Κακοήθεια στο συκώτι


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω ανέλπιστα καλά νέα.
Η Λούση έχει μεν ενεργή ηπατική νοσο αλλά δεν έχει κακοήθεια. Η βιοψία βγήκε αρνητική!!!!
Η Λούση πρέπει να τρώει αυστηρά ειδική τροφή, την hepatic ή την l/d και να παρακολουθούμε τις τρανσαμινάσες της.
Η επέμβαση της έσωσε τη ζωη γιατί θα έσπαγαν οι ογκοι μέσα στη κοιλιά της και θα είχαμε εσωτερική αιμοραγία.
Αυτά ήταν τα σημερινά μας νέα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για την συμπαράσταση!!!
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Μπράβο, υπεροχα νέα!!! :D Πόσο σωστή απόφαση ήταν τελικά το χειρουργείο!! Σιδερένιο το κορίτσι, εύχομαι να τη χαίρεστε για πολλά πολλά χρόνια ακόμη!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli












Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Έλα ρε, μας έδωσες κι εμάς μεγάλη χαρά (όχι σαν τη δικιά σας βέβαια, but still)!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έλα ρε, μας έδωσες κι εμάς μεγάλη χαρά (όχι σαν τη δικιά σας βέβαια, but still)!
Μα την έβλεπα να αναρρώνει τόσο καλά που δεν το πίστευα!! Είχε αρχίσει να τρώει, μειώθηκαν οι εμετοι, δεν είχε ακράτεια πλέον μετά την επέμβαση (η ακράτεια προφανως ηταν αυτό που είχα φανταστεί, τις πίεζαν οι ογκοι την κύστη) και είχα γίνει πολυ αισιόδοξη. Αλλά το να μην είναι κακοηθεια ξεπερνούσε τις προσδοκίες μας..
Τώρα έχω μάχες να δώσω. Να μην τρώει τίποτε άλλο από την ειδικη τροφη και να μην πάρει βάρος!!
 






Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Τώρα πήρα και εγώ χαμπάρι το πρόβλημα που τελικά αντιμετώπισες επιτυχώς...Θα είχα τεράστια αγωνία αν έπρεπε να περιμένω τόσες μέρες για να μάθω αυτή την όμορφη έκβαση...
Μόνο με την σκέψη να πέρναγα παρόμοια με τον δικό μου σκύλο θα είχα πολύ δύσκολες μέρες.

Μπράβο που τελικά επέμενες για να γίνει η εγχείριση στην μικρούλα σου.Σίγουρα τα σκυλιά έχουν μικρότερο κύκλο ζωής από εμάς παρόλα αυτά θα πρέπει να εξαντλούμε τις δυνατότητες της επιστήμης βάζοντας πάντα στην ζυγαριά την ταλαιπωρία του ζώου.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία της τώρα από την φάση της ανάρρωσης :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ήθελα να γράψω κάτι εδώ.
Υπάρχουν περιπτώσεις που το τέλος είναι αναπόφευκτο. Ότι και να κάνεις. Υπάρχουν όμως και άλλες όπως αυτή της Λούσης που η σωστη διάγνωση μπορεί να σημάνει την διαφορά απο την ζωή στο θάνατο. Η Λούση με την αλκαλική φωσφατάση στα ύψη διαγνώσθηκε με γαστρίτιδα. Με πριμπεράν και ζαντάκ μία ωραια μέρα θα έσπαγαν οι όγκοι και θα την χάναμε από εσωτερική αιμοραγία και θα ψαχνόμασταν. Πιθανότατα δεν θα μαθαίναμε ποτέ τι έγινε.
Η εμπειρία του άλλου γιατρού που από την αρχή χορήγησε αντιβίωση και μόλις είδε τις τρανσαμινάσες στα υψη μας έστειλε επειγόντως για υπέρηχο έσωσαν την Λούση.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Χαίρομαι πολύ για την έκβαση και συνειδητοποιώ για πολλοστή φορά την "τύχη" της σωστής διάγνωσης. Επιτρέπεται η δημοσιοποίηση του ονόματος του γιατρού; Αν όχι, έστω με pm; ( η δική μου έκλεισε τα 15, έχει κήλη που προς
το παρόν δεν την ενοχλεί , 3 κτηνίατροι με βάση μόνο την ηλικία χωρίς να της κάνουν περισσότερες εξετάσεις με αποτρέπουν από την επέμβαση αφαίρεσης, θα ήθελα και τέταρτη γνώμη).
 
  • Like
Reactions: Serge and l.Kyveli




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ε άντε ντε!! Μπράβο το κορίτσι μας! Μια χαρά θα τα καταφέρεις με τις ηπατικές τροφές. Η αρχή ειναι δύσκολη. Μετα συνηθιζεις :) η Χιλς ειναι ανοστη. Να προτιμάς τη ρογιαλ. Ειναι λιγο πιο γευστική. Όντως επιτέλους ένα καλο νέο..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU