Κόστος αγοράς σκύλων


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν καταλαβαινω την κουβεντα ακριβως ...

Ενα αρνι για το Πασχα κοστιζει 8 ευρω το κιλο μαζι με τα κοκκαλα.Το τρως μια μερα και παει.

Ενα κιλο φετα εχει 8-9 ευρω το κιλο και σε βγαζει 5 μερες

Ενα γεμισμα βενζινης μπορει να παει 45 ευρω και σε βγαζει μια βδομαδα.

Δηλαδη αν ενας σκυλος με τελικο βαρος 40 κιλα κοστιζει πχ 1000 ευρω να τον αγορασεις , αυτο σημαινει 1000/40 = 25 ευρω το κιλο και θα τα 'χεις να σου ''γεμιζουν'' τη ζωη για χρονια πολλα.

Τι δεν ειναι ακριβο γυρω μας ωστε να ειναι τα σκυλια φθηνα ? Αλλωστε , υπαρχουν και σκυλια δωρεαν για οποιον δεν μπορει να πληρωσει.

ΙΜΟ δεν πρεπει να υπαρχει ανω οριο ...και 1500 και 2500 και 5000 ευρω ας κοστιζουν (εφοσον θα υπαρχουν αγοραστες)
 




snoopy87

Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
15
0
Arta
Παιδιά ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να αγοράζει ένα σκυλί τη στιγμή που υπάρχουν τόοοοοσα που χαρίζονται, ακόμα και "ράτσας", αρκεί κάποιος να ψάξει! Τί είναι τα σκυλάκια, τίποτα άψυχα πράγματα που πουλιούνται και αγοράζονται;;; Εγώ πάντως είμαι ΚΑΤΑ της αγοράς τους....
Ούτε είναι πιο εύκολο να μεγαλώσεις ένα αγορασμένο από ένα χαρισμένο κουτάβι...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πρέπει να πω στον djdoctor πως πήρα τηλ. αυτή τη γυναίκα που έχει χάσκυ και μου είπε πως τα κουτάβια θα είναι ανάμεσα στα 1200-1500 ευρώ.
Τους υπολοιπους δεν τους ενοχλησα... ηθελα απλα να ακουσω μια φορα αυτο το ΧΙΛΙΑ :eek: μου εκανε εντυπωση...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παιδιά ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να αγοράζει ένα σκυλί τη στιγμή που υπάρχουν τόοοοοσα που χαρίζονται, ακόμα και "ράτσας", αρκεί κάποιος να ψάξει! Τί είναι τα σκυλάκια, τίποτα άψυχα πράγματα που πουλιούνται και αγοράζονται;;; Εγώ πάντως είμαι ΚΑΤΑ της αγοράς τους....
Ούτε είναι πιο εύκολο να μεγαλώσεις ένα αγορασμένο από ένα χαρισμένο κουτάβι...
Πληρώνουμε τον άνθρωπο που φρόντισε να φέρει στην ζωή ένα υγιές και ισορροπημένο κουταβι!!!Δεν λέμε οτι εμπορεύομαστε την ζωή του κουταβιου!!!Αν είναι δυνατόν...
 


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Berna πρέπει να επαθες πολιτισμικό σόκ απ' ότι κατάλαβα..!!:paja1: :paja1: :p
Είμαι σίγουρος πώς υπάρχουν αρκετοί αξιολογοι εκτροφείς Χάσκι στην Ελλάδα και δεν νομίζω να χρειαστεί να την "ενοχλήσει" κάποιος αγοραστής.Άλλωστε αγοράζεις αξιόλογο σκυλί από εδώ (ίσως και φτηνότερα) και έχεις και βοήθεια σε ό,τι χρειαστείς :)
 




kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Εχουνε όμως όμορφα σκυλιά, δεν μπορώ να πω... :D
Απορώ όμως ποιοι αγοράζουν τα σκυλιά της και κατά ποιο % είναι Σέρβοι.
Νομίζω πώς υπάρχουν και εύποροι Σέρβοι :cool:
Υπάρχουν άτομα που έχουν την οικονομική επιφάνεια να αγοράσουν πολύ ακριβά σκυλιά..

Το θέμα είναι εμείς που δεν έχουμε αυτη την επιφάνεια,κ πρέπει να κάνουμε οικονομία για να πάρουμε ενα καλο και υγιές σκυλί..Και δεν μας πειράζει αν δεν ειναι εκθεσιακο
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Berna πρέπει να επαθες πολιτισμικό σόκ απ' ότι κατάλαβα..!!:paja1: :paja1: :p
Είμαι σίγουρος πώς υπάρχουν αρκετοί αξιολογοι εκτροφείς Χάσκι στην Ελλάδα και δεν νομίζω να χρειαστεί να την "ενοχλήσει" κάποιος αγοραστής.Άλλωστε αγοράζεις αξιόλογο σκυλί από εδώ (ίσως και φτηνότερα) και έχεις και βοήθεια σε ό,τι χρειαστείς :)
Ειναι πολλοί αυτοι?
 
























Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22