Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εμπιστεύεστε ακόμα αυτό το site? (το Πολωνικό δεν λέμε?)
Δεν είναι προφανές ότι μαζεύει ληγμένα ή κοντά σε ληγμένα από εμπόρους και τα πουλάει?
 
  • Like
Reactions: zaher and epial


sofia_kor

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
14
8
33
γεια σας ψαχνω μια λιγο οικονομικη τροφη κ μια φιλη μ μ προτεινε την aleva life κ την bewi σαν καλες τροφες για την τιμη τους. δινει τις ιδιες στο δικο της κ ειναι πολυ ευχαριστημενη. διαφωτιστε με πλζ
 


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
προσωπικά ότι έχω πάρει έχει και κανονική ημερομηνία λήξης επάνω (ούτε σβησμένη, ούτε παραποιημένη, ούτε κάτι που να με κάνει να υποπτευθώ ότι κάτι δεν πάει καλά) και serial number.
Αν εξαιρέσεις ότι κάνει κάτι λιγότερο από 2 εβδομάδες να παραδοθεί δεν έχω άλλο παράπονο. Από την άλλη μετά τα όσα έχω διαβάσει εδώ αν κάτι δεν μου πάει καλά με μια συσκευασία θα την στείλω πίσω. Το ότι δεν είναι εγκεκριμένος πωλητής δεν μου λέει κάτι μιας και συνήθως εγκεκριμένοι πωλητές είναι μόνο μεγαλοαποθήκες - χονδρέμποροι (και εδώ στην ελλάδα το ίδιο), οι απλές επιχειρήσεις δεν παίρνουν κάποια έγκριση - πιστοποιητικό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από την Brit Premium έχει μόνο 4 ευρώ παραπάνω η Acana?
Από την Brit Premium όχι!
Από την Brit Care η Acana έχει 4 ευρώ παραπάνω!
35.97€ ή μια, 39.95€ η άλλη!
Δεν διευκρινίστηκε πιο πάνω ποια Brit αγόρασε, οπότε επέλεξα να μιλήσω για την Care και όχι για την Premium.

Εμπιστεύεστε ακόμα αυτό το site? (το Πολωνικό δεν λέμε?)
Δεν είναι προφανές ότι μαζεύει ληγμένα ή κοντά σε ληγμένα από εμπόρους και τα πουλάει?
Μια χαρά ημερομηνίες αναγράφει πάνω!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εχω την εντυπωση ότι η brit care σολωμου στα 45€ είναι grain free ενω η απλή Acana στην ιδια περίπου τιμή είναι ο απλός κωδικός
 
  • Like
Reactions: sea-mol






zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
γεια σας ψαχνω μια λιγο οικονομικη τροφη κ μια φιλη μ μ προτεινε την aleva life κ την bewi σαν καλες τροφες για την τιμη τους. δινει τις ιδιες στο δικο της κ ειναι πολυ ευχαριστημενη. διαφωτιστε με πλζ
Ή πρώτη είναι συγκριτικά καλύτερη βάση συστατικων... Για ποσά χρήματα μιλάμε??
 


sofia_kor

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
14
8
33
Ειδα κ για brit premioum σε πλ χαμηλη τιμη αλλα μ εκανε εντυπωση π ειχε 40 ως 45% πρωτεϊνες. Γυρω στα 30 εχει καποια να με βολεψει αυτη τη περιοδο; της μαγειρευω κιολας καποιες φορες τη βδομαδα
 








sofia_kor

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
14
8
33
Κοτόπουλο (45%)

Η ερωτηση μου ειναι αν ειναι καλη για οικονομικη η αν έχετε κτ αλλο να μ.προτεινετε μεχρι 30€
 
Last edited by a moderator:






Vermillion

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
45
16
25
Μεγαλο θεμα ανοιξες τωρα φιλτατε & σιγουρα με πολλες διαφορετικες αποψεις να συγκρουονται! Το προβλημα δεν ειναι αποκλειστικα & μονο ποια τροφη θα διαλεξεις για τον σκυλο σου, αλλα και ποια τροφη θα ταιριαξει στον σκυλο σου!
Σκοπος ειναι ο οργανισμος του σκυλου να αφομοιωνει οσο γινεται περισσοτερο την τροφη. Και αυτο το καταλαβαινεις απ'τα κοπρανα του. Τα κοπρανα του σκυλου που δειχνουν οτι η τροφη αφομοιωνεται κατα ικανοποιητικο ή μεγαλο ποσοστο, ειναι λιγα, σχετικα μικρα & σφιχτα, αντιθετα με τα πολλα, ''πουρε'' & με εντονη μυρωδια, που δειχνουν οτι η τροφη δεν ταιριαζει στον σκυλο σου & δεν αφομοιωνεται σωστα!
Παρ'ολα αυτα, αν ανακλυπτα πως στον σκυλο μου ταιριαζει, π.χ. η Friskies, αληθεια ειναι πως δεν θα τον ταϊζα Φρισκις & γενικα, ειμαι υπερ την ερευνας πρωτου καταληξω σε κατι συγκεκριμενο...Θα προσπαθουσα να βρω μια καλυτερης ποιοτητας που θα του ταιριαζει εξισου καλα διοτι, ως γνωστον, η Friskies ανηκει στην κατωτερη ταξη σε ποιοτητα!
Επισης, μην εχεις ως μοναδικο κριτηριο το τι θα σου προτεινει ο κτηνιατρος, διοτι δεν ειναι ολοι οι κτηνιατροι καλοι πρωτον, & δευτερον, οι αποψεις διαφερουν, γι'αυτο το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα την γνωμη μου, ειναι να ρωτησεις φιλους, αλλους κτηνιατρους, εκπαιδευτες & γενικα ανθρωπους που ασχολουνται, για να σου πουν τα θετικα/αρνητικα τροφων που εχουν δοκιμασει στους σκυλους του & να κανουν τις δικες τους προτασεις..& εν τελει, καταληγεις & τσεκαρεις αν η προτινομενη κατα μεγαλυτερο ποσοστο, ταιριαζει στον σκυλακο σου..!
Επισης, μην εχεις ως κριτηριο την τιμη. Για μενα, η RC και η ProPlan, δεν ειναι απ'τις πιο αξιολογες τροφες & γενικα, δεν ειμαι καν υπερ των ξηρων τροφων. Η μονη που ταϊζω τον σκυλο μου ειναι η Brit (καλης ποιοτητας) που ειναι απ'τις λιγες που ειναι και οικονομικες & καλες! Παρ'ολα αυτα, δεν σκοπευω να την συνεχισω, απλα αποτελει μια παυση της Barf που ταϊζω τον σκυλο μου, επειδη το καλοκαιρι λογω υψηλων θερμοκρασιων δεν εχει ορεξη για φαϊ & η Barf πρεπει να καταναλωνεται αφου βγει απ'την ψυξη(δεν μπορω να μπαινωβγαζω ωμη τροφη στο ψυγειο περιμενοντας ποτε & αν θα την φαει:rolleyes:).
Σε συγκριση με τις αλλες, ναι, πιστευω πως η Brit ειναι μια καλη τροφη & συγκεκριμενα, επειδη ταιριαζει στον σκυλο μου. Τωρα, αν καποιος μπορει να διαθεσει 80€+ τον μηνα για Acana & Orijen που ειναι για μενα οι πραγματικα τοπ, δεν διαφωνω. Τα ''καλα'' μιας καλης ποιοτητος Barf ισοδυναμουν με τα καλα μιας καλης κροκετας, (αλλα καλης ομως!:p).
Αν θες σονει & καλα κροκετα, τοτε σου προτεινω Brit, δοκιμασε αν του/της ταιριαζει τουλαχιστον & μας λες παλι.
Παντως την Barf εγω την βαζω πανω απ'ολα, για να στο πω συνοπτικα...ειμαι υπερ του φυσικου & η Barf για μενα αφαιρει ολο το περιττο λιπος & το αντικαθιστα με μυϊκη μαζα, μια καλη ποιοτητα (οπως αυτη που παιρνω εγω) μου κοστιζει λιγοτερο & περιεχει τοσα πολλα θρεπτικα συστατικα, που δεν υπαρχουν στην κροκετα ή λενε οτι υπαρχουν, αλλα...
Και πολλα αλλα θετικα, θα ανοιξω μεγαλο θεμα τωρα αν τα αναφερω...:X3:
Τελος, με αποτρεπει το γεγονος οτι κυκλοφορουν τοσες ''βρωμες'' για τις ξηρες τροφες, που δεν ξερω κατα ποσο εγκυρες ειναι, αλλα θα προτιμουσα να εμπιστευτω μια πιο σιγουρη σε συγκριση με τις κροκετες! Την μια μερα η ProPlan θεωρειται τοπ & μετα το περιστατικο στην Αμερικη, βυθιζεται στον πατο. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες, βαση ερευνων που γινονται. Και προσφατα εγινε μια που ελεγε οτι απο τις 200 ξηρες τροφες διαθεσιμες στην αγορα, ουτε τα 2/4 δεν κρινονται καταλληλα για καταναλωση (θα το βρω & θα το στειλω το αρθρο, ελπιζω:)). Και στο κατω-κατω, δεν γινεται να ειναι ολα ψεματα, περα του οτι δεν γινεται να δημοσιευτουν ετσι απλα συκοφαντιες μη αληθινες, διοτι καλλιστα κανει μηνυση η κατηγορουμενη εταιρια..

Υ.Γ.1 Ο οργανισμος του σκυλου μου αφωμοιωνει αψογα την Μπαρφ.

ΥΓ.2 Καλο ειναι να τσεκαρεις τα συστατικα σε καθε ξηρα τροφη. Π.χ. αποφευγε το dried beet pulp{=μολυνσεις,αλλεργιες κλπ.},καλαμποκι{=αλλεργιες,δυσπεψιες κλπ. & ''chicken meal''{=κρεαταλευρο με αγνωστου προελευσεως πρωτεϊνη, μπορει να περιεχει νυχια,ραφοι κτλ.}.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mongrel and Orilis


sofia_kor

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
14
8
33
Καταλαβα.. Σ ευχαριστω πλ για τον χρονο σου θα το ψαξω ακμ λιγο κ θα καταληξω.. Η αληθεια ειναι οτι θελει πλ ψαξιμο κ με ολες αυτε τις αποψεις π δεχεσαι απο παντου μπερδευεσαι..
 


alexxal

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
7
0
41
Αν θέλουμε να κάνουμε μια παραγωγική συζήτηση, οι απόψεις μας δε μπορεί να αφορίζουν και να πανικοβάλλουν γενικώς και αορίστως, ιδίως αν ανακατεύονται στην κουβέντα και θέματα υγείας. Αλλιώς ούτε κουβέντα πρόκειται να γίνει ούτε να αναθεωρήσει κανείς τις ιδέες του
Αν αυτο αναφεροταν σε εμενα φιλε μου αρχικα δεν ηθελα να τρομαξω η να πανικοβαλλω καποιον απλα καποια στιγμη σε πιανει η απογοητευση κ ισως να ημουν λιγο αποτομος!!δεν ξερω για εσας αλλα εχω δει τοσα βιντεακια για το πως φτιαχνονται οι ξηρες τροφες που δεν μπορω να φαω ουτε κ εγω..Γιατι μη ξεγελιεστε τα ποσοστα που γραφουν μπορει να ειναι μεσα στα πλαισια του νομου αλλα το θεμα ΑΠΟ ΠΟΥ προερχονται??εκει ηταν η αναφορα που εκανα για τα κρεατα τα σαπια-κρεαταλευρα κ.τλ...οπως επισης τα δημητριακα-αμυλωδη ειναι απαγορευμενα για τον σκυλο πιστευω κ στις ξηρες τροφες ειναι πανω απο 50% σε περιεκτικοτητα ακομα κ στις ακριβες λογω μειωσης κοστους παραγωγης..

Αν θέλουμε να κάνουμε μια παραγωγική συζήτηση, οι απόψεις μας δε μπορεί να αφορίζουν και να πανικοβάλλουν γενικώς και αορίστως, ιδίως αν ανακατεύονται στην κουβέντα και θέματα υγείας. Αλλιώς ούτε κουβέντα πρόκειται να γίνει ούτε να αναθεωρήσει κανείς τις ιδέες του
Αν αυτο αναφεροταν σε εμενα φιλε μου αρχικα δεν ηθελα να τρομαξω η να πανικοβαλλω καποιον απλα καποια στιγμη σε πιανει η απογοητευση κ ισως να ημουν λιγο αποτομος!!δεν ξερω για εσας αλλα εχω δει τοσα βιντεακια για το πως φτιαχνονται οι ξηρες τροφες που δεν μπορω να φαω ουτε κ εγω..Γιατι μη ξεγελιεστε τα ποσοστα που γραφουν μπορει να ειναι μεσα στα πλαισια του νομου αλλα το θεμα ΑΠΟ ΠΟΥ προερχονται??εκει ηταν η αναφορα που εκανα για τα κρεατα τα σαπια-κρεαταλευρα κ.τλ...οπως επισης τα δημητριακα-αμυλωδη ειναι απαγορευμενα για τον σκυλο πιστευω κ στις ξηρες τροφες ειναι πανω απο 50% σε περιεκτικοτητα ακομα κ στις ακριβες λογω μειωσης κοστους παραγωγης..

κ θα συμφωνησω με τον vermillion κ εγω με την barf εχω βρει την υγεια μου αλλα κ εκει χρειαζεται ψαξιμο γιατι κυκλοφορουν κ πολλα σκουπιδια κ σε αυτο τον τομεα δυστυχως!!γενικα πρεπει συνεχεια να ψαχνομαστε κ να ενημερωνομαστε για το καλο του καλυτερου μας φιλου!
 
Last edited by a moderator:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βρίσκω νόημα στην b.a.r.f. όταν ξέρω τι έχει μέσα και πως ήταν όλα πριν γίνουν μία μερίδα. Αν τη φτιάχνει άλλος, χάνει το νόημα, για 'μενα
 
  • Like
Reactions: nikol_te and Aslan




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.906
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@