Κόστος αγοράς σκύλων






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Σας εδωσα το ονομα του εκτροφειου που πηρα τον Τορο (bullmastiff) και ειναι ενα αξιολογοτατο εκτροφειο με βαση την δουλεια του μεσα απο εκθεσεις,τις γραμμες του,τους ανθρωπους που δινει τα κουταβια του κλπ...

ο Τορο λοιπον Βerna κοστισε ουτε λιγο ουτε πολυ 1300 ευρω καθαρα μονο τιμη κουταβιου...αυτη η τιμη ειναι show quality puppy (για να μην παρεξηγηθουμε).

σε καθε χωρα υπαρχουν καλοι και κακοι εκτροφεις...Μην νομιζετε οτι επειδη η πολυπαθη Σερβια δεν εχει να φαει δεν πωλουνται ακριβα κουταβια ή δεν υπαρχουν καλοι εκτροφεις...κυνολογικα ξαναλεω ειναι πολυ καλυτερα απο εμας...
 




snoopy87

Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
15
0
Arta
Πληρώνουμε τον άνθρωπο που φρόντισε να φέρει στην ζωή ένα υγιές και ισορροπημένο κουταβι!!!Δεν λέμε οτι εμπορεύομαστε την ζωή του κουταβιου!!!Αν είναι δυνατόν...
Με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται όμως ολόκληρη βιομηχανία...εγώ αυτήν την άποψη έχω... και από προσωπική εμπειρία, καθότι έχουμε υιοθετήσει αρκετές φορές κουταβάκια, ήταν όλα μια χαρά, και ήσυχα και υπάκουα...εξαρτάται και το περιβάλλον που θα πάνε πιστεύω. Τώρα έχω ένα ημίαιμο που μας το χάρισαν εδώ και 10 χρόνια και δεν θα μπορούσα να είχα αγοράσει κανένα καλύτερο!!! Καλύτερα και από άνθρωπος είναι...
Μόνο αγάπη θέλουν και φροντίδα και γίνονται μια χαρα! :)
 


Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
Μόνο αγάπη θέλουν και φροντίδα και γίνονται μια χαρα! :)
=D>=D>


Εγώ όταν πήρα την δικιά μου Γερμανίδα πρίν 5 χρόνια ...μου κόστισε αν θυμάμαι καλά 1100-1200 Ε,αλλά ήταν σκύλος πολύ καλός και σε όσες εκθέσεις είχε κατέβει είχε παρει διακρίσεις.:)
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
εχουμε πει οτι αυτοι οι δυο δρομοι ειναι παραλληλοι και δεν θα ενωθουν ποτε, ουτε μπαινουν στο ιδιο καλουπι για να μπορεσουν να συγκριθουν. Ο καθενας αγαπαει το σκυλι του με το δικο του σεβαστο τροπο ειτε ειναι καθαροαιμο ειτε ημιαιμο. Μην απαξιωνετε την αγαπη που εχουν καποιοι για τους καθαροαιμους σκυλους κανοντας συγκρισεις που δεν οδηγουν πουθενα.
Ειναι αξια σεβασμου και εκτιμησης η καθε υιοθεσια αδεσποτου ή ημιαιμου σκυλου αλλα δεν μπορουμε (καλως) να εξαφανισουμε καθε καθαροαιμο σκυλο, να σταματησουμε καθε προσπαθεια εκτροφης, επειδη καποιοι ανευθυνοι εγκαταλειπουν ή ζευγαρωνουν σκυλια δημιουργωντας ετσι πληθωρα αδεσποτων και ημιαιμων που αναζητουν σπιτι και φροντιδα...
Δεν γινεται να παρατησουν ολοι αυτο που αποκαλεις εσυ (αστοχα πιστευω) βιομηχανια και να στραφουν στα σκυλια και τα γατια που (πραγματικα ωστοσο) εχουν τοσο αναγκη τη φροντιδα των ανθρωπων.:)
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
βιομηχανια ειναι τα puppy mills και οι BYB... ΟΧΙ οι εκτροφεις και χομπιστες εκτροφεις που πολλες φορες "μπαινουν μεσα" στην προσπαθεια τους να κανουν την "τρελα" τους και μεσα απο αυτη να βγαλουν και χρηματα...γιατι οχι?Το τερπνον μετα του ωφελιμου!

Δηλαδη ο αλλος εχει τις αγωνιες-αγχη-προβληματα του,ξοδευει,ενημερωνεται,τρεχει σε εκθεσεις,για σπερματα,για εξετασεις δυσπλασιας και πολλα αλλα και στο τελος ειναι και εμπορας?νομιζω ειναι λιγο αδικο,τουλαχιστων ας του αναγωρισουμε την προσπαθεια του...:(
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δηλαδη ο αλλος εχει τις αγωνιες-αγχη-προβληματα του,ξοδευει,ενημερωνεται,τρεχει σε εκθεσεις,για σπερματα,για εξετασεις δυσπλασιας και πολλα αλλα και στο τελος ειναι και εμπορας?
εχεις ασχοληθει ποτε σοβαρα με το εμποριο?
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
και δεν κανουν οσα περιεγραψες?
κανουν με μια διαφορα και ισως εγω το εθεσα λαθος...ο εκτροφεας που δεν ειναι ή δεν θεωρει τον εαυτο του εμπορα τα κανει ολα οσα περιεγραψα με γνωμονα πρωτα να παραγει ενα σωστο δειγμα οσο δυνατον καλυτερο για να προαγει την φυλη του.Ο εμπορας τα κανει γιατι κοιταει ΜΟΝΟ την τσεπη του...τωρα το διευκρινησα σωστα.Εκει στεκομαι...στο οτι ειναι λαθος σε αυτους που δεν κοιτουν ΜΟΝΟ την τσεπη τους,να μην τους το αναγνωριζουμε.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ όποιος κοιτάει την τσέπη του δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά.
Αν κάνεις όλα αυτά, η τσέπη σου είναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ.
Είναι πολύ απλό ...
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
απλα εκτος απο το κουταβι πληρωνεις και παροχη υπηρεσιων απο τον εκτροφεα για πριν, κατα τη διαρκεια και μετα τη γεννηση του+ την υποστηριξη που εχεις μετα την αποκτηση του οποιαδηποτε ωρα και αν τη χρειαστεις. Ολη αυτη η δουλεια που γινεται εχει ενα κοστος που δεν πληρωνεται εννοειται με το ποσο που αγοραζεις ενα κουταβι και σιγουρα δεν αποφερει κερδος με την εννοια του ορου εμποριο.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οταν το χομπυ σου-η αγαπη σου- το μερακι σου οποιο και αν ειναι αυτο,γινεται μεσο εξασφαλισης της διαβιωσης σου ειναι απολυτα λογικο και κατανοητο.

οταν ομως γινεται μονο για το Θεο μας το χρημα και το χομπυ σου το θυσιαζεις στον βωμο των ευρω,τοτε απλα ειναι ελεινο και μη αξιο προσοχης...

στην Ελλαδα οπως ειπε και ο Denis,δυστυχως αυτο γινεται σε μεγαλο βαθμο...

@solco99

αν υπηρχαν πολλοι ανθρωποι σε τουτη την χωρα που ζουμε,να καταλαβαιναν τι σημαινει εκτροφεας (ο σωστος εκτροφεας) και τι αγοραζει με τα χρηματα που δινει στον εκτροφεα,δεν θα λεγομασταν Ελλαδα,αλλα Αγγλια-Γερμανια-Ιταλια-Αμερικη-Καναδας-Σουηδια και παει λεγοντας.
 


snoopy87

Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
15
0
Arta
Δηλαδη ο αλλος εχει τις αγωνιες-αγχη-προβληματα του,ξοδευει,ενημερωνεται,τρεχει σε εκθεσεις,για σπερματα,για εξετασεις δυσπλασιας και πολλα αλλα και στο τελος ειναι και εμπορας?νομιζω ειναι λιγο αδικο,τουλαχιστων ας του αναγωρισουμε την προσπαθεια του...:(
Εαν δηλαδή δεν επρόκειτο να πουλήσει τα ζώα που εκτρέφει τότε πιστεύεις ότι θα τα έκανε όλα αυτά? Και πάλι, εαν τα κάνει. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θέλουν συγκεκριμένη ράτσα σκύλου και το αναζητούν, αλλά νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο... Γιατί υπό άλλες συνθήκες, δεν θα χρειαζόντουσαν εκτροφείς, αλλά ο κάθε ένας που έχει ένα καθαρόαιμο θα το ζευγάρωνε με ίδια ράτσα και θα μπορούσε να χαρίσει τα κουτάβια ή να τα πουλήσει για ένα συμβολικό ποσό και όχι για τιμές απλησίαστες για κάποιους.
Εντάξει, ο καθένας έχει την άποψή του, και εγώ ίσως να ζω σε κανένα ροζ συννεφάκι...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί υπό άλλες συνθήκες, δεν θα χρειαζόντουσαν εκτροφείς, αλλά ο κάθε ένας που έχει ένα καθαρόαιμο θα το ζευγάρωνε με ίδια ράτσα και θα μπορούσε να χαρίσει τα κουτάβια ή να τα πουλήσει για ένα συμβολικό ποσό και όχι για τιμές απλησίαστες για κάποιους
Η εκτροφή είναι ολόκληρη επιστήμη. Δεν νομίζω πως θα μπορούσε να το κάνει ο καθένας, προπάντων δε να βγάζει εκθεσιακά ή σκυλιά εργασίας. Παίζουν πολλά, ο χαρακτήρας, η εμφάνιση, για το σε τι χρησιμεύει το σκυλί (φύλαξη, κηνύγι...) κλπ κλπ.

Αν δεν υπήρχαν εκτροφείς άλλωστε και λάτρεις διαφόρων φυλών, δε θα είχαν διασωθεί και οι φυλές.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και ο καθένας μπορεί να φτιάξει ψωμί σπίτι του που με αλεύρι,σιτάρι,μάγια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο χρησιμοποιούνε θα του βγει πολυ μεγάλη ποσότητα με πολυ φθηνά υλικά αλλά πάμε και το αγοράζουμε από το φούρνο!!!Αφήνουμε την δουλειά αυτή που την ξέρει καλά ο φούρναρης και παίρνουμε το τελικό προϊόν έτοιμο και ωραίο!!!Έτσι και σε αυτην την περίπτωση αφήνουμε να κάνει αυτην την δουλειά ο εκτροφέας!!!
Συγνώμη αν το παράδειγμα μου είναι άτοπο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22