ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
1) Παρόλα αυτά, 3 από τους βασικούς λόγους που επιλέχθηκε το συγκεκριμένο ζευγάρωμα ήταν:
- Τα φανταστικά ισχία της μητέρας
- Οι σταθεροί χαρακτήρες και τα γερά νεύρα των 2 γονέων
- Το "κράτημα" του μεγέθους σε "λογικά" πλαίσια...

2) Εμείς είμαστε τέτοιοι τύποι, που σκοπεύουμε να τον εκπαιδεύσουμε - κοινωνικοποιήσουμε - κατευθύνουμε προς την "στρογγυλή" πλευρά του χαρακτήρα του και όχι προς την "αιχμηρή"!:)
Το κρατημα του μεγεθους δεν το καταλαβα!Αν κρινω απο τον μπαμπα.....δεν τον λες και μικρο ζωακι...

Θελουν ιδιαιτερη κοινωνοικοποιηση τετοια ζωα Johnk......κ οσο στρογγυλη κ αν ειναι αυτη η πλευρα που λες.....καπου....8α υπαρχει μια μυτουλα να ξερεις....

Υπαρχει ενας εκπαιδευτης.....το ονομα του ειναι Σπυρος Βαϊτσοπουλος.....εχει εκπαιδευσει ενα boerboel πριν 1+ χρονο νομιζω....και το παρακολουθει στενα ακομα και τωρα απο οσο ξερω.....δεν ειναι καθολου ευκολα ζωα!!!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς δεχτήκατε τον πανέμορφο κούταβο!
Δεν ξέρω τίποτα για τη φυλή (μόνο τη συζήτηση εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει) αν έλεγες ότι πήρες 2ο μπουλμαστιφ θα σε πίστευα :D :rolleyes:

Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει ΠΟΛΥ καλό στη Μόκα η συμβίωση. Και στον casper φυσικά.
Να περάσετε ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια όλοι μαζί :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Το κρατημα του μεγεθους δεν το καταλαβα! Αν κρινω απο τον μπαμπα.....δεν τον λες και μικρο ζωακι...

2) Θελουν ιδιαιτερη κοινωνοικοποιηση τετοια ζωα Johnk......κ οσο στρογγυλη κ αν ειναι αυτη η πλευρα που λες.....καπου....8α υπαρχει μια μυτουλα να ξερεις.... δεν ειναι καθολου ευκολα ζωα!!!
1) Ο μπαμπάς είναι μεγαλόσωμος (72 κιλά) και η μαμά είναι μικρή (47 κιλά): Ελπίζουν ότι π.χ. ο δικός μας σκυλάκος θα φτάσει περίπου τα 65 κιλά...
Και όχι τα 75!!!

2) Το έχω υπόψη μου... Ηδη το δείχνει ότι έχει "προσωπικότητα"... Η προσπάθεια εκπαίδευσης - κοινωνικοποίησης οφείλω να είναι συνεχής...
 
  • Like
Reactions: d-friend


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε δεν πάει κι έτσι.......
τις ίδιες πιθανότητες που έχει να γίνει 75 κιλά
τις έχει και για 45
στην τοκετομάδα ήταν το μικροσωμότερο?
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ε δεν πάει κι έτσι.......
τις ίδιες πιθανότητες που έχει να γίνει 75 κιλά
τις έχει και για 45
στην τοκετομάδα ήταν το μικροσωμότερο?
Οχι, για ...45 δεν έχει πιθανότητες να γίνει. Ή, μάλλον, για να σου κάνω το χατήρι, έχει ελάχιστες!

Στην τοκετομάδα πρέπει ήταν ο 2ος ή 3ος στο μέγεθος (από 5 αρσενικά)...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ της θεωρίας που προάγει σε επίπεδο ελέγχου το βάρος μας απ' τα λιποκύτταρα, αλλά νομίζω πως 45 κιλά δε θα γίνει ο σκύλος.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
οπως και να χει, προτιμω ανθρωπους στα αρχικα τους δευτερα ''-αντα'' με σιγουρα μεγαλυτερη ωριμοτητα να το ''παλευουν'' και με ζορικες ρατσες παρα 20ρικα που τις κανουν ''επικινδυνες''(γενικη αποψη και οχι σποντα για κανεναν)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
οπως και να χει, προτιμω ανθρωπους στα αρχικα τους δευτερα ''-αντα'' με σιγουρα μεγαλυτερη ωριμοτητα να το ''παλευουν'' και με ζορικες ρατσες παρα 20ρικα που τις κανουν ''επικινδυνες''(γενικη αποψη και οχι σποντα για κανεναν)
Αν και δεν το ...έσωσες, Κώστα!!!:D

Αυτό ξαναπέστο, χίλιες φορές!!!!!!!!!!:)
και, όπως λες, όχι με την έννοια της βιολογικής ηλικίας...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
οπως και να χει, προτιμω ανθρωπους στα αρχικα τους δευτερα ''-αντα'' με σιγουρα μεγαλυτερη ωριμοτητα να το ''παλευουν'' και με ζορικες ρατσες παρα 20ρικα που τις κανουν ''επικινδυνες''(γενικη αποψη και οχι σποντα για κανεναν)
Πόσα Ροτ έχουν καταστραφεί σε λάθος χέρια. Τα στατιστικά λένε πως τα περισσότερα χέρια ήταν εικοσάρικα, μα και κάτι στα δεύτερα άντα και παραπάνω έχουν καταβαραθρώσει εκπληκτικές φυλές. Όλα είναι στο μυαλό. Αν έχεις μεγαλώσει νιώθοντας κατώτερος δεν πα να γίνει και εβδομήντα κομπλεξικός θα είσαι και θα το βγάζεις αλλού.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ωραιο κουταβι Γιαννη. Θα τον ειχα κατσιασει.:):):)
Κι εμείς το κάνουμε αυτό, Βασίλη!:D

Με μιά "λεπτή" υποσημείωση: Μόνο όταν έρχεται εκείνος σε μας!:cool:
Λεπτή υποσημείωση από έμπειρη καθοδήγηση (ο Eammon μάλλον την κατανοεί...)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Καλα κανεις....μην του κανεις τα χατηρια απο τωρα....αστον να σε αναζητα αυτος....και να τον χαϊδευεις εσυ οποτες θες!Οχι το αντιστροφο!!Και μαθε του το crate απο τωρα......πολυ σημαντικο!Αν και θα μπορει μεσα σ αυτο μεχρι 6 μηνων max....(εμενα μεχρι τοτε αντεξε μεσα,μετα το στραβωσε κ επειτα εσπασαν 2 συνδεσμοι απο τους κανιβαλισμους του.....και ετσι.....τελος με το "παιχνιδι crate")

PS: Και για του λογου του αληθες......επειδη θυμομουν οτι καπου την ειχα...


 
Last edited by a moderator:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κύριε Γιάννη :D :D :D συγχαρητήρια για το μπέμπη και καλώς τον δεχτήκατε, να ζήσετε άπειρα χρόνια μαζί με υγεία και γεμάτα όμορφες στιγμές, αγάπη και χαρά!!
Λοιπόν μη γνωρίζοντας τον ρυθμό ανάπτυξης ενός ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ Borboel και εφόσον τώρα ο μπέμπης είναι περίπου 11 εβδομάδων δηλαδή περίπου 82 ημερών και 13 κιλά θεωρητικά θα γίνει όντως κάτι μεγάλο ..Εγώ επειδή την ανάπτυξη του μικρού την περνάω από μικροσκόπιο και τηλεσκόπιο διαστήματος ταυτόχρονα :p σε ηλικία, 76 ημερών οταν φύγαμε απ την Σύρο ήταν 13,5-14 κιλά και μετά σε ηλικία 3 μηνών ΝΤΑΝ ήταν 17κιλά ΝΤΟΥΝ. Αν μπορείτε κάνατε λεπτομερέστατη από μέρους σας ανάλυση ύψους - βάρους για να δουμε πως ένα αρσενικό Borboel αναπτύσεται εν αντιθέση με ένα αρσενικό Bullmastiff :D :D,...Επίσης ξανά και ξανά να σας ζήσει ο πανέμορφος κουταβός σας!!!! Και αναμένουμε κουταβοσυνάντηση :D
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Κι έλεγα πότε θα εμφανιστεί ο νέοπας!!
Να ευχηθώ λοιπόν και από το παρόν βήμα να είναι πάντα γερός κι αυτός και η Μόκα!!!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλως τον δεχτηκατε...ειναι ενα πολυ ομορφο κουταβι να σας ζησει!!Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω γνωριζω την φυλη αυτη...αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια για αναζητηση-μαθηση της!!:rolleyes:

Πολλα ομορφα χρονια παρεα με την Μοκα...:)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πολυ ωραια εκπληξη!!
Να σου ζησει,να τα χαιρεσαι και τα δυο τα σκυλακια σου.

Αντε με το καλο και το τριτο!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και το τρίτο ναι !!!!!!!!!!
:):):)
kangal ή κοκόνι. δύσκολη επιλογή :)))))))))))))))))))))))))))
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ελα πες την αληθεια ,το ειχες απωθημενο που δεν πηρες το σωστο χρωμα και το σωστο φυλο μπουλμαστιφ και γιαυτο πηρες το ...Μπουρμπουλακι που μικρο μοιαζει με μπουλμαστιφακι! :p
να περνατε καλα,ειμαι σιγουρος οτι θα μεγαλωσει οπως πρεπει και οταν ξεστρατιζει η ...θεια Μοκα θα ειναι εκει !
Ειναι μια σπανια για αυτην την χωρα ρατσα (αν και οταν εκλεισα τον Καισαρα νομιζα το ιδιο) ,οποτε μαλλον δυσκολα θα βρεις εδω καποιους για να ανταλλασεται εμπειριες ,υπαρχει ομως παντα ο εκτροφεας σου οποτε το κενο υπερκαλυπτεται.

Υ.Γ δεν σου κρυβω οτι περιμενα να αποκτησεις δευτερο σκυλο,απλα (παρολα οσα εγραφες για δισταγμους )πιστευα παντα οτι θα ηταν Ποιμενικος!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22