Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραίο αυτό το τελευταίο Ιστ (y)
Ομως αναρωτιέμαι πως μπορείς να μάθεις κάποιον να μην φοβάται, όταν εσύ ο ίδιος προστάζεις την υποταγή του, όταν εσύ ο ίδιος τον φοβίζεις. (όχι εσύ προσωπικά ε;)
Εξού και τραυματισμένη εμπιστοσύνη Χρήστο.

Για να καταλάβει πως δεν μπορεί να σε κατακτήσει;
Και αν ΠΟΤΕ του δεν το σκέφτηκε γιατί εξαρχής γνωρίζει πως είσαι το de facto αφεντικό του;
Από κει ίσως ξεκινάνε όλα.
Προειδοποιηση
Ακολουθει σεντονι:

Ειμαι ανθρωπος που πιστευει οτι εκ του αποτελεσματος κρινομαστε. Και οχι μονο του αποτελεσματος την δικης μας σκοπιας που ειναι σιγουρα υποκειμενικη, αλλα κ της σκοπιας των αλλων.

Στην εκπαιδευση υπαρχουνε πολλοι δρομοι κ τροποι.
Ο καθενας επιλεγει την μεθοδο βαση του αντικειμενου που εχει απεναντι του (= σκυλο) αλλα και της δικης του ιδιοσυγκρασιας.

Μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με σκυλια, παρατηρησα οτι ο "φυσικος" τροπος επιβολης τους ειναι η βια. Καλως η κακως αυτη ειναι η γλωσσα που dnaικα γνωριζουνε.
Ο ενας σκυλος εχει το κοκκαλο, ο αλλος θελει να παρει το κοκκαλο.
Δεν θα το συζητησουνε παρεα ουτε θα καταληξουνε στο μια μπουκια εσυ κ μια εγω.
Αν ο σκυλος δεν λογαριαζει τον πρωτο θα επιχειρησει να το παρει κ θα ακολουθησει συμπλοκη.
Ο νικητης κραταει το κοκκαλο.
Απειρα παραδειγματα σε απειρες φασεις, ακομα κ μερικα που δεν περνανε απο το μυαλο μας....
Γιατι ο σκυλος φυλαει το αφεντικο του;
Απο υποχρεωση; Απο.... αγαπη; Η μηπως απο κτητικοτητα; Ειναι το αφεντικο ΜΟΥ;
Κλεινω μετα βεβαιοτητας στο τριτο.
Το φυλαω γιατι ειναι το αφεντικο ΜΟΥ το ΘΕΛΩ κ κανεις δεν θα μου το παρει!

Εφ οσων λοιπον καποιος επιλεξει να μην μαθει στον σκυλο του..... ξενες γλωσσες, αλλα να του μιλησει στην γλωσσα που ηδη γνωριζει, αυτο γινεται μονο αν ειναι διατεθημενος ακομα και για συγκρουση, αν ο σκυλος επιλεξει να προκαλεσει. Στην μια απορια σου δλδ αν ποτε ο σκυλος δεν αμφισβητησει τοτε απλα δεν υπαρχει συγκρουση.

Απο μικρα τα "προστατευα" απεναντι σε πραγματα που τα στρεσσαρανε. Αυτο δλδ που ακουω απο πολλους "μην το χαιδευεις οταν φοβαται" εγω δεν το καταλαβα ποτε. Αν το σκυλι μου ζητησει την προστασια μου θα την εχει. Ξερει λοιπον οτι κοντα μου υπαρχει ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Οχι επειδη "του το ειπα" αλλα επειδη το εζησε ετσι.
Ξερει οτι μαζι μου οτι κι αν κανει δεν θα κινδυνεψει και γι αυτο ΤΟ ΚΑΝΕΙ ξερει επισης οτι αν κανοντας το αποζητησει την ασφαλεια μου, θα την εχει.
Νομιζω οτι η @mareco. εχει δει με τα ματια της ακριβως τι εννοω με το παραπανω...... Ε κοπελια;
Χαχαχαχα
Με πολλες διαφορετικες αρχικα ισως στρεσσογονες εμπειριες εχει μαθει μαζι μου να μην φοβαται τιποτα.
Οτι κι αν ερθει θα το αντιμετωπισουμε κ θα νικησουμε.

Το οτι λοιπον το σκυλι μου ξερει οτι κοντα μου υπαρχει ασφαλεια κ σιγουρια, ευτυχια κ ευημερια, το ξερει.
Αν δεν τους το ειχα μαθει θα ειχα αποτυχει εξ αρχης.
Αυτο που πρεπει να μαθει ειναι οτι "ΑΝ θελησω μπορω και να σε σκοτωσω, αλλα δεν θα το κανω. Θα σου επιβληθω." Μονο ετσι μπορει να ξερει τις μεταξυ μας ξεκαθαρες σχεσεις οτι εγω ειμαι απο πανω δλδ.
Δεν παει δλδ να προστατεψει την ζωη του απο μενα οσο τον.... εγωισμο κ την περηφανεια του.

Ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.
Πως νοιωθει ο σκυλος ΜΑΖΙ μου απο την μια κ ποιος εχει το πανω χερι απο την αλλη.

Για την πρωτη σου απορια λοιπον, μπορω σε ανθρωπινους ορους να σου απαντησω με το εξης:
Εκτος απο την Θεο πιστευεις σε τιποτα αλλο; Φοβασαι τιποτα αλλο;
Εγω οχι. Ουτε τα σκυλια μου.
Απλα γι αυτα, ο Θεος τους ειμαι εγω κ εχω κανει αισθητη την παρουσια μου......


Υ. Γ. Νομιζω οτι αν καποιος μονο με διαβαζει κ δεν μας ξερει σχηματιζει λαθος εικονα..... Η σχεση που δημιουργειται μεσα απο ολο αυτο ειναι πολυ ισορροπημενη και.... αγαπησιαρικη, πανω απ ολα ομως ξεκαθαρη. (y)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υ. Γ. Νομιζω οτι αν καποιος μονο με διαβαζει κ δεν μας ξερει σχηματιζει λαθος εικονα.....
Αυτό, παίζει να ισχύει, τουλάχιστον για τα μισά μέλη του φόρουμ :)

Η σχεση που δημιουργειται μεσα απο ολο αυτο ειναι πολυ ισορροπημενη και.... αγαπησιαρικη, πανω απ ολα ομως ξεκαθαρη. (y)
Πες στα παιδιά την αλήθεια. Οτι τα σκυλιά σου, είναι γατάκια, κι εσύ ο πιο τρυφερός άνθρωπος του κόσμου. Μην τους παραμυθιάζεις άλλο :p
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτό, παίζει να ισχύει, τουλάχιστον για τα μισά μέλη του φόρουμ :)


Πες στα παιδιά την αλήθεια. Οτι τα σκυλιά σου, είναι γατάκια, κι εσύ ο πιο τρυφερός άνθρωπος του κόσμου. Μην τους παραμυθιάζεις άλλο :p
True!
Πρεπει να εκμυστηρευτω κ οτι παιρνω αγκαλια το 50κιλο γαιδουρι για να το ενθαρυνω:love:;;
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι, και ότι του δίνεις και πολλά ρουφηχτά φιλιά.
Τζίζους δηλαδή.
Να υπάρχει κι ένα μέτρο, στην ροζ γλυκουλινιά σου πχια!
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι έγινε; Έγινες και εσυ ατζιλιτιάρης.....:ROFLMAO:
Εχεις θαυμάσει 50κιλο να ζμπρώχνεται για να ανέβει στο Αλφα, στο οποίο έχει ανέβει πρώτα το αφεντικό του, για να του δείξει πως γίνεται;

Για να μην πω, για την μύηση στο τούνελ!
 
  • Like
Reactions: Aslan


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εχεις θαυμάσει 50κιλο να ζμπρώχνεται για να ανέβει στο Αλφα, στο οποίο έχει ανέβει πρώτα το αφεντικό του, για να του δείξει πως γίνεται;

Για να μην πω, για την μύηση στο τούνελ!

Βέβαιος.... την δικιά μου....:D
 
  • Like
Reactions: mareco






ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το άλφα το περνούσε άνεμος μένανε ολοι παξιμάδι....

Απο τούνελ ουτε αυτο της Μάγχης δεν πενάει....
 
  • Like
Reactions: mareco




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το άλφα το περνούσε άνεμος μένανε ολοι παξιμάδι....

Απο τούνελ ουτε αυτο της Μάγχης δεν πενάει....
Αν δεν μπεις να συρθεις στα... πατωματα, ως γνησιο αφεντικο να σε δει το ζωο σου να παρει το καλο παραδειγμα πως περιμενεις να το κανει;
Χαχαχαχαχα
Τα θυμαμαι κ λιωνω λεμεεεεεεεε
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Παιδιά, για να συμμετέχω σε αυτές τις συζητήσεις γράφτηκα κι εγώ στο φόρουμ ........ Είστε φοβεροί.

@east49 respect
πρώτα και κύρια για την ειλικρίνειά σου
μετά για τα ...... πατώματα. Δεν νιώθω τόσο μόνος πια (n)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49 respect
πρώτα και κύρια για την ειλικρίνειά σου
μετά για τα ...... πατώματα. Δεν νιώθω τόσο μόνος πια (n)
Οχι respect..... Ο καθενας οτι μπορει κανει.
Το οτι καταθετω αποψεις κ εμπειριες ειναι κυριως επειδη "δουλευει κι ετσι το πραγμα"
Δεν ξερω αν ειναι σωστο η οχι, λογικο η οχι αλλα οπως ειπα κ πριν εκ του αποτελεσματος (που εχει ξαφνιασει πολλους) επιτυχαμε.

Τωρα απο κει κ περα, το ποσο..... χαμηλα εχω πεσει για δυο...... γυναικες, δεν φανταζεσαι φιλαρακι!!
Δηλωστε την συμπαρασταση σας!!!

Και για να γελασουμε λιγο μια ιστοριουλα:
Ως γνησιο corso το καλο μου, ειναι ενα εξαιρετικα αθλητικο σκυλι. Μπορει να μην εκανε τα πρωτα της.... αλματα στο agility με.... χαρη αλλα τα εκανε μια χαρα.
Πρωτη επαφη λοιπον κ πρεπει να περασουμε τον σκυλο απο το τουνελ.
Η δε σκυλα δεν ειναι κ πολυ φιλικη με τις..... ξενες επαφες.
Δοκιμη πρωτη
Σκυψε λεει κ φωναξε την.
Αποτυχια ηρθε απο το πλαι.
Δοκιμη δευτερη.
Ξανακαντο θα την σπρωξω εγω μεσα λεει.
Αποτυχια κανει γκρ.
Δοκιμη τριτη
Να φερουμε λιχουδια λεει.
Αποτυχια θα σου κανει γκρ μονο για την λιχουδια.
Ε ναι αλλα καπως πρεπει να πεισουμε το σκυλο να μπει στο τουνελ.
Ευκολο, θα μπω εγω πρωτα.
Σιωπη κ λιγα γελια (καθως υπηρχε και κοινο).
Σε πειραζει;
Οχι, αλλα......
Πριν τελειωσει η προταση εγω ειχα ηδη συρθει στα μισα κ η σκυλα στην οποια δεν ειχα πει τιποτα, θεωρησε χρεος της (ως ηταν κ το αναμενομενο) να με ακολουθησει, οποτε ηρθε κ πατικωθηκε πανω μου.....
Υπηρχαν κ φασεις που νομιζα οτι το τουνελ δεν χωραει εναν ανθρωπο 85κιλα +ενα σκυλο 50κατι......
Μολις βγηκα κ της ειπα μεσα, μετα χαρας ξαναμπηκε μονη της......
Ναι κ μετα θα πρεπει να παμε στο αλφα λεει.....
Οκ μας αντεχει;
Πολλα γελια
Μας αντεχει;
Σιωπη......
Ε να μην στα πολυλογω, εχω δοκιμασει ΟΛΟ το στιβο του agility.....
....... και με κοινο......
Ποσο ποιο χαμηλα !?!?!?!?

Αρκετα καταχραστηκαμε ομως την φιλοξενεια σου νομιζω!
Σαν στο.... τοπικ σου να μας διηγηθεις εσυ τωρα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ας αρχίσω να συμμετέχω στο θέμα... και υπόσχομαι να είμαι όσο πιο σύντομος και περιεκτικός γίνεται... ας το πούμε "πρώτος ομόκεντρος κύκλος"... και αν χρειαστεί, γράφω λίγο περισσότερο σε κάτι...:)

Ας μου επιτρέψεις δε, για χάρη της συντομίας, να μην είμαι πολύ διπλωμάτης στο σχολιασμό μου... να είμαι λιγάκι "blunt", όπως λέμε στα αρχαιοελληνικά...;)

Και, βέβαια, να ομολογήσω ότι αυτά στα οποία διαφωνούμε ή κάνουμε "debate" εμείς, αποτελούν ψιλά γράμματα για το 90% των σκυλογονιών... ας είναι...

1) ...Ο νεαρός σκύλος μας αμφισβητεί τη μέχρι τότε θέση του ως κουτάβι στην αγέλη μας, που ήταν στη χαμηλότερη βαθμίδα με βίαιο τρόπο που ξεκινά από την άρνηση στις εντολές μας, συνεχίζει με γρυλίσματα και ξεγύμνωμα δοντιών εναντίον του υπό αμφισβήτηση ανθρώπου (ή ζώου, αν υπάρχουν) και μπορεί να συνεχίσει σε ευθεία και ολοκληρωτική επίθεση (ειδικά εναντίον του όποιου αρχηγού της αγέλης)...

2) ...Οι σκύλοι μεταξύ τους θα τα βρούν εύκολα με μικροαμυχές (ας είναι καλά η φύση και όλη η διαδικασία του threatdisplay) με εξαίρεση πολύ λίγες φυλές(αυτές με κυνομαχικό παρελθόν και κυρίως τα ΑΡΒΤ) οι οποίες μπορεί να φτάσουν δυστυχώς μέχρι το θάνατο...

3) Ο σκύλος λοιπόν επαναστατεί γιατί θέλει να ανέβει στις βαθμίδες της ιεραρχίας της αγέλης όσο πιο πολύ μπορεί και ει δυνατόν να γίνει αυτός ο αρχηγός της αγέλης...

4) Στο τέλος της επανάστασής του όμως θα πρέπει να έχει μείνει σε σχέση με τους ανθρώπους της αγέλης στη βαθμίδα που ήταν πριν, δηλαδή στην απολύτως χαμηλότερη. Σε σχέση με τα τυχόν άλλα ζώα, στη θέση που του αξίζει.

5) Απλά σκεφτείτε έναν οποιοδήποτε σκύλο να είναι στην ιεραρχία μιας οικογένειας πάνω από τη γυναίκα ή το/τα παιδιά ….

6) Πιστεύω ότι η ένταση και η διάρκεια αυτής της επανάστασης έχει να κάνει με τη φυλή, το φύλο και το άτομο...

7) Wannabe alpha males κυριαρχικών και μεγαλόσωμων φυλών θα κάνουν πολύ πιο βίαιη επανάσταση από θηλυκά wannabe beta females μικρόσωμων και ήρεμων φυλών...

8) Το ένα άκρο είναι ο Ματαντόρ, ένα ενήλικο πλέον γουέστι 4 ετών που το έχουμε από 3 μηνών. Δεν έκανε ΠΟΤΕ επανάσταση. Δεν αμφισβήτησε ποτέ κανέναν, δεν κινήθηκε ποτέ απειλητικά με οποιονδήποτε τρόπο εναντίον κανενός στην οικογένειά μας. Η μόνη αγριάδα που βγάζει είναι όταν τον παίρνουμε αγκαλιά και δεν θέλει, μερικές φορές κάνει ένα σιγανό γκρρρρ για 2-3 δευτερόλεπτα αλλά πάντα κοιτάζει αλλού. Απλά μας λέει «αφήστε με, δεν θέλω να με τραβολογάτε». Κι αυτό είναι όλο...

9) Το άλλο άκρο είναι (ήταν) ο Μπρούνο...

10) ...(ο Μπρούνο) Η μόνη διαφοροποίηση ήταν ότι εμένα δεν με προστάτευε ποτέ. Ενώ με τη γυναίκα μου και τα παιδιά ήταν ΥΠΕΡπροστατευτικός, όταν ήμασταν μαζί, τίποτε...

11) Ανάμεσα στον Ματ και στον Μπρούνο, το άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν οι 50 αποχρώσεις του γκρι ! ...

12) Ηθικό δίδαγμα ; Όσο πιο ψηλό είναι ένα δέντρο, τόσο πιο μεγάλη σκιά ρίχνει (Γιουγκ). Αυτός που είναι ικανός για τα καλύτερα, είναι ικανός και για τα χειρότερα....

13) Τα «γαμόσκυλα» ή θα γίνουν τέλεια σκυλιά ή θα γίνουν ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες...
1) Θες ακριβώς να πεις: Ο νεαρός ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟΣ (υπάρχουν τόσες "ανισορροπίες" στα σκυλιά - όπως και σε μας, που θα μπορούσαμε να γράφουμε ώρες για να τις απαριθμήσουμε) σκύλος... που είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΑΝΑΡΡΙΧΗΤΗΣ... επιπέδου Νο 1 (ή και Νο 2, καμιά φορά)... και που δεν πρόκειτα να γινει ΠΟΤΕ αρχηγός (οποιασδήποτε) αγέλης... ούτε φυσικής αγέλης (μιάς και θα τον "φάνε" οι "υπασπιστές" - αν όχι ο ίδιος ο αρχηγός)... ούτε εξαναγκασμένης αγέλης (μιάς και θα τον φάει η καραμπίνα του "Καλού Ποιμένος" - και έτσι, θα επιβεβαιωθεί το ρητό: "you live by the sword... you 'll die by the sword")...
Δηλαδή, περιγράφεις το φαινόμενο του 5% (το πολύ!) των σκυλιών και των σχέσεων ιεραρχίας...
Ok, έτσι συμφωνώ στην εισαγωγή σου...

2) Αποτελεί μέρος της προηγούμενης απάντησης... απλά, δεν περιλαμβάνει ΜΟΝΟ τις φυλές που λες, αλλά και (πολύ ήρεμες) μεγαλόσωμες φυλές, σε αψιμαχία με μικρόσωμες φυλές... και, όπου θα γίνει το "ατύχημα"... υπάρχουν μέλη του φόρουμ, που το έχουν δει στο περιβάλλον τους ή και στο σπίτι τους...

3) Οχι ο κάθε σκύλος... ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σκύλοι "επαναστατούν"... τουλάχιστον εγώ τα έγραψα (χωρίζοντας τους σκύλους σε επίπεδα "δυναμικότητας") και στο θέμα του @east49 , προ λίγων μόνο ημερών... όταν λέω "εγώ", εννοείται ότι δεν τα ανακάλυψα εγώ, έτσι?:p
Η πλειονότητα των σκύλων, θα ανέβουν όσο το επιτρέπουν οι, κατά περίπτωση, περιστάσεις... και με μεγάλη άνεση θα σταματήσουν την αναρρίχηση... με την ίδια άνεση που θα την συνεχίσουν...
Και ένα μεγάλο πλήθος σκύλων, δεν θα προσπαθήσει κάν...
Ένας ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟΣ σκύλος (και λύκος και άλλα ζώα) ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ με την προοπτική να είναι αρχηγός... ΜΟΝΟ εμείς δεν αγχωνόμαστε (και αυτό, μόνο προτού γίνουμε αρχηγοί)... ο ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟΣ σκύλος (ανεξαρτήτως επιπέδου δυναμικότητας - με εξαίρεση τα λεγόμενα "γαμώσκυλα" του επιπέδου Νο 1) αποζητά την ύπαρξη (άλλου!) "δυνατού" και βρίσκει ανακούφιση με αυτήν... ας μην επαναλαμβάνουμε για μιά φορά ακόμα το πως λειτουργεί η "Μητέρα Φύση"...:)

4) Εδώ υπάρχει η φράση του εκατομμυρίου: "Θα πρέπει"...
Ok... κι αν δεν γίνει έτσι? τι?
Μήπως (και πάλι) η έννοια "επανάσταση" είναι απολύτως συνώνυμη με το: "Είμαι ιδιοκτήτης δύσκολου σκύλου ή φυλής... και βρίσκομαι στη διαδικασία εκπαίδευσής μου"???

5) Ναι... σε "δυνατές" φυλές... και όχι μόνο... είναι ΠΟΛΥ συνηθισμένη κατάσταση...
Γα να ευθυμήσουμε λιγάκι... σε εμάς, βέβαια (και σε άλλες "αγέλες" απ' ότι ξέρω:cool: ), όταν ακούσει ο Κάσπερ (και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άλλος!) τη "γυναίκα" να βάζει τις φωνές... ξέρει ότι "μαύρο φίδι τον έφαγε"!:D

6) Όπως έχεις ήδη καταλάβει, διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με την έννοια της "επανάστασης", όπως την διατυπώνεις (όχι μόνο εσύ)...
Αλλά, σε πολλές "δυνατές" και μεγαλόσωμες φυλές (και, γιατί όχι και σε μικρόσωμες και δυναμικές - απλά δεν ξέρω καλά - π.χ. το Γιόρκι, όπως και το Τζακ Ράσελ, αντίθετα με κάτι που διάβασα σήμερα, πιστεύω ότι είναι οι πιο γενναίες και τσαμπουκαλίδικες φυλές ΑΝΑ ΚΙΛΟ ΒΑΡΟΥΣ) και ιδίως στα αρσενικά, συμβαίνει το εξής: Έχουν κάποια ξεσπάσματα (ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ - ορμονών, δηλαδή, κατά κύριο λόγο), στην εφηβεία, όπου εκεί είναι ασυγκράτητα... ΔΕΝ είναι επανάσταση, εξηγείται απόλυτα επιστημονικά (από τους ειδικούς) και εμπειρικά (από τους εκτροφείς)... εκεί δεν "σκέφτονται"... δεν προσπαθούν να πετύχουν κάτι... απλά, θα "χτυπήσουν" οτιδήποτε βρεθεί μπροστά τους... λιγότερο ή περισσότερο έντονα... τα περισσότερα, όμως, ΠΟΤΕ τον αρχηγό...

7) Αυτό, όπως το περιγράφεις, ναι... είναι "rule of thumb"... για όλα τα σκυλιά!

Θα αφαιρέσω τις λέξεις "μεγαλόσωμων" και "μικρόσωμων"... και είμαστε εντάξει...:)

Και θα εξαλείψω ΠΛΗΡΩΣ οτιδήποτε έχει να κάνει με το ALPHA, το BETA, το OMEGA... αν θέλουμε να το αναπτύξουμε αυτό... και μόνο γι' αυτό, χρειαζόμαστε ένα βιβλίο!

8) Περιγράφεις το ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ σκυλί, επιπέδου (κατά πάσα πιθανότητα) Νο 3... μιά χαρά τον βλέπω!:)

9) Περιγράφεις ένα σκυλί σπάνιο (δεν θα διακινδυνεύσω τη λέξη ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΟ - θα έπρεπε να ξέρω κι άλλα πράγματα γι' αυτόν) σε ιδιοσυγκρασία... ίσως, έξω από το πρότυπο (από τα ελάχιστα διαβάσματά μου για τη φυλή) της φυλής του... υψηλού επιπέδου δυναμικότητας... έχω μείνει άναυδος με αυτή (ακριβώς) την συμπεριφορά... λέω "ακριβώς", γιατί έχω δει - ακούσει - διαβάσει παρόμοιες συμπεριφορές, πιο ομοιόμορφες... που επεξηγούνται, εύκολα ή δύσκολα... ή, που οφείλονται σε (τελικά) διαγνωσμένη πάθηση...
Εδώ, πραγματικά, νιώθω ότι θάπρεπε να ξέρω πιο πολλά...:)

10) Αν δεν κάνω λάθος, είναι τυπικό της φυλής του... υπεράσπιση των αδύναμων αγαπημένων...
Σε "εμάς" (στην Ομάδα 2), επειδή έχουμε μεγαλύτερη "καχυποψία" και επειδή διαχωρίζουμε (κυρίως) στο "εμείς και οι ξένοι", ο μέσος σκύλος (και ο Κάσπερ whatsoever!) θα τον κάνει σουβλάκι τον κολλητό μου που θα έρθει να μου "ξεφωνίσει" και να ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠλΑΤΗ!!!:cool:

11) Θα συμφωνήσω, χωρίς αστερίσκους... επιτέλους!:p

12) Που μας φέρνει στο: Στον ήλιο γίνεται ο καρπός... στο χώμα η ρίζα (Λίνα Νικολακοπούλου)...

13) Επίσης, θα συμφωνήσω...
Με την αίρεση ότι το "γαμώσκυλο" ΔΕΝ είναι και τόσο επιθυμητό... τόσο στην απλή οικογένεια... όσο και στην ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ εργασία (με ελάχιστες εξαιρέσεις) που καλείται να εκτελέσει...:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
και ο Messi ένα μέτρο και ένα μίλκο είναι με πλατφόρμες και τα χέρια στην ανάταση,αλλά όλοι βλέπουμε τι κάνει από τότε που έκανε την "επανάστασή" του...
Ά, γειά σου, Χρήστο!!!

Ο Messi είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ΗΓΕΤΗ (του αρχηγού, αν θέλετε)... όπως τάχει καθορίσει τα πράγματα η Μητέρα Φύση...
Και, επειδή είναι "λίγο" μικρόσωμος, μπορεί κάποιος άλλος να διανοηθεί ότι θα τον παίξει σκληρά... ότι θα φανεί πιο "άντρας"...
Όμως, θα υπάρχουν πάντα γύρω του οι λεγόμενοι "υπασπιστές"... που ΞΕΡΟΥΝ ότι χωρίς αυτόν δεν θα τους ξέρει ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους (remember?)...
Όποιος δε, διανοηθεί να τον βλάψει... ο Σουάρεζ θα τον ΔΑΓΚΩΣΕΙ (στην κυριολεξία)!!!
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή προσπαθείς να βγάλεις αυτοπεποίθηση "γονατίζοντάς τον", όταν ταυτόχρονα βρίσκεται σε άμυνα για την ίδια του τη ζωή.
Οταν υποταχτεί πλήρως χαλαρώνουμε, αλλά έχουμε ήδη "τραυματίσει" την εμπιστοσύνη...
Μιχάλη (@Yorkaddict ), θα συμφωνήσω!

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει ποτέ να "γονατίσεις" το (περήφανο - γι' αυτό το "πήρες", ρε! :D) ζώο και να το φτάσεις να αμύνεται για τη ζωή του...

Και, γι' αυτό, πιστεύω ότι στις περιπτώσεις διορθώσεων (έστω - ομολογώ κι εγώ - έντονων), πρέπει να "γεφυρώνεις" (άχ, που είναι οι παλιοί του φόρουμ???:() ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ... πολύ χάδι... πολύ έπαινο... πολλή επιβράβευση, αφού κάνει αυτό που πρέπει!!!

Υπενθυμίζω δε ότι δεν υπάρχουν ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ, ψυχολογικά, φυλές από τις "δικές μας" (τις μολοσσοειδείς)...:cool:

Υ.Γ. Ά και κάτι ακόμα, Μιχάλη:
Ναι, υπάρχουν σκυλιά που ΔΕΝ καταλαβαίνουν ότι δεν θα επιβιώσουν αν δεν τα ταΐζεις "εσύ"...
Υπάρχουν σκυλιά, που ξέρουν (και μπορούν) να επιβιώνουν σε συνθήκες που ο "αρχηγός" δεν μπορεί... και έχουν φτάσει (αρκετές φορές) στα όρια του αστικού θρύλου...:)