Μεγάλο πρόβλημα με κουτάβι


Status
Κλειδωμένο θέμα

eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Guys sorry αλλά...καλύτερα να ξεχάσετε τις "γκουρμέ" διατροφικές συμβουλές που δίνετε και να παραμείνετε προς το παρόν, στην πρόταση καλών ξηρών τροφών. Εδώ πασχίζουμε να καταλήξουμε, κατά που πέφτει το κεφάλι του σκύλου και κατά που ο κώλος. Αφήστε τα ωμά και τα μαγειρευτά και τα συνακόλουθά τους. Είναι ίσως μέχρι και επικίνδυνο, λέω εγώ. Πόσο παραπάνω; βέβαια θα με ρωτήσετε και δίκιο θα 'χετε. Αλλά...
Έκανε μία ερώτηση... Να μην της πω;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Έκανε μία ερώτηση... Να μην της πω;
Δεν αναφέρομαι σε σένα [μόνο] :)
Δεν διάβασα ούτε τι [σε] ρώτησε, ούτε τι της απάντησες.
Εχω σταματήσει πολλά ποστ πριν να διαβάζω.
Επεσε το μάτι μου, σε ποικιλλία διατροφικών απαντήσεων ;)
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μωρε καλα τα λες.. απλα λεω ειναι δυνατον να μη θελει ενα μωρο να φαει που ο δικος μ μικρος θα μπορουσε να φαει μεχρι κ τ τοιχο; Ειναι κ οικονομικο το βραστο κοτοπουλακι (μονο ψαχνο φυσικα κ ζουμι οπως σωστα γραφτηκε) μπας και.. τι να πω αλλο δεν ξερω(n)..
Τωρα τα περι κρυου κ ζεστης θα εχει θεμα κ στα δυο αλλα κ οι ανθρωποι μες στ σπιτι με ποσο κρυο θα μεινουν πια.. για ζεστη τεραστια προσοχη προφανως ποτε στο αμαξι κλεισμενο ουτε ενα δευτερολεπτο ,ΠΑΝΤΑ σκια ανεμιστηρες παγοκυστες παγακια δεν ξερω..
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Guys sorry αλλά...καλύτερα να ξεχάσετε τις "γκουρμέ" διατροφικές συμβουλές που δίνετε και να παραμείνετε προς το παρόν, στην πρόταση καλών ξηρών τροφών. Εδώ πασχίζουμε να καταλήξουμε, κατά που πέφτει το κεφάλι του σκύλου και κατά που ο κώλος. Αφήστε τα ωμά και τα μαγειρευτά και τα συνακόλουθά τους. Είναι ίσως μέχρι και επικίνδυνο, λέω εγώ. Πόσο παραπάνω; βέβαια θα με ρωτήσετε και δίκιο θα 'χετε. Αλλά...
Δεν εχεις αδικο. Εδω πρεπει να εξηγησουμε τα βασικα. Αλλα... νταξ καλυτερα να ξερει απο τωρα η κοπελα τι απαγορευεται αυστηρα κ τι επιτρεπεται υπο ορους, για να μην κανει κανενα χοντρο λαθος απο αγνοια
 
  • Like
Reactions: eddieK


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Λοιπον πήγα στο μάρκετ της περιοχής και δεν είχε ουτε φτερούγες ούτε κάποιο άλλο φτηνό κομμάτι ααπο κοτόπουλο. Είχε όμως εντόσθια απο κοτόπουλο, κοιλιές και λίγα συκωτάκια που τα πήρα! Τα έβρασα όπως μου είπατε χωρίς αλατιπιπέρι τα τεμάχισα και του τα έδωσα. Έφαγε!!! όχι όσο περίμενα αλλά έφαγε!! Και τα πήρα παμφθηνα!
Για να δούμε πως θα πάει τώρα.

Για το κρύο που διάβασα παραπάνω, στο χωριό έχουμε σόμπες αλλά οκ δεν είμαστε και με τα φανελάκια μέσα στο σπίτι, άλλωστε είναι ένα μικρό στο χωράφι που το έχουμε κυρίως για να ξεφεύγουμε απο Αθήνα και για να κάνουμε κανένα μπανάκι το καλοκαίρι.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εεε.. πολυ πιθανο να κανει διαρροια.. σκετα τα εδωσες;; Βραστο κοτοπουλο ειπαμε.. πηγαινε λιντλ κ παρε κοτοπουλο ολοκληρο και βρασε μονο το ψαχνο πιο οικονομικο δεν εχει. Πετα κ την τροφη αφου τρωει τα υπολοιπα αρα ηταν η τροφη το θεμα.. δωστην σε φιλοζωικη κ παρε αλλη ψαξε τις εταιριες που σ ειπαν εδω. Οικονομικη κ καλη ας πουμε ειναι κ η sams field puppy.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Λοιπον πήγα στο μάρκετ της περιοχής και δεν είχε ουτε φτερούγες ούτε κάποιο άλλο φτηνό κομμάτι ααπο κοτόπουλο. Είχε όμως εντόσθια απο κοτόπουλο, κοιλιές και λίγα συκωτάκια που τα πήρα! Τα έβρασα όπως μου είπατε χωρίς αλατιπιπέρι τα τεμάχισα και του τα έδωσα. Έφαγε!!! όχι όσο περίμενα αλλά έφαγε!! Και τα πήρα παμφθηνα!
Για να δούμε πως θα πάει τώρα.

Για το κρύο που διάβασα παραπάνω, στο χωριό έχουμε σόμπες αλλά οκ δεν είμαστε και με τα φανελάκια μέσα στο σπίτι, άλλωστε είναι ένα μικρό στο χωράφι που το έχουμε κυρίως για να ξεφεύγουμε απο Αθήνα και για να κάνουμε κανένα μπανάκι το καλοκαίρι.
Αρα εφταιγε η τροφη. Τα συκωτακια ομως δεν ειναι το ιδιο με το κρεας, και πρεπει να δινονται με μετρο (1-2 φορες την εβδομαδα οχι παραπανω και σε μικρες ποσοτητες). Να προτιμας το κρεας, αν δεν υπαρχει απο κοτοπουλο παρε απο γαλοπουλα. Αλλα κανονικα πρεπει να βρεις μια καλη ξηρα τροφη, με αυτην θα τον μεγαλωσεις
 
  • Like
Reactions: giotaki2003


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Δεν έδωσα συκωτάκια αλλά κοιλίτσες και λίγο συκωτάκι, έφαγε σχετικά αρκετό αλλά όχι με πολύ όρεξη, έφαγε όμως τουλάχιστον 8-10 κομμάτια και τωρα την άραξε. Γιατί να κάνει διάρροια όμως;
Αυτο με το κοτόπουλο θα το κάνω απλά πρέπει κάπως με τρόπο και κυρίως ΣΚ που θα είμαι μόνη νωρίς εδώ. Το καλύτερο είναι να του δώσω ξηρά τροφή πιο ποιοτική απο αυτή που έχω, έτσι ούτε γκρίνια θα παίξει και θα μεγαλώσει σωστά.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάτε, τόσες σελίδες.

Το σκυλί πόσο ζυγίζει? Σήμερα έφαγε τίποτα άλλο εκτός από τα 8-10 κομμάτια?

Σε τέτοια ηλικία, πρέπει να τρώει 3-4 γεύματα την ημέρα. Έχει ξαναειπωθεί. Τα συκώτια έχουν αρκετό λίπος, και προκαλεί διάρροιες σε μεγάλες, και απότομες ποσότητες. Γι' αυτό ειπώθηκε ψαχνό κοτόπουλο η/και γαλοπούλα. Σαν εναλλακτική αν δεν μπορείς να πάρεις ένα σακί τροφή άμεσα. Εναλλακτικές για τροφές ειπώθηκαν. Δεν σου κάνει καμία? Υπάρχουν και πιο οικονομικές, απο Acana, καλύτερες από άχυρα, ξέρω γω, να: https://www.pet4u.gr/equilibrio-puppies.html , 11ευρώ έχει να πάρεις ένα μικρό σακί, να τη βγάλεις για λίγο καιρό.

Επίσης ειπώθηκε, πως χρειάζεται αρκετή ενασχόληση, σε τακτά χρονικά διαστήματα, σίγουρα να βγαίνει από το κλουβί, να μαθαίνει τουαλέτα, να παίζει, κάτι! Αντ' αυτού, να:
την Κυριακή κοιμόμουν σχχεδόν όλη μέρα με αποτέλεσμα να είναι μέσα στο κλουβάκι, ευτυχώς είχε πολύ καλό καιρό και το είχαμε στο μπαλκόνι που μάζεψε και ήλιο.
Ειλικρινά, με τα οικονομικά σου συμπάσχω απόλυτα, αλλά αυτό που βλέπω, ενώ ρωτάς τι να κάνεις, δεν έχει σχέση με το οικονομικό.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Είναι 3 κιλά .

Ναι μου το είπαν τα παιδιά οτι θέλει μικρά και σταθερά γεύματα και προσπαθώ όσο μπορώ αλλά λείπω αρκετές ώρες απο το σπίτι, του βάζω τροφή στο πιατάκι αλλά δε την τρώει όλη.

Ποιο εννοείς δεν έχει σχέση με το οικονομικό; Το κλουβάκι; αν είχες διαβάσει το θέμα απο την αρχή θα καταλάβαινες. Στο σπίτι δε τον θέλουν τον μικρό και έχουμε βάλει κάποιους όρους...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εσυ κοιμοσουν ολη μέρα λες δεν εχει να κανει με τους ορους αυτο....ναι θα μου πεις κουράστηκες απο τη προηγούμενη....μωρό ηθελες ομως...

Βγάλατε το κλουβί στον ηλιο σαν να ναι καναρινι...κ κατι τρεχει στα γυφτικα....

Βαλε στο youtube βίντεο 3 μηνων κουταβι...να δεις πως θα επρεπε να ειναι ενα υγιες μωρο....μπας κ καταλάβεις 5 πραγματα....
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Εσυ κοιμοσουν ολη μέρα λες δεν εχει να κανει με τους ορους αυτο....ναι θα μου πεις κουράστηκες απο τη προηγούμενη....μωρό ηθελες ομως...

Βγάλατε το κλουβί στον ηλιο σαν να ναι καναρινι...κ κατι τρεχει στα γυφτικα....

Βαλε στο youtube βίντεο 3 μηνων κουταβι...να δεις πως θα επρεπε να ειναι ενα υγιες μωρο....μπας κ καταλάβεις 5 πραγματα....
Ήμουν 2 μέρες με 2 ώρες ύπνο. Σε παρακαλώ λίγο. Ευτυχώς όσοι κράζετε την προσπάθεια είστε πλέον ελαχιστότατοι. Δε με νοιάζει η άποψη σας απο τη στιγμή που η άποψη του κτηνίατρου που παρακολουθεί τον μικρό είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, πείτε ό,τι θέλετε.

σ.σ. 3 προς 4 μηνών.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν θελω να με εκτιμησεις βρε κουκλα μου, ουτε καν να με συμπαθησεις ποσως με ενδιαφερει η γνωμη σου για μενα. Θελω να καταλαβεις οτι εχεις ενα κουταβι που οπως τα λες αργοσβηνει το κακομοιρο...κ ειναι πολυ σοβαρο αυτο κ δεν του δινεις την πρεπουσα σημασια...

Ειμαι το κοκκινο πανι σου δεν ξαναγραφω στο θεμα σου οκ...αλλα σοβαρα ψαξε πως θα επρεπε να ειναι ενα κουτάβι 3 μηνών να ανοιξουν τα ματια σου πριν να ναι αργα....

Ααα κ οι δυο ωρες υπνο που λες...κ μειςνα μεγαλωσαμε κουταβια ε;;; αυτο ειναι το νορμαλ...δεν ειναι αθλος ούτε κατορθωμα....ειναι μεσα στις υποχρεωσεις σου...
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Ουτε κόκκινο πανί ούτε τίποτα, απλά βλέπω οτι πάνω στην προσπάθεια μπήκες ακόμη μια φορά να κράξεις, επίτρεψε μου να εμπιστεύομαι τον κτηνίατρο μου που το βρήκε υγιέστατο και όχι εσένα. Θεωρώ οτι η γνώμη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Ακου αργοσβήνει. Ακου δε δίνω σημασία. Τεσπα ο,τι πεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Ευτυχώς όσοι κράζετε την προσπάθεια είστε πλέον ελαχιστότατοι.
Και μπράβο τους για την υπερπροσπάθεια. Οι υπόλοιποι βαρεθήκαμε πλέον.

Δε με νοιάζει η άποψη σας απο τη στιγμή που η άποψη του κτηνίατρου που παρακολουθεί τον μικρό είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, πείτε ό,τι θέλετε.
Ε..εντάξει τότε. Οτι πρόβλημα έχεις, μπορείς να ρωτάς τον γιατρό σου και όχι το φόρουμ (y) [περαστικά του, του χριστιανού]
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ο κτηνίατρος σου, ωραίος νταξ', επαγγελματίας, όλα, δεν είναι όμως συμπεριφοριστής σκύλων.

Εδώ προσπαθούνε απλά να σου πουν πως αυτό:
Παρασκευή βράδυ προσπάθησα να τον ξυπνήσω και ν τον ταΐσω όπως μου είπατε. Δεν έβγανε απο το κλουβάκι με τίποτα, προσπάθησα να του δώσω τροφή με το χέρι, τίποτα, έβαλα μεσα στο πιατάκι τίποτα, ξαγρύπνησα μέχρι το πρωί που τον έβγαλα έξω αλλά δεν έβγαινε.
ΔΕΝ είναι νορμάλ συμπεριφορά για κουτάβι.

Τι διαστάσεων είναι το κλουβάκι? Που τα κάνει όταν είναι κλεισμένο μέσα??

Κουτάβι ζήτησες, κουτάβι πήρες. Ενήλικας είσαι - μπήκες στο χορό και θα χορέψεις. Οι ξαγρυπνίες είναι μέρος της φάσης.
 




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
49
Ένας κτηνίατρος όμως, δύσκολα θα σου πει να δώσεις το σκυλί. Και επειδή δεν είναι αυτή ακριβώς η δουλειά του αλλά ίσως κ επειδή δεν θέλει να σε χάσει από πελάτη.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
@mareco δε ζήτησα προσωπικά τη δική σου βοήθεια όπως προσωπικά δε ζήτησα κανενός και δεν απαίτησα κάτι προσωπικά απο κανέναν, προσπαθώ να πάρω γνώμες και ν κάνω οτι καλύτερο μπορώ, τώρα αν εσυ βάζεις την γνώμη του καθενός πάνω απο τον κτηνίατρο σου τότε οκ γνώμη σου και γνώμη που θα επηρεάσει το σκυλί σου.
Ευχαριστώ όλους ακόμη και αν βρίζουν.

@SofiaEve δεν είπε κανείς οτι δεν έχω ευθύνες απο αυτή μου την επιλογή, ίσα ίσα ποτέ δε βαρυγκώμησα γιαυτό. Το κλουβάκι που ρώτησες είναι διαστάσεων περίπου 50χ30χ35, τις ώρες που δεν είμαι σπίτι είναι μέσα σε αυτό, ούτε εγώ θέλω να είναι εκεί λλά δε μπορώ να τον παίρνω στη σχολή.

Σύντομα θ παρθεί μεγαλύτερο. btw μολις έκανα παραγγελία την τροφή που μου πρότεινες.

@Eroe το βλέπω αλλά νομίζω οτι τα γαλλικά είναι λίγο πιο τεμπέλικα

@eddieK κατανοώ οτι μάλλον όλοι έχετε αγνά κίνητρα που λέτε να το δώσω αλλά όπως είπα παραπάνω το σκυλάκι δε δίδεται.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιώτα, μήπως υπάρχει κάποιος άλλος χώρος μέσα στο σπίτι σου να μετακομίσεις με το σκυλάκι και να το έχεις ελεύθερο;
Το φαγητό είναι πολύ βασικό, αλλά εξίσου σημαντική είναι και η ψυχική του υγεία. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Δεν μπορεί ένα σκυλάκι να την βγάζει μέσα σε ένα κλουβί. Θέλει ερεθίσματα, θέλει να τρέξει, να παίξει, να μυρίσει, να γνωρίσει τον κόσμο.
 
  • Like
Reactions: medusa and Eroe


Status
Κλειδωμένο θέμα