Μου δάγκωσαν το σκύλο


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Περαστικά στο κορίτσι σου...
(αν και νομίζω/υποθέτω πώς εσύ έπαθες μεγαλύτερη νίλα...:p)
Πώς είναι τώρα?
 












DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Τα δοκάρια τα λοστάρια και παντός είδους όπλα θεωρώ πως είναι υπερβολικά.

Πάνω από όλα χρειάζεται εμπειρία,για να αποφύγεις τις κακοτοπιές.Μετά αρκετά χρόνια καθημερινής βόλτας με διάφορους σκύλους θα είσαι σε θέση να κρίνεις τι πρέπει να κάνεις για να αποφύγεις τέτοια περιστατικά.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο πως οι χρόνια χειριστές σκύλων δύσκολα θα μπλέξουν σε τέτοιες καταστάσεις.

Περαστικά στην σκύλα σου!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ελα ηρέμησε θα περάσει και η "μαύρη καλλονή" θα πάρει τα πάνω της! Περαστικά να είναι!
Δυστυχώς απο τη στιγμή που κυκλοφορούν και ανεύθυνοι ιδιοκτήτες πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα!

Θυμάμαι στην αρχή που δεν ήξερα,σε κάποια βόλτα στο εξοχικό μας,πετάχτηκε απο το πουθενά ένα ασχετο σκυλί κάποιου βοσκού,κι ερχόταν καταπάνω μας! Ο Ρόκυ στο λουρί και είχε κι αυτός την ανάλογη συμπεριφορά!
Τη τελευταία στιγμή σήκωσα στον αέρα ένα ξύλο, που κουβαλώ πάντα όταν τον βγάζω μόνη μου, αλλά μόνο στον αέρα,και του φωνάζω "πίσω".
Εκοψε αμέσως ταχύτητα αυτός και κόλωσε (ευτυχώς δλδ),οπότε απομακρύνθηκε γαβγίζοντας....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εδώ νομίζω φαίνεται ευκρινέστερα, άφησε σημαδάκι αλλά δεν πονάει όταν την αγγίζω. Θα πάρω αύριο Helixderm που μου πρότειναν κι ελπίζω να φύγει κι αυτό.

Ανεβήκαμε στην ταράτσα και της πέταγα ένα τόπι μικρό κι έκανε σαν τρελό γαβγίζοντας χαρούμενο.

Εντωμεταξύ αναγκάστηκα τις προάλλες να της κόψω πολλές τρίχες απ' τη στεφάνη του πωπού γιατί έκατσε κάπου και κόλλησε μια τσίχλα και όπως έτρεχε να πιάσει το μπαλάκι έμοιαζε με πίθηκο.
 

Attachments



ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εδώ νομίζω φαίνεται ευκρινέστερα, άφησε σημαδάκι αλλά δεν πονάει όταν την αγγίζω. Θα πάρω αύριο Helixderm που μου πρότειναν κι ελπίζω να φύγει κι αυτό.

Ανεβήκαμε στην ταράτσα και της πέταγα ένα τόπι μικρό κι έκανε σαν τρελό γαβγίζοντας χαρούμενο.

Εντωμεταξύ αναγκάστηκα τις προάλλες να της κόψω πολλές τρίχες απ' τη στεφάνη του πωπού γιατί έκατσε κάπου και κόλλησε μια τσίχλα και όπως έτρεχε να πιάσει το μπαλάκι έμοιαζε με πίθηκο.
Ε από αυτό άξιζε να δούμε φωτογραφία! :D

Είδες που μια χαρά είναι το ζωντόβολο??? ;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν όλοι αυτοί που ο σκύλος τους "δεν το έχει ξανακάνει" αρχίζανε να πληρώνουν τη λυπητερή για κάθε "πρώτη φορά" σύντομα θα τον βάζανε στο λουρί και θα ήτανε και η τελευταία.

Όταν η δικιά μου παραλίγο να αποκτήσει ..παρά φύσιν έδρα :mad: ο ιδιοκτήτης της τσοπάνας που την βούτηξε πλήρωσε όλα τα έξοδα.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί κάποιος δε ζητάει τα χρήματα που ξόδεψε για να συναρμολογήσει τον δαγκωμένο σκύλο του. Στην τελική είναι και η μόνη (ίσως) ελπίδα να αλλάξουν βιολί όλοι αυτοί που ξαμολάνε τα σκυλιά τους και όποιον πάρει ο χάρος.

Περαστικά σας. :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν λέω περαστικά γιατί δεν είναι κάτι, ευτυχώς.. :)

Λέω ξεχάστε το..και εφόσον είναι μία χαρά..ας το πούμε..μία εμπειρία πάρα πάνω..

p.s. Που να δεις τι τραβάνε όσοι έχουν μικρόσωμα ..που η μία περίεργη κίνηση από ένα μεγαλόσωμο, ίσως και μοιραία ανάλογα τα κιλά του μικρόσωμου..
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ταράτσα ακούω και....χμμ.....τι να πω....δεν ξέρω...., ένα ένα μας τα λες...., μπαλκόνια τις προάλλες...., ταράτσα τώρα...., δεν ξέρω.....:-k

:)D:D:D)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ειχα την εντυπωση (μαλλον λανθασμενα) οτι η δικια σου ειναι λιγο σκληρο καρυδι, δεν εννοω καυγατζου, αλλα δεν περιμενα να ειναι παραπονιαρα. Δειχνει να ξερει οτι της εχεις αδυναμια και χαιδευεται. :) Απο τη φωτο αν διεκρινα καλα δεν ειναι κατι σοβαρο. Στεναχωρο που συνεβη δε λεω αλλα μη μασας, συμβαινουν αυτα με τα σκυλια καμια φορα ακομη κι αν εσυ προσεχεις, ειναι κι αλλοι που ειναι ηλιθιοι.
Αυτό ξαναπές το! Στοίχημα αν ήταν η Νάνα μαζί του κ γινόταν το ίδιο, θα μας έριχνε σεντόνι για το γιατί ενώ μπορούσε δν τν συγκράτησε για να μάθουν μερικοί να αμολανε τα σκυλιά τους. Με επιχειρήματα κ ηθικό δίδαγμα. ;)
Αλλά τώρα βλέπεις είναι το μωρό... Ολόκληρη μουλάρα!:D

με τρόμαξε αυτός ο σκύλος υπερβολικά με το τρόπο του έχω μια άλλη αίσθηση γι' αυτή τη φυλή έτσι που κουνιούνται τα άκρα τους σα χλαπάτσες και μυρίζουν συνέχεια. Μπορεί να έκανα λάθος αλλά της τράβηξα πιο πολύ το λουρί κοντά μου για να την προστατέψω ίσως έπρεπε να τη λύσω.
Εννοείται. Πάντα εξαρτάται βέβαια τί σκύλο εχεις, αλλα με το να τον τραβας τον περιοριζεις. Όσο για τα Bloodhounds... Ευγενεστατα σκυλιά δν λέω, αλλα τί λες να γίνεται όταν βρίσκουν αυτο που μυρίζουν; Του συστήνονται; ;) που κ πάλι δν έφταιγε αυτη. Το αφεντικό έκανε βλακεία.
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
Παιδια εγω το χω ξαναγραψει κ σε αλλο θεμα: αυξηθηκαν οι ηλιθιοι κ αυτοι που ηδη υπηρχαν για να μη χασουν τα σκιπτρα εγιναν πανηλιθιοι!! Ειναι σαν να δινεις ενα οπλο σε εναν τρελλο κ να του λες βγες βολτονι στους δρομους!! Πριν τρεις-τεσσερις μερες ενας φιλος στη ν.φιλαδελφεια με γ.π. Μπηκε μεσα σε φουρνο μαζι με το σκυλο, ο φουρναρης τα παιξε, γιατι ενα roti ειχε βγει σεριανι στη γειτονια free κ ο μαγκας ο ιδιοκτητης τηλεφωναρα στ αυτι κ ολα οκ. Ουτε που πηρε γραμμη τι εγινε. Ντου ο φιλος μου στο φουρνο κ ειχε απ τη μια το φουρναρη να του λεει βγες εξω απαγορευονται τα σκυλια κ απ την αλλη τον αλιγατορα εξω απ τη μπορτα να φυλαει καραουλι!! Dog crime δωσε καμια συμβουλη γιατι δε μας βλεπω καλα!! Μεχρι κ σπαθι σαμουραι με βλεπω να χω στην πλατη σε λιγο καιρο. Γριφε με την σκεψη οτι ισως ξανασυμβει σου ευχομαι ολοψυχα καλα κλωτσιδια!! Να τα ριξεις εννοειται οχι να τα φας!!:D:D:D
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
:pΜην βγαλεις την τσιχλα απο τον πισινο της ακομα ρε Γριφε.
Ταισε την φασολια 1-2 μερες και περιμενε για εξαερωση.:eek:
Θα κανει φουσκα , δεν θα κανει φουσκα , θα κανει φουσκα , δεν θα κανει φουσκα ............:D
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ρε παιδιά να σας πω όμως κάτι σε όλους όσους προτείνετε τα κλωτσίδια κτλ;
Τι φταίει ο σκύλος αν έχει ΜΛΚ αφεντικό;
Την επόμενη φορά... άλλος πρέπει να φάει τις "κλωτσιές" και κατά την άποψη μου, όχι ο σκύλος!
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
Κ εγω για τον ιδιοκτητη λεω, δε λεω για το σκυλι! Κ το λεω αστειευομενος εννοωντας οτι πρεπει να του τα χωσεις μπας κ καταλαβει η εστω μπας κ ψαρωσει οτι το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο, χωνωντας μεσα κ το οικονομικο(θα μου πληρωσεις τους γιατρους κλπ) κ γινει πιο σωστος στο μελλον!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ρε παιδιά να σας πω όμως κάτι σε όλους όσους προτείνετε τα κλωτσίδια κτλ;
Τι φταίει ο σκύλος αν έχει ΜΛΚ αφεντικό;
Την επόμενη φορά... άλλος πρέπει να φάει τις "κλωτσιές" και κατά την άποψη μου, όχι ο σκύλος!
Τα κλωτσίδια δεν τα ρίχνεις από εκδίκηση...τα ρίχνεις γιατί είναι καλύτερα τα κλωτσίδια από τα αίματα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...εσυ πχ δεν αφηνεις την σκυλα σου να μυρισει;
δεν εισαι ομως 100% σιγουρος σκυλι ειναι ποτε δεν ξερεις ο τυπος μπορει οντως να ειχε δικιο...
Γιατί, σώνει και καλά, να μυρίσει? Το κάνουν οι λύκοι?
Εχει τόσο μεγάλη ανάγκη να το κάνει με ένα σκυλί που μπορεί να μην ξανασυναντηθεί?
Δεδομένου ότι, όπως σωστά λες, δεν είσαι 100% σίγουρος...

Αυτό (να μυριστούν, ή να παίξουν) μπορούμε να το αφήσουμε να συμβεί (ή ακόμα και να το επιδιώξουμε), μόνο όταν ξέρουμε πολύ καλά τον άλλο σκύλο (και το σκύλο μας, εννοείται!!!) και, κυρίως, τον άλλο ιδιοκτήτη... και, ακόμα περισσότερο, εάν ο άλλος ιδιοκτήτης (που ξέρουμε!!!) είναι κανονικός γνώστης των σκύλων και όχι "ξέρω εγώ από σκυλιά"...

Και, συνήθως, μπορούμε να το αφήσουμε να συμβεί, με τα σκυλιά ελεύθερα (σε ελεγχόμενο χώρο) και όχι με τα λουριά, για ευνόητους λόγους, που έχουν διεξοδικά αναλυθεί στο φόρουμ...

Άμα δεν είσαι σίγουρος πως θα αντιδράσουν δεν είσαι απόλυτος ,χρησιμοποιώντας εκφράσεις "ΠΟΤΕ δεν το έχει ξανακάνει","είναι η πρώτη φορά" κ άλλα τέτοια...
Ένας σκύλος 3 χρονών+ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάνει κάτι για πρώτη φορά στη ζωή του...
Πολύ σωστά!

Και, ακόμα και αν δεν το έχει ξανακάνει ένας σκύλος, μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν του έχει δοθεί η ευκαιρία...

Είτε γιατί ο άλλος σκύλος ήταν "θηρίο" και δεν τον έπαιρνε το δικό μας να "ξεδιπλώσει το ταλέντο του"...

Είτε γιατί ο ιδιοκτήτης δεν του έχει επιτρέψει να το κάνει... όπως συμβαίνει με τον δικό μου κούταβο... ο οποίος: θα μυρίσει ήρεμα... θα μυρίσει ήρεμα... θα χαλαρώσουν οι ιδιοκτήτες... και θα την κάνει...
Να σημειώσω ότι: Οταν λέω "θα την κάνει", δεν εννοώ ότι θα δαγκώσει... αλλά θα προσπαθήσει να κυριαρχήσει, με λιγάκι "brutal" τρόπο, που δεν αρέσει σε όλα τα σκυλιά και που φοβίζει τους ιδιοκτήτες...
 
Last edited: