Μπορούν όλα τα σκυλιά να φυλάξουν;


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. το gameness εγώ έχω καταλάβει ότι είναι η τάση να επιμένει το σκυλί όσο δεν τα καταφέρνει -και αυτό να αυξάνεται εκθετικά
δηλαδή ένα σκυλί που ξεκινάει έναν καβγά με έναν ασβό (ζώο με τεράστιο gameness) και δεν τον σταματάει παρόλο που βλέπει ότι δεν έχει καμία επιτυχία ότι κι αν δοκιμάζει ,έχει πολύ gameness

2. γενικά ένα σκυλί που επιχειρεί να αμυνθεί εις το όνομα της αγέλης του δεν δείχνει ότι είναι ικανό να φυλάξει ...

3. ...υπάρχουν σκύλοι που όπως αράζουν στην αυλή μόνα τους, μπορεί να δούν κάποιον με κουκούλα και πολύ ύποπτο περπάτημα να πηδάει την περίφραξη και ...
1. Thanks, Βαγγέλη!

2. ???

3. Οπως το θυμάμαι από ρεπορτάζ στην Αγγλία, πριν 3-4 χρόνια:

Ο ιδιοκτήτης του σκύλου (ένα, κλασικά νωθρό, Αγγλικό Μαστίφ - περίπου 110-120 κιλά), αφού είχε κάνει διάφορες δουλειές στον κήπο, μπήκε στο μπάνιο...
Ξαφνικά ακούει χοντρά γαυγίσματα (του σκύλου του) και κάποιες ανθρώπινες κραυγές αγωνίας... όσο πιο γρήγορα γινόταν, σκουπίστηκε και φόρεσε κάτι και βγήκε τρέχοντας στον κήπο...

Δεν είδε τίποτα άλλο, εκτός από τον σκύλο του που είχε ξαναξαπλώσει και βρισκόταν σε χαλαρή κατάσταση... και φρουρούσε κάτι... Ενα σκισμένο μπουφάν και ένα σκισμένο μπλουζάκι...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ παιδιά δεν είχα καταλάβει ότι το gameness αναφερόταν στην άμυνα
Δεν υπάρχω
Το ίδιο κι εγώ... νόμιζα ότι αναφερόταν ιδίως στην επίθεση...
Μιάς και οι περισσότεροι που το αναφέρουν είναι "χρήστες" spacific (σε άψογα...) φυλών...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μηπως να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε "φυλαξη";
Φυλαξη του εαυτου τους,τους αφεντικου τους,του σπιτιου,του αρχηγου;

Δεν εχω γνωση πολλων σκυλων,μονο του δικου μου.
Ο δικος μου εχει επιτεθει σε ανθρωπους που για δικους του λογους ενιωσε οτι με απειλησαν.
Αν θυμωσω κ τσακωθω με καποιον,τον βλεπω οτι ειναι ενα τσακ να ορμηξει.
Κι ομως δεν πιστευω οτι αν χρειαστει να κλεισει η μασελα δυνατα,θα το κανει.Πιο πολυ θα τρομαξει τον αλλο,παρα θα φτασει μεχρι τελος.
Δε γνωριζω τι θα κανει αν μπει καποιος στο σπιτι.Ναι,γαυγιζει αν ειναι καποιος εξω απο την πορτα.Δε γαβγιζει στο κουδουνι.Αμφιβαλλω ομως οτι θα επιτεθει αν μπει καποιος μεσα.
Εχω την εντυπωση οτι ορμαει οταν με νιωθει διπλα του δυνατη.Αν ειμαι εκτος αισθησεων,δεν ειμαι σιγουρη...

Ολα αυτα ειναι δειγματα φυλαξης;Σωστης;Λανθανουσας;

Ειναι φυλαξη το γαβγισμα χωρις επιθεση;
Ειναι φυλαξη η επιθεση χωρις να φτασει στο τελος;
Ποιο πρεπει να ειναι το τελος της φυλαξης;

Υπαρχει φυλαξη υπο συνθηκες;

Τι εννοουμε λοιπον οταν λεμε φυλαξη;

Ολα τα ερωτηματα αφορουν ανεκπαιδευτους σκυλους.Καθαρα ενστικτωδως....



(να ζει κανεις ή να μη ζει; :p )
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
το gameness εγώ έχω καταλάβει ότι είναι η τάση να επιμένει το σκυλί όσο δεν τα καταφέρνει -και αυτό να αυξάνεται εκθετικά
δηλαδή ένα σκυλί που ξεκινάει έναν καβγά με έναν ασβό (ζώο με τεράστιο gameness) και δεν τον σταματάει παρόλο που βλέπει ότι δεν έχει καμία επιτυχία ότι κι αν δοκιμάζει ,έχει πολύ gameness

πείσμα ουδέτερο

  1. η επιμονή, η ανυποχώρητη στάση
  2. η επίδειξη μιας θυμωμένης στάσης για νάζι "του κάνει πείσματα"







 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
πείσμα ουδέτερο...
Πρόσεξε, όμως:

Αλλο πράγμα ψάχνουμε εμείς... αυτό που εννοούν με τον όρο, οι άνθρωποι του "σκύλου"...

Γιατί το λέω αυτό?

Η Μόκα μου...*agapoylas* έχει (τεράστιο!!!) πείσμα... όμως (και γι' αυτό που λέω είμαι 100% σίγουρος) δεν έχει gameness...

Κάτι σκυλιά που βλέπουμε (ας πούμε, τώρα - το λέω απλοποιημένα - μην με παρεξηγήσετε) σε βιντεάκια από κυνομαχίες... οι "γνώστες" μιλάνε για gameness...

Γι' αυτό είμαι μπερδεμένος...:cool:
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στο θέμα αυτό, υποτίθεται (δεν ξέρω, βέβαια, αν κάνω λάθος) ότι εξετάζουμε αν μπορούν (αν είναι κατάλληλα - ικανά) να φυλάξουν όλα τα σκυλιά... πράγμα που υποτίθεται (σαν προαπαιτούμενο) ότι προηγείται του ερωτήματος "τι σημαίνει φύλαξη", στις διάφορες μορφές και απαιτήσεις της...

Μηπως να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε "φυλαξη";
Φυλαξη του εαυτου τους,τους αφεντικου τους,του σπιτιου,του αρχηγου; ...
Χτες, λοιπόν, προσπάθησα να δώσω ένα ορισμό, που δεν τον έχω γεννήσει εγώ, αλλά αποτελεί "ζύμωση" αρκετών ορισμών που έχω διαβάσει...

...Αυτό που ορίζεται, κατά τεκμήριο, σαν "φύλακας" (θα το τροποποιούσα λιγάκι και θα έλεγα "φρουρός" - guard dog, σε αντίθεση με το watch dog, το οποίο είναι επίσης πολύτιμο), είναι:

Ο σκύλος που θα σταθεί (will stand his ground) μπροστά στον επερχόμενο κίνδυνο (εισβολέας - συνήθως άγνωστος, αλλά κάποιες φορές και γνωστός) και θα τον απειλήσει ουσιαστικά (με μέγεθος, χρώμα, "γλώσσα σώματος", βλέμμα, γαύγισμα, γρύλισμα)... και που (το τυπικό - στατιστικό δείγμα - ή το μενομωμένο, κατά περίπτωση, ημίαιμο σκυλί) θα είναι σε θέση να "υποστηρίξει" με επιτυχία την απειλή του...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η παρανόηση είναι προφανώς από την ίδια την λέξη που παραπέμπει σε θήραμα...και από την χρήση της από τους ιδιοκτήτες specific φυλών όταν μιλάνε για το ανυποχώρητο δάγκωμα στο μανίκι παρά τις απειλές ή το ξύλο.
Όμως η κυρίως εν τέλει χρήση της (και εκεί την πατήσαμε johnk) αναφέρεται για να δηλώσει τις αντοχές και το πείσμα ενός σκύλου στον σκυλοκαυγά.
Παρ'όλα αυτά...προσωπικά θα εξακολουθώ να την διαχωρίζω από την μαχητικότητα ενός αμυντικού σκύλου, καθώς αυτός μπορεί να είναι ανυποχώρητος χωρίς να έχει κάνει (γιατί δεν κάνει) επίθεση κλειστού δαγκώματος-kill.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μαχητικοτητα + επιμονη
Αυτό νομίζω ότι μου έρχεται καλύτερα!
Είδες, άμα έχεις φυλή που τα χρειάζεται και τα δύο αυτά συστατικά για την εργασία της?:cool::)

Αρα, λοιπόν, αρκετά καλά έχω καταλάβει ότι το gameness δεν έχει μέσα του την έννοια "άμυνα"...
Κάπου καταλήγουμε, σαν αρχικό συμπερασμα... ίσως, γι' αυτό, μερικές φυλές δεν χαρακτηρίζονται σαν κλασικοί "φύλακες"... ενώ έχουν "gameness"...
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ας τα παρουμε απο την αρχη για να λειξει αυτο το υποθεμα μεσα στο κανονικο θεμα!

το οταν ενα σκυλι εμπλακει σε μαχη θα δαγκωσει αν ειναι απο τις δυναμικες φυλες,ομως δεν ξερουμε ποσο θα μεινει στην μαχη αν δεχτει ξυλο,φωνες και οτιδηποτε το κανει να αισθανθει απειλη η οτι ειναι ο χαμενος!

συνηθως τα σκυλια λειτουργουν με το ενστικο για να προστατεψουν το αφεντικο τους,κοπαδι,αγελη αλλα δεν σημαινει οτι θα θυσιαστουν αν απειληθουν σοβαρα απο τον αντιπαλο,και εδω ερχεται το gameness που ειναι η επιμονη να μεινουν στην μαχη,δηλαδη σαν να θελουν να την τελειωσουν,να μην το βαζουν κατω

τα πιτ ας πουμε για χρονια τελειοποιηθηκαν στο να μενουν στην μαχη και να παλευουν μεχρι θανατου,ενα ροτ δεν θα το κανει,δεν θα παλεψει ποτε με αλλο σκυλι ετσι.

ομως το gameness ειναι διαφορετικο,αλλο γκειμ σε ανθρωπο αλλο γκειμ σε σκυλο

οι μολλοσοι των ρωμαιων καποτε ηταν wardogs,και βοηθουσαν στην μαχη,στην αρχη της μαχης τα αφηναν να επιτεθουν στα σκυλια των αντιπαλων και να τα σκοτωσουν(γκειμ σε σκυλια),μετα επιτηθωνταν στα αλογα(γκειμ σε αλογα)και μετα σκοτωναν αν μπορουσαν τους πολεμιστες οι οποιοι ηταν πολυ πιο σκληροι απο καθε μοντερνο ανθρωπο και επρεπε ετσι να ηταν γκειμ και σε ανθρωπο!

εκεινα τα σκυλια θα μπορουσαν να υπερασπιστουν μεχρι εσχατων το αφεντικο τους για αναπαραγωνταν ετσι τωρα δεν μπορουν τα σημερινα σκυλια να το κανουν αυτο,αλλωστε οι φυλες φυλαξης δεν ειναι γκειμ δεν αναπαραχθηκαν ποτε για να επιμεινουν σε μαχη και ουτε εχουν κλιση σε κατι τετοιο

πιστευω καποιος που ασχολειται με τετοιες φυλες οπως πιτ μπαντογκ να μας διαφωτισει,ισως ο απεργης με τα πιτ ή ο σδρολιας με τα μπαν ντογκ να με καταλαβουν!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...όταν μιλάνε για το ανυποχώρητο δάγκωμα στο μανίκι παρά τις απειλές ή το ξύλο...

2. ...προσωπικά θα εξακολουθώ να την διαχωρίζω από την μαχητικότητα ενός αμυντικού σκύλου, καθώς αυτός μπορεί να είναι ανυποχώρητος χωρίς να έχει κάνει (γιατί δεν κάνει) επίθεση κλειστού δαγκώματος-kill.
1. ...και, όπως λες παρακάτω, όχι μόνο στο μανίκι...

2. Πολύ σωστός...
Εδώ, ο ptf είναι πολύ σωστός στον ορισμό που δίνει "off-the-record", για τον (συνηθισμένο) σκυλοκαυγά (έχοντας γενικότερα υπόψη του την Ομάδα 2 - άντε και τους Μολοσσούς Ηπείρου;)): Τις εικονικές αερομαχίες - αναχαιτίσεις (όπως αυτές που διεξάγονται καθημερινά πάνω από το Αιγαίο) οι Αμερικανοί τις αποκαλούν: Dogfights... γιατί, ακριβώς, σταματάνε (τις περισσότερες φορές - πλην ατυχήματος) "just before the kill"... με την "υποταγή" του ενός πιλότου...

Ετσι ακριβώς λειτουργούν και τα (ισορροπημένα) "αμυντικά" σκυλιά (δηλαδή, οι "φύλακες")... θα πέσουν πάνω στον εισβολέα, με την προσπάθεια να συντρίψουν - τρέψουν σε φυγή... και, σαφώς, αν δεν γίνεται εύκολα αυτό, περνάνε στη φάση "μέχρις εσχάτων"...
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
και τα σκυλια που εχουν gameness δεν ειναι φυλακες επειδη προφανως εχουν gameness για μαχες και οχι για προστασια ανθρωπου σε ανθρωπο!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Gameness εχει ο σκυλος που την βρισκει / του αρεσει να τσακωνεται ή να κοντραρει , ο σκυλος που τσακωνεται γιατι φοβαται δεν εχει gameness ο σκυλος που φυλαει γιατι φοβαται δεν εχει gameness και αν δεχτουμε οτι η φυλαξη προκυπτει απο ανασφαλεια τοτε δεν υπαρχει gameness στην φυλαξη .
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
σορρυ john αλλα φοβαμαι δεν θα περασουν ποτε στην μαχη μεχρι εσχατων!

εκτος εξαιρεσεων!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Gameness εχει ο σκυλος που την βρισκει / του αρεσει να τσακωνεται ή να κοντραρει , ο σκυλος που τσακωνεται γιατι φοβαται δεν εχει gameness ο σκυλος που φυλαει γιατι φοβαται δεν εχει gameness και αν δεχτουμε οτι η φυλαξη προκυπτει απο ανασφαλεια τοτε δεν υπαρχει gameness στην φυλαξη .
+++ σωστός
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις ποιμενικών, που φτάνουν μέχρις εσχάτων...
Πρόσφατα αναφέρθηκε σε ομάδα στο face, το τέλος εξαιρετικού γεννήτορα ΜτΗ...ο οποίος κυνήγησε λύκους...και εν τέλει βρήκαν τα αποφάγια του.
Αυτός ο σκύλος επέδειξε gameness επιθετικό, και εν τέλει βγήκε χαμένος...
Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι επιθυμητή από τους τσοπάνηδες, και προφανώς δεν προωθείται στην "εκτροφή".
Οι τσοπάνηδες ποντάρουν ακριβώς στο ότι ο Λύκος δεν θα επιμείνει στην "αερομαχία" καθώς έχει μεγαλύτερο ένστικτό αυτοσυντήρησης.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εννοειται τα ποιμενικα ειναι απο τα πιο θαραλαια σκυλια αν και δεν εχουν εκτραφει ποτε για αυτο, εχουν καρδια ομως! τα ασιατικα απο καλες γραμμες ειναι ανυποχωρητοι φυλακες στο κοπαδι τους! απλα πολλοι θελουν να πιστευουν κατι που για μενα ειναι πολυ κολακευτικο αλλα οχι ρεαλιστικο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
σορρυ john αλλα φοβαμαι δεν θα περασουν ποτε στην μαχη μεχρι εσχατων!
εκτος εξαιρεσεων!
Δεν θα διαφωνήσω... ειδικά, αν οι εξαιρέσεις αποτελούν ένα 20%, με καλύπτει απόλυτα!

Γιατί το λέω αυτό?

Το "μέχρις εσχάτων" είναι σχετική έννοια... συνδυάζεται πάντα με το τι αντιλαμβάνεται ο καθένας... και, σε κάθε περίπτωση, ο σκύλος και ο άνθρωπος θεωρούν "έσχατο" κίνδυνο (αγώνα ζωής και θανάτου) και παγώνουν με διαφορετικά πράγματα:

Ο σκύλος μπορεί να φοβηθεί πολύ με ένα μεγαλόσωμο άνθρωπο, με καλυμμένο πρόσωπο που κραδαίνει ένα στυλιάρι, ενώ εμείς (αν σαφώς κινδυνεύουμε από αυτόν) μπορεί και να δώσουμε μιά ευκαιρία στον εαυτό μας... ένας έξυπνος ελιγμός εκ μέρους μας (λέω τώρα) μπορεί και να μας δώσει το πλεονέκτημα να αρπάξουμε μιά πέτρα και να τη ρίξουμε στο κεφάλι του...

Ενώ ο σκύλος (αν δεν είναι η Λάσση! ή αν δεν είναι ο Rex! ή αν δεν είναι ο "δικός μας" σκύλος!) μπορεί να μην φοβηθεί καθόλου με ένα μικρόσωμο άνθρωπο που κρατάει ένα Magnum357, με τον οποίο εμείς θα παγώσουμε... και μπορεί να δώσει (κατ' εμάς) τη μέχρι εσχάτων μάχη, την οποία εμείς θα αποφύγουμε (αν δεν είμαστε ο Clint Eastwood!) μετά βδελυγμίας...

1. Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις ποιμενικών, που φτάνουν μέχρις εσχάτων...

2. ...Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι επιθυμητή από τους τσοπάνηδες, και προφανώς δεν προωθείται στην "εκτροφή".
Οι τσοπάνηδες ποντάρουν ακριβώς στο ότι ο Λύκος δεν θα επιμείνει στην "αερομαχία" καθώς έχει μεγαλύτερο ένστικτό αυτοσυντήρησης.
1. Και όχι μόνο ποιμενικών...

2. Ετσι ακριβώς... ο "φύλακας" (είτε από γονίδια ή/και από εκπαίδευση - οφείλει να) έχει τη σχετική ισορροπία και νάχει ξεκαθαρίσει μέσα του 2-3 βασικά πράγματα...

Και, επιπλέον, ένα από τα πρώτα πράγματα που έγραψα για τον "φύλακα" ήταν ότι πρέπει να διαθέτει τον όγκο, το χρώμα και τα τελετουργικά χαρακτηριστικά (κοινώς, το παράστημα)... ώστε, κυρίως, να αποτρέπει...

Ο εκτροφέας του μικρού μου λέει:

"Στην Αφρική, ένα ατρόμητο Boerboel, είναι, σε κάθε περίπτωση, ένα νεκρό Boerboel! Παρόλα αυτά, οι κτηνοτρόφοι και οι αγράτες, εξακολουθούν να βασίζονται στην παρουσία του, απέναντι σε θηρία και ανθρώπους. Γι' αυτό προσπαθούν να εκτρέφουν - απλώς - θαρραλέα σκυλιά"...