Μαστινο ναπολιτανο




fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Εχω χρονια που παρακολουθω αυτην την φυλη.Εχω δει αρκετες φορες και στο εξωτερικο οταν ανεβηκα να παρω το πρωτο μου κααυκασιο απο το εκτροφειο του jozo.Εχει πολες ιδιαιτεροτητες σαν ρατσα και υπαρχουν και διαφοροι τυποι.Εχω βιβλια που εχω αγορασει και μετα απο 8 χρονια πολυ ψιλης ερευνας αποφασησα να κανω το βημα.Υπαρχουν μαστινο με πολυ ζαρα και αλλα οχι αλλα που ειναι χαμηλα στο εδαφος και αλλα οχι.Το μπορντω που εχω και το αγγλικο μπουλντογκ,ειναι επεισης ευαισθητα σκυλια,οχι τοσο οσο τα μαστινο αλλα εχω την εμπειρια μου...
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αλλη μια σακατεμενη φυλη!
Πολυ λυπητηρο!
Εγω στα Μαστινο εχω ιδιατερη αδυναμια. Η να πω οτι ειχα?
Οταν πρωτοειδα Μαστινο ημουν 7 ετων ( σε μια μεγαλη εκθεση του VDH στο Dortmund της γερμανιας)- εντυποσιαστηκα και εμεινα με το στομα ανοιχτο- και ελεγα οτι "τετοιο σκυλο θα παρω οταν μεγαλοσο"( περασαν 40 χρονια απο τοτε).
Για ολη μου την ζωη θυμαμαι αυτο το σκηνικο και γενικος παρακολουθω την φυλη πολυ στενα εδω και δεκαετιες.
Το μονο σιγουρο ειναι, οτι ΔΕΝ θα αποκτησω ΠΟΤΕ Μαστινο, ετσι πως καταντησαν σημερα, δεν θα γινω συμετοχος στο εγκλημα.
 




peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
όντως...όταν είχα δει πρώτη φορα τον negro (το πρώτο bandog που είδα live)
τον πέρασα για ημίαιμο ναπολιτάνο...
Απ΄όσο ξέρω τα πιο πολλά bandog είναι ημίαιμα μαστίνο.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Απ΄όσο ξέρω τα πιο πολλά bandog είναι ημίαιμα μαστίνο.
Νομιζω οτι η λεξη Bandog σημαινει οτι ο σκυλος εχει προελθει απο την μιξη 2 σκυλων καθαροαιμης φυλης.Τα τελευταια χρονια τεινει να σταθεροποιηθει σε μιξη αμερικανικου pitbull με Μαστινο Ναπολιτανο, τα οποια υπαρχουν σκυλια 4ης, 5ης γενιας και μαλλον πολυ περισσοτερων.
 




fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Μην ειστε τοσο επιθετικοι,αρκετες ρατσες ειναι λαθη τον ανθρωπον αλλα ειναι ακομα στν ζωη μας..ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη και αυτοι που ξερουν το γιατι θα με καταλαβουν,ειναι και τα υπεροχα για πολους αγγλικα μπουλντογκ!! και ομως πολυ τα αγαπουν,τα εκθετουν,τα εκτρεφουν και η ζωη συνεχιζεται.Ενας απο τους ιδιοκτητες μπουλντογκ ειμαι και εγω,το λατρευω αν και ξερω ποσο ευαισθητα ειναι και οχι μονο.Εχεται βγαλει ποτε αγγλικο για μια μικρη βολτιτσα τετραγωνου να δειτε πως κανει?Σιγουρα θα το λυπηθειτε και ομως η φυλη υπαρχει και δυστηχως δεν βελτιωνεται...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μην ειστε τοσο επιθετικοι,αρκετες ρατσες ειναι λαθη τον ανθρωπον αλλα ειναι ακομα στν ζωη μας..ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη και αυτοι που ξερουν το γιατι θα με καταλαβουν,ειναι και τα υπεροχα για πολους αγγλικα μπουλντογκ!! και ομως πολυ τα αγαπουν,τα εκθετουν,τα εκτρεφουν και η ζωη συνεχιζεται.Ενας απο τους ιδιοκτητες μπουλντογκ ειμαι και εγω,το λατρευω αν και ξερω ποσο ευαισθητα ειναι και οχι μονο.Εχεται βγαλει ποτε αγγλικο για μια μικρη βολτιτσα τετραγωνου να δειτε πως κανει?Σιγουρα θα το λυπηθειτε και ομως η φυλη υπαρχει και δυστηχως δεν βελτιωνεται...
Δεν είμαστε επιθετικοί, "καμμένοι" είμαστε! Κι εγώ τη φυλή μου τη λατρεύω αλλά δεν θα ξαναέπαιρνα ποτέ γαλλικό.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Νομιζω οτι η λεξη Bandog σημαινει οτι ο σκυλος εχει προελθει απο την μιξη 2 σκυλων καθαροαιμης φυλης.Τα τελευταια χρονια τεινει να σταθεροποιηθει σε μιξη αμερικανικου pitbull με Μαστινο Ναπολιτανο, τα οποια υπαρχουν σκυλια 4ης, 5ης γενιας και μαλλον πολυ περισσοτερων.
Bandog σήμαινε κάποτε σκύλος με ειδικά καθήκοντα φύλαξης. Μεγάλη ιστορία, όποιος θέλει τη βρίσκει εύκολα στο internet... Βandog σήμερα σημαίνει ημίαιμο (διασταύρωση mastino με pitbull -επίσης μη αναγνωρισμένη από τον FCI φυλή- ή δεν ξέω με τί άλλο), και είναι η τελευταία μόδα στους σκύλους.... ¨Όταν και αν ποτέ αναγνωριστούν τα bandogs ως ξεχωριστή φυλή το ξανασυζητάμε το θεμα...
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
τα μισα καθαροαιμα θα επρεπε να μην υπηρχαν ΚΑΙ ομως ολοι μας εχουμε απο ενα που δεν θα επρεπε να εχουμε,θελω να πω οτι οκ ναι και εγω ειμαι μεσα σε αυτο,αλλα απο την αλη δεν μπορω να λεω και να κρινω η να κατακρινω φυλες και ανθρωπους που εκαναν αυτην την φυλη την καθε ( λαθος ) φυλη και απο την αλλη να εχω συμβαλει πληρωνοντας και μαλιστα ακριβα διοτι ειναι απο εκροφειο/φεια το σκυλι μου!!!
γιαυτο και δεν το βλεπω ετσι εγω.Δεν θα ξαναεπαιρνες γαλικο,πριν το παρεις ομως καλε μου φιλε δεν φροντισες να μαθεις τα λαθη της συγκεκριμενης ρατσας και να μην συμβαλεις παιρνωντας το?
καταλαβαινεις πως σου μιλω φανταζομαι...
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Τα mastino επίσης τα παρακολουθώ πολλά χρόνια ύστερα από μια τυχαία συνάντηση (το1996) με έναν αρσενικό που για κάποιους λόγους έπρεπε να φιλοξενήσω για λίγο καιρό. Το σκυλί εκείνο καμία σχέση δεν είχε με αυτά τα βαριά, ζαρωμένα και άρρωστα στην όψη σκυλιά που βλέπω τα τελευταία χρόνια... Κρίμα πραγματικά... γιατί πρόκειται για μια ιδιαίτερη φυλή που, παρά τα όποια προβλήματα, είναι εξαιρετικά τρυφερή, αγαπησιάρικη και προστατευτική με την αγέλη της...
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Ξερεις φιλε μπουμπουλα πως ηταν καποτε τα αγγλικα μπουλντογκ και πως ειναι σημερα? και ομως κανεις και ποτε δεν σταματησε την λαθος σημερινη εκροφη του
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μπορούν να την σταματήσουν, να την περιορίσουν ή έστω να κάνουν μια αρχή, οι λάτρεις της φυλής, αν αυτοί δεν είναι οι εκτροφείς της, με το να μην ξαναγοράσουν.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Αυτο ακριβως ενοω μαρεκο,απο την μια λεμε για μια φυλη και την καταντια της και απο την αλη συνησφερουμε με το να την αγοραζουμε.Τουλαχιστον εγω λατρευο τα μαστινο,σεβομαι την φυλη και της συγχρονες ιδιαιτεροτητες της δεν κατακρινω,δεν λυπαμαι,δεν ειμαι αυτος που θα στηθω απο εξω απο ενα εκροφειο με πλακατ που να λεει ΣΤΟΠ Η ΕΚΤΡΟΦΗ!! γιατι ακομα και αν το κανω τιποτε δεν θα γινει...
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
πραγματικα λυπητερη εικονα..ειχα τελειως αλλη αποψη για την εμφανιση αυτων των σκυλων. :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
...γιατι ακομα και αν το κανω τιποτε δεν θα γινει...
Αυτές οι νοοτροπίες, μας έχουν φτάσει στον πάτο.

Τα υπόλοιπα που λες, δεν μου κάνουν συνειρμό. Λατρεύεις την φυλή και τις σύγχρονες ιδιαιτερότητές της [ενδιαφέρουσα περιγραφή γι'αυτό το χάλι που βλέπουμε στις φωτό], άρα...και εφόσον ψάχνεσαι για να αγοράσεις, δεν θεωρείς ότι έχει κάτι το μεμπτό. Θεωρείς ότι είναι άξια εκτροφής και απόκτησης βέβαια.

Αυτό λες, ή δεν κατάλαβα;
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Αυτές οι νοοτροπίες, μας έχουν φτάσει στον πάτο.

Τα υπόλοιπα που λες, δεν μου κάνουν συνειρμό. Λατρεύεις την φυλή και τις σύγχρονες ιδιαιτερότητές της [ενδιαφέρουσα περιγραφή γι'αυτό το χάλι που βλέπουμε στις φωτό], άρα...και εφόσον ψάχνεσαι για να αγοράσεις, δεν θεωρείς ότι έχει κάτι το μεμπτό. Θεωρείς ότι είναι άξια εκτροφής και απόκτησης βέβαια.

Αυτό λες, ή δεν κατάλαβα;
μαρεκο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Μαλλον δεν καταλαβες καθολου τι ενοω,απλος δεν ειμαι ο δηθεν που βγαζω τα απλυτα στην φορα του καθε εκτροφεα και της καθε φυλης που δεν ειναι ( σωστη ) και απο την αλλη να εχω ενα απο αυτα!! ξερεις ποσοι απο εδω εχουν μπουλ τεριε για παραδειγμα? ξερεις ποσο εχουν αλλοιωθει τα μπουλ τεριε απο τα α αρχικα?η ξερεις ποσο εχουν αλλοιωθει τα γερμανικα ποιμενικα? και ομως δεκαδες εκατονταδες εχουν και τα πληρωνουν!!!!! γιατι ο γερμανικος ποιμενικος εχει τοσο φοβο για δυσπλασιες? και ομως ειναι τοσο διαδεδομενος ο σκυλος αυτος.Απλος για να καταλαβεις δεν μπορω να ειμαι κατα καποιον πραγματον απο την μια και απο την αλλη να τα χειροκροτω!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981