ειναι κυνηγοσκυλα για μεγαλα θηραματα.
Τελικα ειναι χειροτερο η αιμομιξια ή η καταστροφη χαρακτηρα και η μηδενικη εργασια σε μια ρατσα?
Δηλαδη τα ο martinez που εβαλε τοσα σκυλια στη δεξαμενη για να φτιαξει τον κυνηγιαρικο του σε τοσο συντομο χρονο δεν δουλεψε καθολου αιμομιξια?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δηλαδη τα ο martinez που εβαλε τοσα σκυλια στη δεξαμενη για να φτιαξει τον κυνηγιαρικο του σε τοσο συντομο χρονο δεν δουλεψε καθολου αιμομιξια?
Δεν ηταν εναντιον της αιμομιξιας αυτο που εγραψα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU