Οικονομική ξηρά τροφή Brit κοτόπουλο




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη! Οταν άλλαξα στον δικό μου τη τροφή άρχισαν να φαίνονται τα αποτελέσματα στο μήνα!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Και αυτά τα αποτελέσματα ως τώρα θα τα έλεγες αρνητικά ή αδιάφορα?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη! Οταν άλλαξα στον δικό μου τη τροφή άρχισαν να φαίνονται τα αποτελέσματα στο μήνα!
Ειναι πολυ νωρις(οχι λιγο νωρις) για να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Για αυτο εγραψα πιο πριν, ''πρωτες εντυπωσεις''. Αυτα ειδα σαν στοιχεια και σαν διαφορες σε σχεση με την προηγουμενη και αυτα εγραψα. Οταν θα ξαναγραψω εντυπωσεις μετα απο καποιο διαστημα πιθανοτατα στους τομεις στους οποιους αναφερθηκα σημερα, πανω κατω θα ειναι τα ιδια. Οσον αφορα τριχωμα δερμα και συνολικότερα αποτελεσματα, θελει καιρο για να φανει η όποια εικονα και για αυτο δεν εγραψα κατι τωρα. Οταν θα εχω ολοκληρωμενη αποψη θα κανω μια τελικη και εκτενη αναφορα. Παρολα αυτα αν καποιος αλλος δινει ή εχει εμπειρια ας μας πει και αυτος...

Και αυτά τα αποτελέσματα ως τώρα θα τα έλεγες αρνητικά ή αδιάφορα?
Αρνητικα οχι, δεν ειναι. Ισως αδιαφορα, αλλα μιλαμε για μια τροφη που κανει 29 ευρω το 15κιλο...
 


nikospap

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
62
0
Ειναι πολυ νωρις(οχι λιγο νωρις) για να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Για αυτο εγραψα πιο πριν, ''πρωτες εντυπωσεις''. Αυτα ειδα σαν στοιχεια και σαν διαφορες σε σχεση με την προηγουμενη και αυτα εγραψα. Οταν θα ξαναγραψω εντυπωσεις μετα απο καποιο διαστημα πιθανοτατα στους τομεις στους οποιους αναφερθηκα σημερα, πανω κατω θα ειναι τα ιδια. Οσον αφορα τριχωμα δερμα και συνολικότερα αποτελεσματα, θελει καιρο για να φανει η όποια εικονα και για αυτο δεν εγραψα κατι τωρα. Οταν θα εχω ολοκληρωμενη αποψη θα κανω μια τελικη και εκτενη αναφορα. Παρολα αυτα αν καποιος αλλος δινει ή εχει εμπειρια ας μας πει και αυτος...


Αρνητικα οχι, δεν ειναι. Ισως αδιαφορα, αλλα μιλαμε για μια τροφη που κανει 29 ευρω το 15κιλο...
ice.... κάνε ένα νέο ρεπορτ για την πορεία του μικρού...?
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Για αρχη να πω οτι την σειρα brit ή brit care μπορειτε να την βρειτε μονο σε κτηνιατρους,ειναι πολιτικη της εταιρειας πανευρωπαικα.Μπορει να την παραγγειλει ο κτηνιατρος σας αν δεχτει και να σας προμηθευει.Εγω δινω τους τελευταιους 13 μηνες την σειρα brit care adult large breed (λιγο πριν junior l.b της brit care) η οποια εχει βαση το αρνι και κοστιζει 45ευρω το 12κιλο.Μπορω να πω οτι ειναι μια πολυ τιμια τροφη σε σχεση ποιοτητας τιμης,ειναι βεβαια και η μονη που ταιριαξε αψογα στον σκυλο μου.Αρχισα κουταβι με οριτζεν εως τον 9ο μηνα του.Οσες δοκιμασα απο τον 9ο μηνα εως τον 13ο δεν του καθισε καμια καλα μεχρι που εβαλα την brit care,σωθηκα στην κυριολεξια.Τελος οι διαρροιες,καλοσχηματισμενα σκουροχρωμα κοπρανα με οσμη που δεν ειναι καθολου δυσαρεστη,καποιες φορες δεν μυριζουν καθολου οσο κι αν ακουγεται παραξενο,ενα κλασιμο το εριχνε αραια και που,αρκετα υγιες και λαμπερο τριχωμα με λιγη τριχοπτωση,καθολου τσιμπλες και καφε στιγματα στα ματια,καθαρη αναπνοη,δεν μυριζει ο σκυλος παρα μονο οταν βραχει.Αλλεργιες δεν μου εχει δημιουργησει ποτε.Φαινεται αξιολογη εταιρεια,αρκει να κατσει και στον σκυλο.Το μονο μειον ειναι μια θαμπαδα που εχω ξεκινησει να βλεπω σε καποια σημεια των πισω δοντιων του,ειναι τωρα 27 μηνων.Αν δεν ξεκινησω ωμη διατροφη που ειμαι ενα βημα πριν την αρχη τοτε λεω ξεκαθαρα πως δεν θα του την αλλαζα με τιποτα.Τον κωδικο brit με το κοτοπουλο τον πηρα δοκιμαστικα να ριξω λιγο το κοστο αλλα δεν τη συνηθισε οποτε και ξαναγυρισα στην σειρα brit care.
 


MALLOY

Member
7 Ιουλίου 2012
11
0
Ειναι 8 μηνων και της βαζω την junior small breed απο 3 μηνων... Της αρεσει τρελαα! το τριχωμα της ειναι πολυ λαμπερο.. τα κοπρανα πολυ σφιχτα η διαθεση της μεγαλη... Πραγματικα αυτη η τροφη με εσωσε! Ειναι και πολυ οικονομικη αλλα και της αρεσει πολυ! Δοξα το Θεο!
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ηρθε η ωρα να γραψω καποιες επιπλεον εντυπωσεις, που ομως ειναι οι ιδιες με τις αρχικες!

Η τροφη ειναι καλη, ΠΟΛΥ οικονομικη, ταϊζω πλεον την ποσοτητα ακριβως που αναγραφει για τα κιλα του σκυλου μου, και αυτος ειναι μια χαρα. Νομιζω καλυτερα απο παλιοτερα. Τριχωμα δεν ειχε ποτε τελειο, αλλα ειναι καλο, τα κοπρανα ελαχιστα(αφου η ποσοτητα απαιτουμενης τροφης ειναι ελαχιστη) και σκληρα. Την τρωει πολυ ευχαριστα ακομα και τωρα με τις ζεστες την εξαφανιζει. Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι με 160-170 γραμμαρια(οταν όλες οι άλλες προτειναν 270-300) τη μερα ο σκυλος ειναι μια χαρα.

Τωρα μετα απο τοσο καιρο δεν εχει τελειωσει ακομη το 15κιλο παρολο που δεν εχω ταϊσει τιποτε άλλο, και θα συνεχισω και με δευτερο τσουβαλι. Θεωρω οτι εχει κατσει καλα στον ICE, ουτε ξηροδερμιες, ουτε πιτυριδα, ουτε δακρυα, ουτε μαλακα κοπρανα.

Τελος με 29 ευρω το 15κιλο, την θεωρω πολυ ανταγωνιστικη σε σχεση με αυτα που προφερει, λαμβανοντας παντα υπ΄οψην και την πολυ μικρη προτεινομενη ημερησια ποσοτητα που αποδειχθηκε στην περιπτωση μας οτι ειναι ειλικρινης.
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Απο περιέργεια..πόση πρωτεϊνη έχει?Και επίσης απο που την προμηθεύεσαι?
Aργυρω δες στο πρωτο ποστ, εχω ανεβασει oλες τις πληροφοριες απο το εντυπο. Εγω την πηρα απο ενα pet shop στη Θηβων.
 


MALLOY

Member
7 Ιουλίου 2012
11
0
πριν εγγραφω εδω δεν ηξερα αν ειναι οντως καλη τροφη... τωρα που το ακουω και απο εσας εδω και αφου βλεπω οτι και το σκυλι τα παει μια χαρα χαιρομαι που δεν ξοδευω τοσα πολλα χρηματα για την τροφη του!

εγω την παιρνω απο ενα petshop στην γρηγοριου λαμπρακη... λεγεται κτηνιατρικη αποθηκη! http://www.ktiniatriki.gr/gr/profile.asp
 
Last edited:


Nir3

Member
10 Ιουλίου 2012
24
0
Geia sas paidia
Exw ena belgiko lukoskulo 5,5 minon einai trela o paroulis mou
Loipon simera ton eixa paei ston ktiniatro m gt exei mikitiasi na dei pos pigenei btw paei poli kala kai sinexizw kai eida tin trofi auti.Apo sustatika tin eida poli kalikai psaxnw edw kai kairo na doso kati kalo kai oikonomiko ston pari mias k i proigoumeni pou eperna itan mia josera akuri pisteuw kai den tin trwei twra pia outa kana 2 pou exw dokimasi akoma.o thema einai eseis san pio poli empiria gt eimai kai new me ta skulia tin protinete g anaptikseis se belgiko???Apo oti diabazw den einai kai xalia skulotrofi???

Euxaristw
Kwstas

PS poso tin pernete tin 15k junior gt autos tin eixe 8k 26e???
Basi oti akouw prepei na einai ligo parapanw to 15k
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Νir3, καλως ηρθες. Ετσι οπως ειναι γραμμενο το κειμενο σου δεν ειναι 100% κατανοητο. Γραψε ελληνικα, τα greeklish απαγορευονται και απο τους κανονισμους του φορουμ.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Για αρχη να πω οτι την σειρα brit ή brit care μπορειτε να την βρειτε μονο σε κτηνιατρους,ειναι πολιτικη της εταιρειας πανευρωπαικα.Μπορει να την παραγγειλει ο κτηνιατρος σας αν δεχτει και να σας προμηθευει.Εγω δινω τους τελευταιους 13 μηνες την σειρα brit care adult large breed (λιγο πριν junior l.b της brit care) η οποια εχει βαση το αρνι και κοστιζει 45ευρω το 12κιλο.Μπορω να πω οτι ειναι μια πολυ τιμια τροφη σε σχεση ποιοτητας τιμης,ειναι βεβαια και η μονη που ταιριαξε αψογα στον σκυλο μου.Αρχισα κουταβι με οριτζεν εως τον 9ο μηνα του.Οσες δοκιμασα απο τον 9ο μηνα εως τον 13ο δεν του καθισε καμια καλα μεχρι που εβαλα την brit care,σωθηκα στην κυριολεξια.Τελος οι διαρροιες,καλοσχηματισμενα σκουροχρωμα κοπρανα με οσμη που δεν ειναι καθολου δυσαρεστη,καποιες φορες δεν μυριζουν καθολου οσο κι αν ακουγεται παραξενο,ενα κλασιμο το εριχνε αραια και που,αρκετα υγιες και λαμπερο τριχωμα με λιγη τριχοπτωση,καθολου τσιμπλες και καφε στιγματα στα ματια,καθαρη αναπνοη,δεν μυριζει ο σκυλος παρα μονο οταν βραχει.Αλλεργιες δεν μου εχει δημιουργησει ποτε.Φαινεται αξιολογη εταιρεια,αρκει να κατσει και στον σκυλο.Το μονο μειον ειναι μια θαμπαδα που εχω ξεκινησει να βλεπω σε καποια σημεια των πισω δοντιων του,ειναι τωρα 27 μηνων.Αν δεν ξεκινησω ωμη διατροφη που ειμαι ενα βημα πριν την αρχη τοτε λεω ξεκαθαρα πως δεν θα του την αλλαζα με τιποτα.Τον κωδικο brit με το κοτοπουλο τον πηρα δοκιμαστικα να ριξω λιγο το κοστο αλλα δεν τη συνηθισε οποτε και ξαναγυρισα στην σειρα brit care.
Sorry για το off topic, αλλά δεν μπορούσα ν αντισταθώ. Η περιγραφή μ έριξε από την καρέκλα:-D:-D:-D
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Nir3 εχω που εχω γερμανικο ποιμενικο περιπου 4 μηνων του δινω την cibau puppy formula..αρκετα καλη τροφη μπορω να πω και σχετικα φτηνη σε σχεση με τις αλλες..του περνω την 15Kg γυρω στα 54 ευρω εδω στην επαρχια..σιγουρα σε καποια μεγαλη πολη θα την βρεις και πιο φτηνη...παντως μεχρι τωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την τροφη που του δινω..
 


Nir3

Member
10 Ιουλίου 2012
24
0
Σορρυ για τα greeklish δεν το ιξερα
Λοιπον εχς ενα βελγικο λυκοσκυλο 5,5 μηνων παρισ στο ονομα
Τον ειχα παει στον κτηνιατρο μου γιατι εχει μυκιτιασι (ευτιχςσ ειναι καλα τωρα) και ειδα τιν τροφη αυτι.
Αυτοσ ειχε 8κ 26ε brit large junior breed καπωσ ετσι αν δεν κανω λαθος.
Τιν εχει δοκιμασει κανενασ σε κουταβει για να εχουμε μια ιδεα???Αυτοσ μ τιν συστισε και εχει πολι καλα συστατικα
Η προιγουμενι στιλοτροφι που επερνα ιταν μια josera ακυρι αλλα δεν ειχα προβλιμα μεχρι που σταματισε να τιν τρωει οπωσ κανα 2 ακομα που του εχω δοκιμασει.
θελω να του δωσω μια καλυτερη απο τιν παλια μου και αυτι πιστευω ειναι σε νορμαλ πλεσια τιμισ και συστατικα.
Αν κσερει κανενασ τιμεσ τισ Brit να τισ ποσταρι

Ευχαριστω

vlaxos ευχαριστω φιλε αλλα προτινο με 4 ε ακομα περνεισ acana που ειναι κοριφι
 


MALLOY

Member
7 Ιουλίου 2012
11
0
στο μεγεθος δεν ταιριαζει ο σκυλος μ με τον δικο σου αλλα εγω του δινω την brit premium junior small breed και της αρεσει τρελα! τωρα πιστευω οτι η 15κιλη θα κοστιζει περιπου 25-35 ευρω... αλλα αμα δεν την εχει ξαναδοκιμασει σου προτεινω να παρεις πιο μικρη συσκευασια ετσι ωστε να δεις αν του αρεσει και μετα παιρνεις μεγαλυτερη...
 


Nir3

Member
10 Ιουλίου 2012
24
0
Αυτο θα κανω για αρχη αν και δεν ξερω τον τελευτεο μηνα τρωει οποτε θελει...καποτε οταν του εβαζα ετρογε κανονικα τωρα τιποτα οπωτε του καπνισει.Μιλισα μερ τιν κτινιατρικη κ μου ειπε 34,90 το 15 και σινεργαζετε με τον κτινιατρο μου θα παρω μικρι συσκευασια κ βλεπω...εντομετακσι αυτο το κανει μονο με τισ σκυλοτροφεσ με το σπιτικο φαγητο πεφτη με τα μουτρα.Απο χτεσ το βραδυ δεν τον ταιζω μεχρι αυριο το πρωι για να δω τι θα γινει
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Το λοιπον , δινω εδω και κανενα διμηνο την μπριτ σπορτ και στα δυο σκυλια μου ( μιας και πλεον δεν προλαβαινω για μαγειρευτα κλπ ) μονο καλα αποτελεσματα εχω δει !

Σωστη μυικη αναπτυξη , χωρις να μαζευουν λιπος , αντιθετα με αλλες " εργασιακες " τροφες στα ιδια ή λιγο χαμηλοτερα λεφτα , παραγματικη αυξηση των επιπεδων ενεργειας που σημαινει οτι ειναι σπορ τροφη μιας και για τετοια την πληρωνεις ! , σωστα κοπρανα και καλυτερη ανταποκριση των σκυλιων στην καλοκαιρινη ζεστη . Την τρωνε με ορεξη .
Συμπληρωνω και κανενα αποφαγι που και που

Υ.Γ. ισως να μην κανει για σκυλια που δεν εκτονωνωνται πολυ .

Στην Μαγια που ειναι 17 χρονων περιπου δινουμε την μπριτ σενιορ και ειδαμε επισης βελτιωση στην διαθεση της και στα κοπρανα με τα οποια ειχε προβληματα δυσκοιλιοτητας .
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Υ.Γ. ισως να μην κανει για σκυλια που δεν εκτονωνωνται πολυ .
Αυτό είναι το μόνο που με προβλημάτισε εμένα. Θέλω να τη δοκιμάσω για να δω διαφορές στο τρίχωμα. Αν σταματάει το μάδημα σε σχέση μ' αυτήν που τρώει τώρα.

Η δικιά μου είναι 35-37 κιλά περίπου, έχω καιρό να τη ζυγίσω και δεν ασκείται πολύ, ειδικά τώρα με τα κρύα. Η εκτόνωσή της περιλαμβάνει 3 βόλτες τη μέρα, 2-3 φορές τη βδομάδα μισάωρο τρέξιμο και 1 φορά τη βδομάδα μεγάλος περίπατος.