Νέο μέλος [Γερμανικός Ποιμενικός]


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ισως δεν το διατυπωσα καλα γιατι με τον γραπτο λογο εχω ενα θεμα(και με τα ορθρογραφηκα).Ηθελα να πω ποιο απλα να πει τις εμπειριες που απεκτησε απο εκτροφεα στο εξωτερικο κ γενικα οσες πληροφοριες θελει να δωσει για να γινουν οι συγκρισεις με εδω...και το γερμανικος ποιμενικος ειναι εργασιακη φυλη κολλαει στο οτι οι γονεις εχουν διακρισεις στην ΕΡΓΑΣΙΑ.Τα 1200 ευρω δεν ειναι προβλημα για εσενα?Αν μπορει με αυτη την ποιοτητα να πουλαει καποιος κουταβια απο 800 εως 1500 ευρω κουταβι γιατι να την φτιαξει? και δινω βαση στην τιμη γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι θεμα του παιδιου που ψαχνει κουταβι!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Συμπέρασμα:

Αν κάποιος μπει, δηλώσει σχετικά νέος και άπειρος ιδιοκτήτης και πει ότι θέλει γερμανικό ποιμενικό [γιατί τον απόλαυσε ιδιαιτέρως, ως αστυνόμο rex στην τηλεόραση_ _ _ λέω εγώ], εμείς τον στέλνουμε στην Τσεχία, να αγοράσει εργασιακό εξειδικευμένων γραμμών, για να το βγάζει βόλτα στα παρκάκια της γειτονιάς του και να το πηγαίνει για καφέ, το παιδί.

Χμμμμμμμμ :rolleyes:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ναι αλλά θα πρέπει να του το πούμε, του παιδιού. Οτι πρέπει να δώσει κάτι παραπάνω, να πάρει την βελτιωμένη έκδοση. Με τα πλατζ του, τα ζιτς του, τα φους του, τα αους του. Μην το κοροιδέψουν...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κοίτα να δεις...η αλήθεια είναι ότι όσοι πάνε να βοηθήσουν λέγοντας για εργασία κλπ, έχουν στο μυαλό τους και το καλό της φυλής που χαλάει απ τα παρκάκια και τις καφετέριες.
Μήπως καλύτερα θα ήταν να του πούμε ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ?
(όχι ότι δεν μ'αρέσει η φυλή...ίσα ίσα....για την φουκαριάρα την φυλή το λέω)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ας μην πιασουμε το θεμα εργασια διοτι παμε σε αλλα μονοπατια.Υπαρχουν δειγματα γ.π οπου κολλανε στην εργασια αλλα και δειγματα εργασιακου που υπαρχει ελλειψη ισορροπιας στο μυαλο δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.Η φυλη γενικα μπαζει απο παντου και εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους.Απλα να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να ετοιμασεις εναν σκυλο και για εργασια και για στιβο.Και συνηθως κοβουν προπονησεις στην εργασια η οποια διαρκει λιγο σε σχεση με το τροχαστικο κομματι και το στησιμο στο ρινγκ για να βγει ενα καλο αποτελεσμα.

Το προβλημα για μενα ειναι οτι δυστυχως αν καποιος δεν εχει αρκετα καλες γνωσεις η εστω γνωσεις σε ενα επιπεδο ωστε να πονηρευτει ο καθενας στον χωρο του γ.π του πουλαει οτι θελει και το παρουσιαζει πως εκεινος θελει ενω τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ετσι.

Στις αλλες φυλες ισχυει το ιδιο?Eννοω παιζει τοση βρωμα οπως στον γ.π?Παντως δεν εχω ακουσει διακρισεις σε εκθεσεις οπως τα crufts που απο οσο γνωριζω θεωρειται η καλυτερη εκθεση μορφολογιας στον κοσμο.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Το πραγμα χαλαει απο μονο του οταν υπαρχει τοσο εντονος διαχωρισμος εργασιακων και μορφολογικων γραμμων. Και σε αλλες φυλες υπαρχει διαχωρισμος αλλα στο ΓΠ ειναι πολυ εντονος.

Αφου υπαρχει πλεον αυτος ο διαχωρισμος πρεπει ο καθενας, ακομα και ο απειρος να καταληξει τι θελει και τι του τιαριαζει. Στην περιπτωση δε που θελει εργασιακο θα πρεπει πρωτιστως να εχει βρει και που θα δουλεψει το σκυλο του.

Παρολα αυτα οι περισσοτεροι δεν χρειαζονται εργασιακο και και αυτο ανθει περισσοτερο η μορφολογικη εκτροφη στην ελλαδα.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Νομιζω χωρις να ειμαι απολυτος πως δεν ειναι αυτο το προβλημα.Η εκτροφη του εργασιακου γ.π εχει εστιασει μονο στο σπορ οποτε απευθυνεται σε ατομα που θελουν να εχουν επιδοσεις υψηλες στον τομεα αυτο.Αν καποιος γενικα γουσταρει το ιπο μπορει να το κανει και με εναν μορφολογικο η ενα ημιαιμο που εχει ψυχη.Ο μορφολογικος απο την αλλη ειναι ενα σκυλο που απευθυνεται σε ατομα που γουσταρουν και την εργασια και την μορφολογια.

Παντως η εκτροφη μορφολογικου ανθει παγκοσμιος διοτι εκει ειναι τα χοντρα λεφτα.Οταν πουλουνται σκυλια απο 30.000 μεχρι 300.000 και βαλε ειναι λογικο.

Οι περισσοτεροι τωρα στην Ελλαδα που θα παρουν σκυλο πανε για μορφολογικο.Το προβλημα για μενα ειναι οτι εχουν στο μυαλο τους οτι αφου την γλιτωσα απο τα πετ σοπ και παω στον εκτροφεα ειμαι καλυμενος.Και πιστεψτε με υπαρχουν εκτροφεις που ειναι χειροτεροι απο τα πετ σοπ.Και παει το πελατακι στον εκτροφεα χωρις ΚΑΜΙΑ γνωση και αγοραζει σκυλο και ολα καλα μεχρι εδω.Και το προβλημα ξεκιναει μολις το σκυλι βγαλει προβλημα η μολις περασει απο καμια εκθεσει του ΚΟΓΠΕ και δει τις διαφορες με τα σκυλια που θεωρουνται εκθεσιακα για Ελλαδα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δεν το εστειλα σε καμια Τσεχια και δεν του ειπα να παρει εργασιακο!Ειπα μονο να γινει συγκριση!σε εκτροφεα-τι ζητησε,τι πηρε-και σε τιμη!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Logan στην Γερμανια ολα τα κουταβια σχεδον 700 ευρω πωλουνται.Μην ξεχνας ομως οτι οι επιβητορες βρισκονται εκει οποτε τα εξοδα γεννας ειναι μικρα.Αν καποιος παρει απο ελληνικο εκτροφειο σκυλι του οποιου ο πατερας βρισκεται στην Γερμανια και τα εξοδα γεννας ειναι περιπου 2-2.500 ευρω ειναι λογικο το κουταβι να εχει τιμη 1000-1200 ευρω αν φυσικα εχει και κοκκινο Pedigree.Αν ομως το σκυλι ειναι απο γονεις που βρισκονται Ελλαδα δεν δικιολογειται η τιμη οποια και αν ειναι η ποιοτητα του κουταβιου ακομα και αν εχει κοκκινο pedigree το οποιο στην Ελλαδα το πουλανε σαν κατι εξτρα ενω ειναι το στανταρ στο εξωτερικο.

Παντως απο που διαπιστωνω ειναι οτι η 3η επιλογη απο ενα πολυ καλο εκτροφειο του εξωτερικο ειναι καλυτερη απο την 1η στην Ελλαδα συνηθως.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Η εκτροφη του εργασιακου ποιμενικου δεν ειναι μονο για σπορτ ειναι και για αλλα πραγματα αναλογα τις γραμμες!και ναι εχω στο μυαλο μου εργασιακο που δουλευει να μπορει να παει για καφε!και μορφολογικο που δεν μπορει!γιατι το παιδι τηρησε το σλογκαν:τον εκτροφεα και τα ματια σου!!Κυριακο καταλαβαινω τι λες!αλλα και ο πατερας του δικου μου απο Γερμανια ειναι!εκει εκανε την επιβαση ο εκτροφεας μου.και ο αρσενικος ειναι απο τα καλυτερα σκυλια στην Γερμανια απο οσο μαθαινω!και δεν το πηρα 1200 ευρω!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Μήπως καλύτερα θα ήταν να του πούμε ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ?
(όχι ότι δεν μ'αρέσει η φυλή...ίσα ίσα....για την φουκαριάρα την φυλή το λέω)
Δεν του το λέμε όμως. Και έχουμε φτάσει τις είκοσικάτι σελίδες :rolleyes:
Αν και, η αλήθεια είναι, ότι μόλις του πούμε αυτό, που είναι και το σωστό να ακούσει, θα σηκωθεί από τον υπολογιστή του και θα πάει γραμμή, στην πρώτη αγγελία, που θα βρει μπροστά του.
Μπρος γκρεμός κα πίσω ρέμα...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μπορει να ειναι και για αλλα πραγματα αλλα κυριως απεθυνεται σε ατομα που θελουν να εχουν επιδοσεις στο ιπο μην κοροιδευομαστε...Στο προτυπο για μενα ειναι και πιο κοντα σε αυτο ειναι ενας μορφολογικος ο οποιος δουλευει καλα..Και εργασια δεν ειναι μονο τα δαγκωματα..Και ενα σκυλι με απειρο drive ιδιο με του μαλινουα(γιατι αραγε) δεν μπορει να γινει οδηγος ενος τυφλου.Η εκτροφη του εργασιακου μπαζει και εκει.Εχει μπει φουλ μαλινουα αλλα και στα μαλινουα εχει μπει γ.π για να ισορροπησουν τα μυαλα του λιγο.Για αυτο βλεπουμε κατι μαλινου νταμαρια 40 κιλα ενω το προτυπο λεει μαξ 30.Αλλα νομιζω οτι ξεφευγουμε.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δεν του το λέμε όμως. Και έχουμε φτάσει τις είκοσικάτι σελίδες :rolleyes:
Αν και, η αλήθεια είναι, ότι μόλις του πούμε αυτό, που είναι και το σωστό να ακούσει, θα σηκωθεί από τον υπολογιστή του και θα πάει γραμμή, στην πρώτη αγγελία, που θα βρει μπροστά του.
Μπρος γκρεμός κα πίσω ρέμα...
Πλεον εχω καταλληξει οτι αν δεν σε ενδιαφερει να παρει ενα τοπ γ.π για εκθεσεις εξωτερικου η για εργασια σε παγκοσμιο πρωταθλημα οπου εισαι διατεθημενος να κανεις ενα ακριβο χομπυ που θελει πολλα λεφτα να χωσεις δει εχει νοημα να αγορασεις γ.π.Η ποιοτητα πετ δεν ειναι κατι τρομερο στην Ελλαδα(καποιοι ευτυχως κρατουν ενα επιπεδο) και μπορει ενα ημιαιμο να σου προσφερει την ιδια συντροφια.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Χμμ σωστα.Βαλε στην φορμα εγγραφης οτι δεχεστε iq επιπεδο αινσταν και αν σαν τον δικο σου.Να γινει το κλαμπ πιο κλειστο.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και καταλαβα οτι ξεφευγουμε αλλα θελει μυαλο να καταλαβει καποιος πως το θεμα εκτροφης του γ.π οπως τα εχουν κανει ειναι πολυπαραγοντικο?

Ας κανουμε οτι ολοι τοτε.Πηγαινει αγορι μου Γερασιμε σε εκτροφειο.Εκει δεν ειναι πετ σοπ θα παρεις καλο σκυλακι.Ξερω ενα καλο Lazaros kennel λεγεται.Ααα αμα δεν σ'αρεσουν τα γ.π εχει κιαλα σκυλακια..Και αμα το σκυλακι παθει δυσπλασια και το πεις στο φορουμ θα σου απαντησουν μα δεν το εψαξες?Και τοτε απαντα τους μα ξεφευγε η συζητηση!

Τι να πει κανεις...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Κυριάκο...το αντίθετο εννοούσα, απ'αυτό που ήθελες να καταλάβεις...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Σορρυ Μαρεκο σε παρεξηγησα.Ειμαι λιγο μπριζομενος σημερα..

Τσπ το θεμα ειναι οτι πρεπει να ψαξεις πολυ καλα απο που θα παρεις σκυλο..Ο καθε εκτροφεας θα σου πει τα δικα του.Σημασια εχει να γνωριζεις το προτυπο να κοβει το ματι σου,να ξερεις τις γραμμες και τι σε ενδιαφερει πανω απο ολα.Αυτο για να γινει θελει πολυ καιρο και οσο ζεις θα μαθαινεις.

Εγω 2 χρονια ασχολουμαι και τωρα αρχισα να βλεπω καποια πραγματα,ανατομικα λαθη,τι ακριβως θελω κλπ.Και ακομα εχω να μαθω παρα πολλα!
 
Last edited:




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μήπως καλύτερα θα ήταν να του πούμε ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ?
(όχι ότι δεν μ'αρέσει η φυλή...ίσα ίσα....για την φουκαριάρα την φυλή το λέω)
:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22