Λυτός ή δεμένος;




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ο Αφρικανός είναι μεταγραφή στην Λεωφόρο!
Ναι... είναι ο Ντούκου... ο Αφρικανός επιθετικός, που "ντριπλάρει αμυντικό μέσα σε τηλεφωνικό θάλαμο", που λέει και η διαφήμιση!!!:p:D
Σίγουρα στη Λεωφόρο!:whistle:
 
  • Like
Reactions: ghelly




aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
ερωτηση εχω αμερικανικο ακιτα κοντα στα 55 κιλα παντα δεμενο,καθιερωμενη βολτα παραλιακα περιπου 45λεπτα καθε μερα,σημερα το βραδυ ενω βολταραμε ειδα δυο κυνηγοσκυλα περιπου 30-35 κιλα εκαστος να τρεχουν περα δωθε διχως λουρι,ο δικος μου ειναι ιδιαιτερα κυριαρχικος δεν θελει και πολλα πολλα,γι αυτο και παντα δεμενος.
καποια στιγμη ξαναβλεπω τα δυο σκυλια,και τον υποτιθεμενο ιδιοκτητη αμεριμνο να μιλαει στο κινητο,ο δικος μου ειχε φορτωσει διακριτικα,συνεχιζω να περασω το σημειο,βλεπει ο τυπος τον σκυλο μου,και μου λεει φιλε μαζεψε τον θα μας σκοτωσει τα σκυλια,και του απανταω φορτωμενος
ρε φιλε εσυ τα χεις χυμα τα σκυλια ο δικος μου σου φταιει,μεχρι να ολοκληρωθει ο ασχετος διαλογος,το ενα κυνηγοσκυλο πλησιαζει τον δικο μου τον μυριζει λιγο και του επιτιθεται.
τωρα φυσικα το χειροτερο πραγμα ειναι να χωρισεις η να κανεις καλα ενα αμερικανικο ακιτα 55 κιλων,που χει αρπαξει αλλον σκυλο.
τελων παντων,καταφερα και τον χωρισα δεν ξερω αν του εκανε ζημια,δεν νομιζω αν και τον αρπαξε σχετικα καλα.

τελος παντων ,τελειωσε το σκηνικο δεν εδωσα συνεχεια,την επομενη το σιγουρο ειναι οτι θα τις αρπαξει και ο ιδιοκτητης διχως λουρι.

με λιγα λογια αν σε αυτην την περιπτωση τραυματισθει ο ενας σκυλος ποιος αναλαμβανει την ευθηνη?
να υποθεσω ο διχως λουρι την πληρωνει ετσι? εστω νομικα να το θεσουμε.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Καλησπέρα!

Σε θεωρητικό επίπεδο,το σκυλί σας με αυτά τα χαρακτηριστικά έχω την αίσθηση πως πρέπει να "βολτάρει" και με φίμωτρο σύμφωνα με το νόμο.Από κει και περα,είναι να μην μπλέξεις νομικά,γιατί το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι παλαιολιθικό,παρά τις όποιες βελτιώσεις έχουν γίνει.

Από κει και πέρα,σε πρακτικό επίπεδο εσεις μια χαρά το κάνετε και ο άλλος μια χαρά καραγκιόζης είναι.Αν τραυματιζόταν ο δικός σας σκύλος,όντας δεμένος,από σκύλο δεσποζόμενο αλλά λυτό,εκεί μπορείτε να κάνετε μήνυση.Το αντίθετο,σκύλος λυτός να την πέφτει και να τις τρώει κιόλας από δεμένο σκύλο,δε νομίζω πως σηκώνει κάτι σε νομικό επίπεδο,αντίθετα,αν θέλετε να ψαχτείτε παραπάνω και να κάνετε καταγγελία ότι ο τάδε τύπος κυκλοφορεί με τα σκυλιά του λυτά προκαλώντας πρόβλημα στους υπόλοιπους,μπορείτε.Οχι πως θα βγει και κάτι με την απλή σύσταση που θα του γίνει,αλλά να χαμε να λέγαμε...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
το φιμωτρο δεν εχει θεση σε σκυλο σε βολτα,εκτος αν πρεπει να τον δει γιατρος,να περασει απο κοσμο κτλ κτλ κτλ..που εκει ρε φιλε,αλλαξε τις ωρες σου ,γιατι δεν ειναι μονο το δαγκωμα που δεν θελουμε αλλα το ολο σκηνικο κ πεσιμο πανω σε ανθρωπο,το οποιο ετσι κ αλλιως μπορει να κανει ζημια.το φιμωτρο οποτε το ξεχναμε..ειδικα δε σε περιπτωση που αφορα αλλον λυτο σκυλο κ φιμωτρο να φοραω στα δικα μου θα το βγαλω,οποτε για ακομα μια φορα το φιμωτρο διακριτικα παιρνει τον πουλο..η λυση δεν ειναι εκει..

οταν βλεπω ανθρωπο που ειναι στα @@ του,δεν τον γραφω κ εγω στα δικα μου κ συνεχιζω την πορεια μου..αλλαζω δρομο!μην ξεχναμε οτι τα σκυλια μας ειναι οι αμαρτιες κ τα λαθη μας.δεν ξερω τι κακο μπορει να κανει ενα ακιτα 55 ,80,1900 κιλων ,δεν ξερω τι κακο μπορει να κανει ο ιδιοκτητης του των βαρεων(ισως) βαρων,δεν θελουμε ομως σε καμια περιπτωση να τραυματιστει ενα ζωο για χαζομαρα κ εγωισμο δικο μας..

καλυτερα λοιπον να αφησεις το νομικο πλαισιο,κ να ψαχτεις σε αλλου ειδους λυσεις κ τροπους αποφυγης του περιστατικου..
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
θενξ Chris για τα ινφο.
δεν γνωριζω το νομικο πλαισιο τοσο καλα για το φιμωτρο,το σιγουρο ειναι οτι γνωριζω τον σκυλο μου καλα,και σε πληροφορω οτι ειναι απο τα πιο κοινωνικοποιημενα κουταβια εβερ.
ειδικα αναμεσα σε κοσμο και παιδια δεν εχει αναπτυξει ποτε εστω την παραμικρη εχθρικοτητα.
απλα οπως ολα τα ακιτα ειδικα σε αρσενικο με αρσενικο εχουν θεματα,ποσο μαλλον μες στα σκοταδια και επιθεση απο ασχετο σκυλο,δεν νομιζω να υπαρξει αρσενικος που να μην αντιδρασει βιαια σε αυτο,ειδικα αν ανηκει σε κυριαρχικη ρατσα.

επισης μην ξεχναμε επειδη μενω και σε επαρχιακη περιοχη της αττικης,και οι βραδυνες βολτες ειναι ιδιαιτερα συχνες,με απειρα αδεσποτα και αλλους μυστηριους περαστικους να κυκλοφορουν,ο σκυλος μου αποτελει και προστασια,κατι το οποιο με το φιμωτρο δεν νομιζω να το εχεις.

το θεμα ειναι οτι κυκλοφορουν πολλοι διχως λουρι,και μολις δουνε αρκουδα σκυλο,τρεχουν να τα μαζεψουν καθως το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουν να τα ελεγξουν υπο αυτες τις συνθηκες.

και στο τελος βγαινουμε εμεις στην σεντρα καθως εχουμε πιο ευτραφη και επιθετικο σκυλο αν και δεμενο.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@lawrence-gr μιλησα για το φίμωτρο από νομική άποψη,συμφωνώ απόλυτα πως δεν είναι λύση,δε θυμαμαι αν τυπικά σε ορισμένες φυλές επιβάλλεται σε interaction με τρίτους ή οχι (και γενικά συμφωνώ με όλα όσα έγραψες)

@aeroeng ,καταλαβαίνω το πλαίσιο.Κατά την άποψή μου σε καμία σέντρα δε βγαίνεις όσο είσαι 1.τυπικός 2.αποφεύγεις χωρίς εγωισμούς --όπως γράφτηκε κ πιο πάνω- τις κακοτοπιές.Στραβές συμβαίνουν ενίοτε,αν δεν είναι με υπαιτιότητά σου,ο καθένας θα υποστεί τις συνέπειες της ανιδεότητας του σε τελική ανάλυση.
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
το φιμωτρο δεν εχει θεση σε σκυλο σε βολτα,εκτος αν πρεπει να τον δει γιατρος,να περασει απο κοσμο κτλ κτλ κτλ..που εκει ρε φιλε,αλλαξε τις ωρες σου ,γιατι δεν ειναι μονο το δαγκωμα που δεν θελουμε αλλα το ολο σκηνικο κ πεσιμο πανω σε ανθρωπο,το οποιο ετσι κ αλλιως μπορει να κανει ζημια.το φιμωτρο οποτε το ξεχναμε..ειδικα δε σε περιπτωση που αφορα αλλον λυτο σκυλο κ φιμωτρο να φοραω στα δικα μου θα το βγαλω,οποτε για ακομα μια φορα το φιμωτρο διακριτικα παιρνει τον πουλο..η λυση δεν ειναι εκει..

οταν βλεπω ανθρωπο που ειναι στα @@ του,δεν τον γραφω κ εγω στα δικα μου κ συνεχιζω την πορεια μου..αλλαζω δρομο!μην ξεχναμε οτι τα σκυλια μας ειναι οι αμαρτιες κ τα λαθη μας.δεν ξερω τι κακο μπορει να κανει ενα ακιτα 55 ,80,1900 κιλων ,δεν ξερω τι κακο μπορει να κανει ο ιδιοκτητης του των βαρεων(ισως) βαρων,δεν θελουμε ομως σε καμια περιπτωση να τραυματιστει ενα ζωο για χαζομαρα κ εγωισμο δικο μας..

καλυτερα λοιπον να αφησεις το νομικο πλαισιο,κ να ψαχτεις σε αλλου ειδους λυσεις κ τροπους αποφυγης του περιστατικου..
@lawrence-gr

Συμφωνω εν μερη,αλλα ρε φιλε η βολτα που κανω ειναι προκαθορισμενη,και σε καποια σημεια δεν υπαρχει εναλλακτικος δρομος.
εγω ειμαι χαλαρος παντα με το σκυλο μου,δεν δημιουργω προβληματα,γιατι καθε φορα που υπαρχει καποιος ελληναρας στα @@ ολα να αλλαζω πορεια εγω.

στην τελικη αν ολοι μας ειμαστε σωστοι και ακολουθουμε τις διαδικασιες,κανενα ζωο δεν θα τραυματιστει και κανενας δεν θα χαλαστει.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ο σωστός ιδιοκτήτης τέτοιων φυλών οφείλει να προλαμβάνει,να προβλέπει και να απομακρύνεται από τις κακοτοπιές.Είναι στο πλαίσιο της ευθύνης που έχει το να είσαι χειριστής τέτοιων φυλών.Δαγκώνεσαι λίγο και σε καταλαβαίνω,αλλά είναι εκ των ων ουκ ανευ αυτό
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
ο σωστος ιδιοκτητης οφειλει να εχει δεμενο τον σκυλο του,τωρα απο την στιγμη που ειναι λυτος και μη υπακουος,και επιτεθει στον ευτραφη,δεμενο και ελεγχομενο σκυλο μου,δεν φερω καμια ευθυνη για το αποτελεσμα.

ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland








epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σε θεωρητικό επίπεδο,το σκυλί σας με αυτά τα χαρακτηριστικά έχω την αίσθηση πως πρέπει να "βολτάρει" και με φίμωτρο σύμφωνα με το νόμο.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει νόμος που απαιτεί φίμωτρο.


Ο σωστός ιδιοκτήτης τέτοιων φυλών οφείλει να προλαμβάνει,να προβλέπει και να απομακρύνεται από τις κακοτοπιές.Είναι στο πλαίσιο της ευθύνης που έχει το να είσαι χειριστής τέτοιων φυλών.Δαγκώνεσαι λίγο και σε καταλαβαίνω,αλλά είναι εκ των ων ουκ ανευ αυτό
Εδώ συμφωνώ απολύτως!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ο σωστός ιδιοκτήτης τέτοιων φυλών οφείλει να προλαμβάνει,να προβλέπει και να απομακρύνεται από τις κακοτοπιές.Είναι στο πλαίσιο της ευθύνης που έχει το να είσαι χειριστής τέτοιων φυλών.Δαγκώνεσαι λίγο και σε καταλαβαίνω,αλλά είναι εκ των ων ουκ ανευ αυτό
Καθόλου δεν συμφωνώ. Θα πρέπει να αλλάξω εγώ γειτονιά επειδή ο άλλος είναι ανεγκέφαλος και παράνομος?

Κανείς μας δεν θέλει συμβάντα τέτοιου τύπου. Κακά τα ψέμματα όμως, δυστυχώς ο ανεγκέφαλος ιδιοκτήτης μαθαίνει μόνο αφού παθαίνει. Λυπάμαι τον σκύλο του που δεν φταίει σε τίποτα, αλλά δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται διαφορετικά.

Έτσι έβγαινε βόλτα κι ένα πιτ στη γειτονιά μου παλιότερα, λυτό δίπλα στην ιδιοκτήτρια. Μέχρι που έτρεξε καταπάνω σε ένα δεμένο πιτ και έφυγαν και τα δύο για ράμματα. Έκτοτε η ιδιοκτήτρια κυκλοφορεί με δεμένο το σκυλί της.

Έχω ευχηθεί μερικές φορές να είχα σκύλο μουλάρι τον οποίο θα έλυνα όταν θα έτρεχαν κατά πάνω μου κάτι λυτά άλλα μουλάρια με όχι καλές διαθέσεις με ιδιοκτήτες φρεντο-πότες που αρμενίζουν αμέριμνοι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Έχω ευχηθεί μερικές φορές να είχα σκύλο μουλάρι τον οποίο θα έλυνα όταν θα έτρεχαν κατά πάνω μου κάτι λυτά άλλα μουλάρια με όχι καλές διαθέσεις με ιδιοκτήτες φρεντο-πότες που αρμενίζουν αμέριμνοι.
Ναι! Ένας στη γειτονιά μου έχει ένα τόσο δα μπιγκλ και όποτε του την έχουν πέσει το λύνει, ότι και να'ναι τα άλλα, και σε όλες τις περιστάσεις ως τώρα λέει, αλλάζουν οι ρόλοι και τα παίρνει στο κατόπι. Θαρραλέος. Εγώ πάλι, κολώνω να το κανα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ναι! Ένας στη γειτονιά μου έχει ένα τόσο δα μπιγκλ και όποτε του την έχουν πέσει το λύνει, ότι και να'ναι τα άλλα, και σε όλες τις περιστάσεις ως τώρα λέει, αλλάζουν οι ρόλοι και τα παίρνει στο κατόπι. Θαρραλέος. Εγώ πάλι, κολώνω να το κανα.
Το μπιγκλ δεν μπορεί να αμυνθεί όπως τα μέτρια-μεγάλα σκυλιά. Τζόκερ παίζει ο τύπος και μέχρι τώρα του 'χει κάτσει.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Το μπιγκλ δεν μπορεί να αμυνθεί όπως τα μέτρια-μεγάλα σκυλιά. Τζόκερ παίζει ο τύπος και μέχρι τώρα του 'χει κάτσει.
Συμφωνώ! Αλλά πάλι, impressive. Μεγάλα σκυλιά καλύτερα, εγώ με το μέτριο αγχώνομαι πιο πολύ. Τα μεγάλα τον έχουν, δεν είναι και αρκετά μικρός για να τον πάρω στα χέρια, τα μικρά τα έχει (ένα μικρό που έχουν λυτό συνέχεια που του την πέφτει κάθε φορά που τον βλέπει πόσο με εκνευρίζει που του κάνει ντου, μου ρχεται να πω στην ιδιοκτήτρια "άμα τον αφήσω να πλησιάσει ποιός λες να χει το πρόβλημα; )
Ένα ντούκι θέλω για επόμενο να χω το κεφάλι μου ήσυχο!
 
  • Like
Reactions: ευτυχία




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95