ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
…είχα αρκετό καιρό, ομολογουμένως, να ανοίξω νέο θέμα και πάμε με κάτι θετικό, καλοκαιρινό και όμορφο…:)

Φίλοι μου,

Εδώ και 18 μήνες, οι περισσότεροι έχετε μάθει τη Μόκα μου, με έχετε βοηθήσει με συμβουλές και γνώμες και έχετε γίνει κοινωνοί των θεμάτων που με απασχολούν γι’ αυτήν…
Η Μόκα είναι ένα σκυλί (θηλυκό Bullmastiff, για τους πιο καινούργιους στο φόρουμ) που θα το έλεγε κανείς υποδειγματικό! Υγιέστατη, σε καλή φυσική κατάσταση και με ένα διαμαντένιο χαρακτήρα! Ζήσατε μαζί μου τις αγωνίες της μετάβασης από το κουτάβι στο έφηβο σκυλί (και κάποιοι από εσάς βλέπετε τη Μόκα από κοντά και την έχετε αγαπήσει), τα θέματά της, σε σχέση με δυσπλασίες, χαρακτήρα κλπ., αλλά και είδατε τις εκδρομές της και κάποιες βόλτες της… Και διαβάσατε (ή είδατε) για τον χαρακτήρα της, που, εν πολλοίς, ήταν ο διαμαντένιος – ξεροκέφαλος – ήρεμος – γλυκός χαρακτήρας του Bullmastiff που όλοι ξέρουμε…

Στο διάστημα αυτό, ο βασικός προβληματισμός που επικρατούσε ήταν τα θέματα του χαρακτήρα της και, ειδικότερα, του ταμπεραμέντου της… Ένα σκυλί, το οποίο σήμερα έχω μάθει (έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου αρκετά) να μην το αποκαλώ “φοβικό”, αλλά που μπορεί να το αποκαλέσει άνετα κάποιος “ντροπαλό”, “submissive”, “επιφυλακτικό σε κάθε νέα κατάσταση, πρόσωπο, πράγμα”… Με ένα τεράστιο προσόν: Θα μπορούσε άνετα κάποιος να την αποκαλέσει, επίσης, “δασκάλα διπλωματίας σκύλων και σημάτων ηρεμίας”!

Ναι, με μεγάλη περηφάνια (τόσο για λογαριασμό της, όσο και για τη δική μας δουλειά) μπορώ να πω ότι, σήμερα, η Μόκα δεν θα τρομάξει τόσο πολύ και τόσο συχνά, ώστε να τιναχτεί και να ρίξει τη γυναίκα μου στη μέση του δρόμου και να κινδυνεύουν να τις σκοτώσουν τα αυτοκίνητα… Ούτε θα μου βγάλει το χέρι από τον ώμο, όταν νιώσει έκπληξη για κάτι που έχει ξαναδεί και ξανακούσει αρκετές φορές… Αν ο άνθρωπος που την συναντάει δεν ξέρει πάρα πολλά πράγματα για συμπεριφορές σκύλων (ή δεν ξέρει τη Μόκα), θα αποφανθεί ότι ίσως είναι αρχικά επιφυλακτική με τους ξένους…

Και, για να αποδίδουμε “τα του Καίσαρος τω Καίσαρι”, η περηφάνια που νιώθουμε οφείλεται και σε κάποιους συμπαραστάτες, που οι πιο γνωστοί σας μπορεί να είναι ο Θέο Κουτσόπουλος, ο Γιώργος Κωστόπουλος και, σε κάθε περίπτωση, ο Κώστας Γκαλίτσης (aka kos) και ο Γιάννης Βλάχος (aka Handlergr)… Και, πάντα ο καλός μου φίλος Παναγιώτης, κατά κόσμον ptf, με τη σκύλα του τη Θέτιδα, με τους οποίους η Μόκα γύρισε βουνά και λαγκάδια και άνοιξαν τα ματάκια της...

Όμως, φίλοι μου, εδώ και μήνες, τα βράδια κοιταζόμασταν με τη γυναίκα μου και διαπιστώναμε ότι δεν έχουμε κάνει ακόμα το 100% της προσπάθειας… Ότι δεν έχουμε κάνει ακόμα το “κάτι παραπάνω”, που θα μπορούσε να βοηθήσει λίγο ακόμα… Και “προσευχόμασταν” να το βρούμε, μιάς και η Μόκα είναι κάτι παραπάνω από το αγαπημένο κορίτσι της οικογένειας…

..οι “προσευχές” εισακούστηκαν…
Και τον περασμένο Μάιο γεννήθηκε ένα αρσενικό κουταβάκι, από μια γέννα των 11, το οποίο ανάμεσα στα ανέμελα παιχνίδια του με τα αδελφάκια του και τη μάνα του, ίσως να ένιωσε την αύρα της Μόκας και “έλαβε το μήνυμα”…

…και πριν από μια εβδομάδα, πήρε το αεροπλάνο και ταξίδεψε για να τη συναντήσει…

Είναι ένα σκυλάκι, κατά μια μερίδα κυνοφίλων ημίαιμο, μιάς και δεν είναι αναγνωρισμένο από την FCI… Κατά μια άλλη μερίδα είναι South African Mastiff, ή αλλιώς, Boerboel (το γνωστό σε όλους μας “εδώ μέσα” μπουρμπούλ!)…
Γεννήθηκε στα μέσα Μαΐου 2011, στο Δανέζικο εκτροφείο Anasha Boerboels.

Επίσημο όνομα: Anasha Zeus
Σήμερα, στις 11 εβδομάδες περίπου, είναι 13 κιλά
Για ακρώμιο μη με ρωτήσετε, μιάς και θα περάσει πολύς καιρός για να μας “κάτσει” ακίνητος!!!
Το χρώμα του είναι υπόξανθο (fawn)

Πατέρας: Anasha Robin (2,5 ετών, υπόξανθος, 71 εκατοστά, 72 κιλά – δυσπλασία ισχίων: PenHIP 0,51/0,38, στο καλύτερο 25% της φυλής – δυσπλασία αγκώνων: 0:0 – εντρόπιο/εκτρόπιο: ελεύθερος – καρδιά: ελεύθερος – ειδική βαθμολογία φυλής: 92,5%)
Παρατηρήσεις: Πολύ καλός σκύλος, εξωστρεφής, δεν είναι dog aggressive, χαδιάρης όταν είναι μαζί οι ιδιοκτήτες του (αν και “απαιτεί” το χάδι, δεν το δέχεται απλώς – καταλαβαίνετε τι εννοώ, έτσι? Κάθεται δίπλα σου και σε “τρακάρει” στο μπούτι για να του το δώσεις, σχεδόν σε γκρεμίζει). Όσο για το ταμπεραμέντο, όταν αντιληφθεί κάτι “περίεργο”, πρώτα μπαίνει μπροστά από τον χειριστή του και το αξιολογεί και αν θεωρήσει ότι δεν είναι σοβαρή απειλή παραμένει ήρεμος μεταξύ του χειριστή και της ενδεχόμενης απειλής. Πολύ σημαντικό αυτό για ένα τόσο βαρύ και δυνατό σκύλο…

Μητέρα: Anasha Smilla (3 ετών, ραβδωτή, 65 εκατοστά, 47 κιλά – δυσπλασία ισχίων PenHIP: 0,28/0,40, στο καλύτερο 10% της φυλής – δυσπλασία αγκώνων: 0:0 – εντρόπιο/εκτρόπιο: ελεύθερη – καρδιά: ελεύθερη – πρόπτωση κόλπου: ελεύθερη – ειδική βαθμολογία φυλής: 86,4%)

Στην αρχή, σκεφτήκαμε τον κούταβο να τον ονομάσουμε Δία, σε άμεση μετάφραση του ονόματος που του είχε δοθεί…

Κατόπιν, σε μια “ψηφοφορία”, μεταξύ της οικογένειας και 2 φίλων που ήταν στο σπίτι, αποφασίσαμε ότι ένα τέτοιο σκυλάκι δεν πρέπει να προκαλεί “περίεργους συνειρμούς”… Έτσι, αποκλείστηκαν, εκτός από το Δίας και ονόματα του τύπου: “Αδόλφος” κλπ…
Έπρεπε το όνομά του να παραπέμπει σε καλή αύρα και σε χαμόγελο οπωσδήποτε…

Και, έτσι, το όνομα αυτού δόθηκε παμψηφεί: Casper!

Χαρακτήρας, σε πρώτη ανάγνωση?
Προσπαθήσαμε, εκτός από τις ψυχώσεις μου για καλή κίνηση – κόκαλα – ισχία, να επιλέξουμε σταθερό χαρακτήρα (γερά νεύρα και σχετικά cool)…
Παράδειγμα: Ο εκτροφέας το “ξερίζωσε” από τη μάνα και τα αδελφάκια του στις 2:30 το πρωί, για να το μεταφέρει στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης. Στο δρόμο έκλαιγε, ζητώντας τα αδελφάκια του, όπως και στο αεροδρόμιο έκλαψε λιγάκι…
Ταξίδεψε επί 3 ώρες στο αεροπλάνο (cargo) και έφθασε στις 2:30 το μεσημέρι στην Αθήνα, με: 38 βαθμούς θερμοκρασία, τεράστια πλήθη ανθρώπων στην παραλαβή αποσκευών και στις αφίξεις, δυνατούς θορύβους…
Βγήκε έξω απ’ το κλουβάκι του (για 5 λεπτά), στην αφετηρία των λεωφορείων να πατάει σε κάτι σχάρες που έβγαζαν ζεστό αέρα προς τα έξω, τα λεωφορεία να κάνουν πολύ θόρυβο, διάφορους να λένε τα γνωστά για το κουτάβι και να του κραυγάζουν γλυκόλογα… Καταστάσεις που δεν είχε ζήσει ποτέ…
Τι έκανε? Σήκωσε ουρά ψηλά και κεφάλι ψηλά και κοίταζε τα πάντα κατάφατσα!

Πρώτες εντυπώσεις από το σπίτι και τη συμβίωση?
Ο μικρούλης πάει αρκετά έως πολύ καλά! Εχει γνωριστεί με μας και με τα παιδιά και δεν μας αφήνει βήμα… Φοβερά ανθρωποκεντρικός!
Με τη Μόκα, έχει γίνει η …ουρά της! Την ακολουθεί, την πειράζει συνεχώς και την προκαλεί για παιχνίδι…
Η Μόκα “τσιμπάει” και κουταβίζει, παίζοντας μαζί του, οπότε μετά από λίγο το χοντραίνουν το παιχνίδι: Ο μικρός αρχίζει τις δαγκωνιές στα πόδια της, στα αυτιά της κλπ., οπότε η Μόκα τον διορθώνει αρκετά δυνατά, με τελική κατάληξη να τον βρίσκουμε …ανάσκελα, με το στόμα της Μόκας γύρω από το λαιμουδάκι του… Εντάξει, ελπίζω ότι η Μόκα δεν θα θελήσει να τον πνίξει (!!!), αλλά έχω αγωνία, όταν τον ρίχνει με δύναμη κάτω, μήπως καταπονούνται πολύ τα οστά, αρθρώσεις, ισχία, τένοντες και σπονδυλική στήλη… Εκεί είναι η στιγμή που τους κόβω και απομονώνω τον ένα από τους δύο τους…
Με το γατάκο μας, γνωρίστηκαν άψογα (γλείψιμο μύτη με μύτη – φοβερά τρυφερές στιγμές) και οι 3-4 επαφές τους εξακολούθησαν να είναι πολύ καλές. Ο γάτος έχει μάθει να κινείται πολύ αργά, ώστε να μη τον κυνηγάει ο μικρός…

Πολύ φαγανός!!! Τρώει σαν την ηλεκτρική σκούπα! Αυτό είναι θετικότατο, για εκπαίδευση με μεζεδάκια. Εχει ήδη μάθει το “έλα” (έρχεται σφαίρα!!!) και αρκετά καλά το “κάτσε”…
Και, επίσης, έχει αρχίσει να μαθαίνει και να δέχεται καλά το crate!

Φίλοι μου, γνωρίστε τον μικρούλη Casper!!!:)

Υ.Γ.1. Περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες θα ακολουθήσουν, εντός των προσεχών ημερών…

Υ.Γ.2. Επίσης, κάποια στιγμή (σύντομα) υπόσχομαι να κάνω μια πληρέστερη παρουσίαση της φυλής…

 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να σας ζήσει το φαντασματάκι σας :p
Σε καλύτερα χέρια δεν θα μπορούσε να βρίσκεται :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808





Να σας ζησει ο Casperakos!!! Να ειναι γερος και δυνατος :) H Μοκα απέκτησε ενα πολυ καλό φιλαράκι νομιζω!
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Να ειναι παντα γερο(για το ευτυχισμενο, δεν ανησυχουμε)...;)
Περιμενουμε ΟΛΗ την πορεια αυτου του σκυλιου να αποτυπωθει σε ειδικο θεμα που θα ανοιχθει στο φορουμ...:cool:
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Να σας ζήσει ο νέος σας!!!!!! πραγματικά μου άρεσε πολύ το κείμενο γνωριμίας μας με τον Casper! :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Oh my God πήρες μπουρμπούλ! :eek:
:D:D:D
Να σου ζήσει, είναι κούκλος!!!
Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει η σκούπα μέσα στη μέση στο σπίτι, στη θέση της σφουγγαρίστρας...

Υπάρχουν άλλα τέτοια σκυλιά στην Ελλάδα άραγε?
επίσης...
Η Μόκα “τσιμπάει” και κουταβίζει, παίζοντας μαζί του, οπότε μετά από λίγο το χοντραίνουν το παιχνίδι: Ο μικρός αρχίζει τις δαγκωνιές στα πόδια της, στα αυτιά της κλπ., οπότε η Μόκα τον διορθώνει αρκετά δυνατά, με τελική κατάληξη να τον βρίσκουμε …ανάσκελα, με το στόμα της Μόκας γύρω από το λαιμουδάκι του
απαπαπαα να θυμηθώ να αποφύγω να αφήσω ποτέ τη Μόκα να παίξει με το κανίς μου, γιατί εγώ δεν έχω τόσο γερά νεύρα όσο εσύ και ο Casper :p:p:p
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει η σκούπα μέσα στη μέση στο σπίτι, στη θέση της σφουγγαρίστρας...
Το "σαλόνι" που βλέπεις στις φωτό, είναι των σκυλιών...Η βεράντα του σπιτιού, μεταμορφωμένη σε χώρο πολυτέλειας για τα 4ποδα τους!!!
Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Γιάννη τι έκπληξη ήταν αυτή? Μπουρμπούλ? είναι απίστευτος, :love: ελπίζω κάποια στιγμή να τον γνωρίσω απο κοντά. :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει η σκούπα μέσα στη μέση στο σπίτι, στη θέση της σφουγγαρίστρας...

2) Υπάρχουν άλλα τέτοια σκυλιά στην Ελλάδα άραγε?
Chloe, ευχαριστώ, όπως και όλους σας!!!

1) Οταν κάνει "τσισάκια" στη βεράντα" ο Casper, σκουπίζουμε τα νερά που ρίχνουμε με το λάστιχο...:)

2) Υπάρχουν... Ψάξε το φόρουμ...
Ο Casper, όμως, μου είπε ότι ταξίδεψε στην Ελλάδα και ένα αδελφάκι του, σε Ελληνικό νησί... και θα ψάξω να το βρω...:cool:
 
  • Like
Reactions: d-friend


teo old english mastiff

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2010
84
106
xios
πω πω μουρθε πολυ ξαφνικο....!!!!!!!!
πολυ ενδοιαφερον επιλογη!
παιδια να σας ζησει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ευχομαι υγεια!!!!!!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Γιάννη τι έκπληξη ήταν αυτή? Μπουρμπούλ? είναι απίστευτος, :love: ελπίζω κάποια στιγμή να τον γνωρίσω απο κοντά. :)
Γιώργο, ευχαριστούμε!

Υπόσχομαι να είναι από τις πιο άμεσες συναντήσεις του...:)
Αρκεί να ολοκληρώσει τα εμβόλια και να είναι σε θέση να κάνει εκδρομούλες!
 
  • Like
Reactions: d-friend


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Να σας ζήσει/ουν johnk...πολλά και καλά χρόνια....:)
Να είστε όλη η οικογένεια καλά και να τα χαίρεστε...
Είναι πανέμορφος....(ΚΑΙ η Μόκα σου το ίδιο...!!!)
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Moλις διαβασα το κειμενο συνειδητοποιησα οτι εχω φιλο στο φατσοβιβίο τον εκτροφεα σας... ο μπαμπας ειναι breathtaking!! Η μαμα πολυ fit!! ;)
Aυτο που εκανε μεγαλυτερη εντυπωση βεβαια ειναι η κοινωνικοτητα των σκυλων του!! Κουταβια να παιζουν με ενηλικα, σκυλες να τρεχουν ανεμελες στα χιονια...ποσο σημαντικα ειναι αυτα για μια τοσο δυναμικη φυλη:D:D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Μπουρμπουυυυυυυλλλλ!!! Να τον κοινωνικοποιήσετε άψογα, ξέρετε εσείς ε;
Κ φυσικά θέλουμε να μάθουμε περισσότερα για τη φυλή!

Να τον χαίρεστεεε!! Θα χαρούμε να τον δούμε κ από κοντά! Φαίνεται πολύ... ζιζάνιο!! :)
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ωχ αυτα εχω ακουσει ειναι κακα σκυλια.
καλως το δεχτηκες
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Moλις διαβασα το κειμενο συνειδητοποιησα οτι εχω φιλο στο φατσοβιβίο τον εκτροφεα σας... ο μπαμπας ειναι breathtaking!! Η μαμα πολυ fit!! ;)
Aυτο που εκανε μεγαλυτερη εντυπωση βεβαια ειναι η κοινωνικοτητα των σκυλων του!! Κουταβια να παιζουν με ενηλικα, σκυλες να τρεχουν ανεμελες στα χιονια...ποσο σημαντικα ειναι αυτα για μια τοσο δυναμικη φυλη:D:D
Τα είδαμε κι εμείς αυτά... Εκτός από τα χιόνια!!!
Με εντυπωσίασε το γεγονός ότι τα αρσενικά που βρισκόντουσαν στο χώρο ήταν λίγο πιο "εκπαιδευμένα" από τα θηλυκά! Ισως, σκόπιμα...

Το μόνο που δεν θάθελες να δεις (όπως κι εγώ - το αισθάνθηκα, όμως) είναι σκύλα που έχει κουτάβια και σκύλα σε οίστρο να βρίσκονται πολύ κοντά!!!!!
 
  • Like
Reactions: d-friend




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
γιάννη τώρα είναι η ευκαιρία να μάθουμε την αλήθεια

Πως προφέρει το Boerboel ο εκτροφέας? :confused:

γράψτο με ελληνικά γράμματα :eek:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU