Μεγάλο πρόβλημα με κουτάβι


Status
Κλειδωμένο θέμα

giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Γιώτα, μήπως υπάρχει κάποιος άλλος χώρος μέσα στο σπίτι σου να μετακομίσεις με το σκυλάκι και να το έχεις ελεύθερο;
Το φαγητό είναι πολύ βασικό, αλλά εξίσου σημαντική είναι και η ψυχική του υγεία. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Δεν μπορεί ένα σκυλάκι να την βγάζει μέσα σε ένα κλουβί. Θέλει ερεθίσματα, θέλει να τρέξει, να παίξει, να μυρίσει, να γνωρίσει τον κόσμο.
Δυστυχώς δεν υπάρχει, τα έχω γράψει απο την αρχή, ειδικά όταν λείπω δεν μπορεί να είναι έξω, οι δικοί μου μπορεί να μην ειναι τόσο εχθρικοί πλέον αλλά είναι κάθετοι σε κάποια πράγματα. Όταν είμαι εδώ το αφήνω ελεύθερο και το ελέγχω. Τα σαββατοκύριακά είναι πολλές περισσότερες ώρες.
Αν οι δικοί μου ήταν θετικοί τότε ήξερα τι να κάνω.
Τουλάχιστον δε το πλησιάζουν τα ξαδέρφια, αυτό είναι μεγάλο βήμα ,πίστεψε με δε θες να ξέρεις τι γινόταν πριν και ούτε και τολμώ να τα αναφέρω όλα.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Δυστυχώς δεν υπάρχει, τα έχω γράψει απο την αρχή, ειδικά όταν λείπω δεν μπορεί να είναι έξω, οι δικοί μου μπορεί να μην ειναι τόσο εχθρικοί πλέον αλλά είναι κάθετοι σε κάποια πράγματα. Όταν είμαι εδώ το αφήνω ελεύθερο και το ελέγχω. Τα σαββατοκύριακά είναι πολλές περισσότερες ώρες.
Αν οι δικοί μου ήταν θετικοί τότε ήξερα τι να κάνω.
Τουλάχιστον δε το πλησιάζουν τα ξαδέρφια, αυτό είναι μεγάλο βήμα ,πίστεψε με δε θες να ξέρεις τι γινόταν πριν και ούτε και τολμώ να τα αναφέρω όλα.
Να σε ρωτήσω κάτι ρε κοπελιά; Όταν ζήτησες τον σκύλο από τον νονό σου, δεν μίλησες με τους γονείς σου πρώτα; Δεν ήξερες τι απόψεις έχουν για κατοικίδιο εντός σπιτιού; Η τους το έφερες το κουτάβι έκπληξη μια ωραία πρωία;
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Να σε ρωτήσω κάτι ρε κοπελιά; Όταν ζήτησες τον σκύλο από τον νονό σου, δεν μίλησες με τους γονείς σου πρώτα; Δεν ήξερες τι απόψεις έχουν για κατοικίδιο εντός σπιτιού; Η τους το έφερες το κουτάβι έκπληξη μια ωραία πρωία;
Τους το πέταγα απέξω απέξω και δε με πίστευαν, νόμιζαν οτι κάνω πλάκα . Όταν ήρθε όμως κατάλαβαν οτι δεν ειναι πλάκα.
Οκ βλακεία μου μέγιστη αυτό, το παραδέχομαι. Έγινε όμως αυτό, τώρα δεν αλλάζει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι ίδιοι δεν αντιλαμβανονται πως με αυτή τους τη στάση βασανίζεται ένα ζωάκι;
Ήταν εξαρχής αρνητικοί και τους έφερες το σκυλάκι; Δεν θέλουν καν σκύλο;
Το έχεις συζητήσει μαζί τους;
Έστω και έντονα.
Η λύση που προτείνουν οι ίδιοι είναι το κλουβιασμα;
Καταλαβαίνουν πως είναι σκύλος και όχι καναρίνι;
Το playpen που σκέφτεσαι να πάρεις, δεν είναι λύση για να μένει ένας σκύλος.
Είναι μια προσωρινή λύση περιορισμού.

Καταλαβαίνω πως εσύ έχεις όλη την διάθεση να κάνεις ο, τι χρειάζεται, αλλά αν οι δικοί σου είναι αρνητικοί και δεν ψήνονται για οριστική λύση(και όχι ημίμετρα) πρέπει να σκεφτείς να δώσεις το σκυλάκι. Για την δική του ευζωία.

Αλλιώς πρέπει να το υπερασπιστείς με κάθε μέσο απέναντι στους γονείς σου και να κερδίσεις την ελευθερία του. Δεν μπορεί ένα σκυλάκι να μένει κλεισμένο σε ένα κλουβί.
Προσπάθησε, πάλεψε.
Αλλιώς δώστο κάπου αλλού.
Δυστυχώς δεν υπάρχει μέση λύση.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τους το πέταγα απέξω απέξω και δε με πίστευαν, νόμιζαν οτι κάνω πλάκα . Όταν ήρθε όμως κατάλαβαν οτι δεν ειναι πλάκα.
Οκ βλακεία μου μέγιστη αυτό, το παραδέχομαι. Έγινε όμως αυτό, τώρα δεν αλλάζει.
Ναι, αλλάζει. Δίνεις το σκύλο κάπου που θα παίρνει τη φροντίδα που πρέπει, παίρνεις ένα καναρίνι να κάνεις τη δουλειά σου, και όταν γίνεις τελείως ανεξάρτητη ξαναδοκιμάζεις. Τώρα εσύ είσαι δυστυχισμένη, το σκυλί είναι μίζερο και οι γονείς σου θα είναι (και με το δίκιο τους) μες τα νεύρα που τους φόρτωσες σκύλο. Με τον εγωισμό σου κατάφερες να έχεις πλέον βαρελόσκυλο εντός σπιτιού. Τhat's a first.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
@Yorkaddict Στέκομαι στο ότι γίνονται βήματα προόδου, μικρά αλλά σταθερά, στην αρχή τα πράγματα ήταν πολύ ζόρικα, μόνο που δε με έδιωξαν μαζί με το σκυλί. Τωρα έχουν στρώσει κάπως (μετά απο κλάμματα δικά μου και παρακάλια) γιαυτο κιόλας προσπαθώ ακόμη. Υπήρχε στο τραπέζι η πρόταση είτε να πωληθεί (που δε θέλω), είτε να πήγαινε στο χωριό(επίσης δε θέλω να ειναι μόνο σε ένα χώρο με 4 κυνηγόσκυλα).

@ChrisApo όπως είπα και παραπάνω αυτό θα είχα κάνει (παρόλο που τα 1000 ευρώ που θα τον πουλούσα θα μας βοηθούσαν οικογενειακά στα άθλια οικονομικά μας) αλλά βλέπω σημάδια βελτίωσης. Δε θα το παρατήσω τώρα που βλέπω οτι υπάρχει φως στον ορίζοντα.
 




giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Πως ακριβως πιστευεις οτι θα τον πουλουσες χιλια ευρω;;;;;;
Έχω δει στο νετ πόσο πουλιούνται τα μπλε γαλλικά απο πριν μου τον φέρουν και νομίζω οτι είχα δει τέτοια τιμή, αλλά δεν με αφορά το ζήτημα πια, με χίλια ευρώ δε θα σωθώ.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@ChrisApo όπως είπα και παραπάνω αυτό θα είχα κάνει (παρόλο που τα 1000 ευρώ που θα τον πουλούσα θα μας βοηθούσαν οικογενειακά στα άθλια οικονομικά μας) αλλά βλέπω σημάδια βελτίωσης. Δε θα το παρατήσω τώρα που βλέπω οτι υπάρχει φως στον ορίζοντα.
 




marialou92

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
67
45
Τόσα άτομα εδώ μέσα με χρόνια εμπειρίας και φουλ ευτυχισμένα σκυλιά σου λένε να δώσεις το σκυλί. Δε νομίζω να είναι τυχαίο....
Το περιβάλλον είναι αφιλόξενο και οι συνθήκες διαβίωσης του σκυλιού απέχουν μακράν απο τις ιδανικές και από όσα λες δεν επιδέχονται και σοβαρής βελτίωσης. Τι περιμένεις δλδ για να το δώσεις? Να χαζέψει από το κλούβιασμα? Ας ελπίσουμε να το βαρεθείς σύντομα και να το ΧΑΡΙΣΕΙΣ σε κάποια οικογένεια που θα περνάει ζωή και κότα.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αν και το θεωρώ άκαρπο γιατί αν οι γονείς δεν συμμετάσχουν δεν βλέπω και αληθινή λύση στο πρόβλημα, ας δοκιμάσω, να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποιος στόχος τουλάχιστον όσον αφορά την απελευθέρωση του κουταβιού, θα το αφήσετε να βγει ποτέ; Όταν μάθει την τουαλέτα; Όταν πάει έξι μηνών που είχες αναφέρει στο πρώτο ποστ σου; Ποιος είναι ο στόχος; Υπάρχει κάποια συμφωνία με τους γονεις σου πάνω σε αυτό το θέμα;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
όπως είπα και παραπάνω αυτό θα είχα κάνει (παρόλο που τα 1000 ευρώ που θα τον πουλούσα θα μας βοηθούσαν οικογενειακά στα άθλια οικονομικά μας) αλλά βλέπω σημάδια βελτίωσης. Δε θα το παρατήσω τώρα που βλέπω οτι υπάρχει φως στον ορίζοντα.[/QUOTE]
Σου προσφέρει καποιος 1000€?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αν και το θεωρώ άκαρπο γιατί αν οι γονείς δεν συμμετάσχουν δεν βλέπω και αληθινή λύση στο πρόβλημα, ας δοκιμάσω, να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποιος στόχος τουλάχιστον όσον αφορά την απελευθέρωση του κουταβιού, θα το αφήσετε να βγει ποτέ; Όταν μάθει την τουαλέτα; Όταν πάει έξι μηνών που είχες αναφέρει στο πρώτο ποστ σου; Ποιος είναι ο στόχος; Υπάρχει κάποια συμφωνία με τους γονεις σου πάνω σε αυτό το θέμα;
Ναι όταν κίτρινα πρόβατα πετάξουν πάνω από τη παγωμένη Σαχάρα
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ευτυχώς που δε ζήτησες κάνα γ.π κάνα Μάλι κάνα πρέσα κλπ κλπ κλπ γτ σε κάνα τριάρι μήνες θα διαβάζαμε για το τρελό σκυλί που κατασπαράξε την οικογένεια του,και άντε μετά να εξηγήσεις ότι το σκυλί ήταν κάτι σα τον παπά στο Κούγκι
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Όχι, δεν έχουμε όλοι αγνά κίνητρα. Υπήρξε κ ένας που έκανε μπαμ ότι τα κίνητρα του ήταν άλλα κ όπως είδες τον έκραξα. Αλλά όλοι οι υπόλοιποι ναι, σου το λέμε για καλό.
Λυπάμαι που βάζεις τον εγωισμό σου πάνω από το κουτάβι. Και επέτρεψε μου να το πάω παραπέρα... Δεν το αγαπάς το κουτάβι. Νομίζεις πως το αγαπάς. Και μη μου πεις ότι δεν σε ξέρω κ δεν μπορώ να γνωρίζω αν το αγαπάς ή όχι. Μπορώ να καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω. Και εδώ διάβασα πολλά...
Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Είναι κλασική περίπτωση εσφαλμένου προσδιορισμού της έννοιας "αγάπη" κ δεν έχει να κάνει με σκυλιά... Πολλοί άνθρωποι συγχέουν έννοιες όπως "θέλω να έχω", "μου αρέσει", "θέλω να με αγαπάει" με το "αγαπάω". Είναι διαφορετικά πράματα... Αγαπάω σημαίνει, ότι θέλω το καλό του άλλου κ ας μην πάρω τίποτα πίσω. Σημαίνει ότι θέλω να είναι ο άλλος καλά κ ας είναι μακρυά μου. Η αγάπη δεν απαιτεί, δεν διεκδικεί, είναι πρόθυμη να ματώσει κ να υποφέρει, χωρίς κανένα αντάλλαγμα, χωρίς σε τροφοδοτήσει πίσω με αγάπη από τον άλλον. Κράτα έστω αυτό, σαν μάθημα ζωής...
Όσο για το κουτάβι, ελπίζω να συνειδητοποιήσεις σύντομα ότι η καλύτερη επιλογή είναι αυτή που διάβασες τόσες πολλές φορές εδώ, από τόσους διαφορετικούς ανθρώπους. Είναι από τις λίγες φορές που υπάρχει τόσο καθολική σύμπνοια απόψεων...
Αν το πρόβλημα ήταν μόνο ένα, όλοι μας θα σου λέγαμε να το κρατήσεις κ να προσπαθήσεις. Αλλά είναι πολλά! Και ο χρόνος δεν είναι μαζί σου. Έπρεπε να είχαν γίνει πολλά πράγματα, πολύ καιρό πριν. Και δεν μπορείς να τα κάνεις τώρα όλα αυτά.
Εχεις μία σοφή επιλογή, μία επιλογή αγάπης. Αφιερώνεις λίγο χρόνο να του βρεις μια καλή οικογένεια που να μπορεί να το μεγαλώσει όπως πρέπει. Στην προσπάθεια αυτή μπορείς να βρεις βοήθεια από φιλοζωικά σωματεία. Εννοείται, δεν το δίνεις στον πρώτο τυχόντα... Και μετά, χωρίς άγχος, αφιερώνεις χρόνο για να μάθεις τι χρειάζεται ένα σκυλί κ ειδικότερα ένα κουτάβι. Και όταν με το καλό ανεξαρτητοποιηθείς ή καταφέρεις να αλλάξεις την κατάσταση στο σπίτι σου, τότε ναι, να πάρεις σκυλί! Όχι να αγοράσεις, να υιοθετήσεις ένα. Και με αυτόν τον τρόπο θα κάνεις 2 σκυλιά ευτυχισμένα, τόσο το τωρινό που θα ζήσει σε κανονικό περιβάλλον, όσο κ το μελλοντικό που θα ξέρεις τότε κ θα μπορείς να του παρέχεις όσα πρέπει.
Ελπίζω η λογική κ η αγάπη να επικρατήσουν έναντι του εγωισμού κ της παραφροσύνης. Καλή συνέχεια, ελπίζω να πράξεις το σωστό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στέκομαι στο ότι γίνονται βήματα προόδου, μικρά αλλά σταθερά
Το οτι γίνονται βήματα προόδου είναι αν μη τι άλλο θετικό. Ομως ο χρόνος δεν είναι με το μέρος σου.
Η ηλικία που περνάει όσα περνάει το κουτάβι είναι ζωτικής σημασίας για την μετέπειτα εξέλιξή του.
Δεν είναι ένα "αντικείμενο" που το κρύβεις κάπου μέχρι να υπάρξει ανθρώπινη συνεννόηση.
Είναι ένα έμψυχο ον, που έχει ανάγκες. Πολύ φοβάμαι πως όταν και αν αποφασίσετε τί θα κάνετε, θα είναι πολύ αργά για το κουτάβι.
Και μετά δεν έχει πισωγυρίσματα και συγνώμες (κυρίως απέναντι στον εαυτό σου).
Θα έχεις καταστρέψει μόνιμα ένα πλάσμα, που στην τελική δεν χρωστάει τίποτα να περνάει όσα περνάει επειδή οι δίποδοι δεν μπορούν να συνεννοηθούν και να αντιληφθούν πως δεν είναι ένα παιχνίδι.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το σκυλι οταν θα περασει την τραυματικη αυτη βρεφικη ηλικια, προκειται να βγει απο το κλουβι ή θα περασει το υπολοιπο της ζωης του φυλακισμενο το μεγαλυτερο μερος της ημερας;
Ο κτηνιατρος αυτος που τον πας γνωριζει πως το κουταβι περναει το μεγαλυτερο μερος της ζωης του φυλακισμενο σε ενα κλουβι; Αν ναι, πολυ θα ηθελα να πεις τη γνωμη του και τι ακριβως ειπε οταν το ακουσε.
Δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν ξερω αν αυτος ο περιορισμος περα απο την πνευματικη του υγεια μπορει να επηρεασει αρνητικα και τη σωματικη του αναπτυξη λογω μη επαρκους κινησης.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα