Νέα αμπούλα Vectra 3D


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γιατι δεν εχεις τετοια δυνατοτητα με τις αλλες αμπουλες? Εγω το εχω κανει με ολες οσες εχω χρησιμοποιησει.

Εχεις την δυνατότητα αλλα οι αλλες σκαλονουν και δεν ειναι
εύκολο για όλους.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Το άλλο που θέλει προσοχή πάλι με βάση όσα αναγράφουν αρκετά site είναι η εφαρμογή της σε μικρόσωμα ανοικτόχρωμα σκυλιά
http://arlingtonanimalclinic.net/2013/04/04/vectra-3d-facts-fleas-and-ticks/

[/SPOILER]
Αυτή τη φορά έβαλα Vectra 3d της ΘΕΑΣ γιατί με την advantix είχε πιάσει ψύλλους (! ;) . Στο μαγαζί που πήγα λοιπόν μου πρότειναν την Vectra 3d, την έσπρωχναν θα έλεγα καλύτερα. Μου τόνισαν ότι δεν πρέπει να κάνει μπάνιο 10-15 μέρες μετά, τα πόδια της μπορώ να πλύνω 3-4 μετά την εφαρμογή και δεν υπάρχει πρόβλημα να μπει αμέσως μετά το μπάνιο της. Την Ίρις την είχα μαζί μου. Είναι πέντε κιλά, μου έδωσε για 5-10 κιλά, λευκό με ροζουλί δερματάκι. Η εφαρμογή της πολύ εύκολη, ουρά-ώμοι, το στόμιο που έχει χωρίζει την τρίχα και η εφαρμογή γίνεται απ' ευθείας στο δέρμα. Παρ' όλο που διαρκεί περισσότερο από την advantix δεν νομίζω να την ξαναπάρω γιατί δεν την σήκωσε, έκανε εμετό και διάρροια. Την έκανα μπάνιο και της έβαλα μόνο το scalibor.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι βαριά όπως προείπα.
Εδώ το είδα εγώ σε σκύλους άνω των 30 κιλών , τις πρώτες ημέρες ήταν ζαβλακωμένα.
Σε μικρόσωμα σκυλιά εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Την πάτησα κι έμαθα. Η μικρή ταλαιπωρήθηκε και τώρα την έχω μόνο με το κολάρο. Θα της βάλω πάλι advantix όταν είναι να βάλει κανονικά την αμπούλα. Τι το ήθελα και δεν άκουσα τον κτηνίατρο μου;;; :confused:Πήγα για μαλλί και βγήκα όχι απλά κουρεμένη....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμ κι εγώ δεν θα το φανταζόμουν αν δεν έβλεπα τα δικά μου ζαβλακωμένα.
Δυστυχώς αν δεν την πατήσεις σε αυτά τα θέματα δύσκολα να το ξέρεις, ευτυχώς έχουμε και το φόρουμ και μοιραζόμαστε εμπειρίες που μπορεί να μας προφυλάξουν από διάφορα τέτοια.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Να εξηγήσω:
Οι παραδοσιακές αμπούλες έχουν και αυτές τη δυνατότητα να τις στάξεις κατά μήκος της ράχης. Από όσο γνωρίζω στις περισσότερες και ανεξάρτητα τα κιλά του σκύλου τις εφαρμόζεις στο σημείο του αυχένα. (προφανώς για να μην μπορεί ο σκύλος να την γλύψει).
Οι οδηγίες της συγκεκριμένης αμπούλας στα πρώτα χρόνια κυκλοφορίας της διαχώριζαν τον τρόπο εφαρμογής ανάλογα με τα κιλά του σκύλου. Δηλαδή στα κάτω των 9 κιλών εφάρμοζες ΜΟΝΟ στον αυχένα, ενώ στα πάνω των 9 κιλών σε διάφορα σημεία κατά μήκος της ράχης. Ο αριθμός των σημείων εξαρτώνταν από τα κιλά του σκύλου όπως φαίνεται στη φώτο



Φέτος η αμπούλα ήρθε στην Ελλάδα και μάλιστα προωθείται σε πολύ μεγάλο βαθμό και με υπερβολικό ζήλο από ότι διαβάζω αλλά κυρίως από ότι ακούω και πληροφορούμαι.
Η τότε ομολογουμένως πρωτοποριακή εφαρμογή της όπως φαίνεται στο site της εταιρίας σήμερα και σε σχέση με το παρελθόν είναι διαφορετική και είναι ίδια σε όλα τα σκυλιά ανεξάρτητα από τα κιλά τους.
Και οκ πες στα μεγαλόσωμα δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Στα μικρόσωμα όμως;
Ενώ παλιά έμπαινε σε ένα σημείο στον αυχένα, τώρα σου λένε να την εφαρμόζεις κατά μήκος της ράχης.
Εξού και ο δικός μου προβληματισμός σαν απλός καταναλωτής και σκυλογονιός. Εντελώς πληροφοριακά.

Είναι πέντε κιλά, μου έδωσε για 5-10 κιλά, λευκό με ροζουλί δερματάκι.
Κτηνίατρος στο έδωσε;
Σε 5 κιλά σκυλάκι πας στο ΜΕΧΡΙ 5 και όχι στο 5-10 που έχει την διπλάσια ποσότητα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Όχι δεν μου το 'δωσε κτηνίατρος. Ο υπάλληλος στο μαγαζί που πήγα να πάρω την αμπούλα μου πρότεινε την VECTRA 3d και μου έδωσε αυτή που ήταν για 5-10 κιλά. Την έπαθα και δεν ξανακάνω βλακείες. :confused:
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έτσι που το έγραψες Αργυρώ νόμιζα ότι δεν υπάρχει αμπούλα μέχρι 5 κιλά.
Σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει η αμπούλα αλλά η υπερδοσολογία.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
UPDATED: WHAT HAPPENS IF MY DOG HAS A BAD REACTION?!
As with any medication, some dogs don’t react well to its application. As the medication spreads over the animal, it can cause a tingling sensation, which can range from a negligible discomfort to extreme skin sensitivity; for unknown reasons, small, white dogs seem to be overrepresented in this latter category.

Μπορεί να ήταν η υπερδοσολογία, αλλά σε συνδυασμό με το παραπάνω που επισύναψε ο Yorkaddict και με την τρομάρα που πήρα εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να της την ξαναβάλω. Η αλήθεια είναι ότι οι ψύλλοι εξαφανίστηκαν στο λεπτό. Κόντεψε όμως να εξανεμιστεί και η μορφωμένη ΘΕΑ. !!!! (εκτός του ότι μέχρι τις 5 το πρωί μάζευα τ' αμάζευτα.....:mad:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αργυρώ τελικά δεν είναι από 5 έως 10, αλλά από 4 έως 10

Vectra 3D διάλυµα για επίχυση σε σηµείο για σκύλους 1.5–4 kg
Vectra 3D διάλυµα για επίχυση σε σηµείο για σκύλους 4–10 kg
Vectra 3D διάλυµα για επίχυση σε σηµείο για σκύλους 10–25 kg
Vectra 3D διάλυµα για επίχυση σε σηµείο για σκύλους 25–40 kg
Vectra 3D διάλυµα για επίχυση σε σηµείο για σκύλους > 40 kg

Βρήκα το pdf της εταιρείας που τα εξηγεί όλα, μαζί με τους 2 τρόπους εφαρμογής που φαγώθηκα :D:LOL:

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL...Information/veterinary/002555/WC500163785.pdf

γράφει μέσα και για μπάνια και πόσο επηρεάζεται η επίδραση της αμπούλας - για όσους ρώταγαν πριν...
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
βαλτε τοτε εξσποτ... πολυ φτηνοτερη με τα ιδια συστατικα....
εγω θελω για τρια 40κιλα σκυλια... κι αλλοι που εχουν 5-6 σκυλια θ ααυτοκτονουσαν...
η αμπουλα ειναι στα 3 ευρω... εκαστη μεχρι 15 κιλα σκυλου..
Δεν έχει τα ίδια συστατικά, μόνο Permethrin έχει

Yorkaddict
Ακόμα ισχύει ο διαχωρισμός

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB...Information/veterinary/002555/WC500163785.pdf
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Αυτή τη φορά έβαλα Vectra 3d της ΘΕΑΣ γιατί με την advantix είχε πιάσει ψύλλους (! ;) . Στο μαγαζί που πήγα λοιπόν μου πρότειναν την Vectra 3d, την έσπρωχναν θα έλεγα καλύτερα.
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! ADVANTIX καί SCALIBOR. Προσωπική άποψη.
Περίργο,δεν έχω ξανακούσει ψύλλους με ADVANTIX! Εδώ υπάρχουν 15 γάτες στην αυλή που τις ταίζουμε και στα κατοικίδια (σκύλους και γάτες) δεν έχω δεί τίποτα.
** Η αμπούλα τρείς ημέρες μετά το μπάνιο!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το είδα Αλεξία και σε ευχαριστώ. :)

Να ρωτήσω κάτι όποιον το κατέχει περισσότερο.

Διαβάζω στο pdf της εταιρείας για την ελάχιστη συνιστώμενη δόση:
Γράφει λοιπόν :
Η ελάχιστη συνιστώµενη δόση είναι 6.4 mg dinotefuran/kg σωµατικού βάρους, 0.6 mg pyriproxyfen/kg σωµατικού βάρους και 46.6 mg permethrin/kg σωµατικού βάρους, ισοδύναµα µε 0.12 ml του κτηνιατρικού φαρµακευτικού προϊόντος ανά kg σωµατικού βάρους.
Αν υποθέσουμε πως έχουμε ένα σκυλάκι 5 κιλών (ορμώμενος από το παράδειγμα της Ιρις) η ελάχιστη συνιστώμενη δόση είναι :

6.4 mg dinotefuran Χ 5 κιλά = 32mg
0.6 mg pyriproxyfen X 5 κιλά = 3mg
46.6 mg permethrin X 5 κιλά = 233mg

Eνα σκυλάκι 5 κιλών αν πάρει την αμπούλα από 4 έως 10 κιλά θα λάβει :
87mg dinotefuran
7,7mg pyriproxyfen
και τέλος 635 mg permethrin

Με άλλα λόγια η ποσότητα που θα λάβει θα είναι παραπάνω από την διπλάσια ελάχιστη συνιστώμενη δόση. :confused:
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
H αλήθεια είναι RAN TAN PLAN ότι κι εμένα μου φάνηκε περίεργο γιατί την έχουμε στο διαμέρισμα (Πειραιά μένουμε) την βγάζουμε βόλτα καθημερινά (πρωί-βράδυ) αλλά δεν έχουμε άλλα κατοικίδια και δεν είχε περάσει η δράση της advantix. Ο κτηνίατρος όταν είδε τους ψύλλους (είχαμε πάει για το θέμα που είχε με τα δόντια της) μου είπε ότι θα έχουμε πρόβλημα φέτος γιατί δεν έχουν ψεκάσει για τα έντομα και με τον ζεστό καιρό που είχαμε / έχουμε θα έχουν φοβερή έξαρση. Ξέρετε αυτό που λέει ο λαός "όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι"... Advantix, scalibor και σιτρονέλα για την μικρή ΘΕΑ.
 


Frini_696

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
130
6
Προσωπικα μετα την τρομαρα που εφαγα με τη μικρη μου ΠΟΤΕ ξανα βεκτρα....

Και οσον αφορα τα μαλτεζ συγκεκριμενα, οσο το ψαχνω τοσα περιστατικα σαν το δικο μου βρισκω.

Ευχαριστω αλλα δε θα ξαναπαρω...
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
H αλήθεια είναι RAN TAN PLAN ότι κι εμένα μου φάνηκε περίεργο γιατί την έχουμε στο διαμέρισμα (Πειραιά μένουμε) την βγάζουμε βόλτα καθημερινά (πρωί-βράδυ) αλλά δεν έχουμε άλλα κατοικίδια και δεν είχε περάσει η δράση της advantix. Ο κτηνίατρος όταν είδε τους ψύλλους (είχαμε πάει για το θέμα που είχε με τα δόντια της) μου είπε ότι θα έχουμε πρόβλημα φέτος γιατί δεν έχουν ψεκάσει για τα έντομα και με τον ζεστό καιρό που είχαμε / έχουμε θα έχουν φοβερή έξαρση. Ξέρετε αυτό που λέει ο λαός "όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι"... Advantix, scalibor και σιτρονέλα για την μικρή ΘΕΑ.
Μπορεί να ήταν τυχαίο! Ξέρεις, επειδή η ADVANTIX δεν σκοτώνει προνύμφες,νύμφες κλπ των ψύλλων, όπως η FRONTLINE COMBO, ίσως ήταν μία συντομότατη περίοδος από την εκκόλαψη μέχρι την εξόντωση από την ADVANTIX. Πρόσεξε η FRONTLINE COMBO όμως, δεν προστατεύει από σκνίπες!
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Μπορεί να ήταν τυχαίο! Ξέρεις, επειδή η ADVANTIX δεν σκοτώνει προνύμφες,νύμφες κλπ των ψύλλων, όπως η FRONTLINE COMBO, ίσως ήταν μία συντομότατη περίοδος από την εκκόλαψη μέχρι την εξόντωση από την ADVANTIX. Πρόσεξε η FRONTLINE COMBO όμως, δεν προστατεύει από σκνίπες!
Θα βάλω την ΘΕΑ σε κουνουπιέρα να μην την πλησιάζουν η βρομοσκνίπες :D!!!! Γιες !!! Αυτό θα κάνω !!!;)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! ADVANTIX καί SCALIBOR. Προσωπική άποψη.
Περίργο,δεν έχω ξανακούσει ψύλλους με ADVANTIX! Εδώ υπάρχουν 15 γάτες στην αυλή που τις ταίζουμε και στα κατοικίδια (σκύλους και γάτες) δεν έχω δεί τίποτα.
** Η αμπούλα τρείς ημέρες μετά το μπάνιο!
Η advantix ειναι τοξικη για τις γατες. Αν τα ζωα ζουν μαζι, κοιμουνται αγκαλια, παιζουν, κανονικα απαγορευεται να βαζεις και στα σκυλια σου για να μην ερθουν οι γατες σε επαφη με την ουσια της αμπουλας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Η advantix ειναι τοξικη για τις γατες. Αν τα ζωα ζουν μαζι, κοιμουνται αγκαλια, παιζουν, κανονικα απαγορευεται να βαζεις και στα σκυλια σου για να μην ερθουν οι γατες σε επαφη με την ουσια της αμπουλας.
το χαμε πει και σε αλλο θρεντ αυτο....αλλα εγω δεν ειχα δει καποιο προβλημα με τη γατα οταν ειχα βαλει αdvantix στα σκυλια...δε το ξερα βεβαια τοτε...ημουν τυχερη λες ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf