Μεγάλο πρόβλημα με κουτάβι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δε με νοιάζει η άποψη σας απο τη στιγμή που η άποψη του κτηνίατρου που παρακολουθεί τον μικρό είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, πείτε ό,τι θέλετε
Και για να σε προλάβω, επειδή φαντάζομαι τί θα πεις, ο κτηνίατρος και κάθε κτηνίατρος δεν εξετάζει την ψυχική υγεία ενός σκύλου, ούτε τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που θα έχει στην ζωή του μια τέτοια αντιμετώπιση και σε τέτοια τρυφερή ηλικία. Δεν είναι αυτή η δουλειά του.
Διάβασε αυτό εδώ να καταλάβεις ποιές είναι οι ανάγκες ενός κουταβιού, ενός μωρού.
Και δείξτο και στους γονείς σου.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Παιδιά, ε φτάνει, μην αναλώνεστε άλλο. Ο χρήστης είναι ξεκάθαρα τρολ. Είναι φανερό από το θέμα αυτό και τη γενική συμπεριφορά στο φόρουμ, είναι ίδιο το pattern με τις άλλες περιπτώσεις (το πιθανότερο είναι να είναι το ίδιο άτομο).

Το λινκ που έβαλα πάνω σκιαγραφεί τα χαρακτηριστικά των τρολ, ο τύπος της συγκεκριμένης περίπτωσης (της επαναλαμβανόμενης περίπτωσης που απολαμβάνουμε σε αυτό το φόρουμ) είναι μάλλον ο 3ος, και το άρθρο αναφέρει βέλτιστους τρόπους αντιμετώπισης, από τους άλλους χρήστες ΚΑΙ από τη διαχείριση της πλατφόρμας. Κάντε ένα κόπο να το δείτε, για το δικό σας (μας) καλό.

Το τρολ τρέφεται με την ενασχόληση μαζί του και την πρόκληση συναισθηματικής φόρτισης στους άλλους χρήστες. Σε άλλο άρθρο αναφέρει ότι οι επιπτώσεις του trolling στα "θύματα" δεν είναι τόσο αθώες πάντα (μια τσατίλα που περνάει). DON'T feed the troll.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Και να μην είναι...και πάλι δεν έχει νόημα να εξακολουθήσουμε να ασχολιόμαστε.
Εχουν ειπωθεί τα πάντα, κατ'επανάληψη. Και ότι τυχόν δεν έχει ειπωθεί, υπάρχει κάπου στο φόρουμ, προς ανάγνωση.
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Παιδιά, ε φτάνει, μην αναλώνεστε άλλο. Ο χρήστης είναι ξεκάθαρα τρολ.
Ελα τωρα! Μη μου λες τετοια!:ROFLMAO: Παντως "giotaki" εχεις ταλεντο ρε μαγκα μη τ αφηνεις ετσι...
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Αυτό κάνω, με μια σημείωση όμως, ακούω όλες τις συμβουλές, όχι τις προσβολές και τις βρισιές.
Είχες πει στην αρχή ότι είσαι 24. Και σαν 24αρα σου απαντούσα. Έχω την αίσθηση ότι έλεγες ψέμματα και είσαι 14. Αν είναι έτσι αλλάζει , δεν φταις εσύ για αυτά που συμβαίνουν ούτε μπορείς να αποφασίσεις για ότι γίνεται στο σπίτι.
Το σκυλάκι πρέπει να δοθεί όμως, δεν μπορεί να μένει σε κλουβί τόσες ώρες. Προσπάθησε να πιέσεις προς αυτή τη κατεύθυνση, ίσως σου είναι δύσκολο γιατί το θέλεις πολύ αλλά έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου για να αποκτήσεις σκύλο με τις συνθήκες που του αξίζουν.
Αν είσαι 24 πήγαινε στα παλιά μου ποστ. Αν είσαι 14 μείνε σε αυτό.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
24 χρονων γυναικα κ κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τον αδερφο του... λιγο παραξενο ε;
14-16... ετσι την κοβω τη φιλη μας, αν κ δεν νομιζω να ειναι τρολ
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
24 χρονων γυναικα κ κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τον αδερφο του... λιγο παραξενο ε;
14-16... ετσι τη κοβω τη φιλη μας, αν κ δεν νομιζω να ειναι τρολ
Οπα κ συ τωρα...αν υπάρχουν δυο υπνοδωμάτια στο σπιτι κ τα παιδιά δεν εχουν φύγει ακομα απο το πατρικό που το παραξενο;;;;;
Και δεν μας αφορά κιόλας που κοιμαται ποιος...

Εγω δυστυχως πιστεύω οτι δεν είναι τρολ....μεχρι που ευχομαι να βρεθεί καποιος να δωσει το χιλιαρικο κ κατι ακομα στο πατερα της οικογένειας κ να φυγει το σκυλι απο εκει....
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οπα κ συ τωρα...αν υπάρχουν δυο υπνοδωμάτια στο σπιτι κ τα παιδιά δεν εχουν φύγει ακομα απο το πατρικό που το παραξενο;;;;;
Και δεν μας αφορά κιόλας που κοιμαται ποιος...

Εγω δυστυχως πιστεύω οτι δεν είναι τρολ....μεχρι που ευχομαι να βρεθεί καποιος να δωσει το χιλιαρικο κ κατι ακομα στο πατερα της οικογένειας κ να φυγει το σκυλι απο εκει....
Δεν με αφοραει που κοιμαται, αλλα ολη η φαση που περιγραφεται στα μηνυματα αυτα πολυ υποπτα μοιαζει με τα βιωματα που ΜΟΝΟ ενα εφηβο παιδι μπορει να αντιμετωπιζει εντος του οικογενειακου του περιβαλλοντος. Ενα παιδι που δεν εχει δικο του χωρο και ειναι υποχρεωμενο να κανει οτι πει ο μεγαλος του αδερφος, ενα παιδι που δεν μπορει να κανει κουμαντο τα ξαδερφια της, ενα παιδι που δεν μπορει να επιβαλλει τη γνωμη του, που δεν εχει ουτε 1 ευρω δικο του και ντρεπεται να ζητησει, κλπ. Μονο ετσι. 24 χρονων με τπτ
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Παιδιά, ε φτάνει, μην αναλώνεστε άλλο. Ο χρήστης είναι ξεκάθαρα τρολ. Είναι φανερό από το θέμα αυτό και τη γενική συμπεριφορά στο φόρουμ, είναι ίδιο το pattern με τις άλλες περιπτώσεις (το πιθανότερο είναι να είναι το ίδιο άτομο).
@marilena95, @karatzidis12, @salvation88, @johnaras210 στο παρελθόν και τώρα @giotaki2003 . Αργότερα θα επανέλθει ως mitsaras69 η κάτι τέτοιο.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
18 σελίδες για το Ρίκι και ούτε μια φώτο!!! Απαράδεκτο!! Δώσε φώτο από τον Ρίκι το αλάνι!!

*σρυ αν μου ξέφυγε σε κάνα προηγούμενο ποστ
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Διάβασα διάφορα, θύμωσα στην αρχή και μετά στεναχωρέθηκα. Θ σταθώ μόνο σε 2 μέρη.
Πρώτον αν νομίζετε οτι ειμαι τρολ, η IP μου είναι στη διάθεση των συντονιστών, βλέπουν απο που μπαίνω, αν μοιάζει με οποιαδήποτε αλλη παρακαλώ να μου απαγορεύσετε την είσοδο, δεν κάνω ούτε πλάκα ουτε τίποτα, αν κάποιοι το νομίζουν δικαίωμα τους, δεν μπορώ να πω τίποτα. Νομίζω όμως οτι οι διαχειριστές μπορούν να το ξεδιαλύνουν .

Διάβασα οτι είναι περίεργο να είμαι 24 χρονων και να αναγκάζομαι να κοιμάμαι με τον αδερφό μου στο ίδιο δωμάτιο.
Λοιπον θα τα πω μια φορά και τέλος σε αυτο το κομμάτι.
Όταν έχεις πατέρα που του έχουν μειωθεί κατα 50% τα εισοδήματα, όταν έχεις άνεργη μητέρα που προσπαθεί να κάνει μεροκάματα εδω και εκεί κρατώντας ηλικιωμένους, όποτε βρει.
Όταν έχεις άνεργο αδερφό που έχει να κάνει μεροκάματο 2 μήνες.
Όταν δε μπορείς να δουλέψεις σε οποιαδήποτε εργασίαα γιατί μπορεί να μη στο επιτρέπει η υγεία σου.
Όταν η μοναδική σου περιουσία είναι ένα σπίτι ούτε 90 τετραγωνικά με 2 δωμάτια.
Όταν έχεις ξεπουληθεί δίνοντας όλες σου τις όποιες οικονομίες και έχεις πάρει και ένα σωρο δαανεικά για θέματα υγείας
Τότε ναι γίνεται να κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον αδερφό σου.
και ξέρετε κορίτσια, η φτώχεια φέρνει πολύ γκρίνια και πολλά νεύρα.
Δε σας κατηγορώ που μπορεί να σας φαίνεται περίεργο, ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους, όπως δε μπορώ να καταλάβω εγω εσας σε κάποια θέματα, έτσι και εσείς δε μπορείτε να καταλάβετε εμένα.
Συγνώμη για το σεντόνι παραπάνω, αλλά το έγραψα για να καταλαβαίνουμε οτι ζουν και άνθρωποι που δε μοιάζουν με εμας και ούτε με τον κόσμο που ξέρουμε. Αυτά και δε θα ήθελα ν τα επαναλάβω ξανα, πιστέψτε με στεναχωριέμαι πολύ περισσότερο απο εσάς που αναγκάζομαι να καταπιεζω και τα δικά μου θέλω αλλά και αυτά που θα ήθελα γι το σκυλάκι. Με τα πενιχρά μέσα που έχω προσπαθώ. θεωρώ οτι έχω αυτο το δικαίωμα.
Μάρθα δε πωλείται το σκυλάκι, αυτο που λες είναι υποτιμητικό για τον άλλο, ούτε παραδόπιστη, ούτε άκαρδη είμαι, την τιμή την ειχα δεί πριν μου τον φέρουν, γιατί είχα δει ενα τέτοιο σκυλάκι, μάρεσε πολύ και έψαξα γιαυτό.

@sake έχει μπει φωτογραφία στις πρώτες σελίδες, αν ενδιαφερόσουν θα την ειχες δει όπως και άλλοι φίλοι εδώ.

Αυτά.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Άποψη μου, που έχει βγεί από τις εμπειρίες μου (γιατί δεν είμαστε όλοι λεφτάδες, όπως σου αρέσει να επαναλαμβάνεις) όταν η οικονομική σου κατάσταση είναι οικτρή, όταν ταλαιπωρείται ολόκληρη η οικογένεια λόγο αυτού, όταν τα λίγα χρήματα δεν είναι καν δικά σου, αλλά τα βγάζουν και τα διαχειρίζονται άλλοι, δεν προσθέτεις άλλο ένα έμψυχο βάρος σε αυτό.

Και επείδη και αυτό αναφέρθηκε σε άλλο θέμα, και δεν μπορώ να το αγνοήσω, όταν έχεις ένα σοβαρό θέμα υγείας, ή γνωρίζεις ότι πολύ πιθανόν να αποκτήσεις ένα, το σκέφτεσαι διπλά, πριν βάλεις ζώο στην ζωή σου. Προς θεού, δεν λέω μην το κάνεις, αν το έλεγα θα ήμουν υποκριτρία μέγιστου βαθμού, αλλά αν δεν είναι μία φορά ψύλλου πήδημα η απόφαση να αναλάβεις την φροντίδα ενός ζώου, όταν υπάρχει ασθένεια, τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβάρα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ασθένεια που σε εμποδίζει να αυτοσυντηρηθείς.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
@Penguin δεν έχεις 100% άδικο και λογικό είναι να το λες. Ουτε ειπα παραπάνω οτι είστε λεφτάδες(ίσως το ανέφερα άλλες φορές και έχεις δίκιο ήμουν υπερβολική) αλλά λογικό να μην καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα οταν δε τα έχουμε ζήσει, όταν ζουμε σε άλλο κόσμο. Δεν ειναι κακό, λογικό είναι σε μια κοινωνία.
Όπως θεωρώ οτι έχει ο καθένας δικαίωμα να φέρει μια νέα ζωή στον κόσμο κάνοντας παιδιά, ασχέτως της οικονομικής του κατάστασης, έτσι θεωρώ οτι έχει το δικαίωμα να έχει έναν σκυλάκο. Κάνοντας το καλύτερο δυνατό που μπορεί, προσπαθώντας και όσο μπορεί να βελτιώνει αυτές τις συνθήκες.
 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@giotaki2003 Τι να πω, διαφωνούμε λοιπόν εξ ολοκλήρου :p

Edit: Για εμένα δεν είναι τόσο θέμα του κατάλληλός για παιδία/σκυλία/γατία (αν και συμφώνω με την vasgial) απλά είμαι της γνώμης ότι αν είσαι χάλια οικονομικά και σου τύχει ένα έμβιο όν, είτε αυτό είναι παίδι είτε αδέσποτο που βρέθηκε στον δρόμο σου, και δεν μπορείς να προσπεράσεις, τότε ναι, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με αυτά που έχεις. Αλλά το να το αποκτάς συνειδητά, γιατί έτσι, γιατί το θες, από εγωισμό και μόνο, και μετά να το στέλνεις να βοσκίσει τα πρόβατα άντι να πάει σχολείο ή να το έχεις κλεισμένο σε ένα κλουβί, δεν θα το θεωρήσω ποτέ σωστό.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
18 σελίδες για το Ρίκι και ούτε μια φώτο!!! Απαράδεκτο!! Δώσε φώτο από τον Ρίκι το αλάνι!!
Καπως οξυμωρο. Το αντιθετο του αλανιου ειναι αυτο το σκυλο.

@giotaki2003 μακαρι να σαι τρολ. Η εκδοχη του να ζει ενα κουταβι στις συνθηκες που περιγραφεις ειναι πολυ χειροτερη. :(
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
@giotaki2003 Τι να πω, διαφωνούμε λοιπόν εξ ολοκλήρου :p

Edit: Για εμένα δεν είναι τόσο θέμα του κατάλληλός για παιδία/σκυλία/γατία (αν και συμφώνω με την vasgial) απλά είμαι της γνώμης ότι αν είσαι χάλια οικονομικά και σου τύχει ένα έμβιο όν, είτε αυτό είναι παίδι είτε αδέσποτο που βρέθηκε στον δρόμο σου, και δεν μπορείς να προσπεράσεις, τότε ναι, κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με αυτά που έχεις. Αλλά το να το αποκτάς συνειδητά, γιατί έτσι, γιατί το θες, από εγωισμό και μόνο, και μετά να το στέλνεις να βοσκίσει τα πρόβατα άντι να πάει σχολείο ή να το έχεις κλεισμένο σε ένα κλουβί, δεν θα το θεωρήσω ποτέ σωστό.
Όχι και την..... Ο vasgial με το Ο κεφαλαίο. :cool::ROFLMAO:
 




Status
Κλειδωμένο θέμα