Μυρωδιά τέλος




madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Παιδάκια, να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, το ξυδί δεν αρέσει στα σκυλιά ή τους κάνει κακό;

Η δικιά μου υποθέτω ότι έχει συνδοιάσει τη μοιρωδιά του ξυδιού με τα χάδια που κάνουμε όταν την τρίβω (καθημερινά με πετσέτα για τρίχες και καθάρισμα) και της αρέσει. Γλύφεται, γλύφει την πετσέτα, γλύφει τα χέρια της και όλα τα σχετικά... Να της το επιτρέπω;


Επεξεργασία: Εγώ στο σπίτι και πριν την Πίσσα έχω ένα μπουκάλι της χλωρίνης για να βγάλω το 6άμηνο (κυρίως για την τουαλέτα). Κατά τα άλλα, όπου χρειάζομαι απολύμανση (πατώματα, νεροχύτες, πιάτα, δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) ξύδι με τα κιλά. Ναι, κάνει για άλατα (σε σκεύη τουλάχιστον) εφόσν βράσεις μέσα στο σκεύος λίγο νερόξυδο.

Τώρα που το σκέφτομαι...μετοχές σε ξυδό-εργοστάσιο... μόνο από τη δική μου κατανάλωση θα γίνω ζάπλουτη!!!! :D:D:D:D:D
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όπως το πάρει είναι!Χαχα

Εμένα ήταν 2 σε 1, και καθάριζα εκεί που πήγαινε και έγλειφε και μετά δεν ξαναπήγαινε!

Υπήρχαν 3-4 σημεία στο σπίτι που πήγαινε και σαν κουτάβι μας τσιγκλούσε όπως κάποια χαλιά με κρόσσια!
Έριχνε 2-3 σταγόνες ξύδι και από τότε δεν τα ξαναενόχλησε!
 


din@

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2010
58
1
αθηνα
κατι αλλο βρε παιδια που να εξαφανιζει τις μυρωδιες?το δικο μας πατωμα ειναι μωσαικο(νομιζω ετσι το λενε) και εριξα ξυδι και αφησε σημαδια και τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν ειναι δικο μας το σπιτι...(αν εχετε και καμια ιδεα για το πως να εξαφανισω τα σημαδια δεκτη)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σημαδια θα άφησαν τα τσίσα, γιατι το ξιδι καθαριζει και γυαλίζει το πάτωμα. Κι εγω το έπαθα αυτο με τσίσα που ειχαν στεγνώσει και άφησαν σημάδι στο πλακάκι. Αρχικά έβαλα τη σφουγγαρίστρα όχι καλά στιμμένη και πήρα αρκετη σταμπα, και μετά άφησα ξίδι και σόδα και καθαρισε.
Αν δε φυγει και με αυτό ή σόδα με λεμόνι, βάλε καθαριστικό φούρνου με το σφουγγάρι.
 


din@

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2010
58
1
αθηνα
εχω την εντυπωση οτι και το ξυδι και τα τσισα εχουν διαβρωσει το πατωμα γι αυτο αφησαν σταμπα.το εχω τριψει πολυ και δεν βγαινει...το καθαριστικο φουρνου το γυαλιζει?
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το ξιδι δε διαβρωνει με το σφουγγάρισμα. Ναι, ειναι οξινο, αλλα όχι σε βαθμο να κάνει ζημιά έτσι. Η χλωρίνη αφήνει και θαμπαδα και ''καιει'' κάποιες επιφάνειες.
Κανε μια πάστα με σόδα και υγρό πιάτων να δεις πριν βαλεις καθαριστικο. Το καθαριστικο φουρνου φοβαμαι μην βλάψει αν μεινει ωρα. Ενα περασμα με το σφουγγάρι και σε ενα τεταρτο καθαριζεις πάλι. Δε γυαλίζει ομως. Το πρότεινα σαν έσχατη λύση για την στάμπα.
Αν θέλεις να γυαλίσει το πάτωμα, δοκίμασε να ρίξεις ένα καπακι μαλακτικο ρούχων στον γεμάτο κουβά με το ξιδόνερο ή το καθαριστικό σου. Θα μυρίζει και πολύ όμορφα μετά. Αλλιως θα βρεις στο σουπερ ειδικο καθαριστικο για μωσαϊκά.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
κατι αλλο βρε παιδια που να εξαφανιζει τις μυρωδιες?το δικο μας πατωμα ειναι μωσαικο(νομιζω ετσι το λενε) και εριξα ξυδι και αφησε σημαδια και τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι δεν ειναι δικο μας το σπιτι...(αν εχετε και καμια ιδεα για το πως να εξαφανισω τα σημαδια δεκτη)
Όοοοοτα με το καλό φύγεις από το σπίτι θα το περάσεις όλο το πάτωμα με καθαριστικό αρμού!
Είναι ισχυρό και βγάζει τα πάντα!
 


din@

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2010
58
1
αθηνα
Όοοοοτα με το καλό φύγεις από το σπίτι θα το περάσεις όλο το πάτωμα με καθαριστικό αρμού!
Είναι ισχυρό και βγάζει τα πάντα!
απο που το ζηταω αυτο?θα φυγουν οι σταμπες και οι μυρωδια?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μην σε απασχολεί καθόλου!

Αυτό θα το ψάξεις την τελευταία βδομάδα που θα είσαι στο σπίτι!Ναι στα χρωματοπωλείο ή σε καταστήματα με καθαριστικά γενικής χρήσης!

Ευκολάκι κατάσταση!
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
μια και το έγραψα και αλλού να πω τον πόνο μου και εδώ...

κάθε φορά που σφουγγαρίζω αντί το σπίτι να μοσχοβολά βρωμάει οικτρά...ενώ πριν δεν μυρίζει καθόλου απο τον εκτορίνο μετα το σφουγγάρισμα δεν αντέχουμε να είμαστε μέσα στο σπίτι...εχω δοκιμάσει τα πάντα...απο χλωρίνη μέχρι μυρωδάτα καθαριστικά αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο...ο κουβάς να μοσχομυρίζει και το σπίτι να βρωμάει..:eek:

δοκίμασα ζεστό νερό με αιθέρια έλαια με απολυμαντικές ιδιότητες που διάβασα σε κάποιο σιτε με οικολογικά καθαριστικά, δοκίμασα νερό με ξύδι που διάβασα εδώ...το αποτέλεσμα να μυρίζει το σπίτι όπως το Πάσχα που καθάριζα τις αντεριές για το κοκορέτσι...:mad::lloro:

ειναι χαζό το σπίτι να μην έχει βαριά μυρωδιά απο τον έκτορα και να έχει όταν σφουγγαρίζω..
πλεον δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω...το τελευταίο που σκεφτόμαστε είναι σκούπα που να καθαρίζει και με ατμό αλλά είναι πολλά τα φράγκα για μια τέτοια αγορά και τελικά να μην κάνει και δουλειά...έχει δοκιμάσει κανείς μια ανάλογη σκούπα?βοηθάει?
ή έχει κανείς καμία άλλη ιδέα???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Είναι πολύ περίεργο πάντως, έτσι όπως το θέτεις.
Δεν είναι λογικό, το νερό του κουβά να μην μυρίζει, ενώ αντιθέτως να βρωμάει όλο το σπίτι.
Τι πάτωμα έχεις; Ο Εκτωρας κατουράει παντού μέσα στο σπίτι;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Tην σφουγγαρίστρα την έχεις αλλάξει; Δεν έχει λογική αυτό που λες αν είναι η σφουγγαρίστρα καινούρια.
(Τι γράφω η γυναίκα στο dogforum)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Έχεις δίκιο... η σφουγγαρίστρα παίζει μεγάλο ρόλο, από το υλικό, από το μέρος που φυλάσσεται, από πολλά.

Να ρωτήσω μυρίζει άσχημα εννοώντας σκυλίλα ή γενικά άσχημα?
Αν είναι γενικά τότε παίζει να είναι από τη σφουγγαρίστρα ακόμη κι αν την ώρα που σφουγγαρίζεις η ίδια η σφουγγαρίστρα μυρίζει ... άνοιξη!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Παιδια στην σφουγγαριστρα μενουν πολλα μικροβια και οσο πιο συχνα την χρησιμοποιεις τοσο αυτα
πολλαπλασιαζονται. Θελει συχνες αλλαγες σφουγγαριστρων και παντα μετα απο το σφουγγαρισμα
την ξεπλενουμε με καθαρο νερο για καποια ωρα στον κουβα και μετα αναποδα για να στεγνωσει.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και την αποσμινη για σφουγγαρισμα, εχει πολλη εντονη μυρωδια αλλα
δεν νομιζω να κανει για ξυλινα πατωματα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Νοικοκυρες σε δραση!!!!!!!!
Δωστε μας τα φωτα σας κυριες μου :D:D:D:D
Αμέ... και κανονικές όχι σαν κάτι άλλες ημιτασιόν που κυκλοφορούν και μου σηκώνεται η τρίχα!! Xaxaxaxaxaaaaa... :D

Θα συμφωνήσω με Eirini-Fontas... οι οδηγίες είναι κατατοπιστικότατες!!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα πορωδη πατωματα οπως ειναι το ξυλο και το μαρμαρο εχουν θεμα με τις μυρωδιες γιατι ποτιζουν. Για λιγο μετα το σφουγγαρισμα ολα ειναι καλα αλλα οταν φυγει το αρωμα του καθαριστικου επανερχεται η σκυλιλα. Αυτη ειναι μια μυρωδια που οποιος εχει σκυλο εχει συμφιλιωθει μαζι της. Επισης αν κατουραει μεσα ειναι και αυτο ενα θεμα για την επιπλεον βρωμα καθως επισης αν ο σκυλος ειναι στην αυλη και εκει κατουραει και μπαινει μεσα με τα ποδια που εχει πατησει τα κατρουλια θα μεταφερει μεσα τη βρωμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981