Με αφορμη ...


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αρα απο το ιντερνετ κρινεις (εφοσον ετσι απαντας στην ερωτηση μου).
Αντε να δουμε :
http://www.gopetsamerica.com/boxer/boxer-health-problems.aspx
http://www.upei.ca/~cidd/intro.htm (διαλεξε boxer , οχι bulldog)

Ειδες τι μεγαλες λιστες μπορουν να βγουν ?

Στην OFFA πηγαινε κατευθειαν στα στατιστικα ..πχ εδω http://www.offa.org/hipstatbreed.html (βλεποντας ομως και τις υπολοιπες θεσεις στη δεκαδα τουλαχιστον ωστε να δουμε μπας και υπαρχουν ρατσες με ρωμαλεα σωματα που τρεχουν στο στοιβο (που λογω υψους και προφιλ , θα φανε πακετο με τη δυσπλασια)

αλλα και εδω :
http://www.offa.org/patluxstatbreed.html
και εδω :
http://www.offa.org/cardiacstatbreed.html
και εδω :
http://www.offa.org/thystatbreed.html

Λεωνιδα , πρωτος εγω θα πω τα καλα και τα κακα της ρατσας μου (τα εχω πει κατα καιρους και θα τα λεω οσο μαθαινω).Εισαι φυσικα ελευθερος και εσυ να διατυπωνεις την αποψη σου , απλα θα σε παρακαλουσα να σεβεσαι λιγο και τη φυλη (οποια και αν ειναι τα προβληματα της) .Μπορουμε να γεμισουμε σελιδες ολοκληρες με ειρωνεια για τα bulldog (αγγλικα και γαλλικα) , τα basset , τα pug , τα dogue , τα chavaliers και αλλες τοσες σελιδες με ειρωνεια για το χαρακτηρα αλλων φυλων.Βλεπεις σε κατι να βοηθαει ?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Έγραψα μόνο ανατομικά και μορφολογικά, οπότε ας περιοριστούμε σε αυτά χωρίς να εμπλέκουμε ταπεραμέντο/χαρακτήρα.

Εξήγησε μας λοιπόν, με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες, τι δεν σου (σας...ας μιλήσουν και άλλοι) αρέσει και τι θα αλλάζατε και γιατί;

Πάντα σε επίπεδο μορφολογίας, ανατομίας, φυσιολογίας (υγείας).
Αναπνοη (μεγαλυτερους ''αεραγωγους'' - ρουθουνι και τακτοποιηση της υπερωας) . Τσιτωμα στα ματια :D.Κοψιμο σε ζαρες πανω στη μυτη.

Ανατομικα , σαφως λεπτοτερο με μειωση της διαφορας μεταξυ μπροστινων/πισω ποδιων.

Απο κει και περα σε μια εκθεση ιδεατα :

Οποιο σκυλι αναπνεει σαν τρακτερ ακομα και ηρεμο , εχει τα ματια του κλειστα και ειναι εμφανως υπερβαρο ωστε να μοιαζει δυσμορφο ή δεν μπορει να περπατησει θα πρεπει να αποκλειεται διχως δευτερη κουβεντα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αναπνοη (μεγαλυτερους ''αεραγωγους'' - ρουθουνι και τακτοποιηση της υπερωας) . Τσιτωμα στα ματια :D.Κοψιμο σε ζαρες πανω στη μυτη.

Ανατομικα , σαφως λεπτοτερο με μειωση της διαφορας μεταξυ μπροστινων/πισω ποδιων.

Απο κει και περα σε μια εκθεση ιδεατα :

Οποιο σκυλι αναπνεει σαν τρακτερ ακομα και ηρεμο , εχει τα ματια του κλειστα και ειναι εμφανως υπερβαρο ωστε να μοιαζει δυσμορφο ή δεν μπορει να περπατησει θα πρεπει να αποκλειεται διχως δευτερη κουβεντα.
Αυτά είναι τα προβλήματα που εσύ εντοπίζεις και θα ήθελες να αντιμετωπιστούν/αλλάξουν, δεν είναι προσβολή να τα δημοσιοποιείς, ούτε "ταμπού".

Ας προσθέσουν και κάποιοι άλλοι κάτι άλλο στην άτυπη λίστα ή ας επιβεβαιώσουν τα ίδια.

Ποιός ή τι φταίει για αυτά τα προβλήματα και πέραν του αποκλεισμού από τις εκθέσεις, τι άλλο θα μπορούσε να συμβάλλει στην βελτίωση;
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εισαι φυσικα ελευθερος και εσυ να διατυπωνεις την αποψη σου , απλα θα σε παρακαλουσα να σεβεσαι λιγο και τη φυλη (οποια και αν ειναι τα προβληματα της) .Μπορουμε να γεμισουμε σελιδες ολοκληρες με ειρωνεια για τα bulldog (αγγλικα και γαλλικα) , τα basset , τα pug , τα dogue , τα chavaliers και αλλες τοσες σελιδες με ειρωνεια για το χαρακτηρα αλλων φυλων.Βλεπεις σε κατι να βοηθαει ?
μα και βεβαια μπορουμε να γεμισουμε σελιδες με ολες τις φυλες. δεν ισχυρηστικα ποτε οτι εχουν τα δυσμοιρα αποκλειστικοτητα στις ασθενειες και αλλες πολλες φυλες πασχουν απο πολλα προβληματα.

το τι πιστευω θα μου επιτρεψεις να το εκφρασω λιγο διαφορετικα μεσα απο μια σωκρατικη μεθοδο.

ας ξεκινησουμε μια συζητηση σχετικα με την δυσαρεστη πρωτια στο Hip Dysplasia(http://www.offa.org/hipstatbreed.html. ξερουμε οτι ειναι πολυγωνιδιακη πάθηση που συνθηκες διαβιωσης δρουν σαν μεγεθυντικος φακος (τουλαχιστον ετσι την οι εχω στο μυαλο). γιατι εμφανιζεται τοσο δυνατα στα αγγλικα μπουλντογκ ? εχει κανει σε κατι με το επιθυμητο με το προτυπο?





υ.γ.1 food for thought
http://www.bulldogsworld.com/survey6.html
http://www.thekennelclub.org.uk/download/1527/hsbulldog.pdf

υ.γ.2 αν κανω λαθος αυτο ειναι το σωστο πισω κοματι του μπουλντογκ
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
αυτο ειναι που λεμε...περνας απαρατηρητος...:D

καλα ρε παιδια,ενταξει...γι'αυτο και εγω θα γραψω και ας ειμαι offtopic: Bullmastiff
Bullmastiff
Bullmastiff

spam
spam
spam.:-\"

Μην πιασει κανεις στο στομα του την φυλη μου!!!:mad::p:p:p:p:D

συνεχιστε...:D
 






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ας ξεκινησουμε μια συζητηση σχετικα με την δυσαρεστη πρωτια στο Hip Dysplasia(http://www.offa.org/hipstatbreed.html. ξερουμε οτι ειναι πολυγωνιδιακη πάθηση που συνθηκες διαβιωσης δρουν σαν μεγεθυντικος φακος (τουλαχιστον ετσι την οι εχω στο μυαλο). γιατι εμφανιζεται τοσο δυνατα στα αγγλικα μπουλντογκ ? εχει κανει σε κατι με το επιθυμητο με το προτυπο?


http://www.bulldogsworld.com/survey6.html
Σωστα λες πολυγωνιδιακη ...
Ενας απλοικος λογος για την πρωτια του bulldog θα ηταν ο σκυλος της δευτερης θεσης ...το pug (το μοναδικο τοσο μικροσωμο σκυλι στη πρωτη δεκαδα δυσπλασιας).Δεν ξερω τι εγινε οταν διασταυρωθηκε ENA μικροσωμο παλαιο bulldog με ΕΝΑ pug σε μια εποχη οπου δεν εξεταζαν τα ζωα για τιποτε.

Ολα σχεδον τα σκυλια που προερχονται απο περιορισμενη γεννετικη δεξαμενη και ειναι δημοφιλη , υποφερουν . Το DOGUE DE BORDEAUX γιατι ειναι τριτο ? Δεν ειναι ενα συμμετρικο σκυλι , σιγουρα 100 φορες πιο συμμετρικο απο ενα basset που ομως ειναι δωδεκατο ? Γιατι μολις το 12% των μεγαλων Δανων εχει δυσπλασια ενω τα ρωσικα ή τα dogo εχουν 40% ? Θελω να σου πω δηλαδη πως μια λιστα μπορει να διαβαστει με πολλους τροπους , περα απο την οποια ''αστεια'' εμφανιση της φυλης (βλεπε bulldog ή μπασε).

Kαι αυτο το ''αστειο'' ζωο :
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nijlpaard.jpg
,τρεχει σχεδον το ιδιο γρηγορα με ενα σκυλο:D:D

Το μονο που μπορω να σου πω για τη δυσπλασια και τα bulldog ειναι πως ειναι ελαχιστες οι φορες που μπηκε bulldog σε χειρουργειο

Οσο αφορα το link που εβαλες :
http://www.bulldogsworld.com/survey6.html
δεν ηθελα να το βαλω πρωτος γιατι δεν μπορω να ελεγξω την ακριβεια του.

Η σουμα του survey ειναι εδω :

http://www.bulldogsworld.com/survey1.html

στο τελος του πινακα με πρασινα γραμματα ...αν ισχυουν τα νουμερα , θα ηθελα να μου πεις κατα ποσο ειναι βασιμες οι γενικευσεις που κανεις για ΟΛΑ τα bulldog ...εγω διαβαζω για μειοψηφιες.
 




vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Αυτά είναι τα προβλήματα που εσύ εντοπίζεις και θα ήθελες να αντιμετωπιστούν/αλλάξουν, δεν είναι προσβολή να τα δημοσιοποιείς, ούτε "ταμπού".

Ας προσθέσουν και κάποιοι άλλοι κάτι άλλο στην άτυπη λίστα ή ας επιβεβαιώσουν τα ίδια.

Ποιός ή τι φταίει για αυτά τα προβλήματα και πέραν του αποκλεισμού από τις εκθέσεις, τι άλλο θα μπορούσε να συμβάλλει στην βελτίωση;
Γειά χαρά.
Θα ήθελα πάνω κάτω αυτά που έγραψε πριν ο Tricky.
Σίγουρα πιο ελαφριά κορμιά,το κεφάλι όχι τόσο μεγάλο,
χωρίς ζάρες και φυσικά καλύτερα ρουθούνια και αναπνευστική λειτουργία.
 


vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Ας το πάμε λοιπόν το θέμα απ' την σωστή του βάση (το "που" είναι επιλεκτικό)...

Έχω εμπάθεια με τους εκτροφείς Μπούλντογκ που έφτασαν την φυλή εκεί που είναι σήμερα!
Έχω εμπάθεια με τους κριτές Μπούλντογκ που με την εμμονή τους σε ακόμα μεγαλύτερα κεφάλια, ακόμα πιο κοντά ρύγχη και ακόμα πιο συμπαγή σώματα με κάνουν να έχω εμπάθεια.
Έχω εμπάθεια με τους ιδιοκτήτες Μπούλντογκ που γουστάρουν το σκυλί τους να μην κινείται και αγνοούν πως η λειτουργεία ενός Μπούλντογκ προστάζει έναν αθλητικό σκύλο.
Και τέλος, έχω εμπάθεια με όλους εμάς τους θεωρητικούς που με το "Ωχου το μωρέ" συμβάλλουμε στην πορεία αυτής της υπέροχης φυλής και δεν βοηθάμε στο να αλλάξει ρότα.

Ορίστε, για να ξεκινήσω από κάπου ελπίζοντας πως θα καταλήξει και κάπου!
Φίλε Promitheas
Θα μπορούσα να συμφωνήσω γι αυτά που αναφέρεις παραπάνω.
Ήθελα μόνο να τονισω ότι όταν αναφέρεται στα γραφόμενά μας (γενικά στο φόρουμ) η λέξη πρόβλημα πάντα μπλέκεται το αγγλ.μπούλντογκ.
Βέβαια δικαίωμα τους, αλλά δεν παύει να μου την σπάει λίγο αυτή η εμμονή.
Πάντως πληροφοριακά η δικιά μας σκυλίτσα περπατάει παίζει κάθε μέρα κατά μέσο όρο 1μιση με 2 ώρες.
Γειά χαρά.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Teobullmastiff
ξερω οτι εισαι(ησουν?) ο καλυτερος -για εμενα- εκτροφεας Dogo στην χωρα μας...:D
Και βγάααααλε...!


@Tricky
Ολα σχεδον τα σκυλια που προερχονται απο περιορισμενη γεννετικη δεξαμενη και ειναι δημοφιλη ,υποφερουν . Το DOGUE DE BORDEAUX γιατι ειναι τριτο ? Δεν ειναι ενα συμμετρικο σκυλι , σιγουρα 100 φορες πιο συμμετρικο απο ενα basset που ομως ειναι δωδεκατο ? Γιατι μολις το 12% των μεγαλων Δανων εχει δυσπλασια ενω τα ρωσικα ή τα dogo εχουν 40% ? Θελω να σου πω δηλαδη πως μια λιστα μπορει να διαβαστει με πολλους τροπους , περα απο την οποια ''αστεια'' εμφανιση της φυλης (βλεπε bulldog ή μπασε).
Προσπαθώ να συγκρατηθώ και να μην τσιμπήσω το τυράκι που μου πέταξες!:)


@vag
Φίλε Promitheas
Θα μπορούσα να συμφωνήσω γι αυτά που αναφέρεις παραπάνω.
Ήθελα μόνο να τονισω ότι όταν αναφέρεται στα γραφόμενά μας (γενικά στο φόρουμ) η λέξη πρόβλημα πάντα μπλέκεται το αγγλ.μπούλντογκ.
Βέβαια δικαίωμα τους, αλλά δεν παύει να μου την σπάει λίγο αυτή η εμμονή.
Πάντως πληροφοριακά η δικιά μας σκυλίτσα περπατάει παίζει κάθε μέρα κατά μέσο όρο 1μιση με 2 ώρες.
Γειά χαρά.
Στην δική μου ανάρτηση δεν είδες πουθενά την λέξη "πρόβλημα" ούτε να αναφέρεται, αλλά ούτε να συνδέεται με το Αγγλικό Μπούλντογκ (θα περίμενα κεφαλαία αρχικά για την φυλή που αγαπάς)!
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Μέχρι στιγμής λοιπόν έχουμε συγκεντρώσει, από ιδιοκτήτες Α.Μπουλντόγκ, τα εξής προβλήματα που θα θέλανε να αλλάξουν στην φυλή:

Αναπνοή (μεγαλυτερους ''αεραγωγους'' - ρουθουνι και τακτοποιηση της υπερωας).

"Τσίτωμα" στα ματια.

Λιγότερες ζάρες.

Λεπτοτερο σκύλο με μειωση της διαφορας μεταξυ μπροστινων/πισω ποδιων.

Μικρότερο κεφάλι.


Σε τι ποσοστό τα συναντάμε αυτά στην φυλή;

Τι αντίκτυπο έχουν στην ζωή του σκύλου (σε ποιότητα και διάρκεια);

Πως προκλήθηκαν και γιατί;

Πως διορθώνονται;
 


vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Στην δική μου ανάρτηση δεν είδες πουθενά την λέξη "πρόβλημα" ούτε να αναφέρεται, αλλά ούτε να συνδέεται με το Αγγλικό Μπούλντογκ (θα περίμενα κεφαλαία αρχικά για την φυλή που αγαπάς)!

Αγαπητέ Promitheas
Δεν έγραψα για δική σου ανάρτηση(γενικά στο φόρουμ).
Όσο για τα κεφαλαία αρχικά, νομίζω οτι δεν αλλάζει κάτι για τη φυλή
που συμπαθώ περισσότερο.
Θα μπορούσα να γράφω με κεφαλαία αρχικά, για κάποια άλλη φυλή και να ήμουν αδικος-προσβλητικός κ.α. (εκ παραδρομής δεν τα χρησιμοποίησα). Νομίζω σημαντικότερο είναι τι γραφουμε, και τι απόψεις
ανταλλάσουμε και με τι τρόπο για κάτι κοινό που μας συνδέει (η αγάπη για τον σκύλο).
Καλό βράδυ φίλε-οι.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
@Tricky

Προσπαθώ να συγκρατηθώ και να μην τσιμπήσω το τυράκι που μου πέταξες!:)
Αν προσπαθεις να συγκρατηθεις εξαιτιας μια αθωας , επιστημονικης παραθεσης που μαλλον δεν αμφισβητειται , ελα σε παρακαλω λιγο στη θεση μου και πες μου πως θα αντιδρουσες σε ειρωνειες ,φημες, γενικευσεις και υπερβολες :) (που -βλεπω- να μην επαθηλευονται κιολας απο τα οποια ιντερνετικα λινκ παρατιθενται )

Για να μην παρεξηγηθω κιολας , οι οποιες αναφορες μου σε αλλες φυλες δεν περιεχουν τιποτε ''τυροκομικο'':D και απλα ''βοηθουν'' ενα επιχειρημα.

Σε τι ποσοστό τα συναντάμε αυτά στην φυλή;

Τι αντίκτυπο έχουν στην ζωή του σκύλου (σε ποιότητα και διάρκεια);

Πως προκλήθηκαν και γιατί;

Πως διορθώνονται;
Δεν μπορω να απαντησω στα ερωτηματα σου και νομιζω πως λιγοι μπορουν.

Αρκετα μετα την απαγορευση των μαχων με ταυρους , το 1891 , το Bulldog Club εβαλε τα δυο τοπ σκυλια τους να διαγωνιστουν σε αγωνα δρομου.Θελανε να δουν προς τα που θα παει η εκτροφη (με δεδομενο οτι ο σκυλος ηταν πλεον πετ και επρεπε να μπει σε σπιτια)

Ηταν ο αθλητικος,ψηλοτερος Orry και ο κοντος , χοντρουλης Dockleaf .
Ο Dockleaf κερδισε τον αγωνα και ''επεισε'' το club πως ειναι ο καταλληλος τυπος (εξισου δηλαδη ικανος αθλητικα αλλα μικροτερος και πιο γουτσου-γουτσου).

Ισως η ιστορια αυτη να απανταει στο πως (και με ποσο επιστημονικα κριτηρια:rolleyes:) εξελιχθηκε η ρατσα.

Ανεφερα ηδη το θεμα με το pug ...ισως το εντονο βραχυκεφαλικο σε καποιες γραμμες και η δυσπλασια να εχουν ριζες εκει , σε καποιο γονιδιο του pug.Δεν ειμαι ειδικος κυνολογος ή γενετιστης αλλα το να βλεπω ενα μικροσωμο και αρμονικο σε αναλογιες σκυλακι να φιγουραρει δευτερο στη λιστα δυσπλασιας , με βαζει σε γονιμες υποψιες.Μπορει φυσικα το ιδιο να μην ''προβληματιστηκε'' ποτε αφου ειναι μικροσωμο και απο κατασκευης του καναπε .Μπορει ομως να εκανε γονιδιακη ''ζημια'' στο ξαδερφο του (υποθεσεις κανω)

Σημαντικο ρολο ισως να επαιξαν και οι ''καραντινες'' της Αγγλιας που μειωσαν τη γεννετικη δεξαμενη.

Ηρθε και ο υπερτυπισμος-μοδα των τελευταιων δεκαετιων και εγιναν επιπλεον λαθη.
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Η επιστημονική παράθεση που μάλλον δεν αμφισβητείται τι λέει?

Κι αφου απαντήσεις το προφανές πως "αξιολογήθηκαν 160 σκυλιά - αφού ο κανονισμός που θέτει το ίδιο το OFA προστάζει ελάχιστο αριθμό 100 δειγμάτων - της "φυλής" (τα εισαγωγικά έχουν ιδιαίτερη σημασία) Ντόγκο Αρτζεντίνο η οποία καταλαμβάνει στην σχετική λίστα την θέση 11 με ποσοστό δυσπλασίας στο 38,1%" θα ρωτήσω:

Η επιστημονική παράθεση που μάλλον δεν αμφισβητείται από που λαμβάνει το monitoring της?

Κι αφού απαντήσεις το προφανές που είναι "από τον AKC", θα ρωτήσω:

Ποια η θέση του Ντόγκο στην κατάταξη των φυλών του AKC?

Κι αφού απαντήσεις το προφανές που είναι "το Ντόγκο δεν αναγνωρίζεται από τον AKC", θα ρωτήσω:

Ποσα λοιπόν από αυτά τα σκυλιά ήταν πράγματι Ντόγκο και πόσα φαίνονταν για Ντόγκο? Κι αφού δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή της φυλής μέσω του AKC, τότε πως γνωρίζουμε αν τα σκυλιά ήταν Ντόγκο?

Όσο λοιπόν σκέφτεσαι την απάντηση θα σου θέσω κι ένα πρόβλημα μαθηματικής φύσεως:

Βάσει του πίνακα με την στατιστική, το δείγμα ελήφθη από συνολικά 160 "Ντόγκο". Πιο συγκεκριμένα εξετάστηκαν 0 σκύλοι που γεννήθηκαν μέχρι το 1980, 31 σκύλοι που γεννήθηκαν στο διάστημα 1990-1992, 19 σκύλοι που γεννήθηκαν στο διάστημα 2000-2002 καθώς και 26 σκύλοι που γεννήθηκαν τα έτη 2003 και 2004. Με βάση όλα αυτά πόσο μας κάνει 0+31+19+26?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
http://www.bulldogsworld.com/survey1.html

στο τελος του πινακα με πρασινα γραμματα ...αν ισχυουν τα νουμερα , θα ηθελα να μου πεις κατα ποσο ειναι βασιμες οι γενικευσεις που κανεις για ΟΛΑ τα bulldog ...εγω διαβαζω για μειοψηφιες.
στο μπασκετ λεμε οτι η στατιστικη ειναι ο ποιο επιστημονικος τροπος να πεις ψεματα. η σουμα που παραθετεις εμπεριεχει και νεαρα ζωα. αν δεις στις μεγαλητερες ηλικιες (απο 2 ετων και πανω) τα ποσοστα αλλαζουν δραματικα και εμφανιζεται μια κατασταση ........ασχημη
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Η επιστημονική παράθεση που μάλλον δεν αμφισβητείται τι λέει?

Κι αφου απαντήσεις το προφανές πως "αξιολογήθηκαν 160 σκυλιά - αφού ο κανονισμός που θέτει το ίδιο το OFA προστάζει ελάχιστο αριθμό 100 δειγμάτων - της "φυλής" (τα εισαγωγικά έχουν ιδιαίτερη σημασία) Ντόγκο Αρτζεντίνο η οποία καταλαμβάνει στην σχετική λίστα την θέση 11 με ποσοστό δυσπλασίας στο 38,1%" θα ρωτήσω:

Η επιστημονική παράθεση που μάλλον δεν αμφισβητείται από που λαμβάνει το monitoring της?

Κι αφού απαντήσεις το προφανές που είναι "από τον AKC", θα ρωτήσω:

Ποια η θέση του Ντόγκο στην κατάταξη των φυλών του AKC?

Κι αφού απαντήσεις το προφανές που είναι "το Ντόγκο δεν αναγνωρίζεται από τον AKC", θα ρωτήσω:

Ποσα λοιπόν από αυτά τα σκυλιά ήταν πράγματι Ντόγκο και πόσα φαίνονταν για Ντόγκο? Κι αφού δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή της φυλής μέσω του AKC, τότε πως γνωρίζουμε αν τα σκυλιά ήταν Ντόγκο?

Όσο λοιπόν σκέφτεσαι την απάντηση θα σου θέσω κι ένα πρόβλημα μαθηματικής φύσεως:
Ειπα πως μαλλον δεν αμφισβητειται και μαλλον πρεπει και εσυ να συμφωνησεις μαζι μου πως κριτικη μιας φυλης απο ''αποσταση'' δεν γινεται:)

Απο και κει περα , τα dogo απο οσο ξερω ειναι ενταγμενα μονο στο FSS του AKC και δεχονται ξενα registries (χωρις οι ιδιοι να δινουν registration)

Επειδη σιγουρα ουτε κουραγιο εχω , ουτε και λογο ο καθενας μπορει να ελεγξει τα σκυλια που εχουν υποβαλλει εξετασεις στην OFFA.
http://www.offa.org/search.html
Συμπληρωσε μονο τη φυλη στα κριτηρια αναζητησης . Θα βγαλει 260 dogo με ονομα και registration (απο UKC και FCA κ.α) .Κανα δυο ''dogo'' που τσεκαρα απο την πρωτη σελιδα , μου φανηκαν για dogo :D . Αν εχεις κουραγιο , τσεκαρε τα ολα ;)

Εγω ενα λινκ εβαλα (που δεν ειναι ο κυρ Μιμης ο κτηνιατρος) . Το αν τα σκυλια ειναι αυθεντικα ή μαιμου , αν οι εξετασεις εγιναν σωστα ή οχι , αν τα στατιστικα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ή οχι ,ΔΕΝ μπορω να το ελεγξω.Αν εσυ ομως μπορεις (ελεγχοντας τους σκυλους που παρουσιαζονται) , θα ηθελα να μαθω τα ευρηματα σου ;)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
στο μπασκετ λεμε οτι η στατιστικη ειναι ο ποιο επιστημονικος τροπος να πεις ψεματα. η σουμα που παραθετεις εμπεριεχει και νεαρα ζωα. αν δεις στις μεγαλητερες ηλικιες (απο 2 ετων και πανω) τα ποσοστα αλλαζουν δραματικα και εμφανιζεται μια κατασταση ........ασχημη
Γιατι Λεωνιδα ? Αλλα διαβαζουμε ?

Ας μεινουμε στις επεμβασεις που ειναι και τα σοβαρα θεματα ...εγω διαβαζω στην ερευνα :

Πχ για cherry eye (οσοι εχουν γνωσεις κτηνιατρικης , ξερουν τι ειδους επεμβαση ειναι) και στην κατηγορια 4-7 χρονων , το 14% των ζωων το παρουσιασε ενω το 86% ΔΕΝ το παρουσιασε και αυτη ειναι η συνηθεστερη παθηση του πινακα.

Περα απο αυτο , πιστευω πως οι σοβαρες κληρονομικες ασθενειες ''βγαινουν'' οταν το ζωο ειναι νεαρο ή τελοσπαντων τοτε εχει ''νοημα'' να βγουν (πριν γινει δηλαδη breeding stock)

Απο την αλλη , οπως σου ειπα και οπως μπορεις να διασταυρωσεις με ορθοπεδικους κτηνιατρους , δεν παρουσιαζονται καν στην ερευνα επεμβασεις δυσπλασιας ενω θα ηταν αναμενομενο συμφωνα με τα αποτελεσματα της OFFA.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981