Μοχαμετ... Συνώνυμο της γκρινιας!


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Άντε πάλι. Πιαστο να τα αρμεξω που λένε... ναι για τέτοιο σκυλί μιλάμε.. Ρε πάμε καλά; Λέτε να υπάρχει μια πιθανότητα να γίνει τσαφ και να ρισκάρω τη ζωή του γιου μου; Αν με θεωρείτε τόσο μ@λ@κ@ μάλλον με συναγωνιζεστε άθελά σας με τη διαφορά όμως ότι το τερματισατε... Μιλάμε για μια πετυχημένη αντίστροφη κυριαρχίας. Εξαλλειφθηκε. Πάει.. Γιοκ. Πως αλλιώς να το πω? Η απάντηση πάει και στους/ις δύο.
Πως το καταλαβαινεις αυτο; Δεν ειρωνευομαι κλπ, προς αποφυγη παρεξηγησεως. Απο παιδια ξερω, και πιστευω οτι το παιδι το αδικεις χωρις ορια, και εκει λεω τη γνωμη μου ξεκαθαρα. Απο σκυλια ομως σιγουρα σε τετοιο βαθμο δεν ξερω, οποτε θελω να μαθω. Πως ερχεται η ωρα που λες οτι ποτε και ο,τι και να κανει καποιος το σκυλι δεν θα επιτεθει; Ισχυειει οταν εισαι μπροστα γιατι σε φοβαται; Η νιωθεις οτι ερχεται η ωρα που εισαι ησυχος οτι με οποιον και να ειναι, και οσο απαραδεκτα και να συμπεριφερεται αυτος, δεν υπαρχει πια κινδυνος; Πως το καταλαβαινεις;
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Πως το καταλαβαινεις αυτο; Δεν ειρωνευομαι κλπ, προς αποφυγη παρεξηγησεως. Απο παιδια ξερω, και πιστευω οτι το παιδι το αδικεις χωρις ορια, και εκει λεω τη γνωμη μου ξεκαθαρα. Απο σκυλια ομως σιγουρα σε τετοιο βαθμο δεν ξερω, οποτε θελω να μαθω. Πως ερχεται η ωρα που λες οτι ποτε και ο,τι και να κανει καποιος το σκυλι δεν θα επιτεθει; Ισχυειει οταν εισαι μπροστα γιατι σε φοβαται; Η νιωθεις οτι ερχεται η ωρα που εισαι ησυχος οτι με οποιον και να ειναι, και οσο απαραδεκτα και να συμπεριφερεται αυτος, δεν υπαρχει πια κινδυνος; Πως το καταλαβαινεις;

Θέλω κι εγώ να μάθω........
Αν και απο οτι κατάλαβα απο αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς , δεν υπάρχει τέτοια στιγμή...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
χαχαχα! Βασικά για να είμαι ειλικρινείς αν πετύχαινα "άλλο" σκύλο ίσως να το έκανα κι εγώ και να καμάρωνα που το παιδί και το σκυλί μου έχουν τέτοια σχέση.....τώρα με τον Λίο μια φορά βούτηξε το χέρι της η μικρή στο πιάτο ( δεν έτρωγε ο σκύλος) και κόντεψα να μείνω....
Δεν είναι υγιής η σχέση στο βίντεο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ξερω τι να υποθέσω @Kotzak απο αυτά που λες. Και το λεω χωρίς να εχω διαθεση να στην πω ή να σε προβοκάρω.
Αλλα παρουσιάζεις απο τη μια τον εαυτό σου ως εμπειρο που μπορεί να ψυχολογεί τους σκυλους (δεν εχω λόγο να σε αμφισβητησω).
Από την αλλη, γραφεις για πράγματα που εγω που δεν εχω πειρα με σκυλους 'ειδικού χειρισμού' δεν θα επιχειρουσα ποτε. Θεωρώ ότι υπερβάλεις.
Το θεμα της κτητικότητας με το φαγητο, το έλυσες εσυ, σε σενα δε θα γρυλισει αλλα πως λες οτι λυθηκε; Αλλο εσυ αλλο ο γιος σου; Επειδή ακουει εσενα, δε σημαίνει ότι θα ακουει και το μικρό.

την περιπτωση τοτ τρολ δεν την εχω αποκλεισει,
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Αρχικά να ξέρεις ότι αποκλείω τη στροφή του σκύλου προς τα μέσα ( οικογένεια)... Όχι με ενεργεία μου αλλά είναι παθητικος στην οικογένεια. Με αύτο δεν αποκλείω το δαγκωμα εκτός οικογένειας. Αν και ο ρόλος που έχει είναι ειδοποίησης.
Τώρα όπως εσύ σαν μάνα εμπειρικα βλέπεις το17χρονο παιδί σου και καταλαβαίνεις ότι σήμερα δε θα σκοτώσει, αλλά και ότι κάτι μπορεί να τον απασχολεί, έτσι γίνεται με μένα. Τα σκυλιά είναι η ζωή μου. Από αυτά μαθαίνω και τον άνθρωπο...
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Αρχικά να ξέρεις ότι αποκλείω τη στροφή του σκύλου προς τα μέσα ( οικογένεια)... Όχι με ενεργεία μου αλλά είναι παθητικος στην οικογένεια. Με αύτο δεν αποκλείω το δαγκωμα εκτός οικογένειας. Αν και ο ρόλος που έχει είναι ειδοποίησης.
Τώρα όπως εσύ σαν μάνα εμπειρικα βλέπεις το17χρονο παιδί σου και καταλαβαίνεις ότι σήμερα δε θα σκοτώσει, αλλά και ότι κάτι μπορεί να τον απασχολεί, έτσι γίνεται με μένα. Τα σκυλιά είναι η ζωή μου. Από αυτά μαθαίνω και τον άνθρωπο...
Αρα το λες απο ενστικτο και μονο; Δεν υπαρχει τροπος συγκεκριμενος, εκαπιδευση, κατι, που να πεις αυτος ο σκυλος δεν θα δαγκωσει; Καλα καταλαβαινω;
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δεν ξερω τι να υποθέσω @Kotzak απο αυτά που λες. Και το λεω χωρίς να εχω διαθεση να στην πω ή να σε προβοκάρω.
Αλλα παρουσιάζεις απο τη μια τον εαυτό σου ως εμπειρο που μπορεί να ψυχολογεί τους σκυλους (δεν εχω λόγο να σε αμφισβητησω).
Από την αλλη, γραφεις για πράγματα που εγω που δεν εχω πειρα με σκυλους 'ειδικού χειρισμού' δεν θα επιχειρουσα ποτε. Θεωρώ ότι υπερβάλεις.
Το θεμα της κτητικότητας με το φαγητο, το έλυσες εσυ, σε σενα δε θα γρυλισει αλλα πως λες οτι λυθηκε; Αλλο εσυ αλλο ο γιος σου; Επειδή ακουει εσενα, δε σημαίνει ότι θα ακουει και το μικρό.

την περιπτωση τοτ τρολ δεν την εχω αποκλεισει,
από τότε έχουν περάσει τέσσερα γεμάτα χρόνια. Το θέμα το έβγαλε στη γυναίκα. Ήταν η εικόνα που είχε σβερκωμενος (επαναλαμβάνω δυστυχώς). από το επόμενο τάισμα έγινε υποδειγματικος. Μια σκληρή ενέργεια, μόνιμο αποτέλεσμα. Μετά το γεγονός που κατάλαβε η σύζυγος το στόρι, έγινε πιο ακριβής στον χειρισμό του,πάντα στο πλαίσιο Αγγλίας. Εκεί έγινε η δεύτερη δοκιμή μέσω αποπειρας επιβολής. Εκεί κλείσαμε το κεφάλαιο Μοχα - συμπεριφορά. Τέθηκαν όρια. Για τον γιο η ενέργεια της μάνας του είναι πιστεύω πιο ισχυρή από την δική μου.με τον ερχομό του μωρού η υπακοη του σε αυτήν έγινε εφαμιλη με αυτή σε μένα. Το μωρό του δείχνει χειροσινιαλα και αυτός εκτελεί για το χάδι του. Γίνεται... Όσο για το τρολαρισμα πραγματικά έριξα το γέλιο της ζωής μου. Τι είχα αληθινά ανάγκη μιας και μέρες τώρα με έχετε στο κορακορ (είμαι καλός σε αυτό) και ήταν όλα τα λεφτά! Βρε φιλεναδα αν συλλεξεις όλες τις πληροφορίες που έχω δώσει αυτή τη βδομάδα από τα 5-6 θέματα που συμμετείχα και έχεις έναν φίλο εκπαιδευτή στον στρατό θα μάθεις σε μισή ώρα όχι μόνο το αφμ μου αλλά και την αλήθεια του λόγου μου. Εννοείται πως το κρατάω σαν καλαμπουρι αφού άξιζε τον κόπο!
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Αρα το λες απο ενστικτο και μονο; Δεν υπαρχει τροπος συγκεκριμενος, εκαπιδευση, κατι, που να πεις αυτος ο σκυλος δεν θα δαγκωσει; Καλα καταλαβαινω;
Εμπειρίκα διαβάζεις το σώμα, μάτια κινήσεις... Ένστικτο είναι Ψυχικό... Εμπειρία είναι γνωστικο. Τα βιβλία σίγουρα προσφέρουν γνώσεις αν και εγώ δεν έχω διαβάσει πέραν κάποια υποχρεωτικου εκπαιδευτικου τύπου που εξεταζομαστε ως προς αυτά. Καλά σαν γενικό κανόνα αλλά αν δεν πιάσεις τρίχα σάλιο και σκατο δεν μπορείς να χτισεις πάνω τους.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σε ποιο Σωμα εισαι να δω ποιο κονε μου θα ενεργοποιησω:whistle:
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Τα έχω πει όλα αυτά... Ψάξε ίσως βρεις και άλλους λόγους να κράζεις. Αχ φτωχε μου Μοχα. Πριν έκανε εμετό... Τον γλωσσοφαγατε... Αλλα κύριος,ήρθε με την μπουρμπουληθρα στο μάγουλο... Υπονοούμενο... Σάλια ευτυχώς.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αντιστροφή κυριαρχίας;
Άλλος τον «ζόρισε» άλλον «σεβάστηκε»
Ίσως να θεώρησε ότι η σύζυγος έστειλε τον...μπράβο!
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
@Kotzak το κουταβι που απο 20 ημερων (!) ηταν ξεγραμμενο ως επικινδυνο, μια φορα στη ζωη του γρυλισε στη γυναικα σου, διορθωθηκε βιαια και μετα εμαθε.

Αυτο λες;
επειδή μάλλον εσύ τρολαρεις, πιάσε διάβασε από την.αρχη όλο το θέμα. Μετά θα εξεταστεις προφορικά και γραπτά. Τα αναλυτικά τα είπα στον Τάσο νομίζω αν και αλλού έχω δώσει συμπληρωματικες πληροφορίες. Κοίτα να ξανακάνει εμετό. Θα πιάσω βελόνα και Αρκούδακι...
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Αντιστροφή κυριαρχίας;
Άλλος τον «ζόρισε» άλλον «σεβάστηκε»
Ίσως να θεώρησε ότι η σύζυγος έστειλε τον...μπράβο!
Έχεις δίκιο αλλά απέδωσε. Εκπαιδευτικά είναι φάουλ αλλά το αποτέλεσμα αλλά λέει.. Και μη νομίζεις, ακόμα και το πως άφησα το κουτάβι κάτω(όχι με βία)έπαιξε μεγάλο ρόλο στο αποτέλεσμα...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Εφόσον γλωσσοτρως ανθρώπους και πριν αναφερομασταν και στον μικρό μου, θα έχω να λέω ότι η εκπαίδευση τους υπερνικαει και τη γλωσσοφαγια σου...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σου απανταω στην περιπτωση που δεν εισαι τρολ. Δεν αμφιβαλω οτι εχεις ενα πολυ καλο σκυλο και εναν υπεροχο γιο και μπραβο σου. Το μονο που λεω ειναι οτι κρινοντας απο αυτα που εχεις γραψει ως τωρα, λιγο τα παραλες. Ενα κανονικο σκυλο εχεις. Να τους χαιρεσαι και τους δυο.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Βασική αρχή της εκπαίδευσης είναι να μάθεις στο σκύλο να σε σέβεται κι όχι να σε φοβάται ναι; Αν επιλέξεις να σε φοβάται, παίζεις με πιθανότητα να σου παρουσιάσει "αστάθεια" συμπεριφοράς. Σβέρκωσες το "ιδιόμορφο" κουτάβι σου γιατί πήγε να εκδηλώσει επιθετικότητα στη σύζυγό σου μια φορά κι αυτό ΑΦΟΔΕΥΣΕ κιόλας. Σβέρκωσες ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ το ακόμα ανήλικο σκυλί σου γιατί έκανε humping στη γυναίκα σου και αυτό ΠΑΛΙ ΑΦΟΔΕΥΣΕ.
Γενική αλήθεια είναι ότι όταν φτάνει να αφοδεύσει από τρόμο ο σκύλος, έχει φτάσει ψυχολογικά στα όριά του. Ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι σπασμένος, όμως τον έχεις σπάσει ήδη τουλάχιστον 2 φορές, εκ των οποίων η μια δεν ήταν και τόσο μοιραία, καθώς ανέφερες "αερογαμία".
Πήρες ένα κουταβάκι που είχε κάνει ρεκόρ επιβολής στην οικογένειά του. Μπορεί να είχε σπασμένη μάνα. Σίγουρα είχε ανόητο ιδιοκτήτη μιας κ λιγουρευόταν να του κάνει ευθανασία!!!!
Ισχυρίστηκες ότι ήταν πρόκληση για σένα. Το πήρες πρόωρα έτσι κι αλλιώς, αρα εξασφάλισες περαιτέρω προβληματική συμπεριφορά, υποτίθεται όμως ότι όλο αυτό δικαιολογείται βάσει "ειδικών" συνθηκών.
Ξεκινάς και περιγράφεις τα διάφορα με υποβόσκον καμάρι, πως του επιβλήθηκες, πως τρώει πλαστελίνες, μπαλόνια, τα σβερκώματα κλπ και σε επόμενες αναρτήσεις σου, προσθέτεις κι ένα "δυστυχώς", αρχίζεις κάπως να το μαζεύεις.
Λες ότι εκτίθεμαι. Σε ποιό θέμα; Δίνω εξετάσεις ακαδημαϊκής γνώσης;
Σου αρέσει λες ο διάλογος αλλά μου αφαιρείς το δικαίωμα να έχω αντίθετη άποψη; Γιαυτό εκτίθεμαι; Για το ότι πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να "σπας" το σκυλί τόσο; Δε σου μιλάω καν για θετικές η μη θετικές μεθόδους εκπαίδευσης, μεζεδάκια ή ό,τι άλλο. Μπορεί και να είσαι φαν του Σήζαρ Μίλαν. Εγώ εντοπίζω κακή βία, στέκομαι σε αυτό και σου το εκφράζω. Πέραν του ότι με θεωρείς άσχετη, βρες το λάθος....

ΥΓ: Δεν είχα σκοπό να σου απαντήσω, δλδ να το συνεχίσω αλλά μου αφιέρωσες 2 ολόκληρες παραθέσεις και είπα να μη σε αφήσω έτσι..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa and zenio


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Αντιστροφή κυριαρχίας;
Άλλος τον «ζόρισε» άλλον «σεβάστηκε»
Ίσως να θεώρησε ότι η σύζυγος έστειλε τον...μπράβο!
Επίσης συγχαρητήρια, για την ευστοχια σου. Με πέντε σχόλια σαν το δικό σου θα είχε κλείσει το θέμα...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εχω εγω φιλο εκπαιδευτη στο στρατο,πολυ φιλο κιολας αλλα δεν θα κατσω και να ψαξω
θα μεινω στο οτι δεν θα του εδινα ποτε σκλι μου να κρατησει ουτε το λουρι να το παει βολτα.κατι που του το εχω πει
τωρα για συνοδους αστο,ακομα χειροτερα τα πραγματα...

τεσπα,απλα πιστευω οτι εχεις κολησει εκει και καπως υπερβαλεις οπως ξαναπα.