Λυτός ή δεμένος;


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτό που λέτε κύριε Γιάννη με τα δύο χέρια στον οδηγό το θεωρώ βασικό για ότι σκυλί και αν συνοδεύεις. Ακόμα και αν το βλέμμα σου χαθεί κάποια στιγμή θα αίσθηση στα χέρια ενημερώνει πολύ καλύτερα έτσι για κάποια κίνηση του σκύλου εκτός πορείας. Όταν το τηρώ (η λαβή στο δεξί χέρι,ο σκύλος αριστερά και το αριστερό χέρι χαλαρά στη μέση του ιμάντα) μπορούμε να περπατήσουμε σχεδόν τέλεια ακόμα και σε πολυσύχναστο δρόμο και όσοι έχουν ενθουσιώδη σκύλο καταλάβαινουν πόσο δύσκολο είναι αυτό. Γιατί και ο υπερβολικά χαρούμενος σκύλος θέλει τη προσοχή του στα ερεθίσματα....
Το κρατημα αυτό λίγο που μου δίνει καλύτερο ελέγχο λίγο που η μικρή έχει λιγότερη άπλα, είναι σωτήριο!
 
  • Like
Reactions: epial and johnk


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτό που λέτε κύριε Γιάννη με τα δύο χέρια στον οδηγό το θεωρώ βασικό για ότι σκυλί και αν συνοδεύεις. Ακόμα και αν το βλέμμα σου χαθεί κάποια στιγμή θα αίσθηση στα χέρια ενημερώνει πολύ καλύτερα έτσι για κάποια κίνηση του σκύλου εκτός πορείας. Όταν το τηρώ (η λαβή στο δεξί χέρι,ο σκύλος αριστερά και το αριστερό χέρι χαλαρά στη μέση του ιμάντα) μπορούμε να περπατήσουμε σχεδόν τέλεια ακόμα και σε πολυσύχναστο δρόμο και όσοι έχουν ενθουσιώδη σκύλο καταλάβαινουν πόσο δύσκολο είναι αυτό. Γιατί και ο υπερβολικά χαρούμενος σκύλος θέλει τη προσοχή του στα ερεθίσματα....
Το κρατημα αυτό λίγο που μου δίνει καλύτερο ελέγχο λίγο που θα μικρή στα αριστερά έχει μάθει ότι είναι μόνο στο "μαζί" είναι σωτήριο!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για όσους ξέρουν τον Negro και τον ιδιοκτήτη του: Ο Κάσπερ και ο Negro είναι σε θέση να πηγαίνουν βόλτα μαζί, σε απόσταση 2-3 μέτρων... αρκεί να βρίσκονται σε κίνηση... γιατί αλλιώς, "αργία μήτηρ πάσης κακίας"!
Και δεν μου λες Γιάννη... Όταν φτάνετε σε φανάρια με κόκκινο τι κάνετε? Αρχίζετε να κοπανιόσαστε μπορστά στα αυτοκίνητα για να σταματήσουν αυτά και να μην αναγκαστείτε να σταματήσετε εσείς; :LOL:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και δεν μου λες Γιάννη... Όταν φτάνετε σε φανάρια με κόκκινο τι κάνετε? Αρχίζετε να κοπανιόσαστε μπορστά στα αυτοκίνητα για να σταματήσουν αυτά και να μην αναγκαστείτε να σταματήσετε εσείς; :LOL:
Όχι, Βάσω!!!:p:D

Ακόμα και όταν σταματάμε για να περάσουν αυτοκίνητα, εξακολουθούμε να βρισκόμαστε σε κατάσταση χαλαρής βόλτας... δεν υπάρχει πρόβλημα...
Επίσης, όταν σταματάμε για να ανάψει τσιγάρο κάποιος, ή για να δούμε κάτι...:)

Όταν λέω "η αργία είναι μήτηρ πάσης κακίας", εννοώ να καθίσουμε σε ένα καφέ (ή σε ένα παγκάκι), με τα σκυλάκια μας ξαπλωμένα, να αρχίσουν να κοιτάζονται στα μάτια...:cool::LOL:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αυτό που λέτε κύριε Γιάννη με τα δύο χέρια στον οδηγό το θεωρώ βασικό για ότι σκυλί και αν συνοδεύεις. Ακόμα και αν το βλέμμα σου χαθεί κάποια στιγμή θα αίσθηση στα χέρια ενημερώνει πολύ καλύτερα έτσι για κάποια κίνηση του σκύλου εκτός πορείας. Όταν το τηρώ (η λαβή στο δεξί χέρι,ο σκύλος αριστερά και το αριστερό χέρι χαλαρά στη μέση του ιμάντα) μπορούμε να περπατήσουμε σχεδόν τέλεια ακόμα και σε πολυσύχναστο δρόμο και όσοι έχουν ενθουσιώδη σκύλο καταλάβαινουν πόσο δύσκολο είναι αυτό. Γιατί και ο υπερβολικά χαρούμενος σκύλος θέλει τη προσοχή του στα ερεθίσματα....
Το κρατημα αυτό λίγο που μου δίνει καλύτερο ελέγχο λίγο που η μικρή έχει λιγότερη άπλα, είναι σωτήριο!
Tο χέρι δεν στέκεται μόνο στη μέση αλλά «δουλεύει» κινούμενο κατά μήκος του οδηγού και λειτουργεί τον οδηγό σαν ένα είδος φλέξι αλλά πολύ καλύτερο.
Αυτό τάχιστα αυξομειώνει και ρυθμίζει το πόσο μήκος ιμάντα κρίνουμε ότι χρειάζεται να έχει ό σκύλος αναλόγως των στιγμιαίων περιστάσεων.
Όπως επίσης αυτό είναι που θα κρατήσει το σκύλο όταν αυτός για κάποιο λόγο αποφασίσει να εκκινήσει με όλα τα γκάζια! Το άλλο που κρατάει την άκρη του οδηγού, μόνο επικουρικά βοηθάει.
Φυσικά δεν μπορεί να γίνει με αλυσίδα γιατί θα σου κόψει το χέρι, ούτε με πλαστικό ιμάντα γιατί ακόμα κι αν δεν στο κόψει, θα στο κάψει!
Δυστυχώς πολλοί λίγοι κυκλοφορούν έτσι και οι περισσότεροι κρατούν τον οδηγό με το ένα χέρι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αυτό που λέτε κύριε Γιάννη με τα δύο χέρια στον οδηγό το θεωρώ βασικό για ότι σκυλί και αν συνοδεύεις.
Όταν το τηρώ ... μπορούμε να περπατήσουμε σχεδόν τέλεια ακόμα και σε πολυσύχναστο δρόμο και όσοι έχουν ενθουσιώδη σκύλο καταλάβαινουν πόσο δύσκολο είναι αυτό.
Το κρατημα αυτό λίγο που μου δίνει καλύτερο ελέγχο λίγο που η μικρή έχει λιγότερη άπλα, είναι σωτήριο!
λειτουργεί τον οδηγό σαν ένα είδος φλέξι αλλά πολύ καλύτερο.
Αυτό τάχιστα αυξομειώνει και ρυθμίζει το πόσο μήκος ιμάντα κρίνουμε ότι χρειάζεται να έχει ό σκύλος αναλόγως των στιγμιαίων περιστάσεων.
Φυσικά δεν μπορεί να γίνει με αλυσίδα γιατί θα σου κόψει το χέρι, ούτε με πλαστικό ιμάντα γιατί ακόμα κι αν δεν στο κόψει, θα στο κάψει!
Ναι σε όλα. Όντως σα φλέξι αλλά πολύ πολύ -πολύ- καλύτερο. Βασικότερο όλων ο καλύτερος έλεγχος, κυρίως γιατί μοιράζεις τη δύναμη.

Όπως επίσης αυτό είναι που θα κρατήσει το σκύλο όταν αυτός για κάποιο λόγο αποφασίσει να εκκινήσει με όλα τα γκάζια!
Και ναι και όχι, ανάλογα. Θα εξηγηθώ παρακάτω.

Ακόμα και αν το βλέμμα σου χαθεί κάποια στιγμή θα αίσθηση στα χέρια ενημερώνει πολύ καλύτερα έτσι για κάποια κίνηση του σκύλου εκτός πορείας.
Όχι.
Όταν απλά κρατάς ένα λουρί, πάντα βασίζεσαι στα αντανακλαστικά σου να σφίξεις το κράτημα στην απρόσμενη περίσταση τινάγματος. Συνήθως λειτουργούν, πολύ αποδοτικότερα δε όταν κρατάς με δύο χέρια, αλλά έχω δει σκυλιά να φεύγουν σούμπιτα και με κράτημα με τα 2 χέρια ακόμα (καλά, με κράτημα της θηλιάς με το ένα δεν το συζητώ καν, γειά σας).

Το καλύτερο κατά τη δικιά μου ταπεινή εμπειρία είναι το χέρι που είναι στη θηλιά να μην κρατάει απλά τη θηλιά αλλά να είναι πάντα και μια βόλτα το λουρί γύρω απ'το χέρι. Έτσι ακόμα και σε μια απότομη κίνηση που, άνθρωπος είσαι, μπορεί να αφαιρεθείς για κλάσματα δευτερολέπτου κι εκείνη την ώρα να πέσεις στη γωνία πάνω στο... ερέθισμα (γιατί είναι πολύ μαλάκας Κούλα αυτός ο Μέρφυ), η βόλτα σφίγγει στο χέρι σου και δεν πα να τιναχτεί απότομα, το πολύ πολύ να σε πάρει μαζί :D
(Έχει συμβεί πρόσφατα την ώρα που μάζευα τα κακά του π'ισω από ένα θάμνο, σόρρυ, κ να θελα δεύτερο χέρι δεν είχα να κρατήσω, και το μυαλό μου το χα στα... σκατα εκείνη την ώρα. Είδε ένα σκυλί και όταν εκείνο πέρασε από την άλλη μεριά του θάμνου αποφάσισε να περάσει σχεδόν από πάνω μου και να πεταχτεί απ'την άλλη μεριά του θάμνου :mad: Μου βγαλε τη μέση ο ηλίθιος και το χέρι απ'τον ώμο, ακόμα πονάω, αλλάαααα τον κράτησα :rolleyes:)

Το άλλο που κρατάει την άκρη του οδηγού, μόνο επικουρικά βοηθάει.
Εμένα αυτό κάνει όλη τη δουλειά (και τρώει όλο το ζόρι), το άλλο είναι βοηθητικό (βοηθάει ΠΟΛΥ, δε λέω).
Βέβαια απ'την άλλη εμένα η δύναμη στο ένα χέρι είναι δυσανάλογα μεγαλύτερη με τη δύναμη του άλλου χεριού. Δηλαδή όλοι έχουν το ένα χέρι πιο δυνατό, αλλά σε μένα είναι πολύ δυσανάλογα. Εϊναι και που το έχει γυμνάσει κι ο Άρης καλάαα :D

Δε λέω να μην κρατάμε το λουρί με τα δυο χέρια. Το αντίθετο, ο έλεγχος που δίνει είναι πολύτιμος. Αλλά μην κρατάτε απλά τη θηλιά (που πάντα την κρατάμε με το δυνατό μας χέρι, hence στην ανάγκη αυτό πρέπει να κάνει την πολλή δουλειά), pretty please. Βάλτε μια στροφούλα στο χέρι και... θα με θυμηθείτε :p Θα σας ξεκουράσει πολύ όσους έχετε... ενεργητικά σκυλιά και θα δώσει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Ναι σε όλα. Όντως σα φλέξι αλλά πολύ πολύ -πολύ- καλύτερο. Βασικότερο όλων ο καλύτερος έλεγχος, κυρίως γιατί μοιράζεις τη δύναμη.


Και ναι και όχι, ανάλογα. Θα εξηγηθώ παρακάτω.


Όχι.
Όταν απλά κρατάς ένα λουρί, πάντα βασίζεσαι στα αντανακλαστικά σου να σφίξεις το κράτημα στην απρόσμενη περίσταση τινάγματος. Συνήθως λειτουργούν, πολύ αποδοτικότερα δε όταν κρατάς με δύο χέρια, αλλά έχω δει σκυλιά να φεύγουν σούμπιτα και με κράτημα με τα 2 χέρια ακόμα (καλά, με κράτημα της θηλιάς με το ένα δεν το συζητώ καν, γειά σας).

Το καλύτερο κατά τη δικιά μου ταπεινή εμπειρία είναι το χέρι που είναι στη θηλιά να μην κρατάει απλά τη θηλιά αλλά να είναι πάντα και μια βόλτα το λουρί γύρω απ'το χέρι. Έτσι ακόμα και σε μια απότομη κίνηση που, άνθρωπος είσαι, μπορεί να αφαιρεθείς για κλάσματα δευτερολέπτου κι εκείνη την ώρα να πέσεις στη γωνία πάνω στο... ερέθισμα (γιατί είναι πολύ μαλάκας Κούλα αυτός ο Μέρφυ), η βόλτα σφίγγει στο χέρι σου και δεν πα να τιναχτεί απότομα, το πολύ πολύ να σε πάρει μαζί :D
(Έχει συμβεί πρόσφατα την ώρα που μάζευα τα κακά του π'ισω από ένα θάμνο, σόρρυ, κ να θελα δεύτερο χέρι δεν είχα να κρατήσω, και το μυαλό μου το χα στα... σκατα εκείνη την ώρα. Είδε ένα σκυλί και όταν εκείνο πέρασε από την άλλη μεριά του θάμνου αποφάσισε να περάσει σχεδόν από πάνω μου και να πεταχτεί απ'την άλλη μεριά του θάμνου :mad: Μου βγαλε τη μέση ο ηλίθιος και το χέρι απ'τον ώμο, ακόμα πονάω, αλλάαααα τον κράτησα :rolleyes:)


Εμένα αυτό κάνει όλη τη δουλειά (και τρώει όλο το ζόρι), το άλλο είναι βοηθητικό (βοηθάει ΠΟΛΥ, δε λέω).
Βέβαια απ'την άλλη εμένα η δύναμη στο ένα χέρι είναι δυσανάλογα μεγαλύτερη με τη δύναμη του άλλου χεριού. Δηλαδή όλοι έχουν το ένα χέρι πιο δυνατό, αλλά σε μένα είναι πολύ δυσανάλογα. Εϊναι και που το έχει γυμνάσει κι ο Άρης καλάαα :D

Δε λέω να μην κρατάμε το λουρί με τα δυο χέρια. Το αντίθετο, ο έλεγχος που δίνει είναι πολύτιμος. Αλλά μην κρατάτε απλά τη θηλιά (που πάντα την κρατάμε με το δυνατό μας χέρι, hence στην ανάγκη αυτό πρέπει να κάνει την πολλή δουλειά), pretty please. Βάλτε μια στροφούλα στο χέρι και... θα με θυμηθείτε :p Θα σας ξεκουράσει πολύ όσους έχετε... ενεργητικά σκυλιά και θα δώσει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.
Έτσι το κανω κι εγώ και με έχει σωσει κάτι πρωινά που κοιμάμαι όρθια (6 το πρωί μιλάμε τώρα) και αυτή αποφασίζει πως θέλει να παίξει με το σκυλο απέναντι από το δρόμο. Επίσης, μπορώ και ανοίγω πόρτες
 
  • Like
Reactions: Estranged


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η διπλή βόλτα στη θηλια πότε δεν με βόλεψε...μου σφίγγει πολύ το χέρι...τον άντρα μου τον βολεύει πολύ ακριβώς για το λόγο που είπατε...
Είμαι αριστεροχείρας και αυτό το κράτημα στη μέση μου δίνει καλύτερο έλεγχο γιατί είναι στο δυνατό μου χέρι.
Βέβαια όλα αυτά για ένα σκύλο αρκετά έως πολύ εύκολο στη βόλτα και στα κιλά (25). Σε πιο δυνατές περιπτώσεις θα τα έβρισκα σκούρα και με 4 χέρια (ο σκύλος είναι μέγεθος medium ενώ εγώ toy...)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όλα αυτά τα παθαίνετε με τα λουριά, γιατί έχετε πάρει λάθος σκυλιά.... δεν πήρατε από 5 κιλά και κάτω, να χαίρεστε τη βόλτα. Και αν σας ζορίσει να το φέρετε σβούρα στον αέρα από το στηθόλουρο.... :whistle:
Ακούτε κε Γιάννη (@johnk )? Τότε θα έχετε και κοιτάγματα σκυλιών όλο ανεκπλήρωτες υποσχέσεις στις καφετέριες :p
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Είχα την εντύπωση ότι η εκπαιδευτική οδηγία είναι με το χέρι που γράφεις (ή τεσπά το δυνατό, σε σπάνιες περιπτώσεις κάποιων δεν είναι αυτό που γράφουν διάβασα κάπου) κρατάς τη θηλιά και με το άλλο απ'τη μέση. Κάνω λάθος;

Εσύ πάντως Μάρθα αν είσαι αριστερόχειρας και κρατάς θηλιά με δεξί και μέση με αριστερό, σίγουρα το δεξί σου είναι εντελώς διακοσμητικό, λογικό να χεις καλύτερο έλεγχο :p

Σε δυνατές περιπτώσεις θα πηγαίναμε απλά στον johnk να μας μάθει αφρικάνικα!

Άσχετο αλλά θα το πω, επειδή λες τι γίνεται με πιο δυνατά σκυλιά. Το άλλο μας σκυλί, που τώρα είναι αγρότης που λέει κι ένας γνωστός, είναι πιο μεγαλόσωμο, γύρω στα 35 κιλά, έχει φτασει κ 40. Καλόβολο, αγαπούλας τρελός με τους πάντες κτλ αλλά είχε τις εξάρσεις του, από χαρά μόνο βασικά. Όταν έμενε εδώ, στην πόλη, ήταν ο μόνος που μας είχε ρίξει όλους οικογενειακώς από μια φορά. Δεν θα ξεχάσω τότε που έριξε εμένα. Ένα βράδυ ήμασταν σε ένα παρτεράκι, περιμετρικά καλυμμένο από θάμνους. Περνάει μια μια παρέα με ένα σκυλάκι. Τους έχω δει, τον κρατάω και με τα δυο χέρια και έχω μπαστακωθεί καλά καλά για να μη με τραβήξει. Αυτός τρελός από χαρά κάνει να πάει στο σκυλί, βάζω κόντρα, και... now you see me, now you don't, οριζοντιώνομαι τανάσκελα πίσω απ'τους θάμνους. Κανονικά δεν θα χα πρόβλημα να τον κρατήσω αφού δεν ήμουν κι ανυποψίαστη, αλλά ήταν τόσο βρεγμένο το γρασίδι γιατί ήταν φρεσκοποτισμένο, που όσο δυνατότερα έβαζα αντίσταση, τόσο περισσότερο γλιστρούσα. Θυμάμαι όταν αρχίζω να τρώω τη γλίστρα να σκέφτομαι "oh oh, δεν θα μείνω όρθια..." και να φεύγω λίγο, λίγο πιο πολύ, τελευταία ελπίδα οι φτέρνες (πρέπει να πήρα μια στάση εκεί σα να κάνω θαλάσσιο σκι) καιαιαι... παρτην κάτω. Μια κοπέλα από την παρέα έσκυψε έντρομη πάνω απ'τους θάμνους να με ψάξει και μου λέει "είσαι καλά;;;;;" - εκεί γέλασα πολύ γιατί πρέπει πραγματικά να εξαφανίστηκα από το οπτικό τους πεδίο σε dt. Παραδόξως το σκυλί το κρατούσα ακόμα (y)

Ηθικό δίδαγμα: μακριά απ'τους θάμνους :ROFLMAO:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δίκιο έχεις αλλά όπως τα πάντα σε αυτό το κόσμο,το να κρατάω σκύλο το έμαθα από δεξιοχείρα οπότε το κάνω με το τρόπο αυτό περισσότερο για να μην μπερδεύω τη μικρή,γιατί το μαζί το ξέρει πολύ καλύτερα στην αριστερή μεριά.
Χάχαχαχάχαχα να σου πω εγώ τραγικοτερο?????
10 κιλά ο προηγούμενος σκύλος...βάζω λουρί κρατάω ανοίγω πόρτα και φωνάζω στους γονείς πάω το Φοίβο βόλτα...
Ο φοιβος έχει δει γάτα τραβάει σαν το τρελαμένο,δεν κρατάω αντίσταση και από το σκαλί του σπιτιού βρίσκομαι μονοκόμματη να πεφτω με το κεφάλι στο φτερό του αυτοκινήτου που ήταν παρκαρισμένο μπροστά στο σπίτι...καρούμπαλο to κεφάλι,γouβα to φτερό...
Ο σκύλος δεν έφυγε όντως....
Το 10 κιλά το προσέξατε?!?!με ξεφτίλισε το άτιμο...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δίκιο έχεις αλλά όπως τα πάντα σε αυτό το κόσμο,το να κρατάω σκύλο το έμαθα από δεξιοχείρα οπότε το κάνω με το τρόπο αυτό περισσότερο για να μην μπερδεύω τη μικρή,γιατί το μαζί το ξέρει πολύ καλύτερα στην αριστερή μεριά.
Χάχαχαχάχαχα να σου πω εγώ τραγικοτερο?????
10 κιλά ο προηγούμενος σκύλος...βάζω λουρί κρατάω ανοίγω πόρτα και φωνάζω στους γονείς πάω το Φοίβο βόλτα...
Ο φοιβος έχει δει γάτα τραβάει σαν το τρελαμένο,δεν κρατάω αντίσταση και από το σκαλί του σπιτιού βρίσκομαι μονοκόμματη να πεφτω με το κεφάλι στο φτερό του αυτοκινήτου που ήταν παρκαρισμένο μπροστά στο σπίτι...καρούμπαλο to κεφάλι,γouβα to φτερό...
Ο σκύλος δεν έφυγε όντως....
Το 10 κιλά το προσέξατε?!?!με ξεφτίλισε το άτιμο...
Σου χω χειρότερο.... κουτάβι κοκερ πέταξε το αφεντικό του στο παρκο τρίτση ενώ περνούσα με τη μικρή... Αφηρημένο το αφεντικό, γκομένιζε... φαντάσου τώρα τι εικόνα έδωσε στην γκομενα! Τον πέταξε το κουτάβι!

υγ: αφησες χαρτάκι στο αμάξι "με κοπάνησε στο φτερό σας ο σκύλος μου"?
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ακούτε κε Γιάννη @johnk )? Τότε θα έχετε και κοιτάγματα σκυλιών όλο ανεκπλήρωτες υποσχέσεις στις καφετέριες :p
Είναι (ίσως?) περιτό να σου πω ότι παρόμοιο σκηνικό είχε "διαμοιφθεί" σε καφετέρια της (πρώην) γειτονιάς μου (έχουμε καθήσει εκεί και με το @sea-mol και τον Πύρρο και τη Μόκα, παλιότερα)...

Αφού τα δύο συγκεκριμένα αρσενικούλια ήταν "Παναγίες" για 5-10 λεπτά και μας χαλάρωσαν - ευτυχώς, πάντα κρατημένα στα λουριά, τα οποία ήταν δεμένα με "καντηλίτσα" στα χέρια μας (και όχι στα τραπεζάκια!!!)... όρμησαν ο ένας στον άλλο (κυρίως ο ένας και δευτερευόντως ο άλλος) και καταλαβαίνεις τι έγινε από ποτήρια, φλυτζάνια, τραπεζάκια, καρέκλες κλπ...
Επίσης, καταλαβαίνεις για πότε άδειασε ο χώρος γύρω μας!

Ευτυχώς που και οι δύο ιδιοκτήτες ήμασταν "θεσμικοί επενδυτές" στο συγκεκριμένο καφέ και δεν μας πέταξαν έξω με τις κλωτσιές... μας άφησαν να αποχωρήσουμε μόνοι μας!:p:D
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το φορουμ πρεπει να πω οτι οντως σου ανοιγει το μυαλο. Παντα στη βολτα ημασταν χαλαροι. Τελευταια μου εχει τυχει καποιες φορες με κοιταγμα μονο να συνεννοηθώ με τον αλλο ιδιοκτητη και να αλλαξω δρομο. Προχθες δεν εκτιμησα σωστα. Ήμουν στο δρομο και ηθελα να παω προς το πεζοδρομιο. Βλεπω μια κυρια με την οποια μας χωριζε ενα αυτοκίνητο. Ειχε ενα ταλαιπωρο υφος και σκεφτηκα,'λες να εχει σκυλο;' Εβλεπα μονο το κεφαλι της. Παρολα αυτα πηγα προς το πεζοδρομιο και το επομενο που ακουσα ηταν ενα.. ΟΟΟΧΙΙΙ!!! και μια κραυγή λες και της την επεσαν τρεις μαντραχαλοι με μαδερια. Αφου σκεφτηκα οτι ο σκυλος της που αρχισε να γρυλιζει/γαβγιζει ενω αυτη προσπαθουσε με χερια και πόδια να τον κρατησει ταραχτηκε απο το πως εκανε αυτη παρα απο το Σαντσο.
Αρχικα, σκεφτηκα δεν πανε καλα μερικοι. Μετα το ξανασκεφτηκα και ειπα οτι για να φτασει να κανει ετσι κατι ξερει και κυριως ειμαι τυχερη που μου τυχε ηρεμος σκυλος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@johnk αν δεν "ήξερα" θα περίμενα να μας πεις ότι μάζεψαν υπογραφές και σας έδιωξαν!
Εγώ παλι που είμαι "στηλοβάτης" πιτογυράδικων... πάντα θα έχω πρόβλημα στις καφετέριες...

btw ξαναπέτυχα τη γριά με το "ημίλυτο" σκυλί... δεν προλαβε να μας πλησιάσει και την στόλισα προκαταβολικά... εφυγε κακήν κακώς για από κάτω δρόμο!
 






dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Κι εγώ έχω αυτή τη χαζή νοοτροπία ότι αν ο σκύλος είναι δεμένος είναι κρίμα.....
Ευτυχώς μένω σε χωριό και είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.
O Λίο βγαίνει βόλτα κάθε απόγευμα μισή ώρα πάντα με λουρί! Κατά τη διάρκεια της βόλτας κάνουμε διάφορες εντολές για εξάσκηση και τον αφήνω και συχνά στο "ελεύθερος" για να μυρίζει/τρέχει. Μερικές φορές τον βγάζω με το flexi για να είναι πιο λάσκα. Αυτές τις μέρες κάνουμε λιγότερες ασκήσεις στη βόλτα. Πάντα όμως ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί του και επίσης δεν έχει χάσει ποτέ βόλτα τους 10 μήνες που τον έχω. ( ψέματα έχει χάσει 3 φορές για λόγους όπως νοσοκομείο/κηδεία κτλ). Εκτός από την απογευματινή βόλτα έχουμε και τα extraδάκια πάρκο, δάσος , αυλή όποτε έχω χρόνο, όπου εκεί τον αφήνω λυμένο γιατί δεν γίνεται αλλιώς.....Όλοι οι χώροι είναι περιφραγμένοι, εκτός από το δάσος και τρέχει δίχως αύριο. Έχει τύχει να τον βγάλω φώτο και να φαίνεται απλά μια άσπρη σκιά......Λίο πιο γρήγορος από τον άνεμο.......