Οικονομική ξηρά τροφή Brit κοτόπουλο


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η τροφη Brit απο την Τσεχια, ειναι μια πολυ οικονομικη premium ξηρα τροφη. Πολλοι ισως την γνωριζουν μιας και υπαρχει στην αγορα πολλα χρονια. Ωστοσο, εδω και λιγο καιρο εχει δημιουργησει μια νεα διαφορετικη σειρα με πιο εμπλουτισμενη συνθεση.

Την εχει δωσει κανεις αυτην με την νεα φορμουλα; Αγορασα το τσουβαλι των 15 κιλων 29,50 ευρω, μια τιμη πραγματικα πολυ χαμηλη. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ομως, ειναι η δοσολογια. Συνιστωμενη δοση στο Adult Medium για σκυλο 20 κιλα, 189 γραμμαρια! Ολες οι αλλες τροφες, δινουν πανω κατω 300 γραμμαρια...Αν ισχυει αυτη η δοσολογια, το τελικο κοστος πεφτει ακομα περισσοτερο!




Θα την ξεκινησω τις επομενες μερες και θα μπορω να πω καποιες εντυπωσεις απο τα πρωτα δειγματα, καθως και μετεπειτα. Αν υπαρχει καποιος αλλος που εχει εμπειρια(απο αυτην την νεα συνθεση), ή που θα την χρησιμοποιησει στο μελλον, ας μας πει τις εντυπωσεις του εδω για να εχουμε διασταυρωση στοιχειων.

 


Evan7783

Member
26 Μαρτίου 2011
23
0
ΝΙΚΑΙΑ Ή TΡΙΚΑΛΑ
Η τροφη Brit απο την Τσεχια, ειναι μια πολυ οικονομικη premium ξηρα τροφη. Πολλοι ισως την γνωριζουν μιας και υπαρχει στην αγορα πολλα χρονια. Ωστοσο, εδω και λιγο καιρο εχει δημιουργησει μια νεα διαφορετικη σειρα με πιο εμπλουτισμενη συνθεση.

Την εχει δωσει κανεις αυτην με την νεα φορμουλα; Αγορασα το τσουβαλι των 15 κιλων 29,50 ευρω, μια τιμη πραγματικα πολυ χαμηλη. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ομως, ειναι η δοσολογια. Συνιστωμενη δοση στο Adult Medium για σκυλο 20 κιλα, 189 γραμμαρια! Ολες οι αλλες τροφες, δινουν πανω κατω 300 γραμμαρια...Αν ισχυει αυτη η δοσολογια, το τελικο κοστος πεφτει ακομα περισσοτερο!




Θα την ξεκινησω τις επομενες μερες και θα μπορω να πω καποιες εντυπωσεις απο τα πρωτα δειγματα, καθως και μετεπειτα. Αν υπαρχει καποιος αλλος που εχει εμπειρια(απο αυτην την νεα συνθεση), ή που θα την χρησιμοποιησει στο μελλον, ας μας πει τις εντυπωσεις του εδω για να εχουμε διασταυρωση στοιχειων.

Δοκιμάσαμε κι εμείς την JUNIOR LARGE BREED, εξαιτίας των καλών σχετικά συστατικών, της χαμηλής τιμής και φυσικά της μικρότερης δοσολογίας (270 gr) που ρίχνει ακόμα περισσότερο την τιμή της σε σύγκριση με άλλες !!! Δυστυχώς όμως δεν την έτρωγε με όρεξη η δικιά μου ή δεν την έτρωγε και καθόλου κάποιες φορές, αλλά η δικιά μου είναι πάρα πολύ μίζερη με την ξηρά όλων των εταιριών που δοκιμάσαμε μέχρι στιγμης, ακόμα και με την DOG LOVERS GOLD που τρώει αυτή την περίοδο !!!
 
Last edited by a moderator:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θυμαμαι οτι εσυ εχεις προβλημα μεγαλο με την ορεξη της δικιας σου και εχεις αλλαξει πολλες τροφες χωρις να λυθει ουσιαστικα.
Μια διευκρινηση θα ηθελα: Εχεις δωσει αυτην την Brit για την οποια μιλαμε εδω, ή την προηγουμενη στο λευκο τσουβαλι; Γιατι κοιταζω το βιβλιαρακι που εχω εδω της καινουριας συσκευασιας(που ειναι και στην φωτο πιο πανω) για την οποια συζηταμε, και στο Junior Large Breed δεν εχει καμια δοσολογια στα 270 γραμμαρια.
 


Evan7783

Member
26 Μαρτίου 2011
23
0
ΝΙΚΑΙΑ Ή TΡΙΚΑΛΑ
Ναί, αυτής της σειράς έδινα κι εγώ !!! Η ακριβής δοσολογία της JUNIOR LARGE BREED που έδινα είναι 264 gr για σκύλο 12-18 μήνες και βάρους 30 κιλών !!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ωραια! Μπορεσες να δεις καποια πραγματα οσον αφορα αυτην την τροφη, εφαγε καθολου; Η συνιστωμενη ποσοτητα και στην δικη σου κατηγορια, ειναι πραγματικα πολυ μικρη. Θα ξερουμε περισσοτερα σε λιγο καιρο μολις εχω και εγω τα πρωτα δειγματα.
 


Evan7783

Member
26 Μαρτίου 2011
23
0
ΝΙΚΑΙΑ Ή TΡΙΚΑΛΑ
Εγώ την έδινα για μικρό χρονικο διάστημα, περίπου ένα μήνα, αλλά επειδή δεν την έτρωγε με όρεξη την σταμάτησα !!! Σ ένα μήνα μάλλον δε μπορώ να πω οτι είχα συγκεκρίμενα θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα, περαν των κοπράνων τα όποια ήταν σφιχτα και σκούρα !!! Εσύ πώς και σταμάτησες την Dog Lovers ;;;

 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Τα σκουρα και σφιχτα κοπρανα λοιπον ειναι καλο σημαδι, και το πρωτο σημαδι που παρατηρουμε σε μια αλλαγη τροφης. Μετα ερχεται το τριχωμα, το δερμα και η υπολοιπη εικονα του σκυλου, εξωτερικη και κλινικη. Εγω αλλαξα γιατι εχω την υπονοια οτι στον σκυλο μου δεν καθονται καλα τροφες με συστατικο και το αρνι. Καποιες πιτυριδες και λιγο περιστασιακη ξηροδερμια με εκαναν να αποφασισω να δοκιμασω μια με βαση μονο το κοτοπουλο.

Τυχαια και ενω πηγα για να παρω αλλη τροφη, ενημερωθηκα για αυτην την καινουρια συνθεση της Brit και λαμβανοντας υπ΄οψην την τιμη και την συνιστωμενη δοσολογια εντυπωσιαστηκα και αποφασισα να δω αν και ποσο καλη μπορει να αποδειχθει στον σκυλο μου. Είδωμεν...
 


Evan7783

Member
26 Μαρτίου 2011
23
0
ΝΙΚΑΙΑ Ή TΡΙΚΑΛΑ
Μακάρι να κάτσει καλά σ εσάς γιατί πράγματι συμφέρει !!! Δε ξέρω αν είναι ανώτατης ποιότητας αλλά είναι αρκετά καλή !!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μακάρι να κάτσει καλά σ εσάς γιατί πράγματι συμφέρει !!! Δε ξέρω αν είναι ανώτατης ποιότητας αλλά είναι αρκετά καλή !!!
Ευχαριστουμε και για την ευχη και για τις πληροφοριες. Σαφως δεν κατατασσεται στις ανωτερες τροφες μιας και πωλειται και ως premium οπως αναφερθηκε και στο πρωτο ποστ. Επειδη ομως το θεμα των ξηρων ειναι πολυσυνθετο και αφορα τον καθε σκυλο ατομικα, ελπιζω να εχουμε και αλλες εντυπωσεις για να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα.

Η τιμη σε συνδιασμο με την συνιστωμενη ποσοτητα, νομιζω την κανουν την υπ΄αριθμον 1 επιλογη αυτη τη στιγμη. Αυτο οσον αφορα το να επιλεξει καποιος να την δοκιμασει. Το αν ειναι καλη και αν αξιζει, ειναι κατι που θα το δει ο καθενας καθως θα την χρησιμοποιησει στον σκυλο του...
 








Evan7783

Member
26 Μαρτίου 2011
23
0
ΝΙΚΑΙΑ Ή TΡΙΚΑΛΑ
Δε γνωρίζω αν την πουλάνε σε άλλα pet shops !!! Αν ξέρει κάποιος άλλος ας μας πεί !!! Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να σου δώσουν τις απαραίτητες πληροφορίες !!!
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
ξερετε αν υπαρχει καποιο site για να την προμηθευτουμε?
 






giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
ευχαριστω πολυ παιδια μιλησα μαζι τους και επειδη δεν συνεργαζονται με καποιον κτηνιατρο στο βολο θα μου την στειλουν εκεινοι οταν χρειαστω!
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πρωτες εντυπωσεις: Περισσοτερα κοπρανα(πιο σκουρα ομως), πιο μαλακα αλλα σχηματισμενα, και μια μυρωδια στον σκυλο οχι ενοχλητικη αλλα που δεν υπηρχε. Την τρωει με παρα πολυ ορεξη παρολο που δεν εχει καθολου εντονη μυρωδια και σιγουρα πολυ λιγοτερη απο την προηγουμενη. Δακρυα, οχι. Τριχωμα και δερμα δεν δειχνουν ακομα καποια διαφοροποιηση.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki